Bebek Beslenmesi bebeği az kilo alanlara önerim pirinç suyu...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
4,5 aylık bir oğlum var ilk 2 ay ayda 1,5 kilo alıyordu sonra 500 gramın altına düştü. sütüm yetmiyordu dr mamaya başlamamızı söyledi ama problemli oğlum mamayı çok zor yiyor sürekli kusuyordu. kayınvalidemin önerisiyle mamayı pirinç suyuyla yapmaya başladım. oğlum çok sevdi itirazsız yiyor :nazar: şükürler olsunki farkedilir derecede kilo aldı öğürmesi azaldı iştahı arttı :nazar: mama koyu olduğu için genzine kaçmıyor püskürtemiyor doyurucu oluyor ve de çok besleyici.
mamayı şöyle yapıyorum
1 çay bardağı pirinci 2-3 su bardağı suyla koyu kıvam alana kadar haşlıyorum (tabi ölçüleri öğüne göre siz ayarlıyorsunuz ) sonra ince süzgeçten ezerek geçiriyorum. mamayı standart ölçülerle yapıyorum yani her 30 cc pirinç suyu için 1 ölçek mama koyuyorum. mamanın erimesi için çatalla ezerek karıştırıyorum. artan pirinç suyunu buzdolabında saklıyorum ve en fazla 3 gün kullanıyorum. her mama yapışımda ölçeğim kadar ısıtıyorum.
bu arada kullandığım mama aptamil. deneyin kısa sürede bebeğinizin kilo aldığını fark edeceksiniz...

kullandığınız mama aptamil devam sütü mü yoksa kaşık maması mı?
ben devam sütüyle yaptım şimdi hiç sevmedi :KK43:

ilk sayfalardaki yazılarda şok geçirdim diyebilrim pirincin sağlıksız olduğunuda ilk kez duydum yani :) pirinç ezelden beri bebeklerde kullanılan besleyici bir gıdadır. .Ben bebek sahibi olmadan önce çevremde belli bir aydan sonra sütü yetmeyen bebeklere annelerin ilk verdiği ek gıda pirinç unu muhallebidir. tabiki taze meyve sebze vs bunlarıda veriyoruz ama pirincin bence hiçbir sakıncası yok. Bizim doktorumuzda ek gıdaya başlayabilirsiniz dediğinde mevsim meyve sebzeleri , yoğurt ve pirinç tahılına başla demişti. ve 4 aylık ishal olduğumuzda da oğlumun iyileşme sürecini hızlandıran mükemmel bir gıda. devam mamalarını aynı sizin tarifiniz gibi pirinç suyu ile yaptım üstelik bunu bana söyleyen doktorumuz oldu. mamasını pirinç suyu ile yap dedi.

çookk sağlıklıszzz,asla vermeyin arkadaşlar böyle bişey,ben mama nasıl yapılır tam olar ölçüsünü falan bilmiyorum 1 kez vermiştim onuda annem hazırlamıştı ancak suyla yapıldığını biliyorum,neden böylebişeye başvurdun anlamadım,kilo almıyorsa mama desteğine başlamışsın zaten,pirinç veripde kof şişirmek niyetin olabilir fakat arkadaşlara bu öneride bulunnma senin bebeğin çok şükürki bişey olmadan içiyormuş ama başka bebeklere dokunabilir,sakın böyle bişey yapmayın sakınnn!!:KK50:[

pirinç suyuyla beslenen çok çocuk var ne gibi bi zararı olabilir ki

Bu anneyi sorgulayanlar hangi bilgilere dayanarak sorguluyorlar cok merak ediyorum. Bu hanimefendinin bilmedigi (belirtmediginden oyle varsayiyorum) bebegi refluymus ve sans eseri princ kullanarak sorunlarini hafifletmisler. Tamamen dogru bir sey yapmislar. Reflusu olan bebeklerde princ unu( rice wheat) cok kullanilan bir sey. Mamasina karistirilan princ unu mamayi katilastirdigi icin bebek tamamen sivi icmedigi icin midesi agzina gelmiyor( reflu) ayrica bebeginin rahatsizligi uzerine bu yolu denemis ve yarar gormus, bu tarz problemleri olanlar varsa deneyebilirler diye de fikir vermis. Sadece konu basligi kilo almayan degilde reflu probleminden dolayi kilo kaybeden bebekler icin demeliymis. Biliyorum cunku ayni problemleri yasiyoruz. Maalesef bilemeyen doktorlar. Bu yuzden yurt disindan (drlardan) destek almaya basladik. Ne varsa eskilerde var bunu da tecrube ettik zamanla. Aci ama gercek arkadaslar...

Bebeğin kilo almasından ziyade sağlıklı beslenmesi önemlidir. arada sırada verilebilir diye düşünüyorum. Ama her öğünde ya da her gün sırf kilo alsın diye abanmak yanlış olur.

Belirmeyi unutmusum bebegi ayni zamanda alerjik olabilir. Mamayi ondan red etmistir. Rahatsiz ettigi icin onu. Biz 4 aya yakin bu konularla ugrasiyoruz maalesef. O yuzden baya tecrube kazandik. Cok bilmis gibi gorunmek istemem sadece bu surec cok zorli bir surec ve bebegi gayet saglikli anneler bu sorunlari yasamadiklarindan zorluklarini( bebekle birlikte tum aileyi etkiliyor) bilmediklerinden konusmalarina uzuluyorum. Keske bilipte konussalar ve bilmediklerinde ise susmayi tercih etseler.

Belirmeyi unutmusum bebegi ayni zamanda alerjik olabilir. Mamayi ondan red etmistir. Rahatsiz ettigi icin onu. Biz 4 aya yakin bu konularla ugrasiyoruz maalesef. O yuzden baya tecrube kazandik. Cok bilmis gibi gorunmek istemem sadece bu surec cok zorli bir surec ve bebegi gayet saglikli anneler bu sorunlari yasamadiklarindan zorluklarini( bebekle birlikte tum aileyi etkiliyor) bilmediklerinden konusmalarina uzuluyorum. Keske bilipte konussalar ve bilmediklerinde ise susmayi tercih etseler.

merhaba benim bebeğim 2,5 aylık ve reflü günde 1-2 kez fışkırtarak kusuyor ve sadece anne sütü içiyor. acaba bu ayda pirinç suyu versem günde bir kere filan faydalı olur mu ? tecrubelerinizden faydalanmak isterim çok zorlu bi süreç ve ağlamaktan yoruldum resmen :KK43: geceleri nefes borusuna kaçıyor sanırım onun tıkanma sesiyle birkaç kere uyanıyorum ve bu kabus ne zaman bitecek bilmiyorum..

merhaba benim bebeğim 2,5 aylık ve reflü günde 1-2 kez fışkırtarak kusuyor ve sadece anne sütü içiyor. acaba bu ayda pirinç suyu versem günde bir kere filan faydalı olur mu ? tecrubelerinizden faydalanmak isterim çok zorlu bi süreç ve ağlamaktan yoruldum resmen :KK43: geceleri nefes borusuna kaçıyor sanırım onun tıkanma sesiyle birkaç kere uyanıyorum ve bu kabus ne zaman bitecek bilmiyorum..

Bebeğin 2, 5 aylıksa bence verme canım bebeklerin ilk 6 ayda kusma normal karşılanıyor fakat seni tedirgin ve huzursuz eden kusmalar varsa bir çocuk hastalıkları uzmanına danış gerekli görürse reflüsü için uygun bir tedavi verecektir. Benim bebeğimde de aynı sorun vardı fakat kilo alımında sıkıntı olmadığı için doktorumuz tedavi vermedi zamanla kendiliğinden geçecek dedi şimdi 1 yaşında ve bitti sayılır. Allah herkezin evlatlarına sağlık sıhhat versin.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Konuya cevap yazmıştım ama anlamadım sanırım bir hata olmuş ve gönderilmemiş. Baya uzun yazmıştım aslında.

Konuya dönecek olursak. Kızım 1 hafta sonra 8 aylık olacak ve reflusu geçmiş değil. Yalnız eskiyle kıyaslarsak inanılmaz derecede azaldı hatta bazı günler hiç kusmuyor bile. Bunu baştan söylemek istedim ki moralini yüksek tut diye. Yaşadığım tecrübelere dayanarak ve yazdıklarını okuyarak şunu söyleyebilirim. Asla uzman değilim bu ilk önce belirteyim. İlk önce bir doktorla görüşüp reflusu mu var yoksa başka bir durum mu var refluyu tetkleyen bir şey mı var öğrenmen lazım. Bunu asla tam olarak öğrenemeyeceksin aslında. Kızımız için besin alerjisine bağlı reflu denmişti. Bana ilk diyet verildi. Belki sen diyet yaparak bu sorunu çözebilirsin. Başta inek sütü ve inek sütüyle yapılan herşey yemek listemden çıkarıldı. eğer bebeğinde durum düzelirse olayı cözmüş olursunuz ancak azalır ama devam ederse protein ya da kuruyemiş kısacası alerjen olabilecek seyler tek tek yemek listenden çıkarılarak bu böyle devam eder, sende bebeğnin durumunu kontrol edersin. Bizdeki sürec buydu. hala bir değişim olmazsa senin kendi adına yapacak bir şeyin kalmamıs olur. Kullandığın ilaç var ise düzenli onlarada bakılabilir. Unutma yediğin ve içtiğin bunlar ilaç dahi olsa tabi her gun aldığın ılaclar sutunle birlikte bebeğe gidiyor. Fakat durum başka ise doktorlar bebegine ilaçlı tedavi başlatabilir. bu ikisi birlikte de olabilir. Bu da bir surec. Kızım ilk verilen ilaclarda cok daha fazla kustu ama daha sonra verilenlerde daha iyidi. yedikleri konusunda eger bebeginin inek sütü alerjisi yok ise doktorunuz size reflulu bebekler için özel uretilmiş formul sutlerı onerebilir. Bizim doktorumuz vermedi bize cunku inek sutu alerjisi var dendi. Bebegini besledikten sonra hemen yatırma dik tut ve en az 20 dk dik pozisyonda kalsın. yatagını alt degıstırdıgın yer vs hep eğimli tut.

Ek gıdalara 6. aydan once başlama başladığın zaman ise tek tek ver ve iki farklı besin arasında en az 3-4 gun olmasını sagla. bu bebegine ne dokunuyor veya ne dokunmuyor anlaman ıcın gereken sure. kusması arttıgında o besini kes ve gozlemle.

Pirince gelirsek. Pirin tum avrupa ve amerikada bebek formul sutlerıne ya da anne sutlerıne az mıktarda koymak ıcın (bu sutun kıvamını arttırmak adına yapılan bir sey) baby rice cereal adında bizdeki pirinc unu koyuyorlar. Bizdeki pirinc unuyla aynı oldugunu dusunuyorum en azından. Kıvamı arttıgından mıdeden yukarı cıkmıyor besin ve bebek kusmuyor. fakat ek gıdaya basladıgımızda kızıma verdiğim pirinc sonrasında kızımın kusmaları arttı. Bunun uzerine pirinc ve reflulu bebekler konusunu arastırdım ve bir forum sitesi buldum. Oradaki aileler pirincle bebeklerinin daha kotu olduklarını yazmıslar ve ortak gorus olarak pirincin refluya iyi gelmediğini söylemişler. Bizimkisi tesaduf mu oldu bilmiyorum ama bir ay sonra yeniden pirinc denicem kızıma. Fakat bazı aıleler pirincin cocuklarını kotu yapmadıgını yazmıs. Yanı bebekten bebege değişiyor. Aynı zamanda asıdık oranı yuksek her gıda da reflu icin kötü. Mesela kızıma elma verdiğimde inanılmaz derecede kusmaya basladı. elmayı kestım ve kusmaları gecti. Reflu için en iyi besinlerin kok sebzeler yanı patates, tatlı patates havuc vb.

su an baska aklıma bir sey gelmiyor fakat ilk önce doktorunuzla kusmalarının nedenini bulmanız gerekiyor. ayrıca reflunun birden fazla cesidi var.
ama inanın buyudukce hem ek gıdalar hem dık oturabılıyor olması hemde gelişen sindirim sistemiyle birlikte reflusu her gecen gun azalarak yok olacak. Dıkkat etmen cok önemli çunku ilerletip kalıcı hale getirme imkanı da olabiliyormuş. Bu yuzden ben hic bir sey ıcın acele etmiyor ve zorlamıyorum. A evet asla onu tıka basa doyurma ve saatlı bır yeme duzenıne oturt. Dolu mide onu daha rahatsız edecektir. Sormak istediğin bir sey varsa elimden geldiğince cevaplamaya calısırım. Bu kadar gec gelen cevap ıcınde kusura bakma. Bir hata olmus sanırım.

Bu arada bebeklerin 1 yemek kasıgından fazla kusması normal karsılanmıyormus. Bunu bize doktorumuz soylemıstı ve 1 yemek kasıgından fazla her kususunu not almıstık ve boylece gunde kac kez kusuyor onu hesaplamıstık. Kızımın burnundan bile geliyordu.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar,ben yeni üye oldum.benım bebegim 3 aylık ve hiç anne sütü emmedi,zorla ağız sütü verrbildim ve kilo alımı yavasladı 2 aydır.Bana da mantıklı geldi bende pirinç suyuyla denemeyi düsünüyorum umarım işe yarar.baska tavsiyesi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim...

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

merhaba arkadaşlar,ben yeni üye oldum.benım bebegim 3 aylık ve hiç anne sütü emmedi,zorla ağız sütü verrbildim ve kilo alımı yavasladı 2 aydır.Bana da mantıklı geldi bende pirinç suyuyla denemeyi düsünüyorum umarım işe yarar.baska tavsiyesi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim...

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Arkadasim mamanin arkasini oku 0_6 ay bebekler bebek sutu iciyor.devam sutu degil bebek sutunun icine asla birsey katilmaz 6 aydan sonra devam sutune sutune gecince istedigini katabilirsin sebzw mercimek bile katabilirsin.arkadasin verdigi bilgi cok saglilsiz heleki bebege 3 gun bekletilmis birsey verilmez asla eger verilceksede o gunluk taze olarak hazirlanmasi lazim.devam sutue gecene kadar icine birsey koyma zaten 4 aylik olunca muhallebiye baslayabilirsin

Son düzenleme:
Ha bu arada princ unu cok sagliklidir ama bebek sutune koymayin arkadaslar ya suyla hazirlayin yada inek sutu bir yasindan once yasak biliyorsunuz ama eskiden annelerimizin yaptigi gibi sutu suyla karistirip yapabilirsiniz princi ama lutfen ole 2_3 gun beklemis gidalari vermeyin taze yapin.bolece cok besleyici olur hem sunuda unutmamak lazim herkesin butcesi mamaya uygun degildir.sutu suyla karistirin bebek sutune ustundede yazildigi gibi birsey ilave edilmez

Benim bebeğimde az kilo alangillerden. Şuan 6 aylık, dr mama önerdi doğduğundan beri vermeye çalışıyorum ama doğru düzgün içmiyor. Denemediğim marka mama ,sütümü artırmak için atmadığım takla kalmadı. Görenler bu yenimi doğdu, 3-4 aylıkmı diyor o kadar zayıf anlayacağınız. Uykularım kaçıyordu sinir oluyordum kilo almıyor diye. Ama artık umrumda değil, çünkü anne olarak elimden gelenin fazlasını yaptım. Kilo almıyorsa almıyor, açlıktan ölecek değil, sonuçta büyüdüğü zaman muhakkak kilo alacak. Sütüm az emmesinde sorun yok çok güzel cokcok emiyor. 3 aylık olduğunda bizim dr mamayı tatlandırmak için bir kaç damla keçi boynuzu pekmezi at demişti, tadı azcık farkediyor. Kansızlığa iyi gelir ve allerjen değil. Doğal keçi boynuzu pekmezi bulursanız deneyebilirsiniz. Ama bebeğiniz küçükse kesinlikle denemeyin tabiki. Evet herkes bebeğini istediği gibi besler, her anne kendi bildiği gibi evladı için en iyisini yapmak ister. fakat ek gıdaya bile çok acil durumlarda en erken 4.ayda başlanıyor. Başladığınızdada bir öğün çay kaşığı ucuyla başlayıp yarım çay bardağı olana kadar gidiyorsunuz. Bu bile gıdım gıdım yani. Bu aydan küçük yavrulara pirinç suyu vermek sağlıklı olmayabilir. Her öğünde bu kadar pirinç suyunu düşünün günde ne kadar yapar. İlerde allah korusun miğde sorunlarına yol açabilir. Varsın zayıf olsunlar, kan ve idrar değerleri normalse gerisi hikaye. Allah kuzularımıza sağlık versin. Ama dört aydan büyükse pirinç suyunu dr sorun deneyin belki faydasını görürsünüz. Bebeği küçük olan anneler bebişleriniz çok hassas dikkatli olun derim. Tartışmaları okudum. Niyetim kimseye muhalefet olmak değil, sadece fikrimi yazdım. Herkese bebeşiyle bol gülücüklü sağlıklı günler dilerim.:emir_bebek:

Baska bir bakis acisiyla bende yaziyim. Benim sutumde cok degildi ama sanirim bebegime yetiyordu guzel kilo aliyordu. ilk zamanlar butun gun emiyordu bebegim diyebilirim. ama bebegimin reflusu vardi ve bu yuzden keciboynuzu cekirdegini un haline getirilmis bir versiyonu vardi kusan bebekler icin sutunu koyu hale getirmek icin katiliyordu. Nasil diyim jole gibi birsey yani. ama hic bir besleyici yani yok. sadece sivi olmadigi icin bebeginiz daha az kusuyor. Ama midede koyu kaldigi icin tokluk hissi veriyor ve bebeginizin daha az emebilir veya gazlanma ve kabizlik yapabilir. bunun tersi mamayi koyulastirmak ve besleyici olan bebek pirinc unu var. 4 aylikken itibaren mamaya katabiliyoruz benim doktorum bunu kullanmami soylemisti ama bebegim kac aylikti emin degilim sanirim 2-3 aylik birseydi.

sizin yaptiginiz pirinc suyu bana cokta kotu gelmedi. ama bebekler icin ozel pirinc unu kullanmak bana gore daha mantikli. Ve bebeginiz ne kadar kucuk bu da onemli tabi. daha yeni dogmus bebege verilmesini bende cok dogru bulmuyorum. ama belirli ayi gecmis bebekler icin neden olmasin.

4,5 aylık bir oğlum var ilk 2 ay ayda 1,5 kilo alıyordu sonra 500 gramın altına düştü. sütüm yetmiyordu dr mamaya başlamamızı söyledi ama problemli oğlum mamayı çok zor yiyor sürekli kusuyordu. kayınvalidemin önerisiyle mamayı pirinç suyuyla yapmaya başladım. oğlum çok sevdi itirazsız yiyor :nazar: şükürler olsunki farkedilir derecede kilo aldı öğürmesi azaldı iştahı arttı :nazar: mama koyu olduğu için genzine kaçmıyor püskürtemiyor doyurucu oluyor ve de çok besleyici.
mamayı şöyle yapıyorum
1 çay bardağı pirinci 2-3 su bardağı suyla koyu kıvam alana kadar haşlıyorum (tabi ölçüleri öğüne göre siz ayarlıyorsunuz ) sonra ince süzgeçten ezerek geçiriyorum. mamayı standart ölçülerle yapıyorum yani her 30 cc pirinç suyu için 1 ölçek mama koyuyorum. mamanın erimesi için çatalla ezerek karıştırıyorum. artan pirinç suyunu buzdolabında saklıyorum ve en fazla 3 gün kullanıyorum. her mama yapışımda ölçeğim kadar ısıtıyorum.
bu arada kullandığım mama aptamil. deneyin kısa sürede bebeğinizin kilo aldığını fark edeceksiniz...

caanım merhaba böle bi konu açmışsın bnde yeni qördüm bnm iki aylık kızım var bu söylediqini yapsam olurmu sen 4.5 aylık oqluna yapmışsın bnmki küçükte bi problem olur mu

Bebeğim 3 ay anne sütü Aldı akabinde formül mamalara başladık kilo alımı yeterli düzeydeydi şimdi ilave olarak beneğime pirinç unu veya lapası ile birlikte formül mama veriyorum bir zararını görmedim ayrıcada doktor tavsiyesiyle başladım Bebeğinizin bağırsakları formül mamayı sindirmekte zorlanmıyor fakat ek gıdaya geçişte sıkıntı olabiliyor ek gıdaya başlandığında ilk başta prinç geliyor sindirimi kolay lifli bir besin özelliklerde evde yapılınca doğal ve katkısız oluyor bu bebeği şişirmek için değilde ek gıdaya geçiş sürecini hafif ve zararsız bi şekilde başlatmak için kullanıyor eğer interneti sadece whats App ve Facebook ta yer bildirimi yapmak için değil araştırma yapmak için kullansaydınız zaten yorumunuz bu şekilde olmazdı saygılar

X