Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba ..

Dun aniden vajinal kaşınma ve akıntı durumu hasıl oldu bende... BU akıntı beyaz-sarımsı ıltıhap seklınde.
Bıraz arastırdıktan sonra vajınal mantar veya enfeksıyon olabılecegını ogrendım..

Sımdılık doktora gorunme gıbı bır ımkanım yok. Vajınal enfeksıyon ıse evde furacin isimli bir antıbakterıyal pomad var . Onu kullanmam netıcesınde bu sorunum ortadan kalkar mı?

Ve furacin dısında bunun için önerebileceğiniz ilaçları var mıdır?

Tesekkur ederım..

Merhaba geçmiş olsun muayene olmanızı tavsiye etmek zorundayım. Buradan ilaç önermek gibi bir yaklaşımım hiç olmaz benim. Sevgiler.

merhaba ..

Dun aniden vajinal kaşınma ve akıntı durumu hasıl oldu bende... Bu akıntı beyaz-sarımsı ıltıhap seklınde.
Bıraz arastırdıktan sonra vajınal mantar veya enfeksıyon olabılecegını ogrendım..

Sımdılık doktora gorunme gıbı bır ımkanım yok. Vajınal enfeksıyon ıse evde furacin isimli bir antıbakterıyal pomad var . Onu kullanmam netıcesınde bu sorunum ortadan kalkar mı?

Ve furacin dısında bunun için önerebileceğiniz ilaçları var mıdır?

Tesekkur ederım..

Hocam merhabalar
Benim yasim 40 ve 7 yildir evliyim ve son 5 yildir 3 düsün ve 1 kimyasalim var..sebep kanda pihtilasma ve talihsizlik dendi...simdi tüp bebege karar verdik..yaptirdihim gecen haftaki test sonuclarim söyle
TSH..0,29
FSH..6,5
LH...2,6
E2...64
Testosteron..0,14
DHEA..0,80
Prolaktin..182
Buraya kadar hormon degerlerim doktorun demesine göre cok iyiy..fakat bu testlere
AMH..0,19 eklenirse sonuc tamamen degisiyor galiba..Yumurta rezervim cok ama cok az..anlamdigim FSh ve LH bu kadar iyiyken AMH nasil sansimi bu denli azaltiyor..Tüp bebek sansim nedir hocam,2 tüpümde gecrdigim gec düsük ve operasyonlar sonucu sanirim kapanmis...cok sagolun

merhaba aytun hanım
jinekoloğa gittim endometrioma sol overde, sağ overde de basit kistim olduğunu söyledi.
yasmin verdi, ilk iki kutuyu ara vermeden kullan sonra ara ver 7 gün bir kutu daha kullan dedi.
ilk kutudan sonra ara vermedim şimdi 2. kutu bitmek üzere
benim kahverengi hatta bazen pembe-kırmızı akıntım oluyor, sanki adet başlar biter o zamanlardaki gibi.
adet de olmadım bu ay.
kok sebebiyledir herhalde diye düşünüyorum bir uzman olarak size danışmak istedim.
son kutu kok'u kullanınca tekrar kontrole gideceğim ama adet olmamak ve akıntı sinirimi bozdu.
adet olmama sebebim ve akıntılar yasmin nedeniyle mi acaba?
cevap verirseniz çok çok teşekkür ederim..
iyi akşamlar diliyorum..

Hocam merhabalar
Benim yasim 40 ve 7 yildir evliyim ve son 5 yildir 3 düsün ve 1 kimyasalim var..sebep kanda pihtilasma ve talihsizlik dendi...simdi tüp bebege karar verdik..yaptirdihim gecen haftaki test sonuclarim söyle
TSH..0,29
FSH..6,5
LH...2,6
E2...64
Testosteron..0,14
DHEA..0,80
Prolaktin..182
Buraya kadar hormon degerlerim doktorun demesine göre cok iyiy..fakat bu testlere
AMH..0,19 eklenirse sonuc tamamen degisiyor galiba..Yumurta rezervim cok ama cok az..anlamdigim FSh ve LH bu kadar iyiyken AMH nasil sansimi bu denli azaltiyor..Tüp bebek sansim nedir hocam,2 tüpümde gecrdigim gec düsük ve operasyonlar sonucu sanirim kapanmis...cok sagolun

Merhaba Aytun Hanım cevaplayacaktır. Benim de 2 düşük, 25 haftalık erken doğumum var. Son düşüğümde kürtaj da oldum. Eşimde genetik sorun, sperm hız düşüklüğü çıktı. Bende de fsh 5.9, amh 0.3 çıktı. Pgt li tüp bebek denedik 7 embriodan 6 sı döllendi, 5i 3. güne gitti hücre alındı pgt ye gitti. 2 sağlam çıkmış ama onlar da 5. gün gelişimleri durmuş transfer yapılmadı. 2 ay sonra doğal hamile kaldım aYTUN hANIM DA KENDİ DR M DE beklemeden tüp bebek önermişti. Şükür düşük olmadı 28 haftalık hamileyim serklaj denen dikiş de atıldı kan sulandırıcı da kullanıyorum.

Eşiniz ve size preferik kanda kromozom analizi yapıldı mı ki? Normal tüp bebek mi deneyeceksiniz? Bence genetik test de yaptırın tüp bebek tutar yine düşerse çok üzülürsünüz...

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Aslına bakarsanız tüm hormon testleri bir yana sizin ultrason muayenenizde kaç yumurta kesesi göründüğü önemlidir. Eğer bu görüntü iyi ise tedaviden kaç yumurta geliştirebileceğinizi biliriz. Daha önce gebelik yaşamanız da tüp bebek tedavilerinde olumlu bir yöndür. Yaşınız nedeniyle tedavilerinizin doğru ve hızla planlanması gerekir. Yardımcı olabileceğim birşeyler varsa bahceci kliniğinden bana ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

hocam merhabalar
benim yasim 40 ve 7 yildir evliyim ve son 5 yildir 3 düsün ve 1 kimyasalim var..sebep kanda pihtilasma ve talihsizlik dendi...simdi tüp bebege karar verdik..yaptirdihim gecen haftaki test sonuclarim söyle
tsh..0,29
fsh..6,5
lh...2,6
e2...64
testosteron..0,14
dhea..0,80
prolaktin..182
buraya kadar hormon degerlerim doktorun demesine göre cok iyiy..fakat bu testlere
amh..0,19 eklenirse sonuc tamamen degisiyor galiba..yumurta rezervim cok ama cok az..anlamdigim fsh ve lh bu kadar iyiyken amh nasil sansimi bu denli azaltiyor..tüp bebek sansim nedir hocam,2 tüpümde gecrdigim gec düsük ve operasyonlar sonucu sanirim kapanmis...cok sagolun

Merhaba yaşadığınız sıkıntı ve lekelenme kesintisiz kullandığınız ilaçtan kaynaklanıyor. Kutunuz bitince kanamanız başlar ve rahatlarsınız. Endişelenecek bir şey yok. Sevgiler.

merhaba aytun hanım
jinekoloğa gittim endometrioma sol overde, sağ overde de basit kistim olduğunu söyledi.
Yasmin verdi, ilk iki kutuyu ara vermeden kullan sonra ara ver 7 gün bir kutu daha kullan dedi.
Ilk kutudan sonra ara vermedim şimdi 2. Kutu bitmek üzere
benim kahverengi hatta bazen pembe-kırmızı akıntım oluyor, sanki adet başlar biter o zamanlardaki gibi.
Adet de olmadım bu ay.
Kok sebebiyledir herhalde diye düşünüyorum bir uzman olarak size danışmak istedim.
Son kutu kok'u kullanınca tekrar kontrole gideceğim ama adet olmamak ve akıntı sinirimi bozdu.
Adet olmama sebebim ve akıntılar yasmin nedeniyle mi acaba?
Cevap verirseniz çok çok teşekkür ederim..
Iyi akşamlar diliyorum..

Merhaba Aytun Hanım cevaplayacaktır. Benim de 2 düşük, 25 haftalık erken doğumum var. Son düşüğümde kürtaj da oldum. Eşimde genetik sorun, sperm hız düşüklüğü çıktı. Bende de fsh 5.9, amh 0.3 çıktı. Pgt li tüp bebek denedik 7 embriodan 6 sı döllendi, 5i 3. güne gitti hücre alındı pgt ye gitti. 2 sağlam çıkmış ama onlar da 5. gün gelişimleri durmuş transfer yapılmadı. 2 ay sonra doğal hamile kaldım aYTUN hANIM DA KENDİ DR M DE beklemeden tüp bebek önermişti. Şükür düşük olmadı 28 haftalık hamileyim serklaj denen dikiş de atıldı kan sulandırıcı da kullanıyorum.

Eşiniz ve size preferik kanda kromozom analizi yapıldı mı ki? Normal tüp bebek mi deneyeceksiniz? Bence genetik test de yaptırın tüp bebek tutar yine düşerse çok üzülürsünüz...

chnb Merhabalar ilgine tesekkür ederim..Hamile olmana cok ama cok sevindim,insallah sag salim kucagina alirsin..benim 3. düsükten sonra genetik test ve kanda pihtilasma testi yapildi..genetik temiz ama kanda pihtilasma cikti..ben almanyadayim ve burda her asama icin cok yavas ilerliyor..6 cm lik miyonum vardi onu kücültüller su an 2,5 cm ..bakalim iste haktan hayirlisi...tekrar tesekkürler

chnb Merhabalar ilgine tesekkür ederim..Hamile olmana cok ama cok sevindim,insallah sag salim kucagina alirsin..benim 3. düsükten sonra genetik test ve kanda pihtilasma testi yapildi..genetik temiz ama kanda pihtilasma cikti..ben almanyadayim ve burda her asama icin cok yavas ilerliyor..6 cm lik miyonum vardi onu kücültüller su an 2,5 cm ..bakalim iste haktan hayirlisi...tekrar tesekkürler

Rica ederim canım. Genetik testin iyi çıkmasına çok sevindim. Pgt işi ekstra gerginlik çünkü. Gidip de sağlıklı çıkmadı, embriyoların hücre alımından sonra gelişimi durdu gibi sonuçlar ekstra yıpratıcı... Pıhtılaşma için her gün ben de iğne oluyorum. Aytun Hanım da olumlu şeyler yazmış senin için sevindim. İnşallah en kısa zamanda başarılı bir tedavi geçirirsin.
Ben de sana teşekkür ederim...

hocam merhabalar
ben pkoyum ve bugün 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim. hamilelikten önce günde 2 adet 850 mg lık glucophage içiyordum. doktorum bu ilacı bana bıraktırdı. ancak bildiğim kadarıyla pkolularda düşük riski yüksek oluyormuş ve gebeliğin ilk 3 ayında glucophage a devam edilmesi gerekebiliyormuş. bu konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum. teşekkürler.

merhaba hayırlı olsun allah tamamına erdirsin. ben pko hastalarımda gebelikte 8. haftaya kadar ilaca devam ediyorum ancak doktorunuz nasıl bir takip izleyecekse öyle devam etmenizde fayda var. sevgiler.

hocam merhabalar
ben pkoyum ve bugün 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim. hamilelikten önce günde 2 adet 850 mg lık glucophage içiyordum. doktorum bu ilacı bana bıraktırdı. ancak bildiğim kadarıyla pkolularda düşük riski yüksek oluyormuş ve gebeliğin ilk 3 ayında glucophage a devam edilmesi gerekebiliyormuş. bu konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum. teşekkürler.

merhaba aytun hanım, smar sonucumda KRONİK SERVİSİTİS yazıyo be ne demek. rahim ağzı yarası mı demek oluyo. akıntı için ilaç vermedi kronikleşmiş ilacla tedavisi yok dedi doktorum. hiç doğum yapmadım. bi düşüğüm var. ayrıca hipotiroid hastasıyım ilacımı kullanıyorum .tsh normal değere indi. sorum kronik sevisitis hamileliğe engel mi veya düşüşe neden olabilir mi? vajen kültüründe normal vajen florası üredi yazıyor. teşekkür ederim aytun hanım..

merhaba Aytun Hocam,ben geçen aya kadar yapılan kontrolllerimde sürekli doktorlardan seneniz dolmadan gelmeyin ama bir muayne edelim demeli üzerine kan ve vajinal muayneden geçtim sonuç hep olumluydu (bekleyin bebeğiniz gelir diyorlardı),taki geçen aya kadar biraz stres ve üzüntü dolayısıyla prl yükselmiş ve dostinex kullandım adet düzenim bozuldu ve dr hiçbir kan tahlili yapmadan sadece ultrasyonla yumutlalıkların iyi degil senin bebeğin tedavisiz olmaz demeye başladı klomen ve iğne tedavine başladım size sorum şu ki başka bir dr daha gitmem lazım mı?Yada tedavisiz normal yolla gebelik oluşmaz mı?
adetin 3. gününde hormon sonuçlarım(yaşım 25)

tsh:0,70---
fsh:5.98---
prl:7,25---
lh:3.88
bu sonuçları başka bir merkezde yaptırdım tedavi yapacak dr istememişti yanıt verirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim Aytun Hocam.

merhaba rahim ağzındaki hücresel değişikliklerden bahsediyor. sorun yok ve sorduğunuz soruların hiç birinde olumsuz etkisi olacak birşey değildir. raporların %25-30 u bu şekilde raporlanız, klinik muayeneniz ve şikayetlerinize göre tedavi önerilir. zaten doktorunuzda durumu açıklamış. sevgiler.

merhaba aytun hanım, smar sonucumda KRONİK SERVİSİTİS yazıyo be ne demek. rahim ağzı yarası mı demek oluyo. akıntı için ilaç vermedi kronikleşmiş ilacla tedavisi yok dedi doktorum. hiç doğum yapmadım. bi düşüğüm var. ayrıca hipotiroid hastasıyım ilacımı kullanıyorum .tsh normal değere indi. sorum kronik sevisitis hamileliğe engel mi veya düşüşe neden olabilir mi? vajen kültüründe normal vajen florası üredi yazıyor. teşekkür ederim aytun hanım..

merhaba bana göndermiş olduğunuz değerler normal. doktorunuz neye dayanarak böyle bir yorum yaptı bilmiyorum. kafanız karıştıysa ikinci bir görüş alamnızı tavsiye ederim. sevgiler.

merhaba Aytun Hocam,ben geçen aya kadar yapılan kontrolllerimde sürekli doktorlardan seneniz dolmadan gelmeyin ama bir muayne edelim demeli üzerine kan ve vajinal muayneden geçtim sonuç hep olumluydu (bekleyin bebeğiniz gelir diyorlardı),taki geçen aya kadar biraz stres ve üzüntü dolayısıyla prl yükselmiş ve dostinex kullandım adet düzenim bozuldu ve dr hiçbir kan tahlili yapmadan sadece ultrasyonla yumutlalıkların iyi degil senin bebeğin tedavisiz olmaz demeye başladı klomen ve iğne tedavine başladım size sorum şu ki başka bir dr daha gitmem lazım mı?Yada tedavisiz normal yolla gebelik oluşmaz mı?
adetin 3. gününde hormon sonuçlarım(yaşım 25)

tsh:0,70---
fsh:5.98---
prl:7,25---
lh:3.88
bu sonuçları başka bir merkezde yaptırdım tedavi yapacak dr istememişti yanıt verirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim Aytun Hocam.

merhaba bana göndermiş olduğunuz değerler normal. doktorunuz neye dayanarak böyle bir yorum yaptı bilmiyorum. kafanız karıştıysa ikinci bir görüş alamnızı tavsiye ederim. sevgiler.

yanıtınız için teşekür ederim doktor hanım,sadece ultrasyon muaynesi ile bu teşisi koydu o ay adetim baya bir geçikti hatta duphaston vermişti ama ilaç bitmeden adet oldum dr özel hastane burası her istediğin testi yapamam ultrasyon yeterli bana güven diyordu demek ki boşuna klomen yutuyorum ,önerinizi dinleyip iyi bir doktor araştıracam Allah razı olsun selam ve dua ile kalın hocam.

Hocam merhabalar

25 yaşındayım.
FSH Serum 3,55
LH (Luteinizan Hormon) Serum * 6,68
Estradiol (E2) Serum 125
Prolaktin (PRL) Serum * 30,23 çıktı.
testler adet bitiminden 10 gün sonra yapıldı.
tek yumurtalığım yok. sizce menapoza erken girme riskim var mı? bu değerler normal mi? pco hastasıyım aynı zamanda fakat yapılan son ultrasound'da kistik görüntünün kaybolduğunu söyledi doktorum.

merhabalar hocam benim sorum sizin konunuzla pek alakalı değil sanırım ancak bi uzman olarak görüşünüzü almak istedim
ben hamile kalmayı planlayan birisiyim şu an
ancak antidepresan kullanıyorum ve tedavim bitmedi henüz bunun hamile kalmama bi etkisi olurmu sizce

X