Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi Bebeğinizi Ne Zaman Ayaklarının Üzerine Bastırmaya Başladınız

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

taltunel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2010
90
0
Merhaba arkadaşlar, benim oğlum 5 aylık, kayınvalidem oğlum 4 aylık olduğundan beri ayaklarının üzerine bastırmak gerektiğini söyleyip duruyor ama ben hep karşı çıkıyorum. Bikaç sefer deneme girişimi oldu ama allahtan oğlum tembellik yapıp ayaklarının üzerinde durmadı. Kendisinin söylediğine göre bu aylarla dimdik durması gerekiyormuş bacaklarının güçlenmesi için. Benim bildiğime görede bebekler 7-8 ayından önce bastırılmamalıdır. Sizler ne diyorsunuz??? kimin dediği doğru sizler nasıl yaptınız???

ama ben zararlı diye biliyorum yani iyi bişey değil bastırmak sen doktoruna danıştın mı bu konuyu??

benim oğlumda 2 aylıkken ayaklarının uzerine basmak ve oturmak ıstıyordu hatta adımlarını cok duzgun basıyordu eşim meraklıydı basmasına ama etraftan tehlıkelı diye duyduk ve drumuza sorduk bebekler o aylrada ıster ve yapabilirlerde ama sakıncalı kesinlikle yapmayın bel kemığı daha cok yumusak dedi..bel kemığınde bır problem olusur cok uğrasırsınız uzulursunuz dedi..6 aydan once oturtmayın demıstı ama bastırmak ıcın nezaman dedi hatırlamıyorum..5 ay 10 gunluk olduk bıraksam oturur belkı ama dru dınlıyorum ve ayımız dolsun dıye beklıyorum..

memlekete gıttıgımde,kucuklugumde benım de doktorum olan cocuk doktorumuz ben bunu danısmadan sunu soyledı: oyle basmak ıstedıgınde poposundan tutup hoppala yapar gıbı hafıf hafıf hoplatacaksınız tam basarken parmak ucları degerken hopp dıye kaldıracaksın dedı.o zaman yurumeye baslarken daha bılınclı olur basmaya dedı.kızım 2 aylık henuz.

Bizim doktorumuzda oturtmaya çok karşı benim bebeğimde oturma eğiliminde sürekli 2-3 saniye otuyor yüzünde hemen gülücükler beliyor ama ben kesinlikle oturtmuyorum doktorumuz bastırmayıda önermiyor ama tabi genede her bebek farklı her doktorun görüşüde farklı oluyor.

benim oglumda 5 aylik nerdeyse 3 ayliktan beri basiyor cok hosuna gidiyor tabi bizde dikkat ediyoruz.

bebeğim 3 aylık hoppala yapıyor basıyor kucağımızda oturuyor.tabi öyle uzun uzun değil ama ne yalan söyleyeyim bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.
her bebek kendine özeldir ve daha çok gelişimiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.bebeğim iri bebek şuan 7 buçuk kilo belki biraz da ona güveniyorum...
ama genel olarak gelişimind ebeslenmesinde çok aşırı titiz davranmıyorum.çünkü herkes bişey söyluyor.kimisi kanguru kullanmayın diyor kimisi faydalı doğumdan itibaren kullanılır diyor.kimisi aman yürütece koymayın diyor kimisi faydalı diyor.bilmiyorum valla ben bebeğimi dinliyorum.hoppala yapmaktan çok zevk alıyor yaptırıyorum.4.ayında hoppala almayı da düşünüyorum...

Benim kızım da 3.ayındayken cok hosuna gidiyodu hop hop yapıyorduk.. doktora sordum bastırma henüz erken dedi.. kemikleri tam sertleşmediği için boy uzamasında problem olabilirmiş..

benim oğlumda 5 ay 20 günlük ama oturtuyorum bir kaç saniye desteksizde oturabiliyor ayakların üzerinde durması ise hep durduruyoruz ama o sadece parmak uçlarına basıyor topuklarını bastırmıyor ben doktora sordum neden topuklarına basmıyor diye sen şimdi neden oğlum yürümüyorda dersin dedi bebekler 7 aydan sonra basar ayaklarına ve sağlıklı olanda odur çocuğu zorlamayın dedi ve ben 4. aydan beri yürüteçte kullanıyorum şuanda bi sorunda yok gibi

Benim duyduğum ve okuduklarıma göre de, bebek kendine ağır gelen ve yapamayacağı hiçbirşeyi zorlasan da yapmaz. Gerçekten de istemeyince ne kadar zorlasan da basmıyolar, oğlum bu aralar ellerini uzatıp onu almamı istiyo, önceden oturur pozisyona getirince mutlu olurdu, şimdi ayaklarıyla ittirip kendini kaldırıyo, çok da mutlu oluyo gülücükler saçıyor. Çocuğun kemik yapısı ve kilosu ile de alakalı olabilir bence. Kilolu bebeklerin omurgalarına binecek yük de fazla olduğu için daha geç basma isteği olabilir. Herkes kendi mantığına uyan şeyi yaptırıyor sonuçta, Türkiye'de bel fıtığı olayları çok, bazıları buna bağlamış, bazıları da alışkanlıklara, Rabb'im en doğrusunu yapabilme sağ duyusu versin inşallah hepimize. :26:

Evet benim bebeğimde kilolu yani doktoru öyle söylemişti. yani dönmesi bile geç oldu her çocuk 4. aydan sonra dönemeye başlarmış benim 6. ayda yapmaya başladı. doktorum oturtmamın ve ayaklarının üzerine bastırtmamın sakıncalı olduğunu söyledi otutmak için 6 aylık olmasını basması içinde 7 aylık olmasını beklemek gerekirmiş. tabi her doktorun doğruları farklı ama ben oğlumun doktoruna güvenirim o yüzden ne oturtuyorum nede bastırtıyorum zaten oğlum basmaya pekte hevesli değil ama oturma meraklısı oturunca çok mutlu oluyo gülücükler saçıyo ama en fazla 1-2 sn oturabiliyo ben hemen yatırıyorum :)))

benim kızımda 2,5 aylık ve hep kucağımızda oturur pozisyonda yatırınca ağlıyor illaki oturmak istiyor ne yapacağımı şaşırdım

Benim kızımda aynı oturmaya çok meraklı hele ayakta durmaya bayılıyor ben okadar zararlı alacağını sanmıyorum zaten bebeğin gücü yetmese basmaya ve ıturmaya çalışmaz

X