Güneybatı mı Güneydoğu mu? Seçeceğim ev hangi yöne bakmalı?

ben güneybatı da oturuyorum...kışın çok iyi de,yazın klimasız oturmak imkansız oluyo nerdeyse...
sıcağı seviyosan,güneybatı derim...

Ben Antalya'da oturuyorum.Burda en iyi cephe güneydoğu.Tüm şehirlerde de aynı olur gerçi.Ev fiyatları bile bu cephenin daha pahalı oluyor.Kışın sıcak,yazın serin olur.

benim evim kuzeybatı ve mutfağımda batıda..yaz günü kahvaltı falan balkonda yapmak için batı uygun oluyo güneşin batışına kadar güneşi görmüyo ama güneydoğu alırsan balkon keyfi yapamazsın..ben memnunum cephesinden evimin...

Konunuz, içerğinden dolayı, "Sorular, Sorunlar, Tavsiye ve Öneriler" bölümüne taşınmıştır.
Sevgiler.

öğleden donra güneşin evinizin içine girmesini istemezseniz güneydoğu tercih edin.eğer güneybatı isterseniz özellikle yazın sıcaktan pişebilir hatta gündüz vakti kalın perdelerinizi bile çekebilirsiniz

Sevgili arkadaşım keşke açıklamasını da yapsaydın, ben hiç anlamadım güney batının evi nasıl ısıttığını, bana güneydoğu daha mantıklı gelmişti.

Bence öğlen güneşi ve akşam güneşi evi daha çok ısıtıyor daha aydınlık oluyor. benm evim güney doğu apartmanda güneybatı taraftaki komşuların evleri daha sıcak oluyor özellikle geceleri. Ha birde bizim burası soğuk bir memleket biz sıcaktan hoşlanırız. umarım anlatabilmişimdir.

eğer en üst katsa g doğu veya k.batı.ne olursa olsun güney cephe helede g.b ise çok sıcak oluyor. ama ara katsa farketmez :)

eğer en üst katsa g doğu veya k.batı.ne olursa olsun güney cephe helede g.b ise çok sıcak oluyor. ama ara katsa farketmez :)

canım ara katla alakası yok evinin baktığı cephenin boş olmasıyla alakalı.ben 1.kattaydım ama yol caddeye baktığı için hiç bi bina güneşi kapamıyordu.öğleden akşama kadar güneş evin içindeydi :KK37:

güneydoğu bence:) güneybatı cephesinde kışın güneşten faydalanmak güneşi görürsek mümkün olabilio:) bende güneydoğu cephesinde bir evde oturuyorum ve kasım ortasına kadar sabah güneşi evi ısıtıyor...türkiyede kış aylarında güneş sabah saatlerinde,akşam saatlerinden daha yakındır dünyaya,yani bize...coğrafyacı varsa aramızda daha iyi yardımcı olabilir belkide :) zaten eğer kooperatifse kat irtifakından da hangi dairenin daha avantajlı olduğunu kestirebilirsin...yada sıfır bir daire değilse komşu adaylarına danışmayı deneyebilirsin...güle güle otur:)

ya kızlar benim bu cephe konusunda aklım karısıyordu hep, şimdi hepten karıştı. Ben de ev aldım ankarada tokiden. Bana GD cepheli bi ev cıktı. Bu cephe her zaman salona gore mi soyleniyor. Cunku bizim binada karsılık 2 daire var. Onun icin de GD diyor. Yani apartman hepten GD. Salon GD, mutfakta KB da kalıyor sanırım. Cunku salon ve mutfak karsılıklı. Şimdi bu evde sabah salon gunes alacak, aksam mutfak boyle midir yani. Dogru anlamıs mıyım, yoksa tamamen mi karıstırdım olayı :26:

mrb,evim hem güneydoğu hem de güneybatı cepheli sabahtan öğleye kadar doğudan alıyor sonra batıdan alıyor tüm gün güneşli ve inanılmaz ferah oluyor güneşi seven biri olarak perdeleri açıyorum güneş evime doluyor tümgün..

Ben de bu sorunun cevabını çoooook çok düşündüm.Gönlüm güney+güneydoğudan yanaydı, çünkü sabah güneşi evin içinde olunca daha canlı hissediyorum ben kendimi, daha enerjik oluyorum. Ama güney+güneybatı olan evler kışın daha sıcak oluyor.Çünkü güneş kışın daha güneyden doğuyor, yani doğu cepheyi bir nevi pas geçiyor. Güney+güneybatı daha manzaralıydı ama ben annemlerin evinde yazın sıcaktan uyuyamadığımız ayları düşününce yine de güney+güneydoğuda karar kıldım.Umarım yazın sabahları balkonda kahvaltı yapabilirim.:26:

ya kızlar benim bu cephe konusunda aklım karısıyordu hep, şimdi hepten karıştı. Ben de ev aldım ankarada tokiden. Bana GD cepheli bi ev cıktı. Bu cephe her zaman salona gore mi soyleniyor. Cunku bizim binada karsılık 2 daire var. Onun icin de GD diyor. Yani apartman hepten GD. Salon GD, mutfakta KB da kalıyor sanırım. Cunku salon ve mutfak karsılıklı. Şimdi bu evde sabah salon gunes alacak, aksam mutfak boyle midir yani. Dogru anlamıs mıyım, yoksa tamamen mi karıstırdım olayı :26:

Ben tokinin evlerini görmedim, sistemini bilmiyorum ama evin ön cephesi ne tarafa bakıyorsa evin yönü o taraf sayılır. Evet benim evim de güneye bakıyor. Yani mutfak salon ve oturma odası olarak seçebileceğimiz odalar ama özellikle salon ve mutfak güneye bakmalı, ya da o odalar hangi yöne bakıyorsa, evin yönü orası kabul edilir. Aslında sen doğru anlamışsın. Kuzey güneşi daha az alır. Güneş batıdan battığı için de akşam güneşini alacak mutfağınız.

Kısaca güney, kuzey, doğu, batı yönlerini bilmek gerekiyor.Kuzeye güneş hiç bi zaman dik açıyla vurmaz ülkemizde. Dik açıyla güneş alan her yer o yüzden çok sıcak olur. Ekvator da bu yüzden daha sıcaktır. Ülkemiz, ekvatora yakın tarafı yani akdeniz bölgesi daha sıcaktır. Ekvatora yakınlığından dolayı sıcak olmasına ramen, adı ekvator değil de güney olarak geçer. Ekvatoru da aştığınızda dünyanın diğer ucu, güney kutbu da kuzeyden farksız olarak soğuktur. Kuzey kutbuna yakın tarafı ise daha soğuk olur, karadeniz bölgesi. Doğu güneşin doğduğu (sabah güneşi), batı güneşin battığı (akşam güneşi) taraftır. Bir arkadaş güneş sabahları dünyaya daha yakın olur demiş ama, güneş dünyaya kış aylarında daha yakındır. Dünyanın ısınması güneşin dünyaya ne kadar yakınlığıyla ilgili değil güneş ışığının vurduğu açıyla ilgilidir. Güneş dünyaya en dik açılarını yaz aylarında gönderir. Bunlar coğrafi bilgiler ama konumuzla alakalı olduğunu düşündüğüm için paylaştım. Bir evin ısınması kadar aydınlığı da çok önemlidir. Güney kuzeyden daha aydınlık olacaktır.
Bir de ben kışları soğuk geçen bölgelerde oturan, özellikle Ankara civarında oturan ve tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum...

biz de ankarada yaşıyoruz anlıyorum seni buraların soğuğunu bilmeyenler için yön önemli değil ama bizim için önemlidir çünki ankarada kuzey demek yazın serin ferah bir ev ama kışında aynı güneş görmesi zor oysa güney hem yaz hem sıcaktır benim önceki evim tam güneydi odalara güneş dogardı öğleden sonra mutfak ve salonda akşam batana kadar dururdu düşün misafir falan gelir güneşlik sıkıca kapalı dururdu nefes alamazdım sattık orayı şimdi güney batı taraflı ev aldık 5 ay oldu geleli kış olduğu ve 285 m2 ama yinede sıcak güneş açınca hemen içerde yazında bildiğim bir bina daha ferah olacak inşalllah ben memnunum yani sende neyi sevdiğini bilirsin

kesinlikle ve kesinlikle güneydoğu, yaşadığım tecrübeye dayanarak söylüyorum üç yıldır oturduğum bina hemde beşinci kat güneybatıya bakıyor bu evde yaşadığım işkenceyi bi ben bilirim ev saat bir gibi yatak odası ve küçük bi odanın dışında güneş görmeye başlıyor tabi sabahtan hiç güneşliklerimi kaldırmoyorum bile akşam güneş batana kadar iyice ısınıyor durulmuyor evde,yemin etmiştim bi daha asla bu yönde eve girmicem diye ama malesef kısmet olmadı, bizde yeni ev aldık ve yine aynı yön güneydoğu tarafını hep satmışlar hemde bizimkinden yaklaşık bi on onbeş bin fazlaya bizde yatırım amaclı düşünüyorux artık evi

X