Seramik tencere ve tava almak isteyenler buraya :))

MErhaba benim kardeşimde var bu setten gecen gün beraber kullanma fırsatım oldu kesinlikle harika bişey hiç bişey yapişmiyor pilav yapiyorsun bitane bile kalmiyor tencerenin dibinde . Tavuk kanat yaptik sanki izgara gibi pişirdi kendi yagında kesinlikle yapişmadı temizligide çok kolay bende almayı düşünütorum ..

Canım aynı ürünü kullanan arkadaşımız da senden bir önceki mesajda yapışmadan şikayetçi olmuş,siz farklı bir şey yaptınız mı yapışmamazlık adına?

Canım aynı ürünü kullanan arkadaşımız da senden bir önceki mesajda yapışmadan şikayetçi olmuş,siz farklı bir şey yaptınız mı yapışmamazlık adına?

Yok direk pişirdi yemekleri hiç yapişma olmadı ben hayran kaldim pişirdiklerini servis tabagına aktardıgımızda tencerelerin dibinde hiç bişey kalmiyordu .
Çok harlı ateştemi pişirdi diger arkadaslar acaba biz orda ateşte pişirdik ama ürün sahteligi diye bişeyde var sahte ürünmü acaba kullandıkları

Öncelikle eşim bir kimya mühendisi ve bu konuyu kendisine sordum,çünkü baştan beri pişirme amaçlı hep teflon sonra da seramik kaplamalar kullanıyoruz. Açıklama şu : iki çeşit alüminyum varmış birisi alloy olan yani atık metallarin karışımından elde edilebilen ve çok ucuza satılan ki bunun cidden oksitlenerek problem olacağını söyledi.Bir de dünyada borsalarda satılan saf alüminyum.Bana bir çok üreticinin çok pahalı olan saf alüminyumu kullanamayacağını çünkü ürün maliyetinin çok yüksek olacağını söyledi.Bende Moneta'nın böyle olduğunu söyleyince sadece güldü.
Ben de Moneta ya sordum gerçek mi diye işte açıklamaları (adamlar bu konuda aşmışlar iyi ki Moneta almışım ))) :

Değerli Müşterimiz,
Öncelikle sağlıkla ilgili böyle bir konuda duyarlı olmanız adına size teşekkür ediyoruz.
Bu gün dünyada pişirme amaçlı kullanılan ürünlerin yarısından fazlası alüminyumdan yapılmış olan tencerelerden oluşmaktadır. Başka bir deyişle dünya nüfusunun yarıdan fazlası bu kaplarla pişen gıdalarla beslenmektedir., . Gıda yoluyla alüminyumdan geçerek sağlıkta olumsuz etkilenmeler dünya tıp literatüründe olmuş bir vaka değildir. Özellikle anodize işlemi uygulanmış saf bir alüminyum üzerine yapılan ve yüksek standartlarda gerçekleştirilmiş kaplamalar zaten gıdaların alüminyum ile direkt temasına olanak tanımayacaktır ki bizim ürünlerimiz için tamamen bu durum söz konusudur. Yemek pişiriken kullanılan gıdalardan bazıları yüzeyde yıpratıcı etkiye sahiptir : (domates sosu, limon suyu, portakal, ya da sirke gibi).Bu tür gıdaların arada herhangi bir koruyucu kaplama malzemesi olmadan (teflon yada seramik gibi) direkt saf alüminyuma temas etmesi halinde bile ; Örneğin, domates sosu, kullanılan bir yemeğin kaplanmamış açık bir alüminyum tavada pişirme sonrasında 3-6 mg alüminyum (100 g başına porsiyon), içerecek şekilde gösterilmiştir.
Ürünlerimiz de LME (London Metal Exchange) üzerinde borsası oluşmuş olan saf Etial alüminyumdam imal edilmektedir.Sağlık adına en ufak bir endişeniz olmadan yıllarca güvenle kullanabilirsiniz. Aşağıda konu ile ilgili bilgilendirme,makale ve bilimsel çalışmalardan örnekleri bilginize sunuyoruz. Markamıza güveniniz ve tercihiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla.
Moneta Ev Gereçleri A.Ş.

Saf Alüminyum Nedir?
Sembolü Al, atom numarası 13 olan ve manyetik olmayan bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde çok önemli bir yeri vardır. Alüminyumdan üretilmiş yapısal bileşenler uzay ve havacılık sanayii için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayiinde geniş kullanım alanı bulur.
Özellikleri
Alüminyum, yumuşak ve hafif bir metal olup mat gümüşümsü renktedir. Bu renk, havaya maruz kaldığında üzerinde oluşan ince oksit tabakasından ileri gelir. Alüminyum, zehirleyici ve manyetik değildir. Kıvılcım çıkarmaz.

Sizinle ayrıca bu konuda Clemson Universitesi tarafından yayınlanmış bir çalışmayı da paylaşmak isteriz : Üniversite de yapılan araştıma da bir çok farklı pişirme aracı test edilmiş ve çeşitli deneyler sonrası ‘’anodize edilmiş’’alimünyum dan mamül gereçlerin sağlıklı ve güvenilir olduğu onaylanmıştır. Konu ile ilgili makale ve çalışmanın linki ektedir. Firamızın tüm ürünlerinde alimunyumda kaplama öncesi bu işlem uygulanmakta ve yüzey ileride korozyona dayanıklı olması adına asit ile yıkanarak kaplama işleminin çok sağlıklı olmasına elverişi sağlanmaktadır. ( Clemson University Extension’s Home and Garden Information Center tested different cookware types, and found anodized aluminum cookware to be safe. )

Son olarak Harward Universitesinden Prof.Helen Sue tarafından yayımlanan bir makalede,açıkça bildirilmiştir ki,günlük olarak kullanılan bir çok ilaçta bir pişirme gerecinin üretebileceğinden çok daha fazla alimunyum yutulabilmektedir. Örneğin anti asitli bir hazım ilacında 50 mg yada bir aspirin tabletinde 10-20 mg alimunyum bulanabilmektedir. (Many over-the-counter medicines contain aluminum. One antacid tablet can contain 50 milligrams of aluminum and a buffered aspirin tablet may contain about 10 to 20 milligrams of aluminum.)

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, üretim standardı yüksek teflon tavalar için kanser riski bakımından “endişe oluşturmaya yetecek düzeyde” bilgi bulunmadığını bildirdi.

Tuncer, teflon tava ve tencerelerle ilgili endişenin, yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) isimli bir maddenin kullanılmasından kaynaklandığını ifade ederek, laboratuvar deneylerinde, bunun çok yüksek miktarlarda alınmasının hayvanlarda tümör meydana getirme riski oluşturduğuna dair bulguya rastlandığını söyledi. Tuncer, şunları kaydetti:

“İmal hatası olmayan tavalardan bu maddenin kana karışma ihtimali yok denilebilecek kadar az. Teflonların iyi ya da kötü imal edildiğine bakılmaksızın ABD'de yapılan araştırmada bu madde kanda incelendiğinde bulunan düzeylerin, hayvanlarda bulunan oranla karşılaştırılamayacak kadar az olduğu görülmüştür.

Özetle, genel kural olarak üretim standardı yüksek olan teflon tavalar için kanser riski bakımından özel bir endişe oluşturmaya yetecek düzeyde bilgi bulunmamaktadır.”
(Hürriyet Arama Mobil)
cok teşekkürler ayrıntılı cevap icin, öncelikle güle güle kullan canım
ben kararımı döküm tencereden yna kullandım, tamamen icgüdüsel oldu cok arastırdım gerci
umarım yalnış yapmamısımdır, dün teflonları cope attım , dökümleri bekliyorum
ama seramik alsay
dım da moneta alacaktım

kızlar bende tefalin yerinden aldım.uyduruk bir yerden de almadım.alışveriş merkezinden.
adam okadar övdüki.garantide verdi zaten.yanlış hatırlamıyorsam önce yağla dedi.sonra su ısıtıp yıka.
ilk başlarda hiç yapışmıyordu.okadar memnun kaldım ki,ama son dörtür her yaptım çelik tencereden beter yapışıyor.
okadar yağ koymama rağmen bide.ilk başlarda yağsız koymama rağmen yanmıyordu.anlamadım.kullanım hatası desem.
çok büyük bir hata yapmış olmam gerekir ki böyle yapışsın.teflon tencerede bile insanın başına gelmez.

cok teşekkürler ayrıntılı cevap icin, öncelikle güle güle kullan canım
ben kararımı döküm tencereden yna kullandım, tamamen icgüdüsel oldu cok arastırdım gerci
umarım yalnış yapmamısımdır, dün teflonları cope attım , dökümleri bekliyorum
ama seramik alsay
dım da moneta alacaktım
Kararin hayirli olsun .ancak aliminyumu arastirdigin kadar dokumu arastirmadigini sanirim.bak bu yaziyi okumani tavsiye ederim ben tabletten yazdigim icin google da cevirisini yaptiramadim ama sen yaptirisan iyi olacaktir cunku ozellikle buyuyen cocuklar ve erkekler i cin cok ciddi problemler oldugunu soyluyor...

Excess Iron is a Health Hazard

My primary reason for opting out of cast iron revolves around the health problems caused by excess iron in the diet.

Women do not typically need to worry about this problem as long as they are still menstruating as losing blood each month is a protective factor against this condition. Growing children also are not particularly susceptible as growth obviously requires more blood and more iron.

However, for adult men (even fully grown young men) and menopausal women, cast iron can definitely pose a problem as the iron that naturally gets into food from utilization of this type of cookware can result in iron rising to toxic levels which is associated with a host of serious health conditions. Iron is one of the few minerals we cannot eliminate except through blood loss, therefore supplements should never contain iron and cooking with cast iron is a questionable choice for this segment of the population.

Most people view iron as a nutrient, and indeed it is. It is also a powerful agent of oxidation in the body, which means it increases the chances of cancer and can severely damage the heart, arteries, and other organs when intake is excessive. In addition, persons with an inherited condition called haemochromatosis, or iron overload disease, can be especially harmed from iron intake. If you have any family members with this condition (about 1 million Americans), you should be especially careful with sources of iron in your diet.

Kararin hayirli olsun .ancak aliminyumu arastirdigin kadar dokumu arastirmadigini sanirim.bak bu yaziyi okumani tavsiye ederim ben tabletten yazdigim icin google da cevirisini yaptiramadim ama sen yaptirisan iyi olacaktir cunku ozellikle buyuyen cocuklar ve erkekler i cin cok ciddi problemler oldugunu soyluyor...

Excess Iron is a Health Hazard

My primary reason for opting out of cast iron revolves around the health problems caused by excess iron in the diet.

Women do not typically need to worry about this problem as long as they are still menstruating as losing blood each month is a protective factor against this condition. Growing children also are not particularly susceptible as growth obviously requires more blood and more iron.

However, for adult men (even fully grown young men) and menopausal women, cast iron can definitely pose a problem as the iron that naturally gets into food from utilization of this type of cookware can result in iron rising to toxic levels which is associated with a host of serious health conditions. Iron is one of the few minerals we cannot eliminate except through blood loss, therefore supplements should never contain iron and cooking with cast iron is a questionable choice for this segment of the population.
y
Most people view iron as a nutrient, and indeed it is. It is also a powerful agent of oxidation in the body, which means it increases the chances of cancer and can severely damage the heart, arteries, and other organs when intake is excessive. In addition, persons with an inherited condition called haemochromatosis, or iron overload disease, can be especially harmed from iron intake. If you have any family members with this condition (about 1 million Americans), you should be especially careful with sources of iron in your diet.[/QUOTE
yok canım aslında arastrıdm zaten gönderdiğin makalede full growth young men yazıyor
oğluma faydalı aslında
ben acıkcası beslenme bülteni (ahmet aydın) takipcisiyim, ordan edindiğim bilgilerle bi yol cizmeye calısıyoru

Ben de Cem'in seti ve Esse var bir tane seramik Esse'den çok memnunum, cem biraz çiziliyor, bir de papilla var o çok daha kolay çiziliyor

Ben de Cem'in seti ve Esse var bir tane seramik Esse'den çok memnunum, cem biraz çiziliyor, bir de papilla var o çok daha kolay çiziliyor

ben de emsanın seramik tavasını aldım memnunda kaldım .ama iki çeşidi var ben yüksek ısıya dayanıklı olanını aldım .temizliğide gayet kolay

kızlar bende kararsız kaldm su an cemin vanilya serisini mi alsam yoksa tefalden teflonların istediğim boyutundan set mi yapsam wok tavalarıyla birlkte bilemedm
ama o vanilya serisinin renkleri de çok güzel yaa kararsızım yine her zamnki gibi:KK31::KK31::KK31:

canım cemin vanılyası eternity ve greenpan ürünleri teflonun pigmentleriyle oynanıp rengini açıp seramik görünümüne benzetiorlarmış die duydum ben ve teflon kanserojense bu kat be kat daha kanserojen. bende moneta yada jumbo bakıyorum

tefalde bir alana bir bedava kampanyası var ve çok iyi garanti veriyorlar.3 kat seramikle yapılmış ürünleri çizilse bile alttan seramik çıkıyor diye anlattı satış danışmanı aldığından beri hep kullandığını söyledi. monetayı ilk kez bu konuda duydum ama kampanyalarda istediğim boyutlardaki ürünler yok.kampanyasızlar da tuzluymuş biraz.kafam karışıyoooor.

Son düzenleme:
kızlar haftasonu bende esse ye baktım beğendiğim modeller oldu ama ilk sayfalarda memnun olmayanlar filan yazmış bilemedim :KK31:

bende korkmaz natura tencere tava almıstım. fakat 2 gunde çizildi. o kadarda özen gösterilmesine rağmen. şimdi iade etmeye çalısıyorum. d.v.yükü nden satın almıstım. korkmaz iade alın diyor. site geri almam bidahada bizden alısveriş yapmayın diye suratıma telefonu kapatıyor. daha alalı 30 gün olmadı. bu siteden uzak durun.
bu arada iade edersem ne alacağımı araştırıyorum. aşağıdaki ürün hakkında bilgisi olan var mı

Verda

bu ürün hakkında ne düşünüyorsunuz

ben de yakınlarda çeyiz alışverişi yapacağım fakat delimano ve moneta arasında kararsız kaldım. delimanonun kampanyaları aklımı çelmedi değil, hem internet siparişi de var. monetaya ulaşmak biraz güç kendi adıma.. mağazası bana epey uzakta.

eğer ürünlerin kalitesi aynıdır derseniz delimano alacağım =)

seramik tencere ve tavalar hakkında pek hoş şeyler duymadım ben açıkcası etkilemek gibi olmasın tabii ama çizildiği zaman teflondan daha zararlı oluyor diyorlar bir de tabii şehir efsanesi midir bu bilemem ama satılmayan teflon tencereleri kaplayıp da piyasaya seramik tencere diye sürüyorlarmış :44:

ha bir de bir arkadaşım essede çalışıyor benim esse alma alınan malların yarısı iade geliyor dedi

X