Oriflame Ürünleri Tecrübelerimizi Resimli Anlatalım

Heeyyoo

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2011
134
1
Evet arkadaşlar Oriflame ürünleri tecrübelerimizi,swatchlarımızı buradan paylaşıp fikir edinebiliriz.Forum editörümüz İlkşah'dan ve Mine arkadaşımızdan esinlenilen bu konuda kendimizin kullandığı ve çektiği resimleri yükleyerek birbirimize yardımcı olalım.Lütfen Kadınlar Kulübü yöneticilerinin uyarılarına uyalım.Kuralları hatırlayalım.

ÖNEMLİ UYARI LÜTFEN OKUYUNUZ
paylaşım dışına çıkılıp,konuyu paylaşımdan uzağa çekip,işi ticarete çevirmek,üyelik yapmak gibi faaliyetlerde bulunmak yasaktır..

ürünün site adresini verip yönlendirme yapmak,üye yapayım,özel mesajlardan yardımcı olayım teklifleri ve rütbelerinize takım öncüsü yazmak,ürünleri işaret etmek yasaktır..

Üyelik yapmak kadar üye olmak isteyenlerin de mesajları silinip, forum kuralları gereğince uyarı alacaktır.. Bu durum forum içinde olduğu kadar özel mesajlar için de geçerlidir ve özel mesajlar da incelenmektedir..

Bunun dışında, paylaşım yapmanız da, bizler açısından sakıncası bulunmamaktadır..

Kolay gelsin

Kadınlar Kulübü

evet ilk fotoğrafı benden olsun

$17032011637.jpg

Pure Nature Çay ağacı ve biberiye özlü temizleme jeli: Karma ve yağlı ciltler için kullanılabilir.Cildi biraz kurutuyor.Kokusu çok fena.Ama etkisi çok güzel.Biterse bir daha alırırm.

Pure Nature yaban mersini ve lavanta özlü yıkama jeli-toniği:Kokusu mis gibi.Sürdükçe süresiniz geliyor.Benim cildim karmaya dönük normal.Bu ürünlerin yatıştırıcı etkisi var.Benim cildimi kuruttu.Biterse bir daha almam.

Pure Nature üzüm özlü gündüz ve gece kremi:Dediğim gibi benim cildim karmaya dönük cilt.Bu ürünler de bu cilt tipine sahip insanlar için.Ben 2 haftadır kullanıyorum nemlendirmesi gayet iyi.Yüzüm yağ kusmuyor.Ben çok beğendim biterse yine alırım.

Oxygen Boost Yüz Maskesi:Çok güzel bir maske gerçekten.Nemlendirici özelliği var.Her cilt tipi için uygun.Yalnız hassas cildi olanlarlar dikkatli olsun.İlk kullanımlarda yüzünüzü hafifçe yakıyor.Biterse yine alırım.

Very me renkli nemlendirici:Çok kapatıcı bir özellik beklenilmemeli.Şeftali renkli nemlendirici yüzümüzdeki morlukları ve izleri nötrlüyor.Çok güzel bir ışıltı sağlıyor.Ben sadece gözlerim yorgunluktan morardığında sürüyorum.Hiç belli olmuyor gözümde birşey olduğu.Fondoten kullanmak istemeyen,yüzüne fazla kusuru olmayan kişiler deneyebilirler.Biterse tekrar aırım.

Optimals Oxygen Boost göz kremi:Bu ürünü çok yeni kullanıyorum.O yüzden ne yorum yapsam doğru olmaz.Şunu diyebilirim yoğun bir yapısı yok bu güzel,göz çevremizde doğru kullanıldığı taktirde yağ bezesi yapacak bir ürün değil.Şimdilik beğendim.

Dancing Lady Edt:Koku kartından bayılarak aldığım bu ürün ne yazık ki beklediğim gibi çıkmadı.Özel bir koku değil.Armut kokuyor.Kalıcı hiç değil.Kıyafetlerimi çıkarırken kokudan geriye sadece alkol ve ekşimsi bir koku kalıyor.Bence kişilikli bir koku değil.Biterse kesin almam:KK35:

biterse alırıımmmm biterseee almammmmmm :KK1: ay çok hoşsun tatlımm yaaa:21: bende müsait oluna hazinemi çıkarırım:KK24::KK24::KK9: hayırlı olsn yeni topikkkk:KK71::KK52::KK52:

$18032011638.jpg

Soldan Sağa:Very me Lipmania Ruj (Sweet Plum,Rock Star Pink,Vibrant peach) Oriflame Beauty Triple Core Kalpli Ruj (Love Pink)

swatchları

$18032011642999.jpg

Soldan Sağa:Love pink,Vibrant Peach,Sweet Plum,Rock Star Pink

Very me rujlarının yapısı yumuşak,kolay sürülüyorlar ve mis gibi kokuyorlar.Ancak renk vermesi çok fazla değil.swatchlarda 3 kat sürülmüş hali var.Fotoğrafta Rock star pink biraz çingene pembesi vari gibi çıkmış ama çok küçük mavi simli bir pembe aslında.Ambalajları çok güzel zaten ödül almış.

Kalpli ruj Love Pinkten çok memnunum.Yumuşak,kolay sürülüyor,dudağınızı kurutmuyor.Harika bir kokusu var.Rengi çok güzel duruyor dudakta.Geldiğinden beri hep onu sürüyorum.Ambalajını çok dandik yapmışlar yalnız.

Rujlardan Vibrant peach hariç hepsinde küçük küçük simler var.

Öncelikle beni kırmadığın için teşekkür ediyorum.:KK52:
daha yeniyim oriflamede ama hediyeler indirimler derken elimde biraz ürün oluştu.Ve genel anlamda memnunum.Müşterilerimde memnun.
http://img845.imageshack.us/i/37489807.jpg/
dancing lady 30 ml:Ben bunu söylenilenlerin aksine çok beğendim hafif bir koku hatta oriflame e bunun için kayıt oldum bile diyebilirim
miss o club privekoku benim hoşuma gitti ama biraz ağır sanırım.Genel anlamdada bi kalıcık ne yazıkki söz konusu değil :44:
winter foot creamtarçın ve süt kokulu bu ayak kremi.hoş bi kokusu var ve ayakları yumuşacık yapıyo
giordani white roll-onkokusuna bayıldımmm:KK16: en yakın zamanda parfümü indirime girince alıcammm
chiffon deodorant ve vücut kremiyumuşatması gayet güzel ama kokuları hiç bana göre değil hafif pudramsı ama bana çok acaip gelen bi kokusu var :63:

Son düzenleme:
http://img691.imageshack.us/img691/3302/49586280.jpg
Pure nature alovera set:kokusu müthiş ama yararı konusunda ben bi fark göremedim açıkçası :/ toniğini annem arada kullanıyo ve memnun.
Pure nature Çay ağacı ve biberiye özlü yüz yıkama jeli:benim cildim bariz yağlı fakat sivilce kremi kullandığım için bununla beraber kullandığımda bi soyulma kuruma oldu.ama normalde gerçekten muhteşem bişey bitsin gene alıcam.kokusu hoş değil ama alıştım.
Even out optimals renk pigmentlerini düzenleyici krem:Bunu annem kullanıyo ama oda bi kaç kez sürmüş yazın beelli oluck faydası dedi.Ama yağsız olduğunu söylüyo

http://img862.imageshack.us/img862/4733/62473686.jpg
Oriflame Beauty Göz farı:hediye paketinden almıştım ve içinden bu çıkmıştı ve kırılmıştı Burdan Oriflame yetkililerini kınıyorum :KK4:
eye crayon Brownbunu beğendim kahverengi hoş parıltılı bir far
Hollywood Eyeliner:ben kalem eyelinerları çekemediğğim için ablama verdim o memnun
Kajal göz kalemi :çok yoğun bir siyah gören bayılıyo açıkçası.ama ben sarışın olduğum için o kdar yoğun siyahı kendime yakıştıramıyorum
Midnight Color Deep berryvallahi bu bana kargo sıfırlama ürünü olarak geldi.Rengine bayıldımm çok hoşuma giden bir renk
Very me EyelinerBen bu tarz eyelinerları çekebiliyorum.hafif yakıyo ama temizlenmesi sürülmesi hepsinden memnunum
gloss boosterçok hoş ıslaklık veren tadı hoş bir gloss
bunlarda swatch
http://img132.imageshack.us/img132/4140/65352171.jpg
sırasıyla; Desert Brown far,kajal göz kalemi,Deep berry ruj,very me eyeliner,hollywood eyeliner,nightlife göz farı sanırım bu life kısmı,ve red currant gloss

http://img405.imageshack.us/img405/851/29318888.jpg
blush touch duo peach blush:tadını çıkara çıkara kullanamadım malum cilt sorunları derken allık süremyorum :26:ama renk tamamen bnm istediğim renk :KK16:
coconut&rice milk saç maskesi:dha hiç kullanmadım merak ediyorum :44:
coconut&ricemilk saç kremi:hoş bir saç kremi ama olağanüstü muhteşem diyemem
ve ve ve very me renkli nemlediricibunu çoook seviyorumm :KK16: tekrar tekrar alıcam daha iyisini bulana kadar en iyisi bu :KK19:
air soft powder light:bu ablamın ben beyaz tenliyim bana uymuyo açıkçası
giordani gold yaşlanma etkilerine karşı fondoten porcelain:güzel bi fondoten ama fondoten kullanmıyorum :KK8:
bendenn şimdilik bu kadar fotoğraflarmı tıklayarak açıcaksınız ne yazıkki beceremedim.Daha yeni üyeyim demiştim şimdilik bu kadar var hatta bugün mart siparişlerim gelicek onlarıda yakın zamanda eklerim tabi.hadii sizi takip edicem ben şimdiii :KK49:

*genchey *Mine753 tecrübeleriniz için teşekkürler :81:

Bunlarda benim :kk77:
oriflame.jpg

*Grace Kokuyu henüz kullanmaya başladım o yüzden başlığını takmadım ama kokuyu bileğime sürdüm çok hoş kokusu var Çok beyendiğimi söyliyebilirim Hemen uçtuğunu söyliyemem gün içinde bileğimi kokladığımda kokuyu hala alabiliyordum.

*Beauty Midnight Colour Ruj Kargo sıfırlama ürünü olarak gelmişti Çok çok koyu gözüküyor bu ne dedim ama dudaklarıma sürünce inanılmaz güzel bi renk oldu onuda beyendim kullanıyorum vişne çürüğü gibi : )

*Loves Me Seti Duş jeli çok güzel yumuşacık yapıyor hemen köpürü veriyor kokusu çok güzel ama kalıcı değil. El kremini fazla beyenmedim biraz sulu geldi bana

*S8 Erkek Parfümü Erkek arkadaşıma aldım kokusunu çok beyendim kalıcılığı makul tavsiye edeceğim kokulardan

*Giordani Süngerli Göz Kalemi Kalemin ucu yumuşacık kolay sürülüyor süngeride yumuşacık hemen dağıtı veriyor istediğiniz buğuluğu elde edene kadar süngeri sürebilirsiniz. Beyendim ^_^

Bendekilerde şimdilik bu kadar

*genchey *Mine753 tecrübeleriniz için teşekkürler :81:

Bunlarda benim :kk77:
oriflame.jpg

*Grace Kokuyu henüz kullanmaya başladım o yüzden başlığını takmadım ama kokuyu bileğime sürdüm çok hoş kokusu var Çok beyendiğimi söyliyebilirim Hemen uçtuğunu söyliyemem gün içinde bileğimi kokladığımda kokuyu hala alabiliyordum.

*Beauty Midnight Colour Ruj Kargo sıfırlama ürünü olarak gelmişti Çok çok koyu gözüküyor bu ne dedim ama dudaklarıma sürünce inanılmaz güzel bi renk oldu onuda beyendim kullanıyorum vişne çürüğü gibi : )

*Loves Me Seti Duş jeli çok güzel yumuşacık yapıyor hemen köpürü veriyor kokusu çok güzel ama kalıcı değil. El kremini fazla beyenmedim biraz sulu geldi bana

*S8 Erkek Parfümü Erkek arkadaşıma aldım kokusunu çok beyendim kalıcılığı makul tavsiye edeceğim kokulardan

*Giordani Süngerli Göz Kalemi Kalemin ucu yumuşacık kolay sürülüyor süngeride yumuşacık hemen dağıtı veriyor istediğiniz buğuluğu elde edene kadar süngeri sürebilirsiniz. Beyendim ^_^

Bendekilerde şimdilik bu kadar
ikimizde rujdan çok memnunuz galiba :KK9: ben çok sevdim gerçekten indirime girdiğinde alıcak müşterilerimde az değill

ladygrafik ama senin tasarımın yanında bizim fotoğraflarımız sönük kaldı:KK19:

Bence de rujun rengi çok hoş kızlar benim aynı ton başka rujum olduğundan kardeşime verdim bu ruju:KK34:

ladygrafik ama senin tasarımın yanında bizim fotoğraflarımız sönük kaldı:KK19:

Bence de rujun rengi çok hoş kızlar benim aynı ton başka rujum olduğundan kardeşime verdim bu ruju:KK34:

:KK69: teşekkürler
olurmu yaaa sizinkilerde çok güzel

Kızlar ürünleriniz çok güzel güle güle kullanın..az çok fikir sahibi oldum bende...
Benim ürünlerimde gelmiş arkadaşımdan pazartesi alıcam ve hemen buraya eklicem bende...:KK34:

$18032011648.jpg

Volare Magnolia Pdt:Manolya aromalı şekerli çok temiz bir koku.Sıktığınızda kendinizi 5 saat monalyalı sabun içinde bekletilmiş kadar temiz hissediyorsunuz.Pdt olması çok güzel çok kalıcı.Yalnız sıktıktan 15-20 dk sonra koku buram buram kokmuyor çünkü hafif bir koku.Eminim çok beğenirsiniz.Ben çok sevdim ama 25-27 li yaşlarda kullanmayı daha uygun buluyorum kendim için.

Pure Nature Pıtrak Otlu Kil maskesi:Kilin etkisini bilmeyen yoktur.Bu ay 1 alana 1 bedava maske olunca bunu aldım.Çok beğendim.Kullandıktan sonra yüzünüzdeki pürüzsüzlüğü hissedebiliyorsunuz.Cildi de rahatlatıyor.Maske uygulamadan sonra yıkanıyor.Tavsiye ederim.Bitince yine alıcam.

Pure Nature Üzüm Özlü Antioksiadan Maske:Bu maskeyi daha önce de kullanmıştım.Çok bir faydasını göremedim,fena değil ama cilt tipime yönelik bir maske ve bu ay bu serinin kremlerini de kullandığım için işe yarayabileceğini düşündüm.Maske uygulandıktan sonra soyularak çıkarılıyor.

$18032011649.jpg

Happy Relaxing El Kremi:Uzun süreli nemlendirme sağlamıyor.İndirimden almıştım.Kokusu çok güzel.Uyguladığınızda ellerinize rahatlık veriyor ama uzun süreli bir etkisi yok.

Hindistan cevizi ve pirinç sütü özlü saç maskesi:Önce kardeşime sipariş vermiştik.1 kere kullandım bende çok işe yaradı.Saçlarımın uçları yıpranmıştı .Kulandıktan sonra saçlarım kolay tarandı ve saçıma yumuşaklık kazandırdı.H.cevizi kokusunu sevmem ama rahatsızlık verici bir kokusu yok.3 kutu depoladım indirimden:KK52:

2in1 El ve tırnak Kremi:Kullanmak için happy relaxing in bitmesini bekliyorum ama 1 kez kullandım çok memnun kaldım.Uzun süreli nemlendirdi.Zaten etkisi de uzun süreli nemlendirme ve uv ışınlarından koruma imiş.Diğer kremim bitse de kullansam süper çok beğendim.benim gibi sürekli suyla işi olanlara yatarken kullanmalarını öneririm.

Silk and Cashmere Vücut Kremi:İşte krem budur.İndirimden aldığım denedikten sonra neden daha fazla almadığım için kafamı duvarlara vurduğum krem.Vıcık vıcık yağlı değil,kolay emiliyor,kokusu süper ve cilde çok yumuşaklık sağlıyor.Banyo yaptıktan sonra kullanıyorum oh değmeyin keyfime.Cildi çok kuru olanlara nasıl etki eder bilemem ama.Şiddetle tavsiye ediyorum.Az kaldı diye üzülüyorum.

Kızlar fotoğrafların üstüne tıklayınca fotoğraf büyüyor.Ayrıntılı bakmak isteyenlere duyurulur.:KK34:

bende hazinemi paylaşayım dedim gecenin bu saatinde yığdım bütün ürünleri önümeee:KK62: hakkatende hazine gibiymş yanlız toplayına anladım baya para akıtmışm bunlara:78:

$DSC01222.jpg
zeytin ve bambu özlü şamp.- daha kullanamadm tam bilgim yok ne yazıkki kullanınca yazarım (400ml resimdeki)
silk&beauty sabun ve vücut kremi daha kullanamadm ama güzell kokusuu var
meşhuuurrrr pembe greyfurt ve gingkolu sabunummm:)

$DSC01223.jpg
çantanın boyutunu görün diye ekledim kızlar,fermuarla fakat içinde cep yok onunda çözümünü buldum artık kumaşlarla cep yapılabilir. ayrıca tam yazlık bi çanta kot kumaşından.

$DSC01216.jpg
başta twinkle star ışıltılı simli jöle 50ml- , iyi idare eder bi ürün ben fazla kullanmadığm için jöle,o yüzden çok net bi bilgi veremym malesef
chiffon parfüm ve serisi- sevdiğim hoş kokulardan biri durdukça burnuma gelir :) vücut kremi sürerken hoş kokuyo ama çok kalıcı değil
hemen deo. yanındaki beach fun(30ml) adında bi parfüm arada internet fırsatları kısmında çıkıyo tam yaz kokusu,meyvemsi biraz ama buda hoşş
onun yanında volare rollon var, açıkçası koku olarak rollon pek kalıcı değil gibi geldi ama birebir parfümün kokusu o yönden iyi :)
ardından ufak şişedeki turuncu olan 30ml yine savannah sensous parfüm buda güzel bi koku birazcık ağır beachfuna göre
altaki siyah gibi görünende hayatımın parfümüüü diamond muskkkkk :KK70: aşığım bu kokuyaaa dipnot: biterse alırım :KK70::KK70::KK70:

$DSC01215.jpg
başta optimals hafif yapılı peeling, seviyorum bunuda, kokusu çok hoş,içindeki tanecikleri çok ufak olduğu için hassas ciltlr için. yumuşacık yapıyo.
hemen yanındaki gojiberryli yüz yıkama jeli, jel ve tonik bi arada kremsi bi yapısı var klasik şurup gibi kokuyo,köpürmüyo, almam herhalde bi daha sanki köpürenler daha iyi temizliyo gibi geliyo
silk&smooth tüy azaltıcı losyon bi kere kullandğm için kesin bişy diyemem ama nemlendirme ve koku yönünden iyi
pembe greyfurt ve gingkolu duşjeli bunuda seviyorum (sabunu dahi güzel tavsiye edilir:))
onun yanında essential 3ü1arada temizleyici, makyaj temizlemede rahatlıkla kullanılr güzel bi ürün yumuşacık yapıyo cildi ve gerçekten temizliyo, rimel temizlemde kullanılırmı bilmem hiç denemdm gözüme kaçar diye..
essentialsın önündeki happy relaxing portakallı krem, ehh iç güveysinden hallice... kokusunu sevmedm ağır geldi,çekirdekli mandalinaların kokusu gibi aynı:S
onun yanında çay özlü maske,buda bence gereksiz..sürdükten sonra pek bi fark yok..
veee killi maskeeeee :KK70: gencheye katılıyorm ve yoruma gerek yok diyorum o seriden sadece killiyi öneririmm:KK70:
onun yanında cherry&mocha el kremi, kiraz ve kahve kokulu bayılıyorummmm sabunuda güzelldiii:KK70:
onun altında tender care balm, klasik vazelin tarzı 15ml. sert yerleri anında yumuşatması artı özellikkk.
yanındakide gojiberrylinin yüz kremi nemlendirmesi iyi ama sanki benim cildi yağlandırıyo gibi hissediyrmmm bide bunların dudak nemlendiricisi vardı onu bulamadm o güzel yiyesim geliyo o derece güzel kokuyoo :KK70:

$DSC01220.jpg
dik olan kalem farlardan purple mist,simli güzel hafif bi renk veriyo pembe lila arası seviorum
en yukardan başlayayımm, kahve ve altın sarısı göz kalemi bunun sarısını seviymda kahvesi sanki çok çabuk siliniyo gözkapağımdan nedense.. onun altındaki jeklyn ve hyde mı ne gözkalemi, gri ve çok açık bi yeşil buda hoş bence. onun altında siyah gözkalemi var şu 14küsür olan, buğulu makyaj için uygun değil çünkü dağıtamıyosn rengi:KK70: sabit kalıyo, sürümü çok güzel bide 4-5saat sonra gözkapaklarına hafif bulaşabiliyo. onun altında sos sivilce ve izleri kapatmak için kalem, tek rengi vardı, ama güzel kapatıyo, bazen altın broşüre düşüyo öneririm üstüne pudra sürdüğünzde belli olmuyoo tabi ve renk olarak biraz açık. diğeride geçen aylarda çıkan gözaltı için kapatıcını altın rengi,gereksiz ama far için baz olarak kullanabilirsinz altına.. he bide tepedekide mart kataloğundaki diamond anahtarlık :KK70: sevdim ya aslına bakarsanız takıya aksesuar olarak almştm her an fikrim değişebilir:KK70:

$DSC01218.jpg

$DSC01217.jpg

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 163900
başta dudak renklendicisi very me serisinden raspbery güzel hoş seviyorum 2,3saat kalıcılık mümkün, sürdüğün an kuruyo matlaşıyo bulaşma riskide yok. eğer istenirse üste nivea renksiz nemlendirici sürülüp parlatıcı gibi durması sağlanablr o halde bile bulaşmıyoo:):)
ardından önceden almştm belki altın br.düşüyodr diye yazaym pretty berry ob klasik ruj. buda güzel bi pembe-bordo arası koyu bi renk.
lipmania ruj,pink smoothie buda çok güzelll nivea tarzı nemlendirmsi iyi
sondaki sürpriz paketten çıkmştı ob.colorful rujlardan sanırım, tam bakmadım ismine yarı bakar yazarım renkleriyl hepsini.
altakilerde cocoon parlatıcılar simli ve kokuları güzel, biri pembesi biride şeftali tonu 10ml,sürümü kolay çünkü ağzı normal rujların şeklinde verev yapılmş
ve sonrada bootylisious mıydı neydi yazılışı onun en koyu rengi, bunu tek başına sürünce güzel bi pembelik veriyo, tabi fazla sürüpte rengi koyulaştrmak mümkün ama sürümü zor çünkü rujun ucu yuvarlakk:S

Eki Görüntüle 163901 [/QUOTE]
üzüm özlü maske yeni aldım henüz denemedim yanında matte control fond. çok kapatıcılık özelliği yok ama hafif izleri olanlar için ideal. onun yanında nail art siyah ojesi var su gibi bi yapısı var kullanmadan önce çalkalamak gerek, fırçasınıda sevmedim suluboya fırçası gibi :S yeşil farı arkadaşa aldım veryme farlardan açık renk gözlüler için güzel olablr.diğer farda bana ait plum garden bunu öneririm kalıcıı ve renkler çok doğal.. veee gelelimmmm rimellereee oyyy yoruldum gariii
yukardan itiaren wonderlash mask. (tek tek ayırıyo ve kıvrık hale getirebiliyo), 2fx mask. (buda ayırmanın dışında dolgunluk veriyo) magic mask diye geçiyo (standart bi rimel ve altın sarısı eyeliner sürprz paketten çıktı hiç kullanmadm belki satarım düşüncesiyle) 5,90lık mask. adını unuttum kızlar kusura bakmayn bendeki mavi rengi, çok bariz bi şekilde belli olmuyo siyah gibi duruyo.giordani gold vip mask. dolgunlk verme açısından ideal ama ayırıyomu derseniz aksine sürmeyi beceremezseniz yapıştıyo:KK70: ama yinede memnunum çünkü tek kat sürmek bil yetiyoo :KK70:
ve son olarak yine yeni ve arkadaşa aldığm şu kömür karası kirpk diye sloganı olan rimel. bununda wonderlash gibi fırçası olduğundan söyledklerim bunun içinde geçerlii...

neysem hadi iyi geceler başbaşşşş :* kolay gelsin çok okuma şeysi oldu ama kusura bakmayn gari,hepsini bi anda çıkarıvereym dedimde ondan baya bi ürün oldu:KK70:
:KK3:

kokoom zevkle okudum teşekkürler:KK71: ben de fotolarını çekene kadar bu kadar oriflame ürünüm olduğunu bilmiyordum:KK52: dipnotuna ayrıca bayıldım:KK23:

X