gebe kalmadan önce folik asit kullanımıyla ilgili ?

lizzie

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2007
544
1
:nazar: Arkadaşalar mrb.ben 3-4 gün önce korunmasız ilişkiye girdim.bebek olma ihtimali olduğu için de jinekologa gidip muayene oldum(gebelik öncesi).yumurtalıklarda,rahimde bir sorun olmadığını söyledi ve de folik asit önerdi.yalnız forumlarda da okudum,bilimsel makaleler de okudum;sanki herkes gebe kalmadan önce folik asit almanın daha tesirli olucağı yönünde birleşmişler.ben de ne olur ne olmaz diye aldım muhtemelen döllenmeden hemen sonra almış olabilirim.(eğer döllenme gercekleştiyse-inşallah!!:) )ama bu da işe yarar değil mi...yani eski jenerasyondan olsun hatta en yakın annem bile kullanmamış hamileliğinde...inşallah hayırlısı olur hepimiz için bu arada.hayırlı ve sağlıklı...!:nazar:

banada doktorum bebegin tutunmasını saglar gebelik onceside bebek için uygun zamini hazırlanmasına yardımcı olur demişti bende kullanıyorum:KK1:

Bu folik asit konusu pek enteresan.
Doktorların dediği de -pek çok konuda olduğu gibi- birbirini tutmuyor bu konuda.

Benim gittiğim jinekologların bu konudaki yorumları;
-Folik asit almak zorunda değilsin, besinlerde yeterince bulunuyor.
-Folik asit kullanımı ithal bir alışkanlıktır. Ülkemizde ve görülen rahatsızlıklarla hiçbir alakası yok.
-Folik asit kullan, üremeye yardımcı olur.
-Folik asit kullansan da olur, kullanmasan da.
-Boşver folik asiti, güzel beslen, yürüyüş yap yeterli.

Sonuçta bu bir B vitamini. Öyle sihirli etkileri yok. Ben de aylarca kullandım. Bebek de henüz gelmeyince aa yeter diye bıraktım.

Bir belgeselde izlemiştim. (Anne Karnında Yaşam) Burada söylediğine göre bebeğin omuriliği döllenmeden 21-27. gün sonra oluşuyor. Yani bebek 5-6 haftalık iken. Folik asitte bebeğin omurilik oluşumu için gerekli, nöral tüp defekti olmaması için. (folik içmezsen nöral tüp defekti olur diye birşey kesinlikle yok)

Hiç kasmaya gerek yok. Hamilelik öğrenildikten sonra bile başlanabilir. Herşeyden önemlisi güzel beslenmek ve STRES yapmamak!

hamilelik döneminde iyi beslenmekle gerekli vitaminleri alabilirsin ancak folik asit takviyesi ve hamileliğin ileri dönemlerinde ihtiyaç olan demir ne kadar iyi beslensen de yeterli gelmiyor. dışarıdan alınması gerekiyor. folik ait ise hamilelik öncesi başlanıyor ve 8. ve 9. haftaya kadar alınabiliyor, sonrasında zaten kullanılmıyor. ben kullanmanı tavsiye ederim. ayrıca nöral tüp defekti çok ciddi anomaliye sebep olur. çocukta yürüyememe, zihinse engel.... gibi. ciddi sorunlardır. özrü veren de Allah'tır ama önlem almak anne baba adaylarına kalmış.

Bu folik asit konusu pek enteresan.
Doktorların dediği de -pek çok konuda olduğu gibi- birbirini tutmuyor bu konuda.

Benim gittiğim jinekologların bu konudaki yorumları;
-Folik asit almak zorunda değilsin, besinlerde yeterince bulunuyor.
-Folik asit kullanımı ithal bir alışkanlıktır. Ülkemizde ve görülen rahatsızlıklarla hiçbir alakası yok.
-Folik asit kullan, üremeye yardımcı olur.
-Folik asit kullansan da olur, kullanmasan da.
-Boşver folik asiti, güzel beslen, yürüyüş yap yeterli.

Sonuçta bu bir B vitamini. Öyle sihirli etkileri yok. Ben de aylarca kullandım. Bebek de henüz gelmeyince aa yeter diye bıraktım.

Bir belgeselde izlemiştim. (Anne Karnında Yaşam) Burada söylediğine göre bebeğin omuriliği döllenmeden 21-27. gün sonra oluşuyor. Yani bebek 5-6 haftalık iken. Folik asitte bebeğin omurilik oluşumu için gerekli, nöral tüp defekti olmaması için. (folik içmezsen nöral tüp defekti olur diye birşey kesinlikle yok)

Hiç kasmaya gerek yok. Hamilelik öğrenildikten sonra bile başlanabilir. Herşeyden önemlisi güzel beslenmek ve STRES yapmamak!

Teşekkürler ilgin için canım,haklısın...en önemlisi stressiz olmak! :KK6:

slm.bnde gec kullanmaya başladım gebe kalınca 15 gün düzensiz kullandım aşırı bulantılarım vardı.bebeğim 6 aylık oldu omirilik acıklığından beyninde su birikmiş 15 gün önce normal doğum yaptırrılarak bebeğimi kaybettim sebebinide folik asit eksiliği dediler tam net değil ama büyük ihtimal öle dedi dokotrıum.şimdi folbiol verdi sürekli kulanıcam.bu kdar önemli olduğunu bnde bilmiyordum.ihmal etmeyin

slm.bnde gec kullanmaya başladım gebe kalınca 15 gün düzensiz kullandım aşırı bulantılarım vardı.bebeğim 6 aylık oldu omirilik acıklığından beyninde su birikmiş 15 gün önce normal doğum yaptırrılarak bebeğimi kaybettim sebebinide folik asit eksiliği dediler tam net değil ama büyük ihtimal öle dedi dokotrıum.şimdi folbiol verdi sürekli kulanıcam.bu kdar önemli olduğunu bnde bilmiyordum.ihmal etmeyin

Çok üzüldüm. Başınız sağolsun. Umarım sağlıkla bebeğinize kavuşursunuz en yakın zamanda.

Doktora gitmeden bi test ysptırmadan kendim başlayabilirmiyim sakıncası olur mu

Folik asit için doktora danışmaya gerek yok eczaneden reçetesiz bile alabilirsiniz
Recetesiz satildigini biliyorum ama hani hamilelik oncesi gerekli testler falan yapilip ondan sonra bu ilaci doktor onerirse kullanmak daha dogru değilmi? Yani planli gebelik dusundugumuz icin oncesinde test falan yaptirmam gerekmiyor mu?

Az önce bir konu açmıştım bende.Şu an kist için doğum kontrol hapı kullanıyorum ve bitince adetin 2. Günü aşılama için çağırdı doktor.

Eczacı bir arkadaşım kendiside aşılama öncesi doktor tavsiye olmadan folik asit,c vitamini,coraspin ve balık yağı hapı kullanmış.Banada alıp kullanmamı söyledi.Bugün hepsini aldım ve az önce balık yağı hapımı içtim bakalım.Hayırlısı...

Recetesiz satildigini biliyorum ama hani hamilelik oncesi gerekli testler falan yapilip ondan sonra bu ilaci doktor onerirse kullanmak daha dogru değilmi? Yani planli gebelik dusundugumuz icin oncesinde test falan yaptirmam gerekmiyor mu?

Hayır gerekmiyor

Ama ben yine de öncesinde gidip test yaptırmak istediğimi söylemiştim hem de özel hastanede doktor bana

Siz bi deneyin 6 ay hatta 1 yil boyunca düzenli ilişki olmasına rağmen gebelik yoksa ondan sonra bu testlere bakalim dedi

Tabii ben dayanamadim için hepsini yaptırdım

Adetin 3. Günü hormon
adetin 21. Günü protestegon
vajinal muayene
smear testi

Ben iki ay önce bir dusuk yasadim.kanama ile.sagliksiz emriyo dendi .sonraki gün dr demeden folio folik asit başladım.üstelik hem eşime hem kendime her gece yat,adan birer tane sperm dna su ada iyi geliyormuş .

Çok şükür bin şükür 2 ay içinde yine gebeyim. :nazar:
Allah ' a şükürler olsun ki leke kanama yok şimdilik.
Kesinlikle gebelikde en az 2 yada 3 ay önce başlanmalı bence.insanı bin farkı ni geçirdiğiniz gebelik sürecinde fark edeceksiniz.

Allah isteyen dualarinda dileyen herkese hayirli sağlıklı evlatlar bağışlasın inşallah :dua:

Az önce bir konu açmıştım bende.Şu an kist için doğum kontrol hapı kullanıyorum ve bitince adetin 2. Günü aşılama için çağırdı doktor.

Eczacı bir arkadaşım kendiside aşılama öncesi doktor tavsiye olmadan folik asit,c vitamini,coraspin ve balık yağı hapı kullanmış.Banada alıp kullanmamı söyledi.Bugün hepsini aldım ve az önce balık yağı hapımı içtim bakalım.Hayırlısı...
Coraspirin ne icin kullaniliyor kan pihtilasmamasi icin mi? Ben folik asit kullanicam ama bi suru marka var ve folicplus folibia gibi yanlis yazmis olabilirim ama ornek vermek icin yazdim siz hangisini kullaniyorsunuz? Gunde 3 tane alan da var gunde 1 tane alan da var bu boy ve kilo ile orantili mi doktor kontrolu disinda alsam 1tane mi almam lazim kbkmayin cok soru sordum :KK43:

Ben iki ay önce bir dusuk yasadim.kanama ile.sagliksiz emriyo dendi .sonraki gün dr demeden folio folik asit başladım.üstelik hem eşime hem kendime her gece yat,adan birer tane sperm dna su ada iyi geliyormuş . 2 3 ay oncesinde kullanmak gecti benden ben su asamada baslamak istiyorum hep erteleyip durdum ilk defa dun korunmadik ama folik asit kullanmam gerektigini duydum gec kaldim evet ama sonucta gebelik olusmadigi ixin ne kdr erken baslarsam okdr iyi diye dusunuyorum o yuzden şimdi doktor kontrolunde olmadigim icin gunde 1 tane almam yeterlo heralde dmi? Siz hangi marka aldiniz ve gunde kac adet ictiniz?

Kesinlikle gebelikde en az 2 yada 3 ay önce başlanmalı bence.insanı bin farkı ni geçirdiğiniz gebelik sürecinde fark edeceksiniz.

Allah isteyen dualarinda dileyen herkese hayirli sağlıklı evlatlar bağışlasın inşallah :dua:

Ben iki ay önce bir dusuk yasadim.kanama ile.sagliksiz emriyo dendi .sonraki gün dr demeden folio folik asit başladım.üstelik hem eşime hem kendime her gece yat,adan birer tane sperm dna su ada iyi geliyormuş .

2 3 ay oncesinde kullanmak gecti benden ben su asamada baslamak istiyorum hep erteleyip durdum ilk defa dun korunmadik ama folik asit kullanmam gerektigini duydum gec kaldim evet ama sonucta gebelik olusmadigi ixin ne kdr erken baslarsam okdr iyi diye dusunuyorum o yuzden şimdi doktor kontrolunde olmadigim icin gunde 1 tane almam yeterlo heralde dmi? Siz hangi marka aldiniz ve gunde kac adet ictiniz?

Hayır gerekmiyor

Ama ben yine de öncesinde gidip test yaptırmak istediğimi söylemiştim hem de özel hastanede doktor bana

Siz bi deneyin 6 ay hatta 1 yil boyunca düzenli ilişki olmasına rağmen gebelik yoksa ondan sonra bu testlere bakalim dedi

Tabii ben dayanamadim için hepsini yaptırdım

Adetin 3. Günü hormon
adetin 21. Günü protestegon
vajinal muayene
smear testi
Bu testleri aile hekiminde yaptirabilir miyim? Siz hastanede mi yaptirdiniz?

X