Sayı sayma hastalığı,fayans sayma hastalığım var,yardım

matarzu

Guru
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2009
133
2
29 yaşındayım.kendimi bildim bileli bir iş yaparken ortamdaki nesneleri sayıyorum.hemde defalarca.taki başım zonkluyana kadar.gördüğüm fayansları sayıyoru.plakaları okuyorum.gördüğüm tabelaları okuyorum.televizyon izlerken ekranın kenarında bulunan yazıları defalarca okuyorum.halının desenlerini sayıyorum.buna engel olamıyorum.iş verimimi düşürüyor.dikkat eksikliği yapıyor.baş ağrısı yapıyor.lütfen bir fikir verin.
değerli piskoloğumuzdanda yardım bekliyorum.
çözüm bulamazsam doktora gidecem.

biz geçen sene psikoloji dersi görüyoduk. bu tip vakalara nevroz deniliyormuş ama ağır bişey değil çünkü kişi rahatsızlığının fakında :KK24:
ben de öyleyim . söylenen cümledeki harf sayısını sayıp tek rakam kalana kadar 2 ye bölmeye uğraşıyo beynim. tabelalarrı terssten okuyorum.elektronik saatte saat mesela 13.05 ise 13.13 olanakadar başında bekliyorum ve ayrıntılı tarafı açıp ekstra 13.saniyeyi kaçırmamaya çalışıyorum. bunları yapmayınca içime kurt düşüyo. :KK30:
sizi çok iyi anlıyorum yani :KK42:

yanlız olmadığımı görmek güzel.nette araştırdım biraz.sadece psikolojik bir sorun olduğunu yazıyor.nasıl tedavi edileceğinden bahsetmiyor.ben birkaç gündür şöyle yapıyorum.saymamak için elimden geleni yapıyorum.saymam gerektiğinde içimden besmele çekiyorum.başka ne yapabilirim.
cevap yazdiığınız için teşekkürler.

yanlız olmadığımı görmek güzel.nette araştırdım biraz.sadece psikolojik bir sorun olduğunu yazıyor.nasıl tedavi edileceğinden bahsetmiyor.ben birkaç gündür şöyle yapıyorum.saymamak için elimden geleni yapıyorum.saymam gerektiğinde içimden besmele çekiyorum.başka ne yapabilirim.
cevap yazdiığınız için teşekkürler.

canım merhaba.bende kelimelerdeki harfleri sayar toplarım defalarca kafamda.okb hastasıyım.doktora gidiyorum ilaç kullanıyorum.bu durum obsesif kompulsif bozukluk olabilir.nete okb diye girip bir oku nedemek istediğimi anlıycaksın.beynin olumsuz düşünceleri düşünmemek adına böyle bir çare buluyor,e tabi buda seni yoruyor.nette çok kaynak var ama sonra mutlka doktora gitmeni öneririm cnm,çünkü bu sayma olayı ilerleyebiliyor geçmiş olsun.

obsesif kompülsüf psikolojideki adı , canım senin doktora görünüp tedavi olman lazım. Çünkü hayat şartlarını engellemiş durumunda. En kısa zamanda git.

Son düzenleyen: Moderatör:
yazılan cevaplar karşısında kendimi kötü
hissettim.
doktora gidecek ve ilaç kullanacak kadar kötü degilim.evde kendi kendime ben ne yapabilirim.
ilğilendiğiniz için çok sagolun.

.

yazılan cevaplar karşısında kendimi kötü
hissettim.
doktora gidecek ve ilaç kullanacak kadar kötü degilim.evde kendi kendime ben ne yapabilirim.
ilğilendiğiniz için çok sagolun.

.

canım ben sadece harfleri topluyorum ve bunu bile kendi başıma aşamadım,kendi başına ne yapabilirsin bilmiyorum ama netten araştır istersen.ayrıca doktora gidip ilaç kullanmak çok kötu olduğunun işareti değildir.başın ağrıyorsa ilaç içersin,bu durumlarda beyinde bir maddenin eksikliğinden olabiliyor ve bu ilaçla tedavi edilmezse ileride çok buyuk boyutlara varabiliyor.bende ilacı reddetmiştim ama dr.la konuştuğumda ikna oldum,şuanda çok daha iyiyim.yinede tercih senin,ben yardımcı olmak için konuştum.geçmiş olsun..

fburcu hanım ilacı ne kadar zaman kullandın yoksa ömür boyu mu kullanman lazım.yan etki yaptı mı?bana ilacın ismini özelden yazbilir misin? teşekkürler.

biz geçen sene psikoloji dersi görüyoduk. bu tip vakalara nevroz deniliyormuş ama ağır bişey değil çünkü kişi rahatsızlığının fakında :KK24:
ben de öyleyim . söylenen cümledeki harf sayısını sayıp tek rakam kalana kadar 2 ye bölmeye uğraşıyo beynim. tabelalarrı terssten okuyorum.elektronik saatte saat mesela 13.05 ise 13.13 olanakadar başında bekliyorum ve ayrıntılı tarafı açıp ekstra 13.saniyeyi kaçırmamaya çalışıyorum. bunları yapmayınca içime kurt düşüyo. :KK30:
sizi çok iyi anlıyorum yani :KK42:

aynısı bendede var hatta sayacak birşey bulamazsan dişlerimi sayarım herşeyi sayarım ama sonra unuturum bunu hiç rahatsızlık olarak görmemiştim zaten bende var birşeyler ama çözemiyorum

:KK53: hastalıkmıymış bu!
bende bi dönem fayansları sayardım,halıdaki değil sadece her türlü deseni görünce yeniden çizermiş gibi incelerdim ve sonra sıkıntı vermeye başladı bu bende nerden çıktı bu huy diye yapmamaya başladım,başka şeylere odaklandım şimdilerde düşündüm de yapmıyorum artık.
ay korktum bi an yazılanları okuyunca hastalık falan :44:
Kendin vazgeçemiyorsan eğer yardım al arkadaşım :26:

Aynı sorun bende de var canım ne yazık ki bazen kendime engel olmayı başarıyorum bazense içim içimi yiyo sanki bunları yapmazsam hiç bir şey yolunda gitmeyecekmiş gibi hissediyorum ve başlıyorum yapmaya...
bi kaç psikolog buldum ama en iyisini bulup bu sorunu çözmek lazım çünkü gerçekten canımı sıkıyo bu durum :KK43:

29 yaşındayım.kendimi bildim bileli bir iş yaparken ortamdaki nesneleri sayıyorum.hemde defalarca.taki başım zonkluyana kadar.gördüğüm fayansları sayıyoru.plakaları okuyorum.gördüğüm tabelaları okuyorum.televizyon izlerken ekranın kenarında bulunan yazıları defalarca okuyorum.halının desenlerini sayıyorum.buna engel olamıyorum.iş verimimi düşürüyor.dikkat eksikliği yapıyor.baş ağrısı yapıyor.lütfen bir fikir verin.

psikolojide obsesif kompulsif bozukluk olarak adlandırılan bir hastalık bu. çok uzun süredir bunu yaşıyormuşsun. bence mutlaka bir uzmanla görüş. şimdiye kadar bunun üstesinden gelemediysen gerçekten bundan sonra da tek başına başarabilmen çok güç. ben 19yaşımdan beri obsesif kompulsif bozukluk şikayetleri yaşamaya başladım. tabii bunun hastalık olduğunu kabullenmem yıllar aldı. evlendikten sonra eşimin kuzeninde de aynı şikayetler olduğunu öğrendim. o bir uzmana gitmişti, tuzla belediye'sinin ücretsiz bir danışma merkezi varmış orada gitmişti. Banada orayı önerdi. yaklaşık 1sene oraya devam ettim. sonra psikoloğum oradan ayrıldı fakat o ayrılırken seanslarımızın bitmesine az kalmıştı. şu an çok iyiyim. ilaç kullanmadan bunun üstesinden geldim. istersen tuzla belediyesi psikolojik danışma merkezini ara, elbet bulursun numarasını. oradan öğrenebilirsin oradan ayrılanların nerede olduklarını öğrenebilirsin.

bende o kadar aşırı değil bu durum bazen oluyor,
bende yoldan geçen arabaların plakalarını okuma, tabela levha ne varsa okuma, iş yaparken içimden sayı sayma, tv izlerken ekranda olan geçen yazıları okuma huyu var ama aşırı değil günlük hayatımı sıkıntıya sokmuyor, bunun hastalık olması beni çok şaşırttı :KK53:

saplantılı düşünceler asla kendi kendine geçmiyor, takıntılar zamanla başka takıntıları doğuruyor ve kısır döngüye giriyorsunuzşu an hayatınızı çok aşırı etkilemediği için doktorluk bir durum da yok gibi geliyor insana. ama malesef ileride bir çok rahatsızlığa yol açabilecek ciddi takıntılar, böyle ufak tefek takıntılardan doğuyor...önlemini almak lazım

Bu sorun dışarıdan bakıldığında basit gibi görünsede çözümü bi o kadar zor bir sorundur. mutlaka bi uzmana danışmanı öneririm ve kesinlikle bir kere gidip bırakma derim ben. bende psikoloji 4. sınıf öğrencisiyim sana yardımcı olucak birkaç tavisyede bulunabilirim. Bu durum içim yapabileceğin şeylerden biri sorunun hakkında düşünmen daha sonra kendine bir plan program hazırlaman. Yazıları defalarca okumak yerıne kendıne sınırlar koyabılırsın mesela, normalde yazıları 20 kere okuyorsan 15 kere okuma hakkı verırsın kendıne daha sonra zamanla o sayıyı dusurmeye baslarsın yada, halının desenlerini iki günde bir sayabılırım şeklinde sınırlar belirle kendine ve zamanla o sınırları daraltmaya basla.. zamanla rahatlamaya baslayabılırsın bu sekılde.

bende de bi zamanlar bu tip şeyler vardı mesela plaka okumak kelimeleri tersten okumak sayıları 10 a 20 ye tamamlamak ve daha sayamadığım bi sürü abuk subuk şey...Tabi hepsi geçti şu anda:KK17:

selam şimdi yazıları okuyunca hayret ettim kendime bende okumayı ögrendiğimden beri yolda yürürken tabelaları okurum. ne kadar güzel derdim hep kendime nerde ne var ögreniyorum biri bana birşey tarif ederse hemen buluyorum diye banyoya gidince fayansları sayarım. odadaki eşyaları sayarım. daha neler neler anlatmakla bitmez

ay bende hastayım hemde en ağırından ya

selam canım of o nesneleri sayma takıntısı bende de var ama çok ileri boyutta değil
plakalar, tabelalar kitapların basım yılları, kişilerin doğum tarihleri daha neler neler ama elinde olan bişey değil insanın. başını ağrıtacak kadar zorluyorsa seni dr a görünmen iyi olur sanırım.

:nazar: önceki gün ders notu almak için fotokopiciye gitmiştik, bizden önce bir genç ders çalışmalarını ciltletmişti, fotokopici sayfa başı para alacağı için parmağıyla hızlı hızlı saymaya başladı, 99sayfa vardı, ben ondan önce 99 deyince millet yüzüme baktı öyle manyak mıyım diye:KK1:

bendede var ama cok problem değil eve cıkarken merdivenleri sayı saymayı öğrendiğimden beri sayıordum amasuan ara sıra sayıyorum yada kırık karo taşlarına basmıyordum suan ara sıra basmıyorum.. demekki delilik dönemlerimde yapıyorum bilemedim ):

kendinizi kötü hissetmenize gerek yok çok kişi bunları yapıyor aslında kesnlkle yalnız deilsiniz. ama bazı insanlarda biraz ileri gidebilr ve engel olamayabilirler siz de aynn öylesnz. bence bi psikologla sorununuzu çözebilrsnz. bende bir ara baya bi takmıştım ve herkese soruyodm 60 yaşndaki ananemden 8 yaşndaki yeğenime kadar herkes aa evet bende yapıorm demişti. kumanda tuşlarını saymak, kaldırımlarda çizgilere basmamaya çalışmak, ortamdaki insanları saymak vs. gibi takıntılar. teomanın şarkılarına bile konu olmş :) okb'li o kadar fzla insan var ki..

X