Pilates ile zayıflama

bende bugün internetten bir pilates siparişi verdim. ama gelmesini beklemeden başlıycam zaten haraketlerin çoğunu topsuz yapıyorsun. ebru şallının ilk videosu vardı internette onunla başlıyacam. nefes alma verme işi çok önemli önce onu haletmeyi düşünüyrum. ortalama kaç dk yapmak lazım. ebru şallının seyrettiğim videosu 56 dk. dı. bana biraz fazla geldi

bagetchi sanırım baya ii bilgin var sanırım plateste bi çok hareketi yaparken karın kaslarımın acıması gerekirken mesala makas hareketinde sırtımda acayip bi acı olusuyo yarım bırakmakl zorunda kalıyorum nedeni ne olabilir sence

öncelikle geçmiş olsun zulizum, işte bu yüzden pilates stüdyosunu tavsiye ediyorum..tabii ki buradan tahmin etmek çok zor ama muhtemelen hareketi yanlış yapıyorsun, bacaklarını yere yakınlaştırıp bel boşluğunu açıyor olabilirsin ya da karın kasların güçsüz olduğu için bele ve sırta aşırı yükleniyor olabilirsin veya lordoz'un olabilir..yani duruş bozukluğun varsa bu tip hareketlerde çok dikkatli olmak gerekiyor....ben ilk başladığımda duruşumda gözle görülür bir eğrilik vardı çoğu hareketi küçük top ya da minik yastık desteğiyle yapıyordum..çünkü ani yüklenmelerde ciddi problemler oluşabiliyormuş..aynı hareketi 4 kişiye 4 ayrı şekilde yaptırdığına şahidim eğitmenimin..iskelet ve kas sistemini tanıyana kadar hangi hareketi nasıl yapacağına dair en azından 1-2 ay temel eğitimi alabilirsen çok çok iyi olur...tekrar geçmiş olsun.. :))

bende bugün internetten bir pilates siparişi verdim. ama gelmesini beklemeden başlıycam zaten haraketlerin çoğunu topsuz yapıyorsun. ebru şallının ilk videosu vardı internette onunla başlıyacam. nefes alma verme işi çok önemli önce onu haletmeyi düşünüyrum. ortalama kaç dk yapmak lazım. ebru şallının seyrettiğim videosu 56 dk. dı. bana biraz fazla geldi

ilk 10 dakika esneme (kesinlikle esnemeden başlamamak gerekiyor), son 5-10 dakika da gevşeme olmak üzere 1 saat uygundur setenayay74..en önemlisi nefes zaten..düzensiz nefesle ortalama 100-150 mekik çekerken düzenli nefesle 30 tane zar zor çekiyorum :)) hadi bakalım karın içeri göğsü şişirerek nefes aaal..göğüs kafesini yavaş yavaş küçülterek nefes veer..kolay gelsiiin... :))

Merhaba LadyEvil..malesef pilatesi evde tavsiye edemiycem...kilo fazlalığın varsa yürüyüşlerle başla, kondüsyonun yerine gelsin..fırsatın olduğunda da bir pilates stüdyosuna başvur bence :)) ben 8 aydır pilates yapmama rağmen, hala eğitmenimden azar yemekteyim :)) çünkü hareketlerdeki en ufak bir yanlışlık, boyun / bel fıtığına yol açabiliyor..kas hedefli bir spor olduğu ve yavaş yapılması gerektiği için hareketler zor ve tehlikeli..mesela yan yapılan herketlerde bel kilidi diye birşey var, şayet o yapılmazsa ani bir sinir sıkışması işten bile değil..yani hareketlerin iskelet ve kas sistemine zarar vermemesi için, ufak tüyoları,ipuçları var..bunları da ancak eğitmenler bilebiliyor..hareketleri nasıl uyguladığınızı ve yanlışlarınızı gözlemleyip, müdahale edebiliyor..bu sebepten şayet fırsatın olursa, yaşadığın yerde de mevcutsa bir stüdyoya başvurmanı tavsiye ediyorum :))

Kilo fazlalığım yok sadece sıkılaşmak için istiyorum,anladım teşekkür ederim :)

ben kullanıyorum 1,5 senedir internetten indirebilirsin 2 cdyide. 1.si başlangıç için uygun. ben pilatesi hep evde ebru şallı ile yaptım hiç zorlanma, sakatlık tehlikesi vs.. durumu olmadı ama şuan tvde yaptığı başlangıç seviyesinde yapılacak şeyler değil pek... step aerobik ve yüzmeyi hoca eşliğinde yaptım ama çok zorladıkları, iyi ilgilenmedikleri ve grupdaki herkesten aynı seviyeyi bekleme hatasını yaptıkları için belimi ve dizimi incitmeme sebep oldular. birebire çalışacak iyi hoca bulmakda malesef bütçemi aşıyordu... ebru şallıyı beğenmiyor çoğu kişi benim tek karşılaştırma şansım mtv pilates videosu ile oldu onlardan daha aşağı kalır bir tarafınıda göremedim ama tabii işin ehli değilim fazla yorum yapamıyorum. kişisel tecrübeme dayanarak 1.cd ile yada bulabilirsen geçen seneki tv8 yayınları ile birlikte zorlanmadan yapabileceğini söyleyebilirim.
1 ayda 14 kilo çok fazla verilebilir ama geri fazlasıyla alınır sağlığını bozarsın değmez. ama spor yaparak kilo verirsen verdiğin 2 kilo 4 kilo gibi görünür. vücudunda şekilleneceği ve fit görüneceği için de fazla kilon olsa bile göze orantılı ve hoş görünürsün...

Evet canım haklısın tabi, kilo vermekten ziyade ilk amaç sağlımıza dikkat etmek olmalı. Benim ki kilo sıkıntısı değil, yapı olarak da çok sıkı değilim. Vücudum toparlansın sıkılaşsın istiyorum. Bacaklarım ve kollarım çok yumuşak :KK17::KK17: Böle accık sertleşsin diri görünsün istiyorum :21::21:

ilk 10 dakika esneme (kesinlikle esnemeden başlamamak gerekiyor), son 5-10 dakika da gevşeme olmak üzere 1 saat uygundur setenayay74..en önemlisi nefes zaten..düzensiz nefesle ortalama 100-150 mekik çekerken düzenli nefesle 30 tane zar zor çekiyorum :)) hadi bakalım karın içeri göğsü şişirerek nefes aaal..göğüs kafesini yavaş yavaş küçülterek nefes veer..kolay gelsiiin... :))
pek kolay gelmiyor vallahi. yapıyorum birşeyler ama doğru oluyormu bilmiyorum.bir kontrol makinezması olmadığı için yalan yanlış yapıyorum. ilk önce bir uzman eşliğinde eğitim almak şart. bendede duruş bozukluğu var ihşallah düzelir.

pek kolay gelmiyor vallahi. yapıyorum birşeyler ama doğru oluyormu bilmiyorum.bir kontrol makinezması olmadığı için yalan yanlış yapıyorum. ilk önce bir uzman eşliğinde eğitim almak şart. bendede duruş bozukluğu var ihşallah düzelir.

valla doğru dedin..gerçekten hiç kolay değil.. gözle görülür fark olmasa ben de cayabilirdim ilk 3 ay..artık bırakmam..oldukça yılık yamuk duruyodum şimdi iskelet bayağı bi doğruldu..eğitim alabilirsen ve düzenli devam edersen mümkünü yok düzelmesin.. :))

öncelikle geçmiş olsun zulizum, işte bu yüzden pilates stüdyosunu tavsiye ediyorum..tabii ki buradan tahmin etmek çok zor ama muhtemelen hareketi yanlış yapıyorsun, bacaklarını yere yakınlaştırıp bel boşluğunu açıyor olabilirsin ya da karın kasların güçsüz olduğu için bele ve sırta aşırı yükleniyor olabilirsin veya lordoz'un olabilir..yani duruş bozukluğun varsa bu tip hareketlerde çok dikkatli olmak gerekiyor....ben ilk başladığımda duruşumda gözle görülür bir eğrilik vardı çoğu hareketi küçük top ya da minik yastık desteğiyle yapıyordum..çünkü ani yüklenmelerde ciddi problemler oluşabiliyormuş..aynı hareketi 4 kişiye 4 ayrı şekilde yaptırdığına şahidim eğitmenimin..iskelet ve kas sistemini tanıyana kadar hangi hareketi nasıl yapacağına dair en azından 1-2 ay temel eğitimi alabilirsen çok çok iyi olur...tekrar geçmiş olsun.. :))

Tşk ederim bagetchi...sanırım sorun karın kaslarımda !!.yakınımda plates eğitimi alıcağım bi merkez yok baska bi çözüm bulmalıyım:44: neyse ben sizi buradan takip etmeye dewam ediyorum tekrar görüşmek üzere:KK66: :KK16:

bende spor salonunda pilatese başladım ancak yanında yüzme ve yürüyüşte yapsam daha faydalı olur mu? hem sıkılaşıp hem zayıflarmıyım?bide etkisini sizce ne kadar zamanda görürüm

bende spor salonunda pilatese başladım ancak yanında yüzme ve yürüyüşte yapsam daha faydalı olur mu? hem sıkılaşıp hem zayıflarmıyım?bide etkisini sizce ne kadar zamanda görürüm

tabiiki zayıflarsın en az yarım saat süren bir cardio zayıflamayı sağlar, pilatesde sıkılaştırır bu şekilde verdiğinizden daha fazla kilo vermiş gibi görünürsünüz. yediklerine de dikkat edersen kısa sürede çok farkeder. normalde pilatese başladıktan 5-10 seans sonra siz ve çevrenizdekiler değişimi farketmeye başlayacaksınız.

tabiiki zayıflarsın en az yarım saat süren bir cardio zayıflamayı sağlar, pilatesde sıkılaştırır bu şekilde verdiğinizden daha fazla kilo vermiş gibi görünürsünüz. yediklerine de dikkat edersen kısa sürede çok farkeder. normalde pilatese başladıktan 5-10 seans sonra siz ve çevrenizdekiler değişimi farketmeye başlayacaksınız.

yediklerim konusunda bişey sormak istiyorum , fastfood çok nadir yiyorum onun dışında salata yerim ama tatlı konusunda dur dıyemıyorum kendıme her gun azda olsa tatlı bısey yıyorum sizce çok etkiler mi bu?

haftada 3 gün pilates, 2 gün kardiyo yaparsanız (ya da tam tersi) kilo vermemenize imkan yok..yediğinize de dikkat etmek kaydıyla tabii..kardiyo (yürüme / koşma) kalori yakımını, pilates ise kilodan ötürü esnekliğini kaybetmiş vücudunuzu sıkılaştırmanızı sağlar..yani ikisini entegre çalışırsanız ve diyetle desteklerseniz sonuç gerçekten yüz güldürüyor..ayrıca sadece kilo vermek için değil, yaşam kalitesi için de spor şart çünkü ruh sağlığımı da önemli ölçüde etkiledi..kendimi daha mutlu hissediyorum..üstelik çalışıyorum ama mutlaka spor için fırsat yaratıyorum kendime..yaklaşık 5 yıldır düzenli spor yapıyorum..merdiven çıkarken kesilen nefesimden, bir bardak su almaya üşenen bünyemden eser yok artık, üstelik yaşım 33.. şu an çağırsalar dışarıda top oynayabilirim.. :)) bir süre siz sporu bırakmayın, daha sonra o sizi bırakmıyor zaten.. :))

tam tamına beni anlatmışsın,merdiven çıkarken tıkanan nefes ve mutfaktan su almaya giderken bile üşenmek :KK1: ama seni kutluyorum ve darısı başıma diyorum...

yediklerim konusunda bişey sormak istiyorum , fastfood çok nadir yiyorum onun dışında salata yerim ama tatlı konusunda dur dıyemıyorum kendıme her gun azda olsa tatlı bısey yıyorum sizce çok etkiler mi bu?

bende öyleydim bir zamanlar, sıksık tatlı krizine girerdim, kendimi kontrol edemiyordum bu konuda, yedikçe yiyesim geliyordu, bu dertten tarçın sayesinde kurtuldum. çayıma 1 adet kabuk tarçın koydum 3-4 hafta sonra o krizlerden eser kalmadı kocaman bir yaş pastanın beni beklediği bir sofrada 2 saat oturdum, bırak canımın çekmesini, şöyle gözüm bile kaymadı, inanamamıştım. 1 aydan sonra bir süre ara verdim tarçına, sonra krizler yine gelmeye başlayınca tekrar tarçın çubuğuna başladım, yine kesildi, şimdi haftada 1-2 aklıma geldikçe kullanırım, regl dönemimde bile canım pek tatlı çekmiyor artık...

Son düzenleme:
bende de var tatlı krizi hatta bu ara yedikçe doymama durumum var.Ne kadar yersem yiyeyim doyamıyrm sürekli yemek istyrm 2 kilo aldım ve halimden hiç mutlu değilim.Sizce ne yapmalıyım kızlar önerileriniz neler??

Son düzenleme:
bende de var tatlı krizi hatta bu ara yedikçe doymama durumum var.Ne kadar yersem yiyeyim doyamıyrm sürekli yemek istyrm 2 kilo aldım ve halimden hiç mutlu değilim.Sizce ne yapmalıyım kızlar önerileriniz neler??

seni çok iyi anlıyorum idealist peri..benim tatlıyla aram pek yoktur, ama bazen midemin arsızlığı tutuyor herşeyi yemek istiyorum..böyle durumlarda :
1-her öğünde yemekle birlikte koca bir bardak ayran içiyorum (mideyi şişirip kandırıyor),
2-yemeğe başlamadan midemin yanlızca yumruğum kadar olduğunu düşünüyor, tabağımdakileri azaltıyorum,
3-yemek arasında çeşitli bahanelerle sofradan kalkıp,dolaşıp hızlı ve fazla yemeyi engelliyorum,
4-yemek yanında mutlaka salata yiyiorum,salata mutlaka yemek tabağımın önünde yani benim en önümde duruyor,
5- kilo fazlam varkenki bikinili halimin resmini abur cuburların yakınına koydum :)) ,
6- illa bişeyler yemek istersem soğuk meyve tercih ediyorum (özellikle karpuz neredeyse tamamı su ve tatlı ihtiyacını karşılıyor,tabii ki mideyi tok tutuyor.)
7- sık sık en dar kıyafetlerimi giyip motivasyon tazelerim,
8-canım bişeyler isteyince ve yemeklerden önce su içiyorum...
9-tabii ki 5 gün spor yapıyorum..(spor yapınca insan verdiği emeğe kıyıp buzdolabına koşamıyor kolay kolay)..

zati bu inada mide fazla dayanamıyor, bi süre sonra kabuğuna çekiliyor,verirsen yiyor,vermezsen aramıyor..
benim taktiklerim bunlar..umarım işe yarar..kolay gelsin :))

arkadaşlar 3 hafta önce platese başladım, ekmeği tatlı ve hamur işlerini hayatımdan çıkarttım...akşamları sadece nesfit yiyorum. 2 kilo verdim ama görüntüde sanki 5 kilo vermişim gibi duruyor çünkü plates beden olarak inceltti...haftada 4 gün akşamları 1 saat yapıyorum veeeee kendimi çoookkk iyi hissediyorum.

arkadaşlar 3 hafta önce platese başladım, ekmeği tatlı ve hamur işlerini hayatımdan çıkarttım...akşamları sadece nesfit yiyorum. 2 kilo verdim ama görüntüde sanki 5 kilo vermişim gibi duruyor çünkü plates beden olarak inceltti...haftada 4 gün akşamları 1 saat yapıyorum veeeee kendimi çoookkk iyi hissediyorum.

canım gercekten işe yarıyormu oturduğum yerde pilates yapabılecegım bı merkez yok ama evde cd lerle falan yapsam olurmukı acaba biraz dikkat etsem yedıklerıme ve gunde 1,5 saat yuruyus 1 saat pilates yapsam bende incelebılırmıyım acaba:KK43:(

canım gercekten işe yarıyormu oturduğum yerde pilates yapabılecegım bı merkez yok ama evde cd lerle falan yapsam olurmukı acaba biraz dikkat etsem yedıklerıme ve gunde 1,5 saat yuruyus 1 saat pilates yapsam bende incelebılırmıyım acaba:KK43:(
İstedikten sonra alınmayacak sonuç yok bende kısa bi süredir platesle ilgileniyorum arada yapmadığımda oluyo.Vücudu rahatlattığı ve o kaba görüntüyü azalttığı kesin.Sonucu görmek için bir an önce başlamak ve devamını getirmek lazım.Sen adımını at başlangıcını yapda gerisi gelir günden güne farkı hissedersin cnm.Ebru Şallı'nın plates videolarındaki karın hareketlerini ilk yapmamda bile farkı görüyorum karın çalışırken veya diğer yaptığım sporlarda karın gücünden hiç yararlanamzdım karnımı içeri çekemezdim bir iki kez karın hareketleri yapmama rağmen karnımı içeri çekebiliyorum ve diğer hareketlerde karın gücümüde kullanabiliyorum.Bence platesle edindiğimiz farkındalık vücudumuzu her bölgemizi ve nefesimizi doğru kullanmayı öğreniyoruz.İnşallah bende devamını getirebilirim.

X