Nişanlımın ailesi gelin alma adetlerini bilmiyorlarmış..

Valla burada yazilanlari okuduktan sonra kayin validemi bi kez daha sevdim ve takdir ettim belkide tek gelini ben olmadigim icin sansliyim kadin yapa yapa alisti artik:))Ben Giresunluyum iki sene once dayimi evlendirmistik anneannemler nisan bohcasina yengeme bi tane oyasiz havlu koymuslardi diye baya konusulmustu bizde adet böyle dedi ananem aradan iki yıl gecti nisanimdan bi hafta once bohcam geldi 5'er tane dantelli havlu yazma lif ve patik bide kayinvalidemin dokudugu yelek vardi bohca gormede yengemde oldugu icin aaa ne guzel diyip biraz anneme laf dokundurmustu. Annemde bende gelen hediyelere cok şaşırdık ve cok sevindik. Allahin sansli kuluyum sanirim karsi tarafında adetleri bilmesi cok iyi bir durum

size biraz sacmalalıklardan bahsedeyım....dün nişanlımın ailesini ziyarete gittik hemde annemler evimizin son halini gördüler neyse sonra onlara gectık cay falan derken konu konuyu actı ve ceyiz ne zaman gelecek nasıl gelecek bize düşen bi görev varmı falan dediler annemde dediki çeyiz için erkek tarafı kamyonet gbi bişiy tutar kayınvalıde kayınpeder belkı yenge ile beraber gelır ceyızı götürür adet olarakta gelının kardesı kapı tutar harclık verılır ...onlara öyle bir garip geldıkı anlatamam ki bi cocuk daha evlendırmısler ama onun ceyızını kendısi taşımıs böyle bişiy yapmamıslar neyse sıra geldı gelın alma olayına annem yine söyledi gelin almaya konvoy seklınde gelınır yakınlarınızdan kım varsa gelir alır sonra bizim taraftakiler katılır ve nıkah yerıne gelınır yıne adet olarak kardes kusagını baglar ve yine kapı tutar ....yine garip geldı bunlara diğer gelını kuaföre gitmiş ordan kedı arabasıyla gelınlıkle dugun olcak yere gitmiş onlarda oraya gidip orda bulusmuslar yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme (içimden) ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... sonya kayınvalıdem ay ben kızımı tabıkı almaya gelırım öyle şey olmaz bi orta yol bulunur falan dedi kapandı konu...acaba bbizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya .....gelin alma çeyiz götürme gibi şeyler nasıl olur başka?

pardon ama bunlar nereli?
yöresel davranmakla ne alakasi var.
kendi kendine düğüne giden gelin ilk kez duydum.

bizde şöyledir.gelini(düğün akşamsa eğer)sabah erken satte damat ve yanında bir arkadaşı(sagdic deriz)yada abisi vs.alır kuaföre bırakıp kendiside kuaföre gider.bitince gelini gelip kuaförden alıp evine birakir.

bu arada erkek tarafı düğün davetiyesinde not olarak yazilan adreste toplanır.konvoy halinde eve gelir.kızın erkek kardeşi kuşağını takar.kayinpeder yada damat gelini evden çıkarır....

hatta bizde dünürcü başı olur.
yani konvoyun en önündeki araba.

o arabada kayinpeder oturur.zarf içinde çocuklara para dağıtır...

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Boyle oglan evlendirirken hicbir adetten haberi olmayanlar, kendileri kiz verirken birden butun adetlerden anlayan, herseyi dort dortluk yaptiran kisiler oluveriyorlar. Benim kaynana daha 2 yil once beni alirken -ozellikle maddi anlamda- hicbir adetten haberi olmayan masum bir koylu kadini idi, yazik. Bu sene kizini gelin ediyor, bizde su da vardir, biz de bu da vardir, biz boyle yapariz, biz soyle yapariz, adetlerine gore de nisan, kina, dugun, ev alisverisi butun masraflar oglan evinin masallah. Bu sayede ben de ilk defa ogrenmis oldum adetlerini.

Aşırı geleneksel falan değilsin tatlım, bence onların işine gelmiyor böylesi. Zaten bu düğün dernek işlerinde kv kp 3 maymunu çok güzel oynuyorlar ve bizde böyle bişey yok deyip sıyrılıveriyorlar işin içinden. Kesinlikle bakma sen onlara neyi nasıl istiyorsan o şekilde yaptır, hem var mı böyle bir mantık gelin düğün yerine kuaförden mi gidermiş nerde görülmüş bu? Bilmiyorlarsa da öğrenmiş olurlar :KK1: Diğer gelin olayını merak ettim doğrusu eğer varsa az buçuk bi samimiyetin yerinde olsam sorardım senin nasıl oldu diye :KK52:

Boyle oglan evlendirirken hicbir adetten haberi olmayanlar, kendileri kiz verirken birden butun adetlerden anlayan, herseyi dort dortluk yaptiran kisiler oluveriyorlar. Benim kaynana daha 2 yil once beni alirken -ozellikle maddi anlamda- hicbir adetten haberi olmayan masum bir koylu kadini idi, yazik. Bu sene kizini gelin ediyor, bizde su da vardir, biz de bu da vardir, biz boyle yapariz, biz soyle yapariz, adetlerine gore de nisan, kina, dugun, ev alisverisi butun masraflar oglan evinin masallah. Bu sayede ben de ilk defa ogrenmis oldum adetlerini.

al benden de o kadar :KK70: yaza görümcemin düğünü olacak ama maşallah her şeyin en kalitelisini markalısını ( benim adımı markacı takmışlardı) biliyorlar. İşlerine gelmeyince bizim öyle adetimiz yok diyorlar hemen birde onlar istememiş erkek tarafı kendi yapıyormuş lafları da hazır :KK53:

Valla bende ilk defa duydum çeyiz alma olayını. Çeyiz serme kısmını biliyorum sadece. Ailemizde babamdan başka erkekte yok, görümce bakış açısıyla yazmıyorum yani. Ama cidden adet diye bu kadar yüklenilmesi, her yerde harçlıklar bahşişler beklenilmesi, kız tarafının düğün sorumlulukları erkek tarafının düğün sorumlulukları bölüştürmeleri zor iki taraf içinde. Neticede düğün sadece bir kutlama.

Biliyorlarda ceplerinde akrep var oğlandan para almak tatlı harcamaya gelince bilmiyorum ayağına yatıyorlar ve acaip itici oluyorlar kızlar istediklerinizi yaptırın yoksa içlnizinde kalır gelen elti yaptırdığı vakit üzülürsünüz kaynanada ne derse desin hamama giren terler ,kaynanada terlesin

X