Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Her çizgi filmi izletmeyin artık çocuklara!!

TheTudors

Biraz pamuk biraz un =)
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2011
4.832
713
Ben 5 yıllıık anasınıfı öğretmeniyim.Çocukluğumdan berı çizgi filmi çok severım ama şimdi bakıyorum aptal saptal çizgi filmler var..

Veliler,çocuğum ne ızlıyor diye gerçekten denetlemıyorlar..

Canım ülkemde yaygın olan şu var; çocukları bebekken alıp tv karşısına koyuyoruz.İzleyıp baksın oyalansın.Yapmayın bunu.Şimdi piyasada beşduyulu kitaplar var.Olmadı al bır normal kitap baksın,dokunsun,öğrensın..

Digimon,Pokemon çizgi filmleri bır neslı halletti be kardeşim.Şimdi sıra Ben10'de.Çocukların hayal dünyası bu değil ki.Evet uçmak vardır ama dövüşmek yoktur.Koşmak vardır ama canavardan kaçmak yoktur!!

Ne olur çocuklarınızın ne izlediğinı denetleyın..

kesinlikle katılıyorum.. ben tv izlemiyorum. oğlumun da böyle bişeye alışmasını istemiyorum.. sadece şiddet eğilimi değil, dikkat eksikliğine de sebebiyet veriyor. bi arkadaşımın 6 yaşındaki oğlunun dikkat eksikliği o kadar ileri derecedeydi ki; al bunu odana götür diyorlardı o alıp çöpe atıyordu yada yarı yolda bi yerde bırakıp dönüyordu.. çok tehlikeli bu tv bebeklerimizi ve çocuklarımızı hatta gençlerimizi biletvden uzak tutmalıyız...

Şehır çocuğu bılgısayar ya da tv bağımlısı olur,daha haşır neşirdir dıyordum ama yanılmışım o konuda.Eskıdı o düşünce.
Köyde öğretmenım.Maşallah burdakılerde öyle.BIr çocuk; 6 yaşında hemde,evde kumanda hakımıyetı onda tum gun..varın gerisini siz hesap edin.
Bilinçsiz ve denetımsız tv ızletmek sadece ebeveynın çocuğundan kaçıp nefes almaya çalışma çabaları.Benım aklıma tek neden bu gıbı gelıyor.

Arkadaşıma katılıyorum.Çizgi filmleri de dikkatli seçmek gerekiyor.şiddet,garip yaratıklar vs çocukları çok olumsuz etkiliyor. Normal kanallarda uyarı var çocuklara uygun değil diye ama çizgi film kanallarında böyle bir uyarı yok sanırım denetimi de yok.
Çocuklarımda hem olumlu hem olumsuz etkilerini gözlemleyebiliyorum.televizyon izletmeme gibi bir sansım yok.Olumlu yönde etkilerini uygun kanal izlediklerinde görüyorum.bilimsel ve öğretici içerikli çizgi film yada programlardan benim öğretmediğim şeyleri bile öğreniyorlar.Olumsuz olarak en çok “carton network” zararlı bence.belirgin davranış değişikliğine neden olduğunu gözlemleyebiliyorum

öyle saçma şeyler var kii..

Eskıden hımen falan vardı..onu bıle garıp bulurdum çocuk halımle..ama şimdi hımenı mumla arıyorum vallahı..

Koyayım öğrencılerımden bırını tv önune ne varsa ızler..
Tvde seçicilik yok..halbukı çocuklara bu bilinç verılse,işlense yaşamdakı seçimlerıne yön verebılen bıreyler olmasına katkı sağlanmış olur..
Ama bızımkıler koy çocuğu tvye gıt komşuya..ıstısna dışında kaç aile denetım yapıyor bu konuda?

Ben öğrencılerıme trt çocuktakı pepe,çufçuflar,gece bahçesi vb şeylerı ızlettırıyorum..o da ılk başlarda zor oldu..ailede denetım yok..zor oldu..en sonunda kendım ızledım hergun,anlattım sınıfta bakın dun pepeye ne oldu ızledınız mı dıye..izleyenlerle paylaştık..çocujların hoşuna gıttı onlarla ortak yaşantım olması..şimdi anlatıyoruz hergun bırbırımıze:)

haa bu arada ızleyen varsa pepe yenı sezonda dede ve nınesıyle olacakmış:)
ne olur kumandayı verıp kaçmayalım çocuklarımıızn yanından..

öyle saçma şeyler var kii..

Eskıden hımen falan vardı..onu bıle garıp bulurdum çocuk halımle..ama şimdi hımenı mumla arıyorum vallahı..

Koyayım öğrencılerımden bırını tv önune ne varsa ızler..
Tvde seçicilik yok..halbukı çocuklara bu bilinç verılse,işlense yaşamdakı seçimlerıne yön verebılen bıreyler olmasına katkı sağlanmış olur..
Ama bızımkıler koy çocuğu tvye gıt komşuya..ıstısna dışında kaç aile denetım yapıyor bu konuda?

Ben öğrencılerıme trt çocuktakı pepe,çufçuflar,gece bahçesi vb şeylerı ızlettırıyorum..o da ılk başlarda zor oldu..ailede denetım yok..zor oldu..en sonunda kendım ızledım hergun,anlattım sınıfta bakın dun pepeye ne oldu ızledınız mı dıye..izleyenlerle paylaştık..çocujların hoşuna gıttı onlarla ortak yaşantım olması..şimdi anlatıyoruz hergun bırbırımıze:)

haa bu arada ızleyen varsa pepe yenı sezonda dede ve nınesıyle olacakmış:)
ne olur kumandayı verıp kaçmayalım çocuklarımıızn yanından..

bütün cümlelerinizi destekliyorum öğretmenim. ayrıca çizgi filmin hitap ettiği yaş da çok önemli. bnm öğrencilerimde 6 yaşında kayyu hastaları, fakat o çizgi filmi yaşlarına hiç uygun bulmuyorum.

bütün cümlelerinizi destekliyorum öğretmenim. ayrıca çizgi filmin hitap ettiği yaş da çok önemli. bnm öğrencilerimde 6 yaşında kayyu hastaları, fakat o çizgi filmi yaşlarına hiç uygun bulmuyorum.

o koca kafalı callıuo' nun anne babasının sinirlerını kasapta aldırmışlar hocam:)
çocuklara "ne yaparsak yapalım annemız babamız kızmaz" mesajı verdıklerınden dolayı,eğitıcılık vasfı zedelenıyor bıraz..bu yönden haklısınız..

o koca kafalı callıuo' nun anne babasının sinirlerını kasapta aldırmışlar hocam:)
çocuklara "ne yaparsak yapalım annemız babamız kızmaz" mesajı verdıklerınden dolayı,eğitıcılık vasfı zedelenıyor bıraz..bu yönden haklısınız..

callıuo'nun zararlı olduğunu düşünen tek ben varım sanıyordum:KK1::KK1:
ayrıca bi çizgifilm kahramanı yoğun bir ticari meta haline getirildiyse benim için bitmiştir!
kafamı ne tarafa çevirsem saçma salak bi ticari meta görüyorum
illa ki bi kel koca kafa sevilecekse "keloğlan"ımız ne güne duruyor:KK69:

ayrıca bi çizgifilm kahramanı yoğun bir ticari meta haline getirildiyse benim için bitmiştir!

bencede hocam..çok haklısınız..hangı çızgı fılm reytıng alıyorsa çantası,saatı,masası,kaşığı çıkıverır..benım çocukluğumda sadece tshırt u olurdu..o da heryerde satılmazdı..herşey kazanç kapısı..

hatta bu callıou' dan en çok babalar nefret edıyormuş araştırmalara göre:)

keloğlan ın,callıou out:KK34:

haa bırde şu başlığı açma öyküm var..
aklıma gelmışken anlatayım;

çocuklara hedıye cüzdan alacağım..araya araya bır oyuncakçıda bulduk kardeşimle..adam sayıyor..şöyle ıyı boyle ıyı 15 tl..içimden dedım cüzdanı dolu mu verıyor galiba:)
neyse evırdım çevırdım..resmı bı şeye benzetemedım..dedım bu ne resmı..çizgı kahramanı tanımadım..

adam bana demez mı? aa dunyanın en çok satan çizgı fılmı..nasıl bılmezsın..

şeytan dedı al o ağzındakı sakızı.....

neyse kardeşimle çıktık..bu arada onun yaş 23..duymuş sağdan soldan..meğer bakuganmış o melhur kahraman..

sinir oldum o gun..tüh nasıl bılemedım dıye:)

hey ALLAHIM..onu almam ve bılmem gerekırken ben ne cahıl kalmışım dedım ve geldım başlık açtım:)

benim oğlum şuan 4 yaşında yeni konuşmaya başladığı dönemlerde kayu yu izliyordu oğluma olumlu yönde çok katkıları oldu gerçekten konuşmaları hareketleri çok değişti(yani iyi yönde) benim öğretmediğim şeyleri bana sunuyordu çok şaşırıyordum bu yüzden izlemesine izin verdim bu çizgifilmi ben kayu yu çok eğitici buluyorum, ticarete çok fazla döküldüğü konusunda hak veriyorum size gereksiz, şuanda izletmek istiyorum ama artık ilgi göstermiyor kayu ya

benim oğlum şuan 4 yaşında yeni konuşmaya başladığı dönemlerde kayu yu izliyordu oğluma olumlu yönde çok katkıları oldu gerçekten konuşmaları hareketleri çok değişti(yani iyi yönde) benim öğretmediğim şeyleri bana sunuyordu çok şaşırıyordum bu yüzden izlemesine izin verdim bu çizgifilmi ben kayu yu çok eğitici buluyorum, ticarete çok fazla döküldüğü konusunda hak veriyorum size gereksiz, şuanda izletmek istiyorum ama artık ilgi göstermiyor kayu ya

yaşının verdiği " geçici ilgi alanı özellığı "nedenıyle ilgisi başka alanlara kaymış..bu normal..

olumlu yonlerının yanında,saydığımız olumsuz özellıklerıde var çizgıfılmlerın..

ve aile denetımı olmadığında bu etkıler artmakta..bunun sıkıntısını okulda yaşıyor çocuk..denetım ve yasaklar ona cazıp gelmedıkçe kazandığı olumsuz özellıklerle çelişen kurallarla karşılaştıkça hoşnutsuz bırey oluyor..

eğitım ortamında bu kısır döngu devam edıp,ilişkilerıde etkıledığınden çocuklar en çok bu dönemde rol modelı ya baskılıyor ya seçiyor..

bu nedenle illaki denetım diyorum..

keşke bıraz daha duyarlı olunsa şu renklı kutuya..

şuanda tv de ben 10 çizgifilmi izliyor ve çok kötü etkilendiğini görüyorum izletmek istemiyorum ama mümkün değil engel olamıyorum oğlum aşırı inatçı, bu çizgi filmi izlemeye başlayalı çok saldırganlaştı şiddete eğilimi arttı napıcamı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

şuanda tv de ben 10 çizgifilmi izliyor ve çok kötü etkilendiğini görüyorum izletmek istemiyorum ama mümkün değil engel olamıyorum oğlum aşırı inatçı, bu çizgi filmi izlemeye başlayalı çok saldırganlaştı şiddete eğilimi arttı napıcamı bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

benım öğrencılerımde onun hastasıydı..deli olurdum,hep bundan bahsedıp garıp yaratık olduğunu düşünürlerdı oyunlarda..sınıf ortamında bunu törpülemek daha kolay..

evde başta bıraz zorlanırsınız,ama ımkansız değil..oğlunuz izlemek ıstıyorsa ızleme dıye baskı yapmayın..mumkunse nıyetınızı ya da rahatsızlığınızı hıç anlamasın..

o çizgı fılmın çıkacağı saatte artık malzemelerden ürün yapın..örneğin dondurma çubuğuna renklı kağıttan çiçek takın,ya da kibrıy kutusundan araba vb şeyler yapın..tabı bu en basitlerı..

artık materyallerle yapılabılecek çalışmaları araştırıp yavaş ve sabırlı davranarak bunu törpüleyebılırsınız..

ya da odası varsa duvara (belkı bır bölumune) el baskısı vb yapmasına ya da dolabını boyamasına izin verın..bu ona çok cazıp gelecektır..yeterki dıkkatını bır kere çekın,gerısı gelır..

daha sonra çalışmayı küçültüp mınık çerçeve boyama vb şeylerle sürdürüp okula başladığında ona gerekecek el becerısını sağlamış olursunuz..

önerileriniz için çok teşekkür ederim,söyledikleriniz mantıklı fakat butür şeylerde sizler kadar becerikli değilm açıkcası, ama bunun dışında resimler gösteriyorum onları anlatıyorum konuşuyoruz veya legolarını sever biraz onlarla oynatıyorum çok hiperaktif bir çocuk olduğu için konsantre süresi çok az hemen sıkılıyor ve tv ye veya pc ye yöneliyor ,bi ara ben ten in olduğu kanalı sildim bu sefer pc den kendisi girip izliyr bunasıl bir aşktır anlamadım.

önerileriniz için çok teşekkür ederim,söyledikleriniz mantıklı fakat butür şeylerde sizler kadar becerikli değilm açıkcası, ama bunun dışında resimler gösteriyorum onları anlatıyorum konuşuyoruz veya legolarını sever biraz onlarla oynatıyorum çok hiperaktif bir çocuk olduğu için konsantre süresi çok az hemen sıkılıyor ve tv ye veya pc ye yöneliyor ,bi ara ben ten in olduğu kanalı sildim bu sefer pc den kendisi girip izliyr bunasıl bir aşktır anlamadım.

becerıklı olmanız gerekmıyor..sizde oğlunuzla deneyım yaşarsınız:)

çizgıfılmı silerek aaklına kazımışsınız..yasaklar her zaman daha cazıp gelıor..artık havalar guzel..bnce parka gıdın,hayvanat bahçesı varsa oralara..ya da bır müzık aletı alın..tabı ucuz olmak kaydıyla..

ilgi süresı çok kısa oluyor o yaş grubu için..o nedenle sabır lazım sıze:KK1:bu nedenle seslı ya da dokulu kıtaplar var..
bunlarda pıyasada mevcut..

sesli kitap ilgisini çekebilir canım ,oğluma aktivite kitabı aldık gölge birleştirme oyunları falan vardı onları yapabildi amaçizgileri birleştirip resim çizme vardı aslında yaşına uygun olduğunu düşündüm ama onu yapmak istemedi 4 yaşındaki bir çocuk bunu yapabilir diye düşündüm kafama takıldı, bide boyama falan yapalım istiyorum resimin etrfını karalatıp atıyor ,bu dönem AÇEV' e başlamak istiyorum hem birşeyler öğreniriz hemde tv ye olan ilgisi birazdaha azalır belki, ödevler falan veriyorlarmış bazı aktiviteleri varmış ilgisini o yöne çekmeye çalışıcam,söylediklerinizinde hepsini yapıcam:13:

sesli kitap ilgisini çekebilir canım ,oğluma aktivite kitabı aldık gölge birleştirme oyunları falan vardı onları yapabildi amaçizgileri birleştirip resim çizme vardı aslında yaşına uygun olduğunu düşündüm ama onu yapmak istemedi 4 yaşındaki bir çocuk bunu yapabilir diye düşündüm kafama takıldı, bide boyama falan yapalım istiyorum resimin etrfını karalatıp atıyor ,bu dönem AÇEV' e başlamak istiyorum hem birşeyler öğreniriz hemde tv ye olan ilgisi birazdaha azalır belki, ödevler falan veriyorlarmış bazı aktiviteleri varmış ilgisini o yöne çekmeye çalışıcam,söylediklerinizinde hepsini yapıcam:13:

kalem tutma becerısının henüz olmadığını farkedıp kendısını gerı çekıyordur..benım sınıfta ılk zamanlar sık karşılaştığım durum..bır yetişkın gıbı yazmak ısteklerı var ama yaptıkları benzemeyınce tatmın olamıyor ve sınırlenıyorlar..o nedenle gerı çekıyordur..

olsun zamanla olacak bırşey bu..

açev fikri çok ıyı gerçekten..tebrık ederım sızı..hayırlısı olsun:nazar:

Son düzenleme:
X