Nişanlımın ailesi gelin alma adetlerini bilmiyorlarmış..

Queen of the North

Kuzeyin Kızı
Pro Üye
14 Mayıs 2010
16.472
22.464
size biraz sacmalalıklardan bahsedeyım....dün nişanlımın ailesini ziyarete gittik hemde annemler evimizin son halini gördüler neyse sonra onlara gectık cay falan derken konu konuyu actı ve ceyiz ne zaman gelecek nasıl gelecek bize düşen bi görev varmı falan dediler annemde dediki çeyiz için erkek tarafı kamyonet gbi bişiy tutar kayınvalıde kayınpeder belkı yenge ile beraber gelır ceyızı götürür adet olarakta gelının kardesı kapı tutar harclık verılır ...onlara öyle bir garip geldıkı anlatamam ki bi cocuk daha evlendırmısler ama onun ceyızını kendısi taşımıs böyle bişiy yapmamıslar neyse sıra geldı gelın alma olayına annem yine söyledi gelin almaya konvoy seklınde gelınır yakınlarınızdan kım varsa gelir alır sonra bizim taraftakiler katılır ve nıkah yerıne gelınır yıne adet olarak kardes kusagını baglar ve yine kapı tutar ....yine garip geldı bunlara diğer gelını kuaföre gitmiş ordan kedı arabasıyla gelınlıkle dugun olcak yere gitmiş onlarda oraya gidip orda bulusmuslar yeter bu kadar sacmalık dedim kayınpederıme (içimden) ya baba bunlar adetlerımızde var siz yapmamış olabılrsınz ama ben telimle duvagımla alnımın akıyla kendı evımden cıkıcam ve bunuda siz yapacaksınz... sonya kayınvalıdem ay ben kızımı tabıkı almaya gelırım öyle şey olmaz bi orta yol bulunur falan dedi kapandı konu...acaba bbizmi fazla yöresel davranıyoruz onlarmı aşısı sosyetık kızlar bunun bir orta yolu nedır allah askınıza ya .....gelin alma çeyiz götürme gibi şeyler nasıl olur başka?

Son düzenleme:
Bana kalırsa aşırı geleneksel; ama önemli olan senin ne istediğin. Ne istiyorsan yapılmalı diye düşünüyorum basit şeyler bunlar uçuk şeyler istemiyorsun ki atla deve değil yani.

bazı kayınvalideler işine gelmediği için bizde öyle adetler yok der çıkar işin içinden türkiyenin her yöresinde var sizin anlattıklarınız ayrıca gelinin kendi arabasıyla düğüne gitmesi bana çok tuhaf geldi benimde düğünüm aynı sizin anlattığınız gibi oldu ve olması gereken de budur inşallah problemlerinizi çözersiniz mutluluklar dilerim

Bana kalırsa aşırı geleneksel; ama önemli olan senin ne istediğin. Ne istiyorsan yapılmalı diye düşünüyorum basit şeyler bunlar uçuk şeyler istemiyorsun ki atla deve değil yani.

yani fazla uç bişiy istediğimi düşünmüyorum

bazı kayınvalideler işine gelmediği için bizde öyle adetler yok der çıkar işin içinden türkiyenin her yöresinde var sizin anlattıklarınız ayrıca gelinin kendi arabasıyla düğüne gitmesi bana çok tuhaf geldi benimde düğünüm aynı sizin anlattığınız gibi oldu ve olması gereken de budur inşallah problemlerinizi çözersiniz mutluluklar dilerim

aynı göre insanıyız iki tarafta karadenizli ama nedense sacma geldi bana aşırı uç değilki para pul isteyen yok kan akıtcaksın dıyen yok gelecen alacan gidecen kendı arabamla ben kendı nıkahıma gitsem el adama neder haa ele göre yasamımıyoruz ama neden sonradan duyacagımız şeyler basımızı agrıtsın ki

sen en doğru olanı yapıosun .. sosyetiklik , eski adetler kalmadı,buna da ne gerek var die die kendi geçmişimizden kopmak üzereyiz.. onlar bizim yadsınamaz geleneklerimiz ..kayınvalidende kesinlikle biliodur bu olayları.. işine gelmemeiştir... kesinlikle isteklerin abartı şeyler değil olması gerekenler ..

Valla Bacim Sen Haklisin .. Bende Aynii Senin Yazdigin Gibi Biliyorum ..
benimde abim evlendi ve biz gittik yengemin ceyizlerini aldik ..
Kücük kardeside kapi tuttu abim ona harclik verdi ..

ayni sekilde gelin alma merasimide öyle oldu ..
Gelin sabahdan kuaförüne gitti bizde ordaydik sac bas yapildi vs ..
sonra Yengem baba evine gecti .. dügüne 2-3 saat kala abimlerle gittik
yine kapi tutuldu tabi .. sonra yengemin amcasi kusagini bagladi abimin yanina geldi abime
teslim etti yengemi ve öylece araba binildi ve dügünün olacagi yere kadar komvoy seklinde
zile oynaya gittik ..
Annem ve Babam dügün salonundaydi gelenleri karsiladilar ..
vs vs ..

Ben evlenirsem bende ayni bu sekilde istiyorum ki öylede olacak ..
Kiz Evinin adetlerine uymak zorunda erkek tarafi .. ben böyle gördüm böyle biliyorum ..
onlar sosyeteye özenmis adetleri bos sayiyorlar bence ..

sen en doğru olanı yapıosun .. sosyetiklik , eski adetler kalmadı,buna da ne gerek var die die kendi geçmişimizden kopmak üzereyiz.. onlar bizim yadsınamaz geleneklerimiz ..kayınvalidende kesinlikle biliodur bu olayları.. işine gelmemeiştir... kesinlikle isteklerin abartı şeyler değil olması gerekenler ..

bende öyle düşünüyorum etrafındakılere bile sorsa az cok bişiyler öğrenecek ama bakalım bir orta yol bulunur dedik

Valla Bacim Sen Haklisin .. Bende Aynii Senin Yazdigin Gibi Biliyorum ..
benimde abim evlendi ve biz gittik yengemin ceyizlerini aldik ..
Kücük kardeside kapi tuttu abim ona harclik verdi ..

ayni sekilde gelin alma merasimide öyle oldu ..
Gelin sabahdan kuaförüne gitti bizde ordaydik sac bas yapildi vs ..
sonra Yengem baba evine gecti .. dügüne 2-3 saat kala abimlerle gittik
yine kapi tutuldu tabi .. sonra yengemin amcasi kusagini bagladi abimin yanina geldi abime
teslim etti yengemi ve öylece araba binildi ve dügünün olacagi yere kadar komvoy seklinde
zile oynaya gittik ..
Annem ve Babam dügün salonundaydi gelenleri karsiladilar ..
vs vs ..

Ben evlenirsem bende ayni bu sekilde istiyorum ki öylede olacak ..
Kiz Evinin adetlerine uymak zorunda erkek tarafi .. ben böyle gördüm böyle biliyorum ..
onlar sosyeteye özenmis adetleri bos sayiyorlar bence ..

benim kuaförüm zaten bi alt sokağım fotoğrafcım da orda ben kuaföre gitcem eve gelcem onlar sadece kendı evımden almaya gelcekler bu adetler nereye gitsen aynı belkı biraz degısıklık gösterebılır ama özü aynı

anlattigin sekilde oluyor arkadasim, bunu bilmiyor hic duymamis olmasi garip olan aslinda.
istedigin gibi yaptir, bunun bir zorlugumu var onlar icin? sanirim yoktur.

mutluluklarEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE

evinize balkondan dalgalanan kocaman bir bayrak asmayida unutma:KK33:

Kaynanan bilmez mi bilir bilirde cebindeki parayı düşünmüştür hepsi sinsi bu ceyiz serildikten sonra insanların karnınıda doyursunlar artık bir tencere yaprak sarmasımı yapar yoksa lahmacun mu çektirir erkek kısmı düşünmesi gerek erkeği doğuruyorlar sonra onu bilmem bunu bilmem ama geline eziyet çektirmeyi çok iyi beceriyorsunuz sinsiler

anlattigin sekilde oluyor arkadasim, bunu bilmiyor hic duymamis olmasi garip olan aslinda.
istedigin gibi yaptir, bunun bir zorlugumu var onlar icin? sanirim yoktur.

mutluluklarEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYEEn Büyük TÜRKİYE

evinize balkondan dalgalanan kocaman bir bayrak asmayida unutma:KK33:

evet o bayrak olayınıda biliyorum :KK70: ya diğerine yapmadığı içinmi yoksa gercekten bilmediği için mi anlamadım ki birde kırsal kesim adetleriymiş bunlar :KK70:

Karşı taraf bunları bilmiyor ya da yapmıyor olabilir senin bunları yaşamak istemen çok normal..
gelin almaya gelinir, çeyiz almaya gelinir..bunları söylemeniz çok normal ancaakk: kapı tutulur harçlık verilir'i söylemeniz biraz abes olmuş..
yani diğerlerini değil de kapı tutma-harçlık olayını söylemeniz yadırganabilir...

Bu benim fikrim..
Onlar bilmiyor/uygulamıyor olabilir gerçekten, bazı kesimler böyle şeyleri gereksiz bulur olabilir..
Ama isteyene de yaparlar bence onlar da uygular sen merak etme..............

Karşı taraf bunları bilmiyor ya da yapmıyor olabilir senin bunları yaşamak istemen çok normal..
gelin almaya gelinir, çeyiz almaya gelinir..bunları söylemeniz çok normal ancaakk: kapı tutulur harçlık verilir'i söylemeniz biraz abes olmuş..
yani diğerlerini değil de kapı tutma-harçlık olayını söylemeniz yadırganabilir...

Bu benim fikrim..
Onlar bilmiyor/uygulamıyor olabilir gerçekten, bazı kesimler böyle şeyleri gereksiz bulur olabilir..
Ama isteyene de yaparlar bence onlar da uygular sen merak etme..............

ben o kapı tutma olayının abest oldugunu düşünmüyorum ki kapı tutma olayını biliyorlarmış ama nasıl oldugunu bilmiyorlarmıs kaldıkı milyonlarca para verılmıcekki 5 tl de verse adet mi adet o kadar

Çeyiz alma,çeyiz götürme hep duyarım ama çevremde ve akrabalarımda hiç böyle törenle yapıldığını görmedim.Ev döşenir,en son gelinin çeyizi gider.Mesela ben annemle götürdüm,başka kimse gelmedi.Ama bazı ailelerde,ailenin hanımları toplanıp giderler,anne,kızkardeşler,eltiler filan hepsi birlikte çeyiz dizerler.Evin son hali de böylece gösterilmiş olur.
Evden gelin almak şehirde pek böyle yaşanmıyor.Hele konvoyla filan hiç çıkılmıyor.Genellikle erken çıkılıp fotoğrafçıya gidilir.Damat ve erkek kardeşi veya ailenin gençleri birlikte gelir.Gelin de ailenin genç kızları ile çıkar.Gelin giyinip evden çıktıktan sonra gelinlikle tekrar eve girmez.
Bazı ailelerde,gelini kuaföre kayınvalde götürür.Bu bile artık nadir görülüyor çünkü gelinler kuaförlerini kendileri seçiyorlar.Kayınvalde götürünce evden almak farklı gelişiyor.
Ben 43 yaşındayım,bu dediklerini bilmem mesela.Dünür olarak çok gelenekçi bir aileye denk gelirsem sormam gerekecek

sen haklısın canım herşey senin dediğin gibi olur ... yani duymaması bilmemesi biraz işin içinden sıyrılma çabasını gösterir ... sen ilk defa gelin oluyorsun neyse istedigin o günü öyle geçirmelisin ... dediklerini yapmalısın :KK34:

ben o kapı tutma olayının abest oldugunu düşünmüyorum ki kapı tutma olayını biliyorlarmış ama nasıl oldugunu bilmiyorlarmıs kaldıkı milyonlarca para verılmıcekki 5 tl de verse adet mi adet o kadar

bence abes..
bu benim fikrim..sana normal gelmiş söylemişsin zaten, sorun yok ben söylemezdim bunu söylemedim de..

zaten sen de onlar biliyorlardır diyorsun ,aynı yörenin insanıymışsınız ya..
geldiklerinde kapıda insan görünce zaten kapı tutma olayının yaşatıldığını anlarlar ve adet yerini bulsun diye 3-5 verirler herhalde..
ama bu kadar ince/ufak/olmasa da olur.. adetlerin hatırlatılması bana gereksiz, abes, yanlış geliyor..
kusurabakma sen yazmışsın ben de fikrimi söyledim.

Ama gelin alma olayında haklısın..
Bu farklı, büyük, daha gerekli bir adet..
gelinin evden çıkış aşaması başlı başına ayrı , özel ve herkesin yaşaması gekeren bir olay.bunu söylemen çok normal..

Son düzenleme:
Çeyiz alma,çeyiz götürme hep duyarım ama çevremde ve akrabalarımda hiç böyle törenle yapıldığını görmedim.Ev döşenir,en son gelinin çeyizi gider.Mesela ben annemle götürdüm,başka kimse gelmedi.Ama bazı ailelerde,ailenin hanımları toplanıp giderler,anne,kızkardeşler,eltiler filan hepsi birlikte çeyiz dizerler.Evin son hali de böylece gösterilmiş olur.
Evden gelin almak şehirde pek böyle yaşanmıyor.Hele konvoyla filan hiç çıkılmıyor.Genellikle erken çıkılıp fotoğrafçıya gidilir.Damat ve erkek kardeşi veya ailenin gençleri birlikte gelir.Gelin de ailenin genç kızları ile çıkar.Gelin giyinip evden çıktıktan sonra gelinlikle tekrar eve girmez.
Bazı ailelerde,gelini kuaföre kayınvalde götürür.Bu bile artık nadir görülüyor çünkü gelinler kuaförlerini kendileri seçiyorlar.Kayınvalde götürünce evden almak farklı gelişiyor.
Ben 43 yaşındayım,bu dediklerini bilmem mesela.Dünür olarak çok gelenekçi bir aileye denk gelirsem sormam gerekecek

tören kısmını pek anlayamadım ama neyse bana güzel geliyo böyle şeyler istanbulun göbeğinde oturuyor olmama rağmen burdada yapılıyo böyle şeyler :KK70:

Artık çeyiz serme kalmadı zaten..
gelin adayı annesi ve kardeşleriyle hazırlıyor evini..
gelin almaya da en yakınlar geliyor, gelmeli..
ama bazı yörelerde ya da bazı gelin adayları diyim bu olayları çok şaaşalı yaşamak istiyor ki saygı duymak lazım..

Gelin almaya 10-15 arabayla gelinecek, kapıda 500 tl harçlık verilecek gibi şartlar sunan gelinlere de denk geldim..

bu kadar gövde gösterisine gerek yok bence..topic sahiibine değil bu sözlerim yanlış anlaşılmasın aklıma geldi..:) o zaten bu kadarına gerek görmüyor..
yine de isteyen yapsın, yaptırsın, saygı duyarız:KK68:

Son düzenleme:

Artık çeyiz serme kalmadı zaten..
gelin adayı annesi ve kardeşleriyle hazırlıyor evini..
gelin almaya da en yakınlar geliyor, gelmeli..
ama bazı yörelerde ya da bazı gelin adayları diyim bu olayları çok şaaşalı yaşamak istiyor ki saygı duymak lazım..

Gelin almaya 10-15 arabayla gelinecek, kapıda 500 tl harçlık verilecek gibi şartlar sunan gelinlere de denk geldim..

bu kadar gövde gösterisine gerek yok bence..topic sahiibine değil bu sözlerim yanlış anlaşılmasın aklıma geldi..:) o zaten bu kadarına gerek görmüyor..
yine de isteyen yapsın, yaptırsın, saygı duyarız:KK68:

bende öyle bişiyden bahsetmıyorum zaten gelın almaya kım gelır abisi yengesi ve annesi babası gelir 10-15 araba olmaz zaten çeyiz sermede benım kız kardeşim zaten yok annem teyzem ben ve kayınvalidem olur yani ben öyle düşünüyorum

X