nabzım cok yukselıyor

dorti

Guru
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2010
5.912
1.555
selam arkadaslar.29 haftalık hamıleyım.nabzım sureklı yuksek cıkıyor.115 110 hep boyle.tansıyonumda yukselıyor 13 14 buyuk tansıyonum hep.benım gıbı olan arkadaslar varsa lutfen benı bılgılendırırsenız cok sevınırım.tedavı olan varsa bana yardımcı olurmusunuz.

ah canım aynısı bendede var. daha sabah 110 oldu. ben yarın dr gitmeyi düşünüyorum. korkutmak istemem ama son aylarda tansiyon yükselmesi preeklempsi belirtisi olabiliyormus. benim baska beliritlerde var mesela bazen ışık cakması gibi seyler de görüyorumç bu da bir belirti. sendede varsa vakit gecirmeden tahlil yaptırmamız gerekiyor.idrarda protein bakıyorlarmış oradan anlasılıyormus.
ama tansiyonun kontrol altında tutulması sartmış.

doktorum 13u normal kabul ediyor tansiyonda, hatta 14u gecmeyinceye kadar normalmis yani hamilelikte biraz yukselirmis tansiyon ama tabiiki tansion cok onemli. idrarda protein baktirmak gerekli. bir de dikkat edin yorulunca mi artiyor acaba, benim bir ara oyleydi. yorulunca yukseliyorsa korkma demisti doktorum dikkat edince kontrolde tutulurmus oyle de olmustu.

selam dorti, 29+1 günlük hamileyim ben de,inşallah bir kızım olacak. Hamileliğimin başından beri forumu takip ediyorum fakat bugün üye oldum. 2 hafta önce elektronik tansiyon aleti aldım, sürekli takip ediyorum tansiyonumu ve 12-8 değerini hiç geçmiyordu, geçen cuma sabah işe gitmek için uyandığımda gariplik hissettim, tansiyonumu ölçtüğümde 14-9 çıktı, bir kaç defa ölçüm yaptım değer malesef yüksekti. Hemen hastaneye gittim, doktor ölçtü sonuç yine 14-9. Hemen idrarda protein tahlili, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını görebilmek için kan testleri ve kan sayımı yapıldı. Sonuç olarak gebelik zehirlenmesi çıkmadı, tahliller temiz çıktı, doktor tansiyonumu tekrar ölçtü ve 10-8 e düşmüştü. Alfamet isimli bir tansiyon ilacı verdi, tansiyonum yükselince içecekmişim 3 gündür yükselme olmadı, umarım böyle devam eder.
Nabıza gelince nabız benim kendimi bildim bileli yüksektir. Zaman zaman 100 gibi değerler çıkıyor benim ölçümlerimde de. Ama nabız değil de tansiyonun daha önemli olduğunu biliyorum.

ewt canim nabiz deilde tansiyon cok onemlidir gebelikte.tansiyonunda cok yuksek deil.gebelikte normal kabul edilen bir degerde suan.ayrica nabzinda cok yuksek deil.normal bir insanin dakikada atim sayisi 80 ile 120 arasindadir.bu gebeliktede aynidir.bence panik yapmana gerek yok.kendini dinle bence hangi durumlarda kalp carpintin oluyor.nabzim 110 diyosun bu nabiz sayisi seni sikintiya sokuyormu,carpinti yapiyormu.

cok sagolun kızlar.benım normalde tansıyonum hep dusuktur.o yuzden bana 12 8 bıle cok fazla gelıyor.gercekten cok korkunc bısey.her an tetıkteyız.erken dogum tehlıkseı yaparmıs tansıyon yukselmesı.nabzım sureklı yuksek.hep yatıyorum evdeyım.oturuyorum ıs guc hıcbısey yapmıyorum.ama yınede bu tansıyon ve nabız yukselmesıne engel olamıyorum.allah sonumuzu hayır etsın.

Doktorumun bana tansiyon ile ilgili söyledikleri
1. Dinlenme halinde ölçüm yapmak gerekiyor.
2. Elektronik tansiyon aletleri zaman zaman yanlış ölçümler yapabiliyorlar, yapılacak ölçümlerin arasında en az 30 dakika zaman olmalı, ard arda yapılan ölçümler sağlıklı değil
3. Her iki koldan da ölçüm yapmak gerekir.
4. Eğer kullanılıyorsa( ki kullanılmamalı elbette) sigara, kahve, çay ve kafeinli yiyecekler içtikten sonra tansiyon ölçmek için 30 dk beklenmeli

slm arkadaslar bende 21 haftalık hamileyim ve nabzım 120 125 hep öyle kalp atısım çok yüksek ve tansiyonumda 13_14 bazende 6_4e falan düşüyor ama dinlennce hemen geçiyor dr normal olur hamilelikte dedi onun için pek kafama takmıyorum

cok sagolun kızlar.benım normalde tansıyonum hep dusuktur.o yuzden bana 12 8 bıle cok fazla gelıyor.gercekten cok korkunc bısey.her an tetıkteyız.erken dogum tehlıkseı yaparmıs tansıyon yukselmesı.nabzım sureklı yuksek.hep yatıyorum evdeyım.oturuyorum ıs guc hıcbısey yapmıyorum.ama yınede bu tansıyon ve nabız yukselmesıne engel olamıyorum.allah sonumuzu hayır etsın.

tatlim senin tansiyonunda nabzin da panik gerektirecek durumda degil. gebelik oncesi tansiyonunla su anki tansiyonun karsilastirilmaz demisti doktorum bana bilmem kac katina cikmis kan hacmi var kalbin cok daha fazla kani pombaliyor. o yuzden gebelikte genelde tansiyon daha yuksektir. bir de bileginden olculen digital aletler hep daha yuksek olcerler. saglikli degildir hamilelikte klasik tansion aletleri (koldan olculen) kullanilirmis. sen tabii dikkat et kendine ama 13'un tehlikeli bir tansiyon oldugunu ilk kez duyuyorum bir ara hamileigimde tansiyon problemim oldugu icin konuyu ogrenmistim:) ben de benim hep 11_8 dir 13_9 cok yuksek dedigimde doktorum 13un cok normal oldugunu soylemisti 14'u gecerse ozellikle 16lar tehlikeliymis.(ki iki gun hep 16 cikmisti tansiyonum sadece ozaman dinlen dediler) sen dikkat et kendine ama bu kadar stres yapma inan tansion stresle direk iliskili. ben ne zaman 13un normal olduguna inandim anladim tansiyonum en fazla 12 cikmaya basladi.

Son düzenleme:
tatlim senin tansiyonunda nabzin da panik gerektirecek durumda degil. gebelik oncesi tansiyonunla su anki tansiyonun karsilastirilmaz demisti doktorum bana bilmem kac katina cikmis kan hacmi var kalbin cok daha fazla kani pombaliyor. o yuzden gebelikte genelde tansiyon daha yuksektir. bir de bileginden olculen digital aletler hep daha yuksek olcerler. saglikli degildir hamilelikte klasik tansion aletleri (koldan olculen) kullanilirmis. sen tabii dikkat et kendine ama 13'un tehlikeli bir tansiyon oldugunu ilk kez duyuyorum bir ara hamileigimde tansiyon problemim oldugu icin konuyu ogrenmistim:) ben de benim hep 11_8 dir 13_9 cok yuksek dedigimde doktorum 13un cok normal oldugunu soylemisti 14'u gecerse ozellikle 16lar tehlikeliymis.(ki iki gun hep 16 cikmisti tansiyonum sadece ozaman dinlen dediler) sen dikkat et kendine ama bu kadar stres yapma inan tansion stresle direk iliskili. ben ne zaman 13un normal olduguna inandim anladim tansiyonum en fazla 12 cikmaya basladi.

cok tesekkur ederım canım sagolun

X