BULGURUN ANNE ADAYLARINA YARARLARI ( Bol miktarda Folic Asit )

S

SENACE

Ziyaretçi
Folik asit yetersizliği yaşayan kadınların, anemi, anemiden kaynaklanan yorgunluk, nefes darlığı ve ishal ile kilo kaybı, çarpıntı ve huzursuzluk gibi olumsuzlukları daha sık ve daha yoğun yaşadıkları biliniyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bayram, yaptığı açıklamada, bulgurun folik asit açısından zengin olduğunun toplumda yeterince bilinmediğini kaydetti.

Annelerin sağlıklı bebek dünyaya getirmeleri için yeterince almak zorunda olduğu bir vitamin türü olan folik asidin, doğumsal beyin ve omurilik hastalıklarının oluşumunu önleyen B grubundan bir vitamin türü olduğunu kaydeden Bayram, şöyle konuştu:

"Hamilelik süresince yeterince folik asit alamayan kadın sayısı pek fazla olmakla birlikte, ucuz bir ürün olan bulgurda bu vitaminin bol miktarda bulunduğu da bilinmiyor. Anne adayları, bebeklerini, folik asit yetersizliğinin neden olduğu sağlık sorunlarından korumak için bulgura sofralarında daha çok yer vermeli. Folik asit yetersizliği yaşayan kadınların, anemi, anemiden kaynaklanan yorgunluk, nefes darlığı ve ishal ile kilo kaybı, çarpıntı ve huzursuzluk gibi olumsuzlukları daha sık ve daha yoğun yaşadıkları biliniyor. Anne, bulgur yemekleri yiyerek bebeğini de kendini de bu olumsuzluklardan koruyabilir."

senace ben eskiden buldur pilavını çok severdim
ama gebelikten bu yana çok nadir tüketiyorum:KK43:
daha çok pirinç pilavı yiyesim geliyor
neyse bundan sonra bulguruda eşit miktarda tüketecem
sagol paylaşımın için

bana pilav makarna yasak.valla çavdara da başladım başka şeylerden alıcaz artık demek oluyooo

ben iki senedir bebek düşündüğüm için sürekli kullanıyorum folik asiti.bebek falan yok ama folik asit ağacı çıkacak içimde herhal:))

bende tam tersi hiç yemem çok nadir ama hep boğazıma kaçar bulgurlar.sırf bulgurda yoktur bu folik heralde ...

bende tam tersi hiç yemem çok nadir ama hep boğazıma kaçar bulgurlar.sırf bulgurda yoktur bu folik heralde ...

:Roflol: CANIM HAPINIDA ALMIŞSINDIR SANIRIM HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDA.
SEN ENDİŞELENME DOKTORUN GEREKEN YÖNLENDİRMEYİ YAPACAKTIR.

KIZINI SAĞLIKLA KUCAĞINA ALMAN ve HUZURLA BÜYÜTMEN DİLEĞİYLE...

BÜTÜN HAMİŞLERE SAĞLIKLI DOĞUMLAR DİLİYORUM.

SEVGİYLE KALIN, HOŞÇAKALIN

saol cnm evet biraz geç öğrendim fazla içemedim gerçi ama şu an bi sorun yok.inşallah da böle gider.saol sanacecimmmmm :)

olsun ben ilk üç ay folikasit içtim ama yinede yiyeyim madem

herşeyin azı karar çoğu zarar arkadaşlar bunu da aklımızdan çıkarmayalımmm...ben günde 1 lt süt içiyodum ki şimdi azalttım biraz.

egemen 2 bardaktan fazla süt içilmesini tavsiye etmiyor doktorlar
fazlasının zararı varmış.ne olduğunu şu an hatırlayamadım ama.azaltman iyi olmuş.

tamam cnnm zaten başka şeylerden de alınıyodur.çok kilo aldım zaten :KK43:

FOLİK ASİT AŞAĞIDAKİ BESİN MADDELERİNDE DE BULUNUYOR

- BROKOLi
- ISPANAK
- MARUL
- SAKATATLAR
- FASULYE
- BAKLA
- MERCİMEK
- KARPUZ ve TÜM NARENCİYELERDE BOL MİKTARDA BULUNMAKTADIR.

X