Güneybatı mı Güneydoğu mu? Seçeceğim ev hangi yöne bakmalı?

BALveBADEM

Sabrediyorum Sana Ey Hayat
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2010
683
11
Arkadaşlar biz ev alma planları kuruyoruz Allah (CC) nasip ederse. Evim muhakak güneye bakacak ama ben güneybatı mı yoksa güneydoğu mu olsun, avantajlarını bilemiyorum. Bana sabah güneşini daha fazla alması yani güneydoğu olması daha mantıklı geliyor. Güneybatı olursa akşam güneşini daha fazla alacak. Ama güneybatı ve güneydoğu'da oturan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını istiyorum.

mesela ben kendi evimden örnek vererek cevap vereyim.evimizin ön cephesi doğu yan (sağ)cephesi güney. bizim evde sabah güneşi mutfakta başlar.ordan salona geçer. salondan küçük odaya ordan çocuk odasına en son da yatak odasına geçer.. bu şekilde evin her yeri günün farklı saatlerinde banyo hariç güneşi almış oluyor.
ben çok memnunum. tek sorun yaz sabahları mutfakta kahvaltı yapmak işkenceye dönüşüyor. hem hava sıcak hem de bütün güneş mutfakta ol

canım biz adana da oturuyoruz buralar güney batı tercih edilir kışları daha ılık yazlarıda batıdan esen rüzgarı alır..zaten buralarda güney batı cephesi daha pahalı oluyor

biz de ev almak istiyoruz.Benim tercihim güney doğudan yana.Batı yazın güneş görüyor ve o evlerde durulmuyor.Mutlaka panjur yaptırıyorlar.bu seefer de mezardan farksız olur.
bir keresinde ev alacaktık.Pazarlığı yapıldı.Doğulu batılı diye vazgeçtim.Yazın sabah ayrı akşamüstü ayrı güneş alacak diye.Güney- doğu kışın güneş görür, yazın görmez.

Son düzenleme:
Güneydoğu daha iyi bence. Batı gerçekten cok sıkıntılı oluyor. Yazın 4 ten sonra falan güneş yatıklaştıkça bir başlıyor evin içine girmeye, hele mutfak da o taraftaysa yemek hazırlığı bir işkenceye dönüşüyor.

Son düzenleme:
Bizim evimiz de güney batı tarafında. Yazın yemeği öğlene kadar yaptım yaptım yoksa öğleden sonra mutfakta durabilmek mümkün değil. fena sıcak oluyor.

benim annemde suan ıoturduğumuz evi alırken yönüne çok dikkat etmişti.bizim ev güneydoğu yönünde.güneybatı yönünde olan komşularımız yazın evde duramıyoruz diyolar.ev zaten güney yönde güneş alıyo bide akşam güneşi alınca sıcagı duvarlar iyice çekiyo.geceleri duvardan sıcaklık geliyo diyolar.bizim ev kışın sıcak oluyo ama yazında güneybatıdaki evlere göre daha serin oluyo.

twilight11'in dediği gibi ben de adanada ikamet ediyorum ve burada güneybatı yönündeki evler tercih edilir...o cephedeki evler daha pahalıdır...ben de gb yönünde oturuyorum...burada özellikle kışın doğu yön pek güneş almıyor, taş çatlasın 9 a kadar...o da zaten sabah sabah pek etkili bir güneş olmuyor...güney ve batı cepheleri özellikle öğleden sonra batı cephesi oldukça güneş görüyor ve düşük ayarda birkaç saatliğine çalışan klima işinizi görüyor...yazın ise tam aksine rüzgar batıdan esiyor...kuzey yöne de bakan bir pencereniz de var ise o rüzgarın serinliğine doyum olmuyor...buralarda güneybatı adana cephesi olarak tabir edilir hep:)

canım biz adana da oturuyoruz buralar güney batı tercih edilir kışları daha ılık yazlarıda batıdan esen rüzgarı alır..zaten buralarda güney batı cephesi daha pahalı oluyor

Valla biz Ankara şartlarında bir ev seçmek zorundayız, malum ankara sıcak bir yer değil. 8 ay kış yaşıyoruz.

Ben buna hiç dikkat etmemşiştim..
benim evim kuzeye bakıyo denize bakıyo bir sorunda yaşamıyorum ilk defa duyuyuorum günaydıgu mu günay batımı olayını :KK76:

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar, daha tecrübe bekliyorum.
Ben de güney doğu düşünmekle doğru bir tercih yapmışım sanırım.
Sabah güneşi alsın, kışın da sıcak olsun istiyorum. 2 çocuğum var, odaları soğuk olsun istemem.
Bir de hayalim gerçekleşirse yani hayırlısıyla o hayalimdeki eve kavuşursam çok mutlu olacağım.
Hayatımda başka bir sayfa açılacak adeta.
Sobalı evden kurtulacak, yavrularımın odasını ayırabileceğim.
Ankara Batıkent civarı düşünüyoruz, oralarda önereceğiniz yerler olursa sevinirim.

Ben buna hiç dikkat etmemşiştim..
benim evim kuzeye bakıyo denize bakıyo bir sorunda yaşamıyorum ilk defa duyuyuorum günaydıgu mu günay batımı olayını :KK76:

Deniz kenarında yaşadığına göre sıcak bir memlekettesin.
O yüzden güneş almaması yani kuzeyde olması senin için bir avantaj.
Ama biz Ankarada 8 ay kış yaşıyoruz, yazdan da bişi anlamıyoruz.
Bizim için güneşle kışın ısınan evler makbul.
Zira yok kömürüydü, yok doğal gazıydı, pahalıya patlıyor....

o zaman yaz değil de kış şartlarını dikkate almak daha mantıklı...daha fazla güneş alan tarafı tercih edeceksiniz o zaman...

bende ankarada oturuyorum dikmende ve evim kuzey cephe aslında ısınma sorunu çok olmuyor ama ben daha aydınlık bir ev istiyorum biz de bakıyoruz ev ama ilk önce bunu stmamız gerekiyor

Canım tabiki güney doğu cehhe olması senin için çok çok avantaj olur, sabah güneşinin eve vurması ayrı bi hoşluk bütün gün evine güneş vurması sana heryinden tasarruf, güneybatı olması akşam güneşinin vurması demekki, akşam güneşinin sana hiçbir türlü faydası olmaz, en önemlisi sabah güneşi ve gün boyu güneştir doğru tercih:KK74:

Ben Karadenizde yaşıyorum.Samsundayım:KK69:
İki yönlüde oturdum bekarlık evim Denize zıt tarafındaydı ama kışın çok rahat ediyorduk.Yazın da zaten klima olduğu için anlamıyorduk yatak odaları serin oluyodu o iyi oluyodu.
Şimdi kendi evimde evim denize bakıyor ancak kışın donuyoruz ev hiç ısınmıyor.Yazı yaz gibide yaşayamıyoruz.
Sıcağı sevdiğim için belki bilemiyorum ben güneş görsün istiyorum evim.Sabah güneşini kışın alan ev iyi olmuyor.

Ben Karadenizde yaşıyorum.Samsundayım:KK69:
İki yönlüde oturdum bekarlık evim Denize zıt tarafındaydı ama kışın çok rahat ediyorduk.Yazın da zaten klima olduğu için anlamıyorduk yatak odaları serin oluyodu o iyi oluyodu.
Şimdi kendi evimde evim denize bakıyor ancak kışın donuyoruz ev hiç ısınmıyor.Yazı yaz gibide yaşayamıyoruz.
Sıcağı sevdiğim için belki bilemiyorum ben güneş görsün istiyorum evim.Sabah güneşini kışın alan ev iyi olmuyor.

Zaten karadenizin kışları sert geçer, kuzeye daha yakın. o yüzden kuzey sizin için çok olumsuz. Akdeniz kıyıları fazlasıyla sıcak. Cevap için teşekkürler ayrıca.

eğer kışın soğuk geçen bir ilde isen en güzeli güney batı evinizde güneş daha uzun süre kalır ve ısıtır.

eğer kışın soğuk geçen bir ilde isen en güzeli güney batı evinizde güneş daha uzun süre kalır ve ısıtır.

Sevgili arkadaşım keşke açıklamasını da yapsaydın, ben hiç anlamadım güney batının evi nasıl ısıttığını, bana güneydoğu daha mantıklı gelmişti.

X