Tırnak Yüzeyinde Bozulma

:nazar: tbenimde tırnak yüzeyimde öyle çukurlaşmalar vardı ve bnde defalarca gittim doktora. çok şükür kanımda falan bişi çıkmadı bütün değerlerim normal.. mantar testi de yaptırdım o da normal çıktı tırnak biopsisi yapılması lazım dediler en sonunda çünkü yapısal bi problemmiş bu...yani sadece vitaminsizliğe bağlamayın doktora gitmeden ve mutlaka gidin..böle şeyleri hafife almamak lazım..bu tip cilt hastalıkları böbrekten yada ciğerlerden kaynaklanıyor olabilirde...gelişmelerden haberdar ederim sizleri..hepinize çok geçmiş olsun.

Canım bende Ankarada yaşıyorum. Hangi hastaneye gittiğini söylermisin. Benim ki biraz daha değişik bir durum. İki ayak baş parmaklarımda yana doğru çatlamalar oldu. Sağlık ocağına gittim mantar dedi. Bana cila seti verdi ama geçmedi.Şimdi iki parmağımda uyuşmalar ve aşırı sızlamalar olmaya başladı.Kimi zaman utanmasam ağlıycam öyle ağrıyor.Kimi zamanda hafif morarmalar olmaya başladı. Bu aralar çocukları o kadar çok dr. götürdüm kendime sıra gelmedi.

ben başka bi sorundan gitmiştim gitmişken bunu da sorayım dedim o da sormakla olmaz test yapcaz dedi :eek: yapıldıktan sonra kansızlık ve demir eksikliğinden dedi bi araba ilaç verdi. ben de ilaç kullanmayı allah verdisi sevmiyorum. kullanamadım aynen kaldı tırnaklar öyle

Merhaba bendede ayni sorun vardi, bu cinko eksikliginden oluyormus. Cinko tabletleri var eczanelerde (tabiki doktor tavsiyesi ile kullanmanizi oneririm), bu tabletlerden kullanmaya baslayinca benimki gecmisti. Ayrica cinko sacada cok iyi geliyor :)

bir aydır aynı problm bende de vardı az bişeydi bozulma giderek artıyor sanrım doktor yolu göründü

kızlar benimde sol elimin 3 tırnağında nokta nokta çukurlar var. bir ara vardı ve geçti. şimdi yine oldu.
cilt doktoruna mı gittiniz?

arkadaşlar benim de baş parmaklarımdaki tırnaklarım tümsek tümsek uzayınca tam düzelmeye başaldı diyorum tekrardan aynı şekilde çıkmaya başlıyor. ben kendimi bildim bileli böyle biryere de sıkışmadı. yakın zamanda da diğer tırnaklarımın üstü çizgi gibi oldu.

Benimde öyle..
Ama benim ayak baş parmaklarımdan bir tanesi öyle diğerinde de oluşmaya başlamış tümseklik...
Diğerinde tümseklikle beraber çukurlaşma çatlamada var ortalar tümsek kenarlar çatlak derin çatlaklar bende törpüyle kazıyorum resmen onu o zamanda çukur oluyor :KK47:
Neyden oluyor bilmiyorum ama ilk defa oldu böyle bi kaç aydır falan var bu...
Ama ben doktora gitmeyen biri olarak bunun için gider miyim bilmem ...

Arkadaslar bendede benzer sorun var.ne yapacagımı bılmıyorum
.uzadıktan sonra tırnagımda egılme oluyo acayıp sekılde uzatamıyorum bu yuzden .çareyı takma tırnak takmakta buluyorum .ne yapmam gerekıyor acaba üzgünüm

arkadaşlar herkesin tırnakları sararıyo ojden falan tamam normal şeylerde..benim tırnaklrımın üzerinde dalgalar oluştu çukurlar oluştu bu ne yaaa...:1shok:ilk defa gördüm böle bişi başına gelen varmı ne yapmam lazımm paylaşırsanız sevinirm...senağlama[/QUOTE

Birkaç sene önce aynı bahsettiğin durum bende de oluşmuştu.Dermatolağa gittim.Sedef hastalığını bilirsin bu da tırnak yüzeyinde oluşan sedef. Genellikle aşırı stresli bir dönemde belirti vermeye başlıyor,zaman zaman azalır ve çoğalır.Bana biotin takviyesi verdi,kullandım ciddi bir oranda düzelme oldu. Ama şimdi mesela bazı tırnaklarımda çok olmamakla beraber çukurcuklar var. Dediğim gibi 2 sende bir 1 kutu biotin kullan derim. (Biotin ayrıca saçlarıda güzelleştiriyor)Eğer görüntü olarak rahatsızlık duyuyorsan da tırnak üstü için satılan törpüler var. Silgi şeklinde 4 yönü var.1.si sert törpü ben o tarafını kullanmıyorum.Çünkü el tırnağı naziktir.Diğer yönlerini rahatlıkla kullanabilirsin.En son aşama da tırnağını parlatıyor.Sanki cila sürmüş gibi oluyor.Tavsiye ederim..

Benim de her ikili elimin işaret ve baş parmakları dalga dalga ayrıca hiç uzamıyor sürekli soyuluyor, nerdeyse tırnağımın yarısına kadar soyulmuş durumdalar :KK43: şu bir-iki aydır daha da kötüleşti. Off bi kadın için ne zor durummuş bakımsız gözüken ellerinin olması :KK43:

en son seneler önce yazmışım ben bu konuya... son 2 senedir gayet düzgün besleniyorum, vitamin de alıyorum, kan değerlerim de normal, anlamadım gitti hala geçmedi... ilaç ismi bilen varsa söyleyebilir mi özelden veya burdan??
bu arada tıpta adı da varmış bunun; "beau çizgileri" deniyor. google'a falan yazın enine çizgilerin olduğu resimler çıkıyor. çeşitli hastalıklar buna neden olabiliyormuş çünkü belirli dönemlerde/hastalıklarda tırnak büyümesi durabiliyormuş. :KK43:

bildiğim kadarıyla onikoreksis de deniliyor bu bi hastalık.. çok sık manikür yapmaktan, demir ve çinko eksikliğinden de oluyormuş.. tedavisi olan bişey..

Oje sürmekten değil de,yanlış manikürden de olabiliyor.
Tırnak diplerinin fazla derin alınıp kazınması dalgalanma yapıyor.

nedenını bilmiyorum ama kendimi bildim bileli benim de tırnak yüzeyim çukur çukur. hatta koyu renk oje sürdüğümde çukurlar daha koyu durduğu için gölge yapıyo ve çirkin duruyo. pilli manikür aletlerinin tırnak üstü düzgünleştirici aparatı ile tırnağımın üst kısmını törpüleyerek çözüm ürettim ben kendimce. ince bir törpüyle de törpülenebilir fazlalar dene istersen

X