imam nikahında mehir ve boşanma

aycan77

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2008
1.093
7
35
merhaba arkadaşlar ben 1.5 sene önce eşimden boşandım imam nikahında eşim bana mehir olarak 20 tane cumhuriyet altını demişti o zaman istememiştim nikah olduğu zaman ama şimdi istiyorum boşanmama rağmen eski eşim bana mehiri vermek zorunda mı?

dini acıdan vermeli tabiki ama bu zamanda kim veriyorki...ben bu mehiri bosandıktan sonra verilir diye biliyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba arkadaşlar ben 1.5 sene önce eşimden boşandım imam nikahında eşim bana mehir olarak 20 tane cumhuriyet altını demişti o zaman istememiştim nikah olduğu zaman ama şimdi istiyorum boşanmama rağmen eski eşim bana mehiri vermek zorunda mı?

merhaba ben çok yeniyim burada..ama geldiğim için çok mutluyum ..arkadaşım durumunu okudum ,benim bildiğim kadarıyla alman gerekir o mehiri.ama yine de bir bilene sormalısın..hakkında hayırlısını dilerim..

merhaba ben çok yeniyim burada..ama geldiğim için çok mutluyum ..arkadaşım durumunu okudum ,benim bildiğim kadarıyla alman gerekir o mehiri.ama yine de bir bilene sormalısın..hakkında hayırlısını dilerim..

teşekkür ederim canım buarada aramıza hoşgeldin :KK71: :KK19:

benim abim imam şimdi msn ona sordum aynen yazdılarını gönderiyoruzm size kopyalayıp

şaban:
*sor bakalım
mihri:
*evlenirken mehir istiyorsun ya
şaban:
*evt
mihri:
*mehir boşandıktan sora verrlir diye bişery duydum doğrumu bu
şaban:
*yanlış
*normalde en başta verilir
*ama evlilik içinde verilmesi gerekir
*evlilik sürerken de verilir
*boşandıktan sonra ise kesinlikle verilmesi lazım
*o kadının hakkı
*koca hiçbir zaman onu karısından alamaz
*karısı bağışlamadıktan sıonra
mihri:
*bir kadın var 1,5 sene önce boşanmış hala isteyebilir diyorsun
*?
şaban:
*eğer almamışsa tabiki isteyecek
*kadının hakkı o
*erkek alamaz onu
*alırsa haram yemiş olur
mihri:
*erkek vermezse kul hakkına girer ozaman
şaban:
*evet

benim abim imam şimdi msn ona sordum aynen yazdılarını gönderiyoruzm size kopyalayıp

şaban:
*sor bakalım
mihri:
*evlenirken mehir istiyorsun ya
şaban:
*evt
mihri:
*mehir boşandıktan sora verrlir diye bişery duydum doğrumu bu
şaban:
*yanlış
*normalde en başta verilir
*ama evlilik içinde verilmesi gerekir
*evlilik sürerken de verilir
*boşandıktan sonra ise kesinlikle verilmesi lazım
*o kadının hakkı
*koca hiçbir zaman onu karısından alamaz
*karısı bağışlamadıktan sıonra
mihri:
*bir kadın var 1,5 sene önce boşanmış hala isteyebilir diyorsun
*?
şaban:
*eğer almamışsa tabiki isteyecek
*kadının hakkı o
*erkek alamaz onu
*alırsa haram yemiş olur
mihri:
*erkek vermezse kul hakkına girer ozaman
şaban:
*evet

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

evlenırken nıkahta verılıor mehır ve o kadının hakkı arkadaşında yazdığı gıbı kadın bağışlamadıktan sonra erkeğe haram olan bişey dıye bılıorum ama boşandıktan sonra verılıp verılmedığını bılmıorum

en akıllı benim kocam galiba :))) üzerindeki altınlar dedi. hepside borca gitti çoğu zaten benim kendi yaptığım altınlardı. gitti benim mehirler ama gramlarını aklımda tutuyorum o kadar gram vereceksin diyorum hatta iki katı çünkü bende çalışıyorum :)))

en akıllı benim kocam galiba :))) üzerindeki altınlar dedi. hepside borca gitti çoğu zaten benim kendi yaptığım altınlardı. gitti benim mehirler ama gramlarını aklımda tutuyorum o kadar gram vereceksin diyorum hatta iki katı çünkü bende çalışıyorum :)))

uyanık koca :KK1:

dini açıdan vermek zorunda ama kanunen yapabileceğin birşey yok maalesef:KK50:
yani o kişinin vicdanına kalmış artık:KK31:

Bir çoğu vermiyor,dini imanı olan vermeli bence

ya da altından kalkamayacak söz vermemeli.

benim kocamda arada espiri yapar

gel hanım helalleşelim der

bende helal etmem banane vereceksin derim güleriz.

bıldıgım kadarıyla mehırın maksadı
erkeklerın esını bosamasını zorlastırmak yanı bosanmak ıstedıgınde esıne karsı olan borcunu yerıne getırebılecek durumda olmak
ve bosanan hanımın bosandıktan sonra en az 3 aylık ıhtıyaclarını kımseye muhtac olmadan karsılayabılmesını saglamaktır.

hatta ıhtıyarlar ve dını bılgısı olan kısıler
erkeklerın nefsanı arzularla eslerını bosamalarının zorlastırılması ıcın mehırınızı yuksek mıktarda ıstemesını tavsıye ettıklerını bılıyorum.

bu nedenle esınızın sıze odemesı gereken bır borctur mehır
sız ona hakkınızı hıbe etmedıgınız surece

esımın benım mehırımı odemesı ımkansız gıbı gorunsede ben yıne de hıbe etmıyorum kendısıne :KK34:

ben bağşlamayı düşünmüyorum sonuçta o benim hakkım zamanında o kadar atıp tutmasaydı :95:

dini açıdan vermek zorunda..ama kanuni yolu da olsa güzel olurdu :)işte..kişinin kendi vicdanına kalmış..alırsın inşallah..

Canım mehiri verecek bir kocan olsaydı.Yani o derece dürüst bir kocan olsaydı kaldı ki bu devirde zor.İdeal bir koca olurdu.Ve siz şimdi boşanmamış olurdunuz:KK52:(Tamamen şaka amaçlı yazdım boşanma sebebinizi bilmiyorum sonuçta)

Canım mehiri verecek bir kocan olsaydı.Yani o derece dürüst bir kocan olsaydı kaldı ki bu devirde zor.İdeal bir koca olurdu.Ve siz şimdi boşanmamış olurdunuz:KK52:(Tamamen şaka amaçlı yazdım boşanma sebebinizi bilmiyorum sonuçta)

boşanma sebebimiz biraz saçma zaten :26: :KK9: bazı özelikleri iyiydi aslında ama önemli olan anlaşabilmek ama biz anlaşamıyoduk onun için boşandık

X