Bebek Beslenmesi pırasa ve brokoli...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

nesbar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2008
165
3
41
arkadaşlar merhaba 5 aylık kızım var.. 1aydan beri ek gıdaya geçtik anne sütü almadığı için. hergün yeni çorba yapak istiyorum drum herşeyi verebilirsin muz çilek kivi haricinde dedi. benim aklıma takılan birşey var.. tam mevsimi ıspanak ya da brokoli çorbası yapıp verebilir miyim? nasıl yapmam konusunda da yardımcı olursanız sevinirim....

başlıkta pırasa demişsin... farketmez, ben pırasa ve ıspnak veriyorum... brokoli hiç düşünmedim çünkü lahanagillerden... lahana patlıcan verme de... brokoli için bilgisi olanlar paylaşırlarsa seviniriz.

evet şimdi okyunca farkettim:) sormak istediğim pırasaydı.. soğangillerden olunca acı ya da gaz yapar mı diye merak etmiştim. brokoli çok kafamı karıştırıyor. bilen varsa yardımcı olurlarsa sevinirim...

dr.umuz pırasa ve çilek yasak demişti.gaz vealerji yaptığı için.sebze haşlayıp zeytinyağı katıp verebilirsin.havuç,ıspanank,kabak ,patatesle sebze çorbası yapabilirsin.birkaç ay sonra et,tavuk suyu ve prinç,bulgur ekleyebilirsin demişti.tuz,bal,patlıcan,salçe domateste 1 yaşına kadar yasak demişti.

mrb neden pırasa ve lahanagiller yasak anlamadım doktorumuzun bize verdiği çizelgede 1 su bardağı mevsimlik sebze 1 orta boy patatesin yarısı 1 orta boyhavuç
az suda agzı kapaklı olarak pişirilir piştikten sonra her 100 cc ye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir diye idi ve ben 4. aydan beri brokoli pırasa karnıbahar lahana kereviz yer elması çeşitlerini yapıyorum 5. ayda bu tarife 1 çorba kaşığı tahıl (makarna,pirinç,erişte,şehriye), 6. ayda da 1 köfte kadar haşlanmış kıyma veya tavuk eti olarak devam ediyoruz 7. ayın çizelgesini daha almadık :KK1:

mrb neden pırasa ve lahanagiller yasak anlamadım doktorumuzun bize verdiği çizelgede 1 su bardağı mevsimlik sebze 1 orta boy patatesin yarısı 1 orta boyhavuç
az suda agzı kapaklı olarak pişirilir piştikten sonra her 100 cc ye 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir diye idi ve ben 4. aydan beri brokoli pırasa karnıbahar lahana kereviz yer elması çeşitlerini yapıyorum 5. ayda bu tarife 1 çorba kaşığı tahıl (makarna,pirinç,erişte,şehriye), 6. ayda da 1 köfte kadar haşlanmış kıyma veya tavuk eti olarak devam ediyoruz 7. ayın çizelgesini daha almadık :KK1:

tabi sizin dr.unuz bu şekildevermiş olabilir.ama benim dr.um söylemeseydi bile bebeğime pırasa,lahana gibi gaz yapan sebzeleri vermezdim.sonuçta daha mideleri çok hassas daha kolay hazmedebilecekleri, ıspanak,kabak,havuç,kereviz gibi sebzelerlebaşlamak daha doğru bence.bazı yetişkinlere bile pırasanın ve lahananın gaz yaptığını duydum.birde benim bebeğim 6 ay sadeceemdi.ek gıdaya gerek görmedik.kilosuda gayet iyiydi. birazda o yüzden geç başladık.birde makarna,ve pirinç hem kabızlık yapar hemde vitamin değerleri azdır,daha faydalı olan irmik kullan demişti doktorumuz birde bulgur.

herkesin görüştüğü druna göre farklılık gösteriyor. bende bunu anlamıyorum insanın kafası karışıyor.. pırasa gaz yapar veremem diyorsunuz ama esas gaz yapan şey bulgurdur ondan uzak durmak daha mantıklı geliyor açıkcası. birde hazmı en kolay pirinçtir ilk başlarken ek gıda olarak mamalar genellikle pirinçli olur mideyi hazırlasın diye. pırasa veren anneler bebeklerinde gaz problemi yaşadılar mı?

Bize verilen listede sebzeler patatesve havuçla başlıyor. sırayla bir yenisi eklenerek devam ediliyor. yer elması, kereviz, pırasa diye devam ediyor... pırasa gaz yapmadı. zaten çorbalara alıştı, alıştıkça sindirimi çalıştıkça kendi gazını çıkarmaya başladı kızım. kereviz ve pırasa bebekler için çok faydalı... dereotu maydonoz, ıspanak, biber.... çorbalara atılabilecek ne varsa dengeli bi şekilde atıyorum. şimdiye kadar rahatsızlık yaşamadık. önemli olan sırayla azdan çoğa doğru alıştırmak sanırım. pirinç ve irmik ilaveli olması bulgurdan daha sağlıklı. bulgur gaz yapar.

Pırasayı da brokoliyi de ben kızıma ek gıdaya geçtiğimizden beri veriyorum. Özellikle brokoliyi çok seviyor. Zaten milupanın brokoli patates çorbası var ek gıdaya geçen bebeklere.. Kaç aydan itibaren yazıyo üzerinde hatırlamıyorum şimdi ama...Ayrıca 8. aydan itibaren de karnıbahar,kererviz,sağanı da veriyorum.
Bence bebeklerinize her şeyden tattırın ki damak tatları gelişsin. Bu dönemde alışmazlarsa ileride çok zorlanırlar çünkü...
Ben sebze çorbasını şöyle yapıyorum:
İçerisine istediğim sebzeleri koyuyorum.(havuç, patates, brokoli....) Biraz pirinç, bazen kırmızı mercimek ekliyorum. Bol su koyup sebzeler iyice pişene kdr pişiriyorum. Eğer et de verin dediyse dr, dönüşümlü tavuk eti ve kırmızı et de ekliyorum. Sonra bu karışımı rondodan geçiriyorum. Yedirirken bazen içine eti nin ekmeğinden ufalıyorum. Çok seviyor...

X