Premature Bebekler 26 haftalık doğum yapanlar hayatı burada paylaşalım

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
arkadaşım zaten bunlar beni teselli etti, iilk oğlumu cennete yolcu ettiğim zaman biliyorum onunla ben cennette sonsuz birlikte olacağım günlerde komşu olmak dileğiyle

işte beni en ii sen anlarsın içim gerçekten çok acıyo tesellim mektubatta sanada tavsiye ediyorum 17. mektup üstadım diyor ki ;Mü'minlerin kablelbüluğ vefat eden evlâdları, Cennet'te ebedî, sevimli, Cennet'e lâyık bir surette daimî çocuk kalacaklarını.. ve Cennet'e giden peder ve validelerinin kucaklarında ebedî medar-ı sürûrları olacaklarını.. ve çocuk sevmek ve evlâd okşamak gibi en latif bir zevki, ebeveynine temine medar olacaklarını.. ve herbir lezzetli şey'in Cennet'te bulunduğunu.. "Cennet tenasül yeri olmadığından, evlâd muhabbeti ve okşaması olmadığı"nı diyenlerin hükümleri hakikat olmadığını.. dua ile a.e.o

cnm,Rabbim sabır versin.ben de meleğimi toprağa verdim :KK43: seni çok ii anlıyorum.acını da hissedebiliyorum ben de canımın parçasını kaybedeli 6 ay oldu ama acısı hala içimde taptaze hasreti gönlüme çok sık düşüyo ve her seferinde de gözlerimden yaş süzülüyor ama benim de tek tesellim yukarda yazdıkların.benim meleğim cennet hanımefendisi şuan ve beni ve babasını orda bekliyo bunu bilmek yüreğime su serpiyor...

arkadaşlar bende 4 ay önce 26 haftalık doğum yaptım bebeğim 2 gün yaşadı.sonra vefat etti.sebep bulamadılar erken doğum için.benim merak ettiğim ilki erken doğum olup sonrasında sağlıklı bi gebelik yaşayıp 9 aylık doğum yapan varmı aranızda.hepimize sağlıklı bebişler..................

arkadaşlar bende 4 ay önce 26 haftalık doğum yaptım bebeğim 2 gün yaşadı.sonra vefat etti.sebep bulamadılar erken doğum için.benim merak ettiğim ilki erken doğum olup sonrasında sağlıklı bi gebelik yaşayıp 9 aylık doğum yapan varmı aranızda.hepimize sağlıklı bebişler..................

bende çok yeni 1 ay once dogum yaptım 26 haftalık bende de sebep bulamadılar.. burda 9 aylık dogum yapan vamı demıssın .. ben cok korkuyorum 2. hamıle kalmaya. sen bu yazını 2011 de yazmıssın belkı bebegın olmustur dıye soruyorum . bebegın olduysa 2. gebelıgınde sıkıntı oldumu?

bende çok yeni 1 ay once dogum yaptım 26 haftalık bende de sebep bulamadılar.. burda 9 aylık dogum yapan vamı demıssın .. ben cok korkuyorum 2. hamıle kalmaya. sen bu yazını 2011 de yazmıssın belkı bebegın olmustur dıye soruyorum . bebegın olduysa 2. gebelıgınde sıkıntı oldumu?

Cok zordur eminim ya ikinciye hep korku duyar insan ben 2 defa dusuk yaptim hic normal olamicak gibi geliyo insana ki dogum bambaska bole kayip cok daha kotu alah yarsim etsin

allah hepinizin bebeğine sağlık versin .
Rabbim isteyince nasıl yaşıyor bebekler maşşş bı tanıdıgım 28 haftalık dogum yaptıgında %90 ölür demiş dr lar maşş bebeği sağlıklı.ben ise 30 haftalık doğum yaptım bebgım 3. gün hayat veda etti ve gelişimi 32 haftalık bebek gıbiydi.

Canım çok üzüldüm. ben düşük yaptığım halde kaybetmiş gibiyim, kendime gelmem çok zor oldu. ama 30 haftalık bebek çok çok normaldir. 26 haftalıklar bile yaşıyor. Peki nedenmiş birşey dediler mi? Neden yaşatamadılar başka bir sorunu mu vardı?

Arkadaşlar merhaba kız kardeşim 26 haftalık iken plasanta yırtılması ile doğum yapmak zorunda kaldı bebeğimiz hala zeynep kamilde kuvezde 25 günlük oldu bizede %90 kaybedebiliriz hazırlıklı olun dediler.ciğerler gelişmemişti beyin kanaması vardı hala var sarılık kalbi delik yok yok yani ama hala hayata tutunmaya çalışıyor..kardeşim sütünü sağıyor gidip görüyor çok üzülüyor Allah bize bağışlasın bebeğimizi..dün gittiğinde küvezde kırmızı bir yıldız yapıştırıldığını görmüş hemşirelere sormuş dr nuza sorun demişler..her zamanki gibi yani 😕şimdi pazartesiyi bekliyor dr a sormak için böyle bir tecrübe yasayan varmı o kırmızı yıldız ne anlama geliyor??hepinize acil şifalar inşallah...

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Arkadaşlar merhaba kız kardeşim 26 haftalık iken plasanta yırtılması ile doğum yapmak zorunda kaldı bebeğimiz hala zeynep kamilde kuvezde 25 günlük oldu bizede %90 kaybedebiliriz hazırlıklı olun dediler.ciğerler gelişmemişti beyin kanaması vardı hala var sarılık kalbi delik yok yok yani ama hala hayata tutunmaya çalışıyor..kardeşim sütünü sağıyor gidip görüyor çok üzülüyor Allah bize bağışlasın bebeğimizi..dün gittiğinde küvezde kırmızı bir yıldız yapıştırıldığını görmüş hemşirelere sormuş dr nuza sorun demişler..her zamanki gibi yani 😕şimdi pazartesiyi bekliyor dr a sormak için böyle bir tecrübe yasayan varmı o kırmızı yıldız ne anlama geliyor??hepinize acil şifalar inşallah...

canım öncellikle Rabbim meleğinizi sizlere anne babasına bağışlasın tez zamanda sağlıkla evine gönderilir inşallah.. o kırmızı yıldız temas izolasyonu anlamına geliyor. yani benim bildiğim kadarıyla bulaşıcı bir bakteri ile enfeksiyon olmuş olabilir ve bu yüzden tedbir amaclı o işaret konuluyor. bak istersen burada birşeyler yazıyor okursun..http://hastane.gop.edu.tr/doc/3izolasyononlemleritalimati.pdf
acil şifalar .

Zeynep kamil bu konularda en iyi hastane diye biliyoruz ama yaşadıklarımız bizi şaşırtıyor!!!geçen haftada babanın eline bir reçete verdiler bunu bul çapanın karşısında depo var oradan al gel baba gitti aramadığı eczane kalmadı ithal ilaçmış hatta kaçak ilaç olarak biliniyormuş bulamamış mübarek gün oruçlu işten izin almış okadar bunalmışki vede çaresiz kalmış bunu ikinci kez yaşadı çünkü..neyse beni aradı abla bulabilirmisin büyük uğraşlardan sonra eczacı arkadaşım silivride bir ecza deposunda buldu tanesi 367 tl üç kutu istenmiş gelsin dedik acil istedik ilaçlar ertesi gün 16:00 teslim alınacak damat aradı abla bebeğin kendi dr unu aradım o iki günlük izindeymiş geldinizmi ben ilaçları getireceğim demiş dr şaşırmış bu ilaçlara gerek yok biz zaten kullanıyoruz demiş!!! Tabii çıldırdık onca koşturmaca, uğraş, para boşa mı yani ilaçları geri verdik neyseki kabul ettiler ama onca stres koşturmaca iki günlük değil bir aylık gibiydi..şimdide bu mikrop kapmış demekki çocuk ne yapmalıyız kafam karıştı...ve kendi dr muz artık o bölümden alınmış neler oluyor henüz bilmiyoruz???

arkadaşlar bende 2 gündür bu başlığı açmayı düşünüyordum,bende 13 eylülde 26+5 de doğum yaptım, 52 gün yoğun bakımda 56 günde yenidoğanda kaldık, çok şükür evdeyiz, şuan süt veriyorum sağarak ama günde 2 öğünde aptamil 1 veriyorum, doğum kilomuz 650 gr dı, şuan 3500 gr dayız, benimde sütüm yetmiyor oğlum hastanede iken dondurucuya koyduğum fazla sütleride takviye yapıyorum, mart ortalarında çocuk nörolojiye gitcez, iştme testi yapıldı hastanede bi sorun olmadığını sölediler ,bilgilerimizi paylaşalım
Merhaba üstünden fazlaca zaman geçmiş ama erken doğum yapan biri olarak ve bebeğini kaybeden biri olarak ikinci kez hamile kaldınız mı ve erken doğum nedenimiz belli mi

26 haftalık erken doğum​

Bebeğiniz 26. haftada doğarsa, yine de "aşırı preterm" olarak kabul edilir. Ancak, gelişmekte olan bir bebek için sadece birkaç haftalık gebelik süresi içinde pek çok şey iyileşebilir ve bu da hayatta kalma şansını artırır.

Erken Doğum Neden Olur?​

Erken doğum nedir?
  • Erken doğum tehdidi
  • Erken doğum nedenleri
    • İdrar yolu enfeksiyonu
    • Plasenta dekolmanı
    • Preeklampsi
    • Gebelik diyabeti
    • Tiroid bozuklukları
    • Konjenital enfeksiyonlar
    • Sigara
    • Alkolizm ve yasadışı uyuşturucular
    • Rahim problemleri
  • Erken doğumun başlıca riskleri
    • Erken doğum sonrası bakım
  • Erken doğum belirtileri
    • Kasılmalar
    • Doğum öncesi bakım
  • 24 ve 36 hafta arası erken doğum
  • 24 ve 36 hafta arası erken doğum özeti
    • 24 haftalık erken doğum
    • 25 haftalık erken doğum
    • 26 haftalık erken doğum
    • 27 haftalık erken doğum
    • 28 haftalık erken doğum
    • 29 haftalık erken doğum
    • 30 haftalık erken doğum
    • 31 haftalık erken doğum
    • 32 ve 33 haftalık erken doğum
    • 34 haftalık erken doğum
    • 35 haftalık erken doğum
    • 36 haftalık erken doğum
  • Prematüre bebeğin evde bakımı
Hepimiz biliyoruz ki normal (tam zamanlı) bir hamilelik, 37 haftayı geçen bir hamileliktir. Bebek bu dönemden önce doğduğunda erken doğum olarak kabul edilir. Bu doğumun birçok nedeni vardır. Ancak vaktinden önce doğumun tüm nedenleri henüz bilinmemektedir. Vakalarının sadece %30’una bilimsel bir açıklama yapılabiliyor.
Erken doğum nedenlerinin bazıları, ikiz veya çoğul gebeliklerde olduğu gibi vaktinden önce doğum riskinin daha yüksek olduğu veya rahim ve rahim ağzı sorunları öyküsü olan kadın vakalarıdır.

Erken doğum neden olur başlıklı yazımız oldukça uzun bir araştırma ile yazıldı. Genel nedenlerinden, 24 ve 36 hafta arası doğum haftalarını ayrı başlıklar halinde sizlere sunduk. Yazımızı sonuna kadar okumanız, vaktinden önce doğum olması durumunda sizleri nelerin beklediği hakkında bilgi sahibi olmanıza ve gerekli önlemleri alabilmenize olanak sağlayacaktır.

Erken doğum nedir?

Normal doğum genel olarak 40 hafta sonunda olur. Ancak bebek 37 haftadan önce doğmuş olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 37.haftadan önce gerçekleşen doğum, erken doğum olarak bilinmekte, bu nedenle 24 ile 37 hafta arasında gerçekleşen bir doğumu vaktinden önce doğum olarak anlamak mümkündür.
Prematüre doğum, gebelik yaşı 24 (veya 168 gün) ile 37 (veya 259 gün) hafta arasında olanlar olarak tanımlanır. Bu süre zarfında doğum, 2.0 cm’den fazla genişleme ve / veya %50’den fazla sık kasılmaların (her 5-8 dakikada bir) varlığı ile anlaşılır.

Erken doğum tehdidi

Bazı durumlarda, hamile kadının doğumun başlayacağına dair işaretler göstermeye başlaması, bazı kasılmaları olabilir. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi bu yalnızca bir doğum tehdididir ve doğum fiilen gerçekleşmez.
Bazı belirtiler erken doğum tehdidine işaret edebilir:
  • Düzensiz kasılmalar
  • Zamanla kasılmalarda azalma
  • Servikal dilatasyon yokluğu
  • Karın ağrısı
Unutulmamalıdır ki hamile kadın, 37. haftadan önce kasılmalar yaşarsa, kendisinin ve bebeğinin muayene edilebilmesi için mümkün olan en kısa sürede hastaneye gitmesi gerekir. Sadece doktor hamile kadının doğum sancılarının olup olmadığını veya erken doğum tehdidi olup olmadığını anlayabilir.

Erken doğum nedenleri

Vaktinden önce doğum nedenleri
Uzmanlar, tıpta erken doğuma neden olan bir neden olmadığını açıklıyor. Ancak hamilelik ve annenin sağlığı ile ilgili doğumun riskini artırabilecek bazı faktörler vardır.

İdrar yolu enfeksiyonu

Hamile kadının idrarında bulunan bakteri kültürü rahim kasılmalarına neden olarak, erken doğuma neden olabilir. Bundan kaçınmak için doğum öncesi bakımın disiplinli bir şekilde yapılması, gerekli muayenelerin yapılması ve konsültasyonlara katılmak önemlidir.

Plasenta dekolmanı

Plasenta, bebeği beslemek ve oksijeni sağlama işlevi ile hamilelik sırasında oluşan yuvarlak, düzleştirilmiş bir organdır. Plasenta dekolmanı, plasentanın rahim duvarından çok erken ayrıldığı bir gebelik sorunudur. Normal bir hamilelikte plasenta, bebek doğana kadar rahim iç duvarına sıkıca bağlı kalır. Plasentanın erken ayrılması varsa, plasenta rahim duvarından çok erken koparak erken doğuma neden olur.
Plasenta dekolmanı, plasentanın rahim duvarından çok erken ayrıldığı bir gebelik sorunu olduğundan, erken ayrılması çok zararlı olabilir. Nadir durumlarda ölümcül olabilir. Bebek çok erken veya düşük kilolu doğabilir. Bazı durumlarda anne çok kan kaybedebilir.

Preeklampsi

Preeklampsi, hamile kadının 20. gebelik haftasından sonra herhangi bir zamanda yüksek tansiyonu (140/90 mmHg’nin üzerinde) olduğunda ortaya çıkar. Preeklampsi, plasentanın rahim duvarından erken ayrılmasına neden olabileceğinden, erken doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında tıbbi izleme ve gıda alımının kontrolü, preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Gebelik diyabeti

Gebelikte ilk kez fark edilen ve hiperglisemi (yüksek kan şekeri seviyesi) ile karakterize bir durumdur. Gebelik diyabeti, gebeliklerin yaklaşık %4’ünde ortaya çıkar.

Tiroid bozuklukları

Kompanse edilmemiş hipotiroidizm erken doğumlardan sorumlu gebelik problemi olabilir. Gebe kaldığınızda, hamilelik sırasında herhangi bir uyarı olmaksızın dekompanse olduğu için tiroide üç kez dikkat etmeniz gerekir. Dikkatin tiroide odaklanması doğum uzmanına kalmıştır. Benzer şekilde, hamilelikte hipertiroidizm, hem anne hem de fetüs için plasentanın erken ayrılmasına neden olması gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Konjenital enfeksiyonlar

Gebelikte frengi, AIDS, toksoplazmoz ve sitomegalovirüs gibi sağlık sorunları plasentanın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında tıbbi takip ve hamile kadının bağışık sistemine dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Sigara

Hamilelikte sigara içmek, daha az fetal oksijenasyona neden olan uteroplasental dolaşıma zarar verir. Bebeğe ulaşan oksijendeki azalma, bebeğin büyümesini daha kısıtlı hale getirir. Bu da gebeliğin erken sonlanmasına neden olur, yani kadın erken doğum başlar.

Alkolizm ve yasadışı uyuşturucular

Hamileyken alınan alkol ve diğer yasadışı uyuşturucuların nasıl erken doğuma neden olduğuna dair spesifik mekanizma bilinmemektedir. Ancak alkolün enfeksiyon riskini artırmanın yanı sıra plasentanın erken ayrılmasına da neden olduğu bilinmektedir.

Rahim problemleri

Gebeliğin evrimi ile uyumsuz olan rahim boşluğu problemleri vardır. Miyomlar, polipler ve enflamatuar süreçler gibi problemler de bu şekilde hareket edebilir. Rahim boşluğunu değerlendirmek için yapılan muayene, rahim boşluğunun doğrudan bir görüntüsüne sahip olmanın mümkün olduğu histeroskopi ile mümkündür. Genel olarak, rahim boşluğundaki sorunlar erken doğuma neden olmaktadır.

Erken doğumun başlıca riskleri

Erken doğumun başlıca riskleri gebelik diyabeti, preeklampsi, obezite sorunu gibi sadece annenin yaşamı için değil bebeğin hayatını da riske atan gebelik sorunlarıdır.
Erken doğuma neden olduğu kanıtlanan ve bilinen erken doğum risklerinden bazıları şunlardır:
  • Rahim malformasyonu
  • Psikolojik problemler
  • Fetal malformasyon
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek
  • Bebeklerde işlevsel gelişim bozuklukları
  • Bebeklerde fiziksel gelişim bozuklukları
  • Bebeğin bakım zorlukları
  • Bebeğin kaybedilmesi
İle ilgili sorunların her erken doğumda olacağı anlaşılmamalıdır. Aşağıda da ayrıntılı şekilde bahsedeceğimiz üzere, gelişen tıp ve doktorlarımız sayesinde, erken doğumda bebeğin hayatta kalması ve sağlıklı şekilde büyümesi mümkündür.

Erken doğum sonrası bakım

Erken doğumdan sonra bebeğin akciğerleri ve böbrekleri gibi organlarının olgunlaşmamış olması nedeniyle, neredeyse her zaman özel bakıma ihtiyaç duyabileceğinin kabul edilmesi gerekir.
Prematüre bebekler beklenenden çok daha düşük kiloyla doğduğundan, kilo alımını ve gelişimini izlemek için hastaneye yatış da gereklidir. Bazı anneler, prematüre bebeklerin anneleri tarafından emzirilmesine izin veren kanguru bakım projesiyle çalışır. Bu bakım ile bebekler kilo alımı, tedaviye verilen yanıtta farkı yaratacak ve bir an önce taburcu edilmesini mümkün kılacaktır.

Erken doğum belirtileri

Hamilelikteki bazı komplikasyonlar ve problemler nedeniyle vücut, erken doğum belirtileri olabilen farklı semptomlar gösterebilir. Ancak erken doğum belirtilerinin her zaman olacağı anlamına gelmediğini, yalnızca bir tehdit olabileceğini ve yardım, tıbbi müdahale veya bakımla her şeyin çözüleceğini belirtmek gerekir.

Kasılmalar

Kasılmalar fark ederseniz, hafif ve neredeyse algılanamaz olsa bile, rahim ağzınızın genişleme veya incelme başlangıç koşullarını analiz etmesi için doktorunuzu aramanız tavsiye edilir.
Durumun genel bir analizi, doktor tarafından hamilelik koşulları, bebeğin ve kadının sağlığı için yapılacak ve bu da bebek için en iyi tedavi kararına veya çözümüne yardım edecektir.

Rahim kasılmalarına ek olarak, pelvik bölgede kuvvetli basınç hissedilebildiği gibi, yine doğumun bir parçası olan ve 37. haftayı doldurmadan erken doğumun işaretlerinden olan bel ağrısı da hissedilebilir.
Farklılaşmış veya jelatinimsi renkte vajinal akıntı (mukus tıkacı), adet krampları ve ishal de erken doğumda diğer belirtilerdir. Bu belirtilerin olması durumunda kadın, derhal doktora başvurmalıdır.

Doğum öncesi bakım

Sağlıklı bir hamilelik için doğum öncesi bakım şarttır. Çünkü bu bakım sayesinde, olası sağlık sorunlarını, kronik hastalıkları ve hatta erken doğuma neden olabilecek alerjik reaksiyonları tahmin etmek ve tespit etmek mümkündür. Olası ve gelecekteki sorunların izini sürmek ve araştırmak için çok önemli olan ebeveynlerin kalıtsal ve tarihsel aile sağlık sorunlarının bilinmesi de oldukça önemli olacaktır.
Prematüre bebeklerle ilgili olarak tıbbın ilerlemesi sayesinde, vaktinden önce doğan bebeklerin gelişme ve hayatta kalma şansı yüksektir. Bununla birlikte, gebelik süresi ne kadar kısa olursa, erken doğan bebeğin sağlık sorunları yaşama olasılığı o kadar yüksektir.
Erken doğan prematüre bebeklerin motor koordinasyon sorunları, görme ve öğrenme güçlükleri, serebral palsi ve solunum problemleri yaşama riski yüksektir.

24 ve 36 hafta arası erken doğum

24 ve 36 hafta arası erken doğum, prematüre bebekler için kritik bir zamandır. Bu dönemde bebekler genellikle çok düşük kilolu olarak doğarlar ve birçok organ fonksiyonu henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu aşamada solunum yardımı ile yoğun bakım tedavisi, dolaşımın sıkı kontrolü ve yardımlı beslenme gerekebilir.
24 ve 36 hafta arası erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde, kalıcı hasar riski (nörolojik hasar, ciddi görme veya işitme sorunları, ciddi öğrenme sorunları) prensipte yüksektir. Bununla birlikte, özellikle hafta ilerledikçe birçok çocuk başlangıçtaki sağlık sorunlarını ve gelişim eksikliğini tamamen telafi eder.

Çok erken doğan bebekler, farklı akut komplikasyonlara sahip olma eğilimindedir. Bunlar arasında solunum problemleri, kronik akciğer hastalığı ve kanama eğiliminin artması da beyin kanamasına yol açabilir.
24 ve 36 hafta arası erken doğumda bebeklerin bağışıklık sistemleri hala düzgün çalışmadığından, bebekler enfeksiyonlara karşı çok hassastır. Bu nedenle küvözde sıkı bir şekilde izole edilmesi hayatta kalmaları için hayati öneme sahip olabilir.

24 ve 36 hafta arası erken doğum özeti

Erken doğum, 24 ile 37 gebelik haftaları arasında gerçekleşen doğumdur. Yazımızın devamında, 24 ve 36 hafta arası erken doğumu anlatacak, bebeğin erken doğduğu haftaya ilişkin bilgiler vereceğiz. Her bebeğin anne karnında gelişimi farklı olabileceğinden, erken doğum haftasıyla ilgili en net bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.

24 haftalık erken doğum

24 haftalık doğan bebek
24 haftalık hamilelikte, sağlıklı bir bebek baştan ayağa yaklaşık 31 santimetre uzunluğundadır ve ortalama 700 gram ağırlığındadır. Bununla birlikte, bu rakamlar sadece vücut uzunluğunun ve özellikle erken doğum durumunda doğum ağırlığının genel bir göstergesidir.
Anne karnındaki bakım eksikliği nedeniyle, prematüre bebeklerin ağırlığı şimdi ve sonraki haftalarda ortalama değerlerden daha düşük olabilir. Tıbbi kaynaklar, bebeklerin 24 veya 25 haftalık erken doğumda ve 500 gramdan daha az ağırlığa sahip olduğu ve bazı durumlarda kalıcı gelişim problemleri olmadan hayatta kaldığı vakaları anlatır.

24 haftanın sonunda doğan prematüre bebeklerin istatistiksel olarak hayatta kalma olasılığı %67’dir. Bu oran erken doğumun bir hafta önce olması durumundan %53 olacaktır. 24. haftada, bebeğin tüm önemli organlar oluşur. Ancak yine de bebeğin organları tam kapasiteye sahip değildir.
24 haftalık erken doğumda en büyük endişe, fetal akciğer gelişimi ile ilgilidir. Beyin, boşaltım ve hematolojiktik organlar, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi de önemli gelişme göstermelidir. Bebek ayrıca sıcaklığını bağımsız olarak düzenleyemez.

25 haftalık erken doğum

25 haftalık gebelikte bebek yaklaşık 33 santimetre uzunluğundadır ve yaklaşık 800 gram ağırlığındadır. 25 haftalık erken doğan prematüre bebekler için hayatta kalma olasılığı %82’dir. Bu nedenle 24. haftada doğan bebeklere kıyasla büyük bir sıçrama yaptı.
Doğum kusurları tedaviyi engellemiyorsa, 25. haftada doktorlar, bebeği hayatta tutmak için gerekirse ebeveynlerin isteği dışında bile mümkün olan tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Önceki haftalardaki yoğun bakım tedavileri bu haftada doğan bebekler için de geçerlidir.
25 haftalık erken doğumda bebeğin kalbi belirli bir hızda atmaz ve bebeğinizin suni solunuma ihtiyacı vardır. İnkübatör ve küvöz ortamı bebeğin dolaşım ve solunumu için dış ortamdan enfeksiyon almasını önler.
25 haftalık erken doğan bebeğin ağırlığının artışı önemlidir. Bu haftada bebek en az 85 gram kilo almalıdır. 1 kg’ın altındaki çocuklar ve suni solunum gerektiren tüm çocuklar başlangıçta intravenöz olarak beslenir. Bebeğin sindirim sistemi çalışır çalışmaz, mide sondası yoluyla anne sütü veya prematüre bebekler için özel mama verilecek.

26 haftalık erken doğum

26. haftada bebek baştan ayağa 34 ila 36 santimetre arasındadır ve yaklaşık 800 gram ağırlığındadır. Hamileliğin bu haftasında doğan prematüre bebekler, doğum öncesi kilonun artmasından dolayı önceki haftalardan avantajlıdır. 25 haftalık erken doğmuş bebeklerin hayatta kalma olasılıkları artık %85’tir.
26. haftada bebeğin gözleri ve kulaklarının sinir yollarının oluşumuyla serebral kortekse iyi bir şekilde bağlanmıştır. Bu da 26 haftalık doğan bebeğin görme ve işitme problemi riskini azaltır. Bununla birlikte, 26. haftada doğan bebek için yoğun bakım ve yapay beslenme hala gereklidir.

27 haftalık erken doğum

27 haftalık erken doğumda birçok bebek 1000 gram ağırlık sınırına ulaşır veya aşar; bebeğin boyu şu anda yaklaşık 36 santimetredir. Prematüre bebeklerin hayatta kalma şansı bu hafta %95’e yükseldi. Erken doğumun neden olduğu ciddi komplikasyon riski giderek azalır.
27. haftada doğan bebeklerin beyin gelişiminde önemli bir sıçrama olur. Bu da 26 haftalık doğan bebeklerde nörolojik hasar riskini azaltır. Alveollerin yapışmasını engelleyen sürfaktan eksikliğinden dolayı, prematüre bebeklerin akciğer fonksiyonu 27. haftada da sorun olmaya devam etmektedir.

İlaçlar akciğer olgunlaşmasını desteklemeye yardımcı olsa da genellikle solunum yardımı olmadan nefes almaları mümkün değildir.
Bebekler 27. haftada doğduğunda, tüm duyularıyla etrafındaki her şeyin farkına varır. Prematüre bebek için yaşamın ilk dakikasından itibaren fiziksel temas, okşamalar ve ebeveynlerin sesleri önemlidir; 27. haftada prematüre bebekler bir süre kuvözden çıkarılıp annesinin kucağında kalabilir.

28 haftalık erken doğum

28 haftalık doğan bebek
28 haftalık hamilelikte, sağlıklı bir bebek baştan ayağa yaklaşık 37 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1100 gram ağırlığındadır. Prematüre bebeklerin tümü bu ortalamaya sahip olmasa da birçoğunun bu hafta erken doğarsa kritik ağırlık sınırını aşma şansı zaten yüksektir.
Erken doğan bebeklerde, en az 1000 gram doğum ağırlığı ile erken doğumdan kaynaklanabilecek birçok komplikasyon ve sağlık sorunu riski azalır.

28. haftada organlar pratik olarak oluşur. Bebeğin akciğer fonksiyonlarının gelişimi için önemli bir madde olan sürfaktan giderek daha yüksek miktarlarda üretilirken, akciğerlerdeki kan damarları gelişmeye devam eder.
28. haftadaki erken doğumlarda genellikle yardımlı solunum gereklidir. Bebeğin böbrekleri çalışmaya başladığı için erken doğum durumunda boşaltım sorunları veya böbrek yetmezliği olasılığı önemli ölçüde azalır.
28 haftalık erken doğumda bebek dış uyaranlara giderek daha fazla tepki verir. Bu aşamada bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok fazla uyku ve dinlenme önemlidir. Henüz kendi ısı dengesini düzenleyemediği için bir süre küvözde kalması gerekecek.
28 haftalık erken doğan bebeğin kemik yapısı ve beyin gelişimi için kalsiyum ve proteine ihtiyacı fazladır. Anne sütü (bebek emzirilemiyorsa, muhtemelen mide sondasından verilecektir), bileşimi prematüre bebeklerin ihtiyaçlarına uyum sağladığından bu amaç için en iyi besindir. Anne sütü sağma ve saklama koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız, bu dönemde oldukça önemli olacak.

29 haftalık erken doğum

29. haftada bebek baştan ayağa 39 ila 40 santimetre arasındadır ve yaklaşık 1250 gram ağırlığındadır. Bu hafta dünyaya gelen bebeklerin akciğer olgunlaşması, beyin ve sinir fonksiyonlarının tamamlanması dışında iç organlarının gelişimi esasen tamamlanacaktır.
Bu hafta doğmakla beklenen doğum tarihi arasındaki fark, bebeğin bağışıklık sistemi şu anda önemli bir gelişim aşamasından geçtiği için anne karnındayken alması gereken antikorları alamamasıdır.
Bununla birlikte, bu hafta doğun bebeklerde enfeksiyonlara duyarlılık, önceki haftalara göre önemli ölçüde daha az. Çocuk bu dönemde önemli ölçüde yağ biriktirmiştir. Bu nedenle ısı dengesini daha uzun bir süre bağımsız olarak düzenlemesi mümkün olabilir. Erken doğumdan kaynaklanan hasar riski de bu hafta daha da azalır.

30 haftalık erken doğum

30 haftalık erken doğan bebek yaklaşık 40 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1400 gram ağırlığındadır. Bebeğin sindirim sistemi gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Ancak bu hafta içinde doğan bebeğin solunum ve emme reflekslerini koordine edememesi durumunda bir süre mide sondası yoluyla anne sütü almaya devam etmesi mümkündür.
Aynı zamanda bir bardakla anne sütü vermeye çalışabilir. Ayrıca bebeği emzirme pozisyonuna getirebilir, böylece emme refleksini eğitmeye başlayabilirsiniz. Emzirme sırasında fiziksel temas anne ve özellikle bebek için 30 haftalık erken doğumda oldukça önemlidir.
30. haftada erken doğum durumunda, bebeğin kendi ısı dengesini düzenlemek için yeterli yağ rezervi vardır. 30 haftalık doğan bebeklerin trakeal entübasyon yoluyla yardımlı solunuma genellikle gerek yoktur.

31 haftalık erken doğum

31. haftada doğan bebek yaklaşık 42 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1600 gram ağırlığındadır. Bu hafta bebek doğarsa, ciğerleri artık tamamen şişebileceğinden herhangi bir solunum problemi olmaz. Üretilen sürfaktan solunum için zaten yeterli olması mümkündür.
Şu andan itibaren küvözde kalmanın tek bir destek işlevi vardır. Çocuğunuzu mikroplarla temastan korur. Sindirim, metabolizma ve boşaltım fonksiyonları da 31. haftada stabilize oldu. 31 haftalık erken doğumda bebeğe entübasyon sadece istisnai durumlarda yapılır.

32 ve 33 haftalık erken doğum

32 ve 33 haftada bebek yaklaşık 43 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1800 gram ağırlığındadır. Bu haftalarda bebek erken doğduğunda, rahim dışında yaşamak için ihtiyacı olan her şeye sahip olur.
32 ve 33 haftada bebeğin alveolleri tamamen gelişmiştir. Bebeğin bağışıklık sistemi de çalışmaya başladı. Bebeğin beyin gelişimi bu iki hafta boyunca yoğun büyüme aşamasından geçer. 32 haftadan sonra, beslenme tüpüne artık ihtiyaç kalmaz: bebek normal şekilde emzirilebilir veya fiziksel gelişim için uygun şekilde süt alabilir.
Bebek doğumdan sonraki ilk günlerde vücut ısısını koruyamazsa, küvöz bir süre dış dünyaya adaptasyonunu kolaylaştırır. Diğer yenidoğanlarla karşılaştırıldığında, 32 ve 33 haftalıkken çoğu prematüre bebek sadece birkaç yağ rezervinden yoksundur.
32 ve 33 haftadan itibaren erken doğum kaynaklı komplikasyon ve gelişim eksikliği riski her hafta azalır.
Hamilelik haftaları ilerledikçe, prematüre bebekler için artık büyük zorluklar kalmaz. 28 veya 29 haftadan sonra doğan bebeklerin çoğu için yoğun bakımda kalmak, yalnızca birkaç hafta ve daha sonra doğanlar için yalnızca birkaç gün sürecektir.
30 haftadan sonra doğan bebeklerin, “zamanında” doğan aynı yaştaki çocuklara kıyasla genellikle gelişimsel eksikliği yoktur.
Bununla birlikte, erken doğmuş çocuğun ebeveynleri için erken doğum genellikle büyük bir şoktur. Özellikle bebek hastanede kalmaya devam ederse, duygusal ve psikolojik olarak anne ve babayı etkiler. Bunun olması kadar doğal bir şey yok. Ancak unutmayın ki, hastaneden taburcu olduktan sonra bile bebek, uzun süre diğer bebeklerden daha hassas kalabilir.

34 haftalık erken doğum

34 haftalık doğan bebek
34 haftalık erken doğan bebek tepeden tırnağa 45 santimetre ve 2,25 kg ağırlığındadır. 34 haftada doğan bebeklerde beyin, sinir sistemi ve diğer organların işlevlerinde bazı “düzenlemeler” dışında, doğum öncesi gelişimi tamamlanmıştır.
Bu haftada bebek kemiklerinin olgunlaşması için çok daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır. Normalde bu haftada ihtiyaç duyduğu bu fazla kalsiyumu annenin kanından alır. Bu nedenle, 34. haftada doğum durumunda, diğer hayati besinler ve bileşenler gibi saf anne sütü verilerek en etkili şekilde kalsiyum tedarikine dikkat edilmelidir.
Araştırmalar, anne sütüyle beslenen prematüre bebeklerin, aynı tarihte biberonla beslenen bebeklere göre yaşamın ilk yılında daha hızlı büyüdüğünü göstermektedir. Anne sütünün bileşimi bebeğin ihtiyaçlarına göre uyarlanır, onu enfeksiyonlara ve alerjilere karşı korur. Anne sütü sindirimi uyarır, enzim ve hormon üretimini kolaylaştırır. Bu özelliklerinden dolayı anne sütüyle prematüre bebeklerin gelişimindeki küçük gecikmeler de telafi edilebilir.
Uzmanlar, prematüre bebeklerin mümkün olduğu kadar uzun süre ve ayrıca yaşamın ilk altı ayından sonra, emzirmeyi önermektedir.
34 haftadan sonraki doğumlar için bebeğin artık küvöz veya yoğun bakıma ihtiyaç yoktur. Çünkü çocuk artık kendi ısı dengesini kendi yağ rezervleriyle bağımsız olarak düzenler. Ancak bebeğin hayatının ilk günlerinde doktorlar ve uzmanlar bir destek önlemi olarak küvöz önermektedir.

35 haftalık erken doğum

35. haftada bebek yaklaşık 46 santimetre uzunluğundadır ve yaklaşık 2,55 kg ağırlığındadır. Bebeğin bu haftada motor koordinasyonu, refleksleri ve duyuları daha iyi çalışır. Artık bebek bu haftadan itibaren vücut ısısını sorunsuz bir şekilde düzenler.
İlk kez 35. haftada bebeğin bağışıklık sistemi annenin bağışıklık sisteminden bağımsız olarak çalışır. Ancak tam kapasiteye ulaşması uzun zaman alacaktır. 35 haftalık erken doğan bebeğin akciğerlerinin olgunlaşması tamamlanmış ve diğer tüm iç organlar dış dünyadaki yaşam için hazırdır.

36 haftalık erken doğum

36 haftalık doğan bebek
36. haftada, anne ve bebek hamileliğin son aşamasındadır. Eğer bebek bu hafta doğarsa, “geç prematüre” olarak kabul edilir. Bebek şimdi yaklaşık 47 santimetre boyunda ve 2,75 ile 2,9 kg arası ağırlıktadır.
Bebeğin boyunun uzaması 36. haftada tamamlanır. Beklenen doğum tarihine kadar gelişimi esas olarak daha fazla yağ rezervinin oluşumuna odaklanır. Prematüre bebekler yaşamlarının ilk haftalarında bu açığı kapatmak zorundadırlar. Bu süre zarfında, bebeğin sürekli olarak kilo alması özellikle önemlidir.
36. hafta, bir bebeğin doğumunun erken kabul edildiği son haftadır. 36 haftalık erken doğan bebek için komplikasyonlar veya gelişim eksikliği artık erken doğumla ilişkili değildir.

Prematüre bebeğin evde bakımı

Prematüre bebeğin evde bakımı bazen kolay değildir. Ancak, bebeğiniz 34 ila 36 hafta arasında doğarsa, günlük yaşamı tam zamanlı doğan bebeğinkinden çok az farklılık gösterir. Çoğu durumda bu haftalarda doğan bebeklerin, ciddi sağlık sorunları yoksa hastaneden çıkıp eve gitmelerine izin verilebilir.
34. haftan önce doğan bebekler için durum farklı olabilir. Bu haftadan önce doğan prematüre bebeğin evde bakımı mümkün değildir. Birçok ebeveyn için prematüre bebeklerinin hastanede uzun süre kalması neredeyse travmatik bir durumdur. Ancak, erken doğumun istenmeyen bir durum olduğu ve belli bir tedavi gerektiren süreçler içerdiği unutulmamalıdır.
Erken doğum neden olur? Başlığıyla sizlere sunmuş olduğumuz yazımızın sonuna geldik. 24 ve 36 hafta arası erken doğumun ne olduğunu ve bebeğinizi ve sizi nelerin beklediğini anlattık. Umarım ki erken doğum yapmadınız veya yaptıysanız bebeğiniz sağlıklıdır. Sizlerin de bu yazıya katkı saylamanız bizim ve diğer anne adayları için oldukça kıymetli. Aşağıdaki yorum bölümünde siz de yazı ile ilgili görüşlerinizi, kendi yaşamış olduğunuz duyguları paylaşabilirsiniz.
  1. Hamilelikte Erken Doğum Nedir ve Belirtileri
  2. Bebeklerde Sarılık Neden Olur? Nasıl Geçer?
  3. 10 Haftalık Hamilelikte Kanama Neden Olur?
  4. Erken Doğum Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
  5. Gebelikte Kanama Neden Olur ve Ne Yapmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
X