Pilates ile zayıflama

shbilgin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2010
161
1
kızlar benim 10 kilo kadar fazlam var eşimin iş yerindeki kız pilates yaparak zayıflamış sanada alıyım diyor eşim.birde polikistik over var bende diyet yaparak zayıflayamıyorum acaba pilates bende işe yararmı

kullanıpta yararını gören varmı ne kadar sürede ne kadar kilo verdiriyor şu top :KK1: yardım lütfen

Plates kilo verdirmekten çok sikilasmak için çok hoş bı vücut için ideal. Suyu sporla bol bol tuketirsen ve yediklerine dikkat edersen gayet iyi bı sonuc alırsın aburu kes bnce o bile yeterli. Benim 2 ay da 45 kilo veren arkadasım var pilates ve diyetle ama pilates de devamlılık isteyen bisi

evde olduğum için bol bol vaktim var en kısa zamanda alıp başlamak istiyorum benım öyle çok fazla kilo problemim yok ama 10 kilo versem çok süper olur ekmek pilav kızartmada yemezsem tamamdır bu iş :KK3:

Merhaba canım,

Pilates sadece topla yapılmıyor.Topsuz çok fazla hareket war.Çoğu kişi top olmadan yapılmayacağını sanıyor.Yani top olmasa da yapalirsin.

merhaba :)

evet ama beni cezbeden de top yoksa kesin yarıda bırakırım top eğlemceli geldi bana

Son düzenleme:
4 aydır pilatese gidiyorum, hareketleri bir eğitmen eşliğinde yapmanızı öneririm, gerçek pilateste ciddi sakatlanma riski olabilir,pilatesi diyet ve kardiyo (yürüyüş,koşu) ile desteklerseniz kısa sürede faydasını göreceksiniz..bu arada o büyük top işlevsel birşey değil, hareketler gayet kısıtlı hatta eğlence amaçlı..esas işlevsel olan bant, çember ve küçük toptur..ha buarada gerçek pilates dememin sebebi, nefes almayı öğrenmeden pilates yapmanın aletli aerobikten başka birşey olmaması.. ilk başta bana da çok saçma gelmişti fakat nefes alırken karın kaslarınızı kontrol etmeyi öğrendiğinizde ve bu karın kaslarınızı kullanmada süreklilik sağladığında ne kadar gerekli olduğunu anladım,ben 1 ay boyunca nefes eğitimi ve temel 4 hareketi öğrendim..onun için tavsiyem eğitmen eşliğinde pilates yapmanız..duruş bozukluğu olan arkadaşlara özellikle tavsiye derim..yaz geliyor acele edin :KK70:

haklısın canım da keşke imkan olsa da eğitmen bulsak, ilçede yaşayanlar ne yapsın? Ebru Şallıyı takip etsin artık:)

Kendinizi güçsüz hissediyorsanız veya bir sakatlanma sonrası bir iyileşme sürecindeyseniz, bu mini-egzersizler vücudunuzun güç, esneklik ve denge kazanmasını sağlayacak ve vücut farkındalığınız ve kontrolünüz gelişecektir.

Bu mini-egzersiz size doğru nefes tekniğini öğretecektir. Aslında insan vücudunun her an gerçekleştirdiği nefes alma süreciyle benzese de, bu egzersiz size bedeninizi daha bilinçli kontrol altına almayı öğretir, ciğerlerinizin kapasitesini genişletir ve nefes almak için kullandığınız kasları güçlendirir. Sonuç olarak, vücudunuz toksinlerden arınarak temizlenir.

1. Temel minder pozisyonunuzda uzanın ve burnunuzdan nefes almaya başlayın (ağzınız kapalı olsun). Ciğerlerinizi mümkün olduğunca genişletmeye çalışın. Nefesi içinize çekerken göğüs boşluğunuzun hava ile dolduğunu hissedin. Bu sırada karnınızı içinize çekin ve yukarı doğru kaldırın. Nefes aldıkça kaburgalarınızın genişlediğini, diyaframınızın sıkıştığını ve ciğerlerinizin havayı içeri çektiğini hissedin. (Bkz. Resim)

2. Ağzınızı açarak yavaş yavaş nefes verin, karın kaslarınız yardımıyla ciğerlerinize doldurduğunuz havayı boşaltın. Ciğerlerinizdeki havayı dışarı atarken gövdenizden destek alın, vücudunuzun ön kısmı, yanları ve alt sırt bölgeniz birlikte hareket etsin. Nefes verirken kaslarınızı çok fazla germeyin aksine sadece karın kaslarınızdan yardım alın. Hava ile dolmuş olan ciğerlerinizi tamamen boşaltmak için çok fazla efor sarf etmeyin.

Bütün nefesi dışarı üflediğiniz zaman belinizin yan kısımları ve kaburga ile kalça arasında kalan kısmın uzadığını hissedeceksiniz.

3. Bu mini Pilates nefes egzersizini dört ya da beş kere tekrarlayarak her seferinde ciğerlerinizi daha fazla hava ile doldurmaya ve daha fazla havayı dışarı vermeye çalışın.

Önemli: Nefes alıp verme tekniğini geliştirirken konsantrasyon ve farkındalık ilkelerinden yararlanın. Nefes alıp verirken, zihninizin yaptığınız işleme odaklanmasına özen gösterin; hava ciğerlerinize girip çıkarken zihniniz bu süreci takip etsin.

Pilates Nefes Tekniğini Geliştirmek İçin İpuçları

Pilates nefes tekniğini çalışırken bütünsel vücut gelişimini hedef almayı unutmayın. Ciğerleriniz zaten bu kapasiteye sahip olduğundan içini mümkün olduğunca havayla doldurun. Ciğerleriniz doldukça göğüs kafesinizin genişlediğini hissedin. Nefes alırken önce diyafram, sonra göğüs ve en son olarak da köprücük kemiğinin hareketini hissetmeye çalışın. Farkındalığınızı kullanarak bu sıralamayı hissetmeye çalıştığınızda mümkün olabilecek en iyi faydayı almış olursunuz. Sağlığınız açısından ciğerlerinizin kapasitesini tam olarak kullanmaya özen gösterin.

Nefes alıp verirken sadece karın bölgesinin kullanıldığı durumlarda ciğerleriniz tam olarak havayla dolmaz. Nefes alıp verme tekniğinizi geliştirmek için (ve dolayısıyla ana kasları kuvvetlendirmek için) karnınızı şişiren hava miktarını azaltmak adına karın içi organlarınızı içe ve dışa hareket ettirin. Böylelikle ciğerleriniz göğüs kafesinize ve sırtınıza doğru genişler; bu durum, size içten dışa doğru bir esneme sağlar ve ciğerlerinizi tam kapasite kullanırsınız.

valla ebru şallı 'nın yaptığı pilates değil ondan faydalanmasalar iyi olur fakat senin verdiğin bilgiler oldukça faydalı..iyisi mi forumu takip etsinler, daha sağlıklı olur.. :))

merak edilen cevabı veriyorum maalesef hayır zayıflatmıyor...
ama kesinlikle süper sıkılaştırıyor. şimdi 63lerde kilom öncedende geçen yaz yani 63kiloydum ama 63kiloyken giydiğim kıyafetler bol geliyor hemde çok bariz bir bolluk...düşün 1hafta öğrendim ve 5haftada kesintisiz devam ediyorum ama hoca eşliğinde tvde görüp ebru şallı ile çok yaptım önceden ama ancak hocadan birebir öğrenilebilinecek bir şey.
bir arkadaşında dediği gibi büyük top çok aman aman gerekli değl onun işini başka şeylerde görüyor ama lastik ve küçük topla çok hareket var.
ben 3 ay gideceğim kursa sonra bir lastik zaten küçük top aldım bile hareketleride iyice öğrendikten sonra evden devam...
şiddetle tavsiye ediyorum...kilo fazlanız varsa kardio ve aerobikte yapın kilolar yağlar gitsin ama sonra pilates kesinlikle yapın vücudunuz şekillensin sıkılaşsın...

ben 2ay hergün düzenli plates yaptım ebru şallı ile yediklerime dikkat ettim başladığımda 70kiloydum akşamlarıda 30-45dk arası yürüdüm ve 2ay sonra 63kilya düştüm 63ten daha zayıf olduğu sölüolarrr çnkü inceliyosunuz.2ay bıraktım ve okadr yememe rağmen hiç kilo almadım pazartesi tekrar başladım spor hedef 55

bendede kist var.Zayıflamak kistler için de iyi.Kilo aldıkça saki daha çok kist oluşuyor.Bol su içmek çok faydalı.Ve kesinlikle sıfır tuz.:KK69:

merhaba
hanımlar lokaline kayıt yaptırdım haftada iki gün 1 er saat pilates 1 gün step aerobik 1 günde kondüsyona gideceğim sabahlarıda gün aşırı yürüyorum. yarım saat. belki hergüne çıkarabilirim yürüyüşü. pilatesi özellikle eğitmen 2 saat yazdı bende bir bildiği vardır diye ses etmedim. başlayalım bakalım gelişmeleri yazarım inşallah:KK58:

haftada 3 gün pilates, 2 gün kardiyo yaparsanız (ya da tam tersi) kilo vermemenize imkan yok..yediğinize de dikkat etmek kaydıyla tabii..kardiyo (yürüme / koşma) kalori yakımını, pilates ise kilodan ötürü esnekliğini kaybetmiş vücudunuzu sıkılaştırmanızı sağlar..yani ikisini entegre çalışırsanız ve diyetle desteklerseniz sonuç gerçekten yüz güldürüyor..ayrıca sadece kilo vermek için değil, yaşam kalitesi için de spor şart çünkü ruh sağlığımı da önemli ölçüde etkiledi..kendimi daha mutlu hissediyorum..üstelik çalışıyorum ama mutlaka spor için fırsat yaratıyorum kendime..yaklaşık 5 yıldır düzenli spor yapıyorum..merdiven çıkarken kesilen nefesimden, bir bardak su almaya üşenen bünyemden eser yok artık, üstelik yaşım 33.. şu an çağırsalar dışarıda top oynayabilirim.. :)) bir süre siz sporu bırakmayın, daha sonra o sizi bırakmıyor zaten.. :))

X