Bartholin Kisti (Absesi )

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.815
60
Bartholin bezleri vaginanın girişinde bulunur ve mukus salgılar. Bezlerden birisinin kanalı tıkandığında kist denilen şişlik oluşur.Kist enfekte olursa püy içeren abse oluşur. Genellikle tek taraflıdır. Bartholin guddesinin dışa açılan kanallarının iltihabıdır.

Nedenler
Olguların çoğunda neden olan organizma gonokoksik (Bel soğukluğu)'dir. Diğer mikroorganizmalarda bu tabloya neden olabilir. İnfeksiyon başlarsa kanallar tıkanır, cerrahatli salgı dışarıya akamaz ve kanallarda birikir.Gudde dokusu abseleşmeye her zaman iştirak etmeyebilir.

Şikayetler
Akut devrede asıl ve en bariz belirti, bezin şiş ve ağrılı olmasıdır. Pürülan bir akıntı yumuşak bir bası ile kanaldan dışarı çıkabilir veya kendi kendine akabilir. Kendini flüktüasyon ile belli eden abse sık rastlanılan bir bulgudur ve eşlik eden ödem tüm vulvanın şişmesine neden olabilir.

Tedavi
Abse oluşuncaya kadar konservatif tedavi yapılmalıdır.Yatak istirahatı,durumuna göre buz veya sıcak tamponlar, antibakterial ajanlar gereklidir. Abse oluşumu kesin ise ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında (zira oldukça ağrılı bir işlemdir) insizyon yapılarak drenaj gereklidir.Tekrarlayan olgularda kesenin marsupyalizasyonu yapılmalıdır. İnsizyon kenarlarının abse kesesi kenarlarına dikilmesi işlemi olup hem bez fonksiyonlarının koruyan hem de nüksler oluşmasının engeller.Cep yapmak anlamına gelen bu olguda bezin salgıladığı sıvının dışarıya akması sağlanır.

Bazen ameliyat sırasında kist boşluğuna bir gazlı bez tampon olarak konulur.Bu tampon kistin akmasını sağlar ve tekrar kapanmasını engeller. Ertesi gün tampon çekilir.Diğer bir yöntem kist açılır boşaltılır içi oksijenli su ile yıkandıktan sonra içine küçük bir nitrat d'argent kalemi konulur ve kistin iki ucu krome katgüt ile sütüre edilirek sütürler 1 cm uzunluğunda bırakılır. 2-3 gün sonra uzun bırakılan bir sütür materyali çekilirse kolayca tüm kapsül dışarıya alınır.

Ameliyat sonrası ağrı kesicilerle ağrılar kontrol edilir.
Hastanede ortalama 24-48 saat kalınır ve 2-3 gün içerisinde normal aktivitelere dönülür.

ah elifim öyle yazdığın gibi iki günde dönülmüyor günlük aktvitelere Allah düşmanımın başına vermesin.

evet hemen günlük aktivitelere dönülmüyor ayrıca tam bir başbelası.ilk 2 yıl önce yaşadım abseyi boşalttılar.yine oldu.ama 2 yıl boyunca hiç ağrı vermedi.3 ay önce çok tanınan bir jinekoloğa gittim.ona boşalttırdım 1 ay geçmeden yine oldu üstelik şişti iltihaplandı resmen cehennem azabıydı ağrılardan hiçbirşey yapamıyorsunuz ve ağrı kesicilerle kolay kolay geçmiyor.tam 50 tane antibiyotik iğne oldum sabah akşam iltihap kurusun diye 1 aydır işe gidemiyorum.geçen hafta genel anesteziyle ameliyat oldum o bölgeyi tamamen temizlediler.2 gün önce dikişlerim alındı ama hala evde yatıyorum.üstelik yoğun antibiyotik yüzünden vajinal mantar enfeksiyonu yaşıyorum.
temizliğinize kadar dikkat ederseniz edin yine de olabiliyor.uzun zamandır çektiğim için çok araştırdım bunu kişinin bünyeside yapabiliyormuş.ve kadınların %70 inde görülüyormuş.ayrıca menapoz döneminde olursa rahimağzı kanserinin ilk belirtisi olarak kabul ediliyormuş.gerçekten allah düşmanımın başına vermesin.tek kelimeyle çekilecek dert değil...

ben bu dertten yine muzdaribim ve yaklaşık 2 hafta önce tekrar genel anesteziyle ameliyat oldum.bu kez o bölgedeki bartholin bezini aldılar.ilk ameliyatım yanlış yapılmış:KK43:(yine 15 gün yattım.bu kez yeni doktorum bu sondu artık başına dert olmayacak dedi ama inşallah doğrudur:KK43:(

O dediğinizden bendede var.doktora gittim ilaç tedavisi verdi, ama hala geçmedi.Ameliyattan çok korkuyorum.Bir de 1 yaşında bebeğim var. Nasıl yapacağım , aklım çok karışık.....

arkadaslar benim de vajinanın sol tarafında bazen bi sislik oluyor hafifce, hafif de agrı yapıyor.bu 2 yıldır var ama bikac ayda bir oluyor ve 24 saat kesintisiz bir iki hafta devam ediyor hafif agrı ve sislik.bir ara olmuyor sonra bi daha baslıyor.acaba olabilir mi?bakirelere bakılamaz bu hastalık icin di mi?
okudugum kadarıyla cinsel yönden aktif bayanlarda oluyormus,hic birliktelik yasamayanlarda da olabiilir mi?

bu şişliik bende de var.doktara gitmeye cok korkuyorum fakat ağrı yapmıyor.ayrıa 4 aylık bi bebeğim var.bu bartholin ameliyatı nasıl oluyor acı verici mi.ameliyata girer gibi hazırlanıyor musunuz.sonda takıyolar mı hastanede yatıyor musunuz nasıl oluyor bana yardım edebilir misiniz cok korkuyorum.şimdiden teşekkürler

..........................................................................................................................

Son düzenleyen: Moderatör:
................................................................................................................................

ya neler yazmışsınız böyle :KK43:( bende de var bu mered 3-4 gün önce doktora gittiğimde öyle çok fazla ağrı falan yoktu doktor da antibiyotik verdi ama şimdi sadece bikaç gün içinde o şişlik büyüdü ve ağrı da vermeye basladı henüz antibiyotiklerim bitmedi ama çok yüksek ihtimalle sonu ameliyat olacak şu yazdıklarınıza bakılırsa :KK43:( nasıl bir operasyon bu biraz anlatır mısınız lütfen ???

ya bu bartholin belasından bende de çıktı. en son ameliyatı 2 hafta önce oldum. 4. tekrarı ve 2. amelayatım. ilkinde sadece boşaltıldı, ikincisinde ameliyat, üçüncüsü kendiliğinden patladı, dördüncüdeyse ameliyat oldum yeniden. narkoz yiye yiye bi haloldum zaten. şimdiki korkum hala bir sertlik olması. anlamadım sertlik ameliyat kaynaklı mı yoksa yine sonuçsuz mu olacak. çünkü ben bu sertliği daha önceki ameliyattan sonra da farketmiştim. bu konuda deneyimi yada bilgisi olan lütfen bildirsin. bartholinsiz günler dileğiyle:)

ya ben cumartesi günü bu ameliyatı olucam salı gunu ıse baslamamlazımgercekten amelıyat sonrası hemen ayaga kalkamıyormusunuz ne gıbı seyler oluyor amelıyat sonrası cok agrı yurume bozuklugu felan oluyor mu arkadaslar cok korkuyorum lutfen bılgı verın acıl yardımınıza ıhtıyacım var

merhaba bende de bartolin kisti vardı 6 yıllık tedaviden sonra bir şırıngayla birde neşterle boşaltıldı son 8 yılımda ise 2 ameliyat geçirdim ve hala ağrım var ameliyattan sonra eşimle ilişkiye giremez oldum inanılmaz bir ağrı ve sanki dikiş yerim yırtılacak gibi oluyor sizdede bu sorun oldumu lütfen yazarmısınız

Offf ya bıktım artık bu sorundan.Bende yine oldu.Yakında yine bir ameliyat görünü sanırım bana :çok üzgünüm::bbo:

bende 2 ay önce olmuştu regl başlayınca kendiliğinden geçmiişti bugün yine olmuş nerden çıktı bu hastalık anlamadım yaa eskiden yoktu böyle bi rahatsızlığım

ben bu dertten yine muzdaribim ve yaklaşık 2 hafta önce tekrar genel anesteziyle ameliyat oldum.bu kez o bölgedeki bartholin bezini aldılar.ilk ameliyatım yanlış yapılmış:KK43:(yine 15 gün yattım.bu kez yeni doktorum bu sondu artık başına dert olmayacak dedi ama inşallah doğrudur:KK43:(

Merhaba ada,

Bartholin kistinden çok çekmişsin :KK43: yazılarını okudum. Çok büyük geçmiş olsun. Umarım sonunda bu meretten kurtulmayı başarmışsındır...

Bende de 1 günde ortaya çıktı. Daha doğrusu bugün ağrımaya başladı ve hemen internetten araştırdım.

İlk defa oluyor ve fındık büyüklüğünde, kırmızı ve ağrılı bir kitle şeklinde.

Ben tedavi yönteminden ziyade önce güvenilir bir doktor bulmanın daha uygun olacağını düşündüm o yüzden sana fikir danışmak istiyorum.

İstanbul'da güvenilir bir hastane - doktor önerebilir misin?

Bunun dışında tavsiyelerin olabilir mi bana?

Hemen geciktirmeden doktora gitmeli miyim yoksa 1-2 hafta idare edebilir miyim?

Çünkü ssk mın aktif hale gelmesi için 1 hafta daha beklemem lazım primlerimin yatmasını bekliyorum bir yandan :KK43:

Bana maliyeti yaklaşık ne olur eğer ameliyat olursam?

Ve nekahat dönemi uzun sürer mi? Daha eskiden yazdığın yazıda ameliyat olup 15 gün ağrı çektiğini söylemişsin :S

Bana yardımcı olabilirsen çok çok çok sevinirim:kedi:

operasyon geçiren arkadaşlar deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınz. ne kadar zamanda normal yaşantınıza dönüyorsunuz. hangi yöntemle ameliyat oldunuz 3 çeşit varmış marsupializasyon, word kateter ve kist ekstirpasyonu? bunlrdan hangisi daha az riskli? bilen var mı

bende bu dertten 2005 yılının mayıs ayında ameliyat oldum.ameliyat öncesi yaklaşık 5 kere cerrahi operasyon yapılmıştı ama 2 hafta arayla tekrarlayınca doktorum ameliyat olman gerek dedi oldum ve bana dediki tekrarlama ihtimali var ve ben dünden beri yine aynı ağrıyı çekiyorum hafiften şişlik başlıyor ve korkuyorum tam 5 sene sonra tekrarladı ben ameliyat olmak zorunda kalacağım galiba başka çaresi yok nasıl kötü bir dert bu ya bıktım psikolojimi bozdu resmen....

ameliyat sonrası 10 gün rapor aldım ama 5 günde iyileşmiştim anestezi uygulandı bende lokal değil genel anesteziydi.ameliyat sonrasında biraz acı çekiyorsun ama o apsenin verdiği acının yanında hiç kalır ameliyat acısı en azında o acıyı bi daha duymamak için değer. ben ameliyat olunca hem annem hem kayınvalidem geldi bana çok ii baktılar yemeğimi bile yatağımda yedim 5 günde iyileştim sonrada dikkat ettim 10 gün sonra işe başlamıştım hatta o hafta iş arkadaşlarımın ısrarıyla birlikte pikniğe bile gitmiştik.ama kahretsin gene aynı dertten muzdaribim iki gündür.korkuyorum yine aynı şeyleri yaşamaktan neden tamamen terketmez bu dert insanı anlayamıyorum:1no2:

X