Çeyiz Hazırlıkları..Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı ?

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
MOBİLYA VE AKSESUARLAR DEKORATİF AKSESUARLAR
Oturma grubu
Yemek odası takımı
Yatak odası takımı
Kütüphane
Çalışma masası
Sehpa takımı
Mutfak dolabı
Banyo dolabı
Ayakkabı dolabı
Televizyon sehpası
Vestiyer
Mutfak masa ve sandalyeleri
Gazetelik
Gardrop
Halı ve kilimler
Lambalar
Abajurlar
Perdeler
Tablolar
Aynalar
Kül tablaları
Vazo ve resim çerçeveleri
Şamdan
Duvar ve masa saati
Dekoratif koltuk üstü örtü ve yastıkları
Dekoratif mumlar
ÖRTÜLER BEYAZ EŞYALAR
Masanız için;
Günlük yemek örtüsü ve peçeteleri
Özel günler için yemek örtüsü ve peçeteleri
Amerikan servisler
Sehpa örtüleri
Yatağınız için;
Nevresim takımları
Yatak örtüsü
Battaniye
Yorgan ve pike
Yastık
Banyonuz için;
El ve yüz havluları
Vücut havluları
Banyo çıkışı ayak havlusu
Lif, kese ve sabunluk
Bornoz takımı
Duş perdesi
Klozet takımı
Makine örtüsü

Buzdolabı
Bulaşık makinesi
Aspiratör
Fırın
Çamaşır makinesi
Çamaşır kurutma makinesi
Şofben
Ütü
ELEKTRONİK EŞYALAR EV GEREÇLERİ
Televizyon
Video
Video kamera
VCD/DVD player
Müzik seti
Telefon/telesekreter
Saç kurutma makinesi
Elektrik süpürgesi
Radyo-çalar saat
Alet kutusu
İlk yardım çantası
Ecza dolabı
Ütü masası
Bavul seti
Portatif merdiven
Süpürge ve faraş
Paspas
Çamaşır kurutmalığı
Çamaşır sepeti, ipi ve mandalı
YEMEK TAKIMLARI ÇATAL BIÇAK TAKIMLARI
Düz servis tabakları
Çukur tabaklar
Salata ve tatlı tabakları
Ekmek ve tereyağı tabakları
Salata kasesi
Büyük kayık tabakları
Küçük kayık tabakları
Meyve tabağı
Çorba tenceresi
Çorba kaseleri
Tuzluk ve biberlik
Sosluk
Kürdanlık
Yağlık ve sirkelik
Kahvaltı bıçağı
Kahvaltı çatalı
Kahvaltı kaşığı
Yemek çatalı
Yemek bıçağı
Yemek kaşığı
Balık bıçağı
Balık çatalı
Servis kaşığı
Servis çatalı
Servis bıçağı
Servis maşası
Tahta kaşık ve spatula
Bıçak seti
Şeker maşası
Çay kaşıkları
Sos kepçesi
Kepçe, kevgir ve kürek
BARDAKLAR SERVİS PARÇALARI
Su bardakları
Kırmızı şarap bardakları
Beyaz şarap bardakları
Şampanya bardakları
Kokteyl bardakları
Bira bardakları
Viski bardakları
Rakı bardakları
Likör bardakları
Konyak bardakları
Çay bardakları
Çay ve nescafe fincanları
Kahve fincanları

Peynir tabağı
Tereyağ kabı
Pasta tabağı
Kremalık
Şekerlik
Porselen demlik
Ekmek sepeti
Servis tepsileri
Peçetelik
Peçete halkaları
Kapaklı kek tabağı
Buz kovası ve maşası
ELEKTRİKLİ MUTFAK ALETLERİ MUTFAK AKSESUARLARI
Tost makinesi
Ekmek kızartma makinesi
Kahve /çay makinesi
Fritöz
Su ısıtıcısı
Elektrikli bıçak
Mikser/ mutfak robotu
Hamur açma makinesi
Mikro dalga fırın
Blender
Mutfak makası
Mutfak tartısı
Konserve açacağı
Tirbuşon
Termos
Ekmek kutusu
Ekmek tahtası
Cezve takımı
Makarna süzgeci
Çay süzgeci
Sarımsak ezici
Nihale
Narenciye sıkacağı
Düdüklü tencere
Kızartma tenceresi
Barbekü-mangal
Çelik tencere takımı
Teflon tava takımı
Payreks tencere takımı
Çaydanlık
Güveç kapları
Kek kalıpları
Saklama kapları
Erzak kavanozları
Baharat takımı
Sebze sepetleri
Yumurta çırpıcı
Yumurta fırçası
Fırın tutacağı
Yemek önlüğü

Kolay Gelsin...

:KK43:(
ben daha evlenecek birisini bile bulamamışken bide çeyiz hazırlığına başlarsam heralde daha bi 23 sene beklerim

hepsini almayın cnm sizde en azından unuttuklarınız varsa hatırlarsınız.....
sağol buketim emeğine sağlık.........

Eksik hiç bitmezkiiiiiii 10 yıl herşey değişiyor evde yorgunluk cabası Allah ev kurana yardım eder kızlar

yoo bunlar doğru ve zaman içinde olan şeylersengözlerimebaksanab

denizyıldızı´isimli üyeden Alıntı

Kız isteme ve söz merasimi

Gelin ve damat adayının aileleri söz ve nişan merasimleri ile ilgili olarak farklı beklentiler içinde olacağından dolayı söz günü öncesinde damat adayının annesi, gelin adayının annesinin evine giderek beklentilerini öğrenmek istediğini ifade eder. Ailelerin önceden tanışması zor ve gergin olabilecek böyle bir geceye sıcaklık katacaktır.

Söz Kıyafeti: Kız istemeye giden damatlara önerimiz takım elbise giymeleridir. Gelin adayları içinse evde yapılacak bir merasimde çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Saç ve makyajınızda da abartıya kaçmamanıza özen gösterin. Ve fotoğraf çektirirken hep gülümseyin!

Söz yüzüğü: Erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır. Türk geleneklerinde kız isteme merasimi için yörelere göre değişen farklı adetler mevcut olsa da genellikle kız evine şık bir çiçek ve söz çikolatası götürmek adettir.

Söz çiçeği: Söz çiçeği erkek tarafının unutmaması gereken bir detay. Gelinin annesine de ayrı bir çiçek yaptırmak hoş bir jest olacaktır. Farklı renklere sahip birbirinden güzel çiçeklerin anlamları hakkında bilgi almak için gelin buketi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Söz çikolatası: Çikolatayı nereden alacaksınız…ve nasıl bir kaba yerleştireceksiniz. Geleneklerimize göre gümüş tepsi tercih sebebi, fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz. Tepsi yerine meyve tabağı gibi gondollar da tercih edilebiliyor.

Söz kahvesi: Misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edildikten sonra Türk kahvesi hazırlanır. Daha bol köpük için kahve tam kaynamadan önce oluşan köpükleri kaşık yardımıyla bardaklara koyabilirsiniz.

Tiryakiye yakışır bir kahve ise ağır ateşte 15- 20 dakika pişirilmeli, cezve sık sık ateşe sürülüp geri çekilmelidir. Her fincan kahve için bir kaşık kahve ve bir kaşık şeker günümüzde kural haline gelmiştir. Nasıl pişirilirse pişirilsin köpüksüz bir Türk kahvesi düşünülemez.

Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz.

Kız isteme: Kahvelerin servisi ertesinde, geleneklere göre evlenmeye karar veren erkeğin aile büyüğü (genellikle baba veya dedesi) evlenmek istediği kızı "Allah'ın emri, Peygamber'in kavliyle" ister. Kız tarafının babası da gençlerin kararlarına saygı duyduğunu ifade ederek kızına evlenmesi için izin verir. Bu söz kesme usulü çiftlerden daha çok ailelerin birbirleriyle yakınlaşması ve tanıması anlamına gelmektedir. Bu ana kadar gergin bir şekilde geçen bekleyiş havası sona erer, ve gelin adayı ile damat adayı büyüklerinin ellerini öperler.

Söz alyansları: Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında biraraya gelerek genellikle erkek tarafından bir aile büyüğünün iyi dilekleriyle yüzük takmasının ertesinde takı takılırken el öpebilirler. (Ayrıca unutmayın, söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır). Yüzük takılma merasimi sırasında alyanslar nişan yastıkları üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde genç bir kız tarafından takdim edilir.

Söz alyansları satılırken kırmızı bir kurdele eşliğinde teslim edilir. Aile büyüğü tarafından kurdele kesildikten sonra bekar bayanlara bu kurdelenin çok küçük parçaları verilir. Bir bardak su eşliğinde yutulan kurdele ne kadar kısaysa o kişi için evliliğin o kadar kısa süre içinde gerçekleşeceğine inanılır.

Son olarak, bir kutlama yapılmak istenirse söz veya nişan pastası kesilebilir. Ortaya getirilen pastayı gelin ve damat adayı birlikte keser ve ilk dilimi ayrı bir tabağa alarak birbirlerine yedirirler.
alıntıdır alıntıdır

Bu görsele ulaşılamamaktadır/Silinmiştir.
alıntıdır
Başka modelleri görmek için Link Silinmiştir.

Aslında bunlardan sizde yapabilirsiniz biraz dikiş bilmeniz yeterlidir.

kızlar o kadar herşeyi planlıyosunuz ama oradaki heycanla bazen herşey karışıyo olabilir :)))
yaklaşık 3 hafta önce bende yaşadım, 15 kişi onlar geldi 12 kişi filanda bizdik, en yakınlarımız olmasına rağmen bi söz için kalabalıktık, geldiler tanışma faslı sonra kahveleri verdim ama o arada heycandan su götürmeyi bile unutmuşum :))) sonra bi tepsiye suları koyup arkasından dağıttım :)) isteme oldu, canım babamın gözleri doldu ve biz aynı gün yüzük takıcaz diye anlaştığımızdan dolayı sözlümün akrabalarından en büyüğümüz güzel bir konuşma yaparak yüzüklerimizi taktı, eller öpüldü , bizde takı yoktu aslında ama kimse kimseye söylemeden bi kaç bişi almışlar onlar takıldı, ortam çok garipti düşünsenize birbirlerini hiç tanımayan iki aile ogün tanıştılar :))) hele bi ara babacım demezmi oğlumuzun annesi ???? diye herkez öldü gülmekten :)))))) adam napsın kaçtane kadın geldi onlardan, kapıda tanıştırdığımız kadarıyla aklında kaldı kalmadı :))
sonra börek, çörek,salata filan ne hazırladıysak ikram edildi.
Biz çok şanslıydık açıkçası aileler daha o gün çok kaynaştılar, sohbetler uzadı, sanki oturulmaya gelindi gibi herşey çok yolundaydı ve zaten 20:00 gibi gelmelerine rağmen 00:00 ye doğru kalktılar, herkez memnun, herkes mutluydu, allah herkese hayırlısıyla nasip etsin arkadaşlar.
bu arada benim söz kıyafetim; üstü straplez, kırmızı, siyah, beyaz karışımı, uzunluğu dizlerimde bi elbiseydi, saçımıda dağınık topuz gibi bişi yaptırmıştım ama çok doğal yaptırdım, makyajımda kırmızı tonlarındaydı, sözlümdede lacivert renk takım elbise vardı.
Diyorum ya allahım umarım herkese hayatında bir defa yaşatır bu heycanı ve ölene dek sürer..

bohça yapacaksanız karşılıklı pijama, çamaşır, parfüm, makyaj malzemesi, traş takımı vs. de alınır. alyans alınır tabi en önemlisi.

Canım bu bizim nişan bohçamızın listesi. Nişanlımla birlikte gidip kesemize uygun ve güzel olan ne varsa almıştık.Sadece ikimiz gittik. Tavsiye ederim çok rahat oluyor.

Geline Alınacaklar
1)Gecelik Takımı
2)Pijama takımı
3)Sabahlık-Gecelik
4)İç çamaşırı
5)Takım elbise
6)Çorap
7)Ayakkabı
8)Terlik
9)Çanta
10)Makyaj seti
11)Parfüm
12)Nişan abiye
13)Alyans
14)saat
15)Küçük Sandık
16)Bohça
17)Çiçek
18)Tırnak makası,Duş jeli,deodrant v.s
19)Havlu kenarı, seccade,tesbih,lif falan.
Gelinin anne,babba ve kardeşi kıyafet.

Damada Alınacaklar
1)Pijama Takımı
2)İç çamaşırı
3)Gömlek
4)Kravat
5)Kemer
6)Çorap
7)Terlik
8)Traş seti
9)Parfüm
10)Saat
11)Kazak
12)Tırnak makası,Duş jeli,deodrant v.s
13)Havlu kenarı, seccade,tesbih,lif falan.
Damadın anne,baba ve kardeşine kıyafet.

Kolay Gelsin...a.s.

merhaba,
teflon tencerem: karaca
çelik tencer: korkmaz
yemek takımı: karaca
kahvaltı takımı: karaca
çatal-bıçak: karaca
küçük ev aletleri: arzum
ütü: tefal
elektrikli süpürge: arçelik
kullanmadım daha bu eşyalarımı inş. iyi çıkarlar, sağlıkla kullanırız.:nazar:

çok severim çeyiz konusunu... a.s.

kızlar ya bişey sorcam kız isteme kahvesini yaparken mesela 12 kişi var 12 kahve ve 12 su mu götürülür?
eğer böyleyse tepsi çok ağır olur ve ben o heyecanla taşıyamayabilirim

lütfen başınızdan gecen kız isteme merasiminden bahseder misiniz?ben de yakın bi zamanda yaşıcam ve çok heyecanlıyım. burda kız isteme ve söz merasimiyle ilgili bilgiler var ama ben yaşanmış olaylardan tecrübe edinmek istiyorum......... (bilgilerinize ihtiyacım var lütfen yardım edin)
-----------------------------------------------------------------------
bu arada yeni üyeyim yanlış bir yere konu açtıysam çook özür dilerimm....

X