Koruyucu Aile Olmak Ister Misiniz?

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
719
6
Çocuk sahibi olamayan ailelerin ilk aklına gelen şey,evlat edinmek.Ancak bu sürec hem uzun hem de meşakkatli bir sürec.Bu kadar bekleyecek sabrı olmayanlar,hem de kendisini böyle bir şeye hazır hissetmeyenler ya da evlat edinsem iyi bir ebeveyn olur muyum diye kendisini sınamak isteyenler,koruyucu aile olmayı deneyebilir.
Bu uygulamada amaç,yuvalarda barınan korunmaya muhtaç çocukların aile ortamında yaşamasını sağlamak.Ülkemizde Avrupadaki kadar yaygın olarak bilinmeyen bu uygulamada,koruyucu ailenin yanına aynı anda en fazla üç çocuk yerleştiriliyor.Çocuk ve sizin aranızdaki sözleşme çocuk 18 yaşına gelene dek devam ediyor.
Ayrıca koruyucu ailelere baktıkları her çocuk iç in devlet yeterli bakım ücretini,hele çocuk özürlü ise iki kat daha fazla ücretini ödediği için maddi imkanlarınız da zorlanmadan,bir yavruya aile sıcaklığı yaşatabiliyorsunuz.
NELER GEREKİYOR?
*TC vatandaşı olmak
*Türkiyede sürekli oturuyor olmak
*Okur yazar olmak
*Çocuğun öz annesi,babası,vasisi olmamak..
Evli ya da bekar,çocuklu yada çocuksuz olmak önemli değil.Yukarıdaki şartlar tamamsa,önce oturduğunuz ildeki Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuruyorsunuz.Burda aileye genel bilgiler veriliyor.Başvurunuz kabul edilince,Bir S.H.uzmanı tarafından,ailede,evde,işyerinde ve varsa çocuklarınızla bir görüşme yapılıyor.Görüşme sonunda edinilen bilgiler,sosyal inceleme raporuna yazılıyor.Görüşmeler sonunda olumlu karar verilirse istenen belgeleri hazırlayarak,korunmaya muhtaç yavruya sıcak bir aile ortamı sunmanız için artık önünüzde hiç bir engel kalmıyor.

bunu hakkaten cok isterdim ama öncelikle esimin iyi para kazanmasi gerekiyor birde türkiyede ikamet etmem lazim sanirimm

çocuğum olmazsa deneyeceğim hem birine yardım etmiş olurum hemde bir evlat büyütmüş olurum

evlat edinmekten farki 18 yasindan sonra gidecek olmasi bir de maddi yardim yapilmasi mi? kac yasinda cocuklar veriliyor genelde?

imkanım olursa mutlaka koruyucu aile olmak isterim mutlaka...

çoçuğu Olmayanlar Bencede Denesinler çünkü Hem O çocuğa Evlats Evgisi Vermişoluyosunuz Hemde Sevindiriyorsunuz

Sizlerde Kendi özlemlerinizi Gideriyorsunuz

Dünyada sahipsiz bir çocuğa sıcak yuva vermekten daha büyük bir insanlık,daha büyük bir sevap göremiyorum.

çok özür dileyerek bişey sorucam ailesi olacagımız çocuk hep biz de mi kalıyor yoksa sadece haftasonları mı alabiliyoruz...aklımda böyle kalmış niyeyse artık duydum mu bi film de falan mı gördüm bilmiyorum...

Allah bu işi canı gönülden isteyen ve bu işi layıkıyla yerine getirebilecek herkese nasip etsin inşallah...

Keşke çocuk sahibi olamayanlar bu yolu seçseler diyorum.Bir tanıdığımın 15 sene çocuğu olmadı evlat da edinmedi kardeşine teklif etti bir çocuk yapıp bana verin diye.Bu nasıl bir düşüncedirki anlyamadım.Hem kimsesiz bir yavruya yuva vereceksiniz hemde siz çocuk sevgisini tadacaksınız.Malesef herkes buna cesaret edemiyor.

çok özür dileyerek bişey sorucam ailesi olacagımız çocuk hep biz de mi kalıyor yoksa sadece haftasonları mı alabiliyoruz...aklımda böyle kalmış niyeyse artık duydum mu bi film de falan mı gördüm bilmiyorum...

Allah bu işi canı gönülden isteyen ve bu işi layıkıyla yerine getirebilecek herkese nasip etsin inşallah...

Canım sanırım senin dediğin olay,yani hafta sonları alıp sosyal aktivitelerde bulundurma,çocuğa sıcak aile ortamı tattırma amacı ile yapılan şeyin adı Gönüllü Aile oluyor.Bu sözü edilen şey ise daha başka,Koruyucu Ailelikte çocuk senin yanında kalıyor ve şartları falan şunlar;

sitesinden alıntıdır=

KORUYUCU AİLEDE HANGİ ÇOCUKLARA BAKILIR ?

Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuklar; öz ailesi bulunan, öz ailesince bir süre için bakılamayan, çeşitli nedenlerle evlat edindirilme şansını tümüyle yitirmiş olan, kız ya da erkek, sağlıklı ya da özürlü tek ya da kardeş olup, durumunun koruyucu aile yanına yerleştirilmeye uygun olduğu sosyal çalışmacı tarafından belirlenmiş çocuklardır.

Bu yasal çerçevede, haklarında korunma kararı alınmış çocukların koruyucu aileler yanına yerleştirilmeleri için öz ailelerinden muvafakat alınması zorunluluğu yoktur. Bu çocuklar ailelerinden izin alınmaksızın uygun kuruluşlara ya da koruyucu aileler yanına yerleştirilebilmektedir.

KORUYUCU AİLE YANINA KAÇ ÇOCUK YERLEŞTİRİLEBİLİR ?

Koruyucu aile yanına en fazla 3 çocuk, aynı anda yerleştirilebilir. Ancak, buna karâr verilirken özellikle çocuklarla bire bir ilişki kurulma konusu irdelenir.

İl Müdürlükleri ile yanına çocuk yerleştirilen koruyucu aile arasında, Kurumun ve koruyucu ailenin yükümlülüklerini içeren bir sözleşme imzalanır. Sözleşmenin Valilikçe onayından sonra çocuk bir tutanakla aileye teslim edilir.

KİŞİ YA DA AİLELERİN KORUYUCU AİLE OLMASINA NASIL KARAR VERİLİR?

- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup,

- Türkiye’de sürekli ikamet eden,

-Okur yazar olan,

- Çocuğa kanunen bakmakla yükümlü öz anne- baba ya da vasi dışındaki herkes koruyucu aile olmak üzere İl Müdürlüklerine başvurulabilmektedir. Eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih edilmektedir.

Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekar ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusu değerlendirilmektedir.

Başvuru sırasında ilgili Sosyal Çalılşmacı tarafından Koruyucu Aile Hizmetinin esasları, işleyişi ve aileye yerleştirilecek çocukların özellikleri hakkında bilgi verilmektedir.

Üçüncü aşamada, verilen bilgiler ışığında koruyucu aile olmaya kesin karar verilirse, Sosyal Çalışmacı tarafından evde, işyerinde, başvuran ailenin çocuklarıyla vb. bir dizi görüşmeler yapılmaktadır. Bu görüşmelerde amaç ailenin ve çevresinin yerleştirilecek çocuğa her açıdan uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Bu bağlamda, koruyucu aile başvurusu kabul edilenler hakkında çevre ve ekonomik koşulları, yaşları, kişilik özellikleri, evlilik ve sosyal ilişkiler, çocuk yetiştirme konusunda tutum ve davranışları, diğer aile üyelerinin bu konudaki düşünceleri ve çocuk ile koruyucu aile ilişkileri açısından önem taşıyan benzeri hususlar dikkate alınarak yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere ilişkin sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır.

KORUYUCU AİLE ADAYLARININ HAZIRLAMASI GEREKEN BELGELER

*

Fotoğraf
*

Nüfus cüzdanı örneği
*

Evliler için evlenme cüzdanı örneği
*

İkametgah belgesi
*

İş ve gelir durumunu gösteren onaylı belge
*

Adli sicil raporu
*

Koruyucu aile olacak kişilerin çocuğun bakımını, psiko-sosyal gelişimini ve eğitimini etkileyecek ya da çocuğa zarar verecek düzeyde fiziksel engeli, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösterir rapor (Sosyal Çalışmacı gerekli gördüğü hallerde kişinin sağlığına, süreğen hastalığına veya bağımlılığına ilişkin ayrıntılı rapor da isteyebilir.)

KORUYUCU AİLELERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

*

Yanına yerleştirilen çocuğun öncelikle fiziksel ve psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı olabilmesi için gerekli koşulları sağlamak,
*

Çocuğun yeteneklerinin ve becerisinin elverdiği ölçüde öncelikle eğitim ve öğretimi ya da iyi bir meslek sahibi edindirilmesi için gerekli çabayı göstermek,
*

Çocuğun varsa öz ailesi ve akrabaları ile uygun görülen şekil ve zamanda görüşmesini sağlamak,
*

Koruyucu aileye ve yerleştirilen çocuklara ilişkin olarak mesleki çalışmaları yürüten sosyal çalışmacıya gerekli koşulları hazırlamak,
*

Adres ve ikametgah değişikliklerini bu değişiklik gerçekleşmeden önce İl Müdürlüğü'ne bildirmek,
*

Görev veya tatil amacı ile çocukla birlikte yurt dışına gidilmek istenmesi durumunda, çocuğun veli ya da vasisinin izni gerektiğinden, yasal işlemlerin tamamlanmasına yetecek süre göz önüne alınarak, en kısa sürede durumu İl Müdürlüğüne bildirmek,

Koruyucu ailelerin yükümlülükleridir.

İZLEME

Koruyucu aile ve yanına yerleştirilen çocuk, görevli sosyal çalışmacı tarafından vakanın özelliklerine göre belirlenen aralıklarla, düzenli olarak izlenmektedir. Ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik gerekli mesleki çalışmalar yapılmaktadır.

KORUYUCU AİLELERE VE YERLEŞTİRİLEN ÇOCUĞA SAĞLANAN OLANAKLAR

*

Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için yeterli bakım ücreti ödenir.
*

Özürlü çocuklar için yapılacak ödemeler iki katına kadar arttırılır.
*

Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir.
*

Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir.
*

Koruyucu Ailenin yanında bakılan çocuklar hastalandıklarında koruyucu ailesi tarafından hiçbir sevke tabi olmadan doğrudan sağlık karneleri ile devlet-üniversite hastanesi, sağlık ocağı, hükümet tabipliklerine, ayaktan veya gerekiyorsa yatarak muayene, tedavi için götürülebilmektedir. Bu durumlarda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanmaktadır.

Yine koruyucu aile yanındaki çocuklar koruyucu ailenin çalıştığı kurumun bağlı olduğu sağlık kuruluşu ya da anlaşması doktoruna da götürülebilmektedir. Ancak, bu durumda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanamamaktadır.

Çocuklara verilen, Genel Müdürlükçe hazırlanıp bastırılan fotoğraflı seri numaralı sağlık karneleri her yıl İl Müdürlüklerince vizelenmektedir.

*

Koruyucu ailedeki çocukların okul servis aracı ücreti ödenir.
*

Koruyucu aile yanındaki çocukların meslek edinme kursu bedelleri ödenir.
*

Koruyucu aileler ve korudukları çocuklar için gerektiğinde üniversitelerin ilgili bölümlerindeki uzman kişilerden psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık hizmeti sağlanır.
*

Okula giden veya bu yaştaki çocuklara her ay harçlık ödenir.

Gönüllü statüdeki koruyucu aileler yanındaki çocuklar için de talepte bulunduğu takdirde harçlık ödenmesi ile sağlık, Şubat-Ağustos ayları giyim masrafları ve Eylül ayı okul masrafları ile okula giden ve özürlü çocukların servis ücretleri, çocukların eğitim-öğrenim-meslek edinme kurs bedelleri karşılığı ödenmektedir.

KORUYUCU AİLE BAKIMININ SONA ERDİRİLME NEDENLERİ

*

Koruyucu ailenin yükümlülüklerini yerine getirmemesi,
*

Çocukla koruyucu aile arasındaki uyumsuzluğun yapılan mesleki çalışmalara rağmen giderilememesi,
*

Koruyucu ailenin çocuğa istenilen şekilde bakmadığının belirlenmesi,
*

Koruyucu aileye yerleştirilme nedeninin ortadan kalkması,
*

Koruyucu ailenin herhangi bir nedenle koruyucu aile olmaktan vazgeçmesi

durumlarında görevli sosyal çalışmacının hazırlayacağı sosyal inceleme raporu ile ailenin koruyucu aile sözleşmesi iptal edilerek çocuk aileden geri alınmaktadır.

KORUYUCU AİLE STATÜSÜNÜN İPTALİ

Koruyucu aile statüsünün devam etmesinin sakıncalı olduğu saptanan;

- Çocuğun ihmal ve istismar edildiğinin, kötü muameleye maruz kaldığının belirlenmesi,

- Sosyal ilişkiler açısından toplumun norm ve değerlerine aykırı düşen davranışlarının gözlenmesi,

- Fizik ve ruh sağlığının, çocuğun bakımını etkileyecek derecede bozulmuş olması,

- Çocuğun toplum içinde alacağı konumu olumsuz etkileyecek her hangi bir suçtan ve yüz kızartıcı suçtan ceza alması,

- Periyodik izlemeler ve çocuğun öz ailesi ve yakınlarıyla iletişimini sürdürmesi konularında kolaylık sağlanmaması,

- Mesleki danışmanlık hizmeti ve yönlendirmelere uygun davranılmaması

durumlarında koruyucu aileyi izleyen sosyal çalışmacının hazırlayacağı sosyal inceleme raporu Koruyucu Aile Komisyonuna iletilir. Bu durumda Koruyucu Aile Statüsü tümüyle iptal edilmektedir. Komisyonca koruyucu aile statüsü iptal edilen aileye bir daha çocuk verilmemektedir.

KORUYUCU AİLEDEN GERİ ALINAN ÇOCUK

Koruyucu aileden geri alınan çocuk;

-Öncelikle öz ailesi yanına,

-Bunun mümkün veya uygun olmaması durumunda başka bir koruyucu aile yanına yerleştirilmektedir.

-Uygun koruyucu aile bulunamaması halinde çocuk, yaş durumu dikkate alınarak bir kuruluşta bakım altına alınmaktadır.

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Hizmetlerinin odağı, çocuğun aile yanında yetişmesi olduğundan, her ikisinde de ailelerin seçim kriterleri temelde aynıdır. Ancak aile, evlat edinme yolu ile hukuksal bir süreci tamamlayarak velayet hakkını alırken, koruyucu aile sisteminde aile, çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu Devlet ile paylaşmaktadır, çocuğun velayeti biyolojik ailesinde kalmaktadır. Ailelerin hangi kapsamda yer alacaklarına kesin karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü, evlat edindirilebilecek çocukların koruyucu aile yanına yerleştirilmeleri mümkün değildir. Koruyucu aile başvuruları ne yazık ki bu hizmetten yararlanabilecek çocuk sayısından çok daha azdır.

KORUYUCU AİLENİN GÖREVİ

Ø Koşulsuz, şartsız sevgi vermek.

Ø Çocukların eğitim ve bakımı için ellerinden gelen her türlü olanağı sağlamak.

Ø Kendileri hakkında doğru ve anlaşılır bir şekilde çocukları bilgilendirmek.

Ø Çocuklara fırsatlar sunarak farklı ilgi ve yeteneklerini keşfetme olanağı sağlamak.

Ø Anne babaya ait değerleri öğretmek.

Ø Sosyal yaşam kurallarını öğretmek.

Ø Kendilerine ve başkalarına saygılı ve anlayışlı olmalarını sağlamak.

Ø SHCEK yuvaları ile bağlarını koparmamalarını ve orayı güzel hatırlamalarını sağlamak.

Ø Çocuğa kendi ailesini kötüleyici sözler söylememek.

Ø Kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak.

ya ben merak ediyorum onu hiç almicaklar dime ben anne babası olmayan bebiş almak istiyorum 18inden sonra ne olacak o isterse nüfusuma alabilir miyim? ve yurtla aramda kalsın istemiyorum psikolojisi bozulur :KK43:

Ben çok istiyorum beş yaşında bir kızım var ama öncelikli bunu etrafımızdaki eş dostun kabullenmesi lazım. Anneanne ve babaanneler genellikle buna karşı çıkıyorlar.

Bu şekilde yapan var mı? Çocuk sürekli mi kalıyor? Eğitimi ile biz mi ilgileniyoruz? Tam olarak ne kadar kalıyor? Biz de evlat edinmeyi düşünüyoruz ama öncesinde böyle birşey yapmak dahamantıklı? Becerebilecekmiyiz?

X