Evlenmeden önce eş adayına sorulması gereken sorular

ladyrosy

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
7 Mart 2011
791
54
aklınıza gelen daha çok tanımamızı doğruyu yanlışı anlamamızı sağlıycak sorularınızı burda paylaşalım.bizlerde deneyimlerinizden faydalanalım

Güzel bi başlık olmuş :) Mesela bende bugün nişanlıma evlilikten korkup korkmadıgını yani şuan neler hissetiğini sordum neler düşündüğünü açıkca konuştuk ama tabi daha başka neler sorulabilir bilmiyorum şu an :)

Ben de evlilikten beklentilerimizi konuşmayı teklif ettim.
Herkes bazı şeyler bekleyerek evleniyor ama karşı taraf bilmeyince sorun oluyor.
Hatta ona dedim ki
"evlilikten ve bir eş olarak benden neler beklersin ya da evliliğimiz ve benim için ne fedakarlıklar yapabilirsin?"
"ikimiz de bunu düşünelim bir hafta, daha sonra paylaşalım" diye teklif ettim.
O da ben de oturduk düşündük sonra da konuştuk.
Bazı konularda anlaştık, bazılarında anlaşamadık ama yine de çok iyi oldu bu konuşma.

kızlar ben evliyim ama cevap yazma geregi duydum.. ne kadar bazı şeyleri oturup konuşsanızda konuşılanlar evlilikten beklentiler her geçen gün yön değiştiriyor. çünkü hayat ne gerektiriyorsa öyle oluyor başta evlendiğinizde huylar değişiyor. iyi yada kötü herkeste farklı şekillerde oluyor.

bizde o gün otururken aklıma geldi ve nekadar sıklıkla ailemizi ziyarete gitcez yakın akraba dışındakilere ne sıklıkta gideriz misafir geldiğnde biköşeye oturup beklermisin yoksa yardımmı edersin şeklinde sorular sordum.ama daha ne gibi sorular olabilir?

Evlilikte en önemlisi uyum icinde hareket etmek, destek olmak..
Benim sorduklarim olmuyor genelde isteklerim oluyor..
Yaptigim yemegi yiyeceksin yok annemin yemeklerini özledim yok bunu yemem
demiyeceksin..
Isten yorgun geldigimizde is dagilimi yapalim..
Her pazar günü bizim günümüz olmali gezmeliyiz görmeliyiz gibi..

Bir kere evlilik maddiyata dayatılmamalı
Zaten bütçe bellidir bunun dışında çok fazla isteklerde bulunulmamalı bunlar konuşulmalı
Nasıl bir evlilik hayatı istendiği konuşulmalı istekler sorunlar herşey konuşulmalı bana göre ki ilerde sorun çıkmasın hayat tarzınıza uygun olmayan şeyler kabul edilmemeli

Konu içeriği nedeniyle "Aile,evlilik ve çocuklar"başlığına taşınmıştır

Şahsen çok zor dönemler bu olsa gerek... evlilik için karar vermeni isterler beklerler ne hissettin? ne oldu? diye
beklerler anlatmanı ...
onunla ilgili ne düşündün..
aslında sorularla tanıyamazsın...

Mesale evlilik dediğinde benim aklıma uyum içinde bir hayatı paylaşmak geliyor...
mesala aile hayatını öğrenebilirisn...
neler yapmayı seviyor . yaşantısı nasıl.
....bazı insanların sözleri farklıdır icraatları farklıdır. Ancak yaşadıkça öğrenirsin.
o insanla anlaşıp anlaşamayacağına karar vermene bakar bu karar..

senin aklındaki eş profile ne kadar uyuyor...o önemli.

Soru-cevap şeklinde birbirini tanımak aslında çoğu zaman yanıltıcı olabilir..
En güzeli flört dönemindeki "aman olsun,idare ederim" türündeki davranışları irdelemek..
İdare edeceğimizi sandığımız bir çok hareket,huy,alışkanlık evlenince o kadar batmaya başlıyor ki hayalleriniz suya düşüyor..
O yüzden flört döneminde münkün olduğu kadar beraber vakit geçirmek,olabildiği kadar çok duygu paylaşmak gerek..
Babam hep; "kızdır adamı,kıskandır adamı,bakalım tepkileri nasıl?" der... Evet bir insanı tanımanın en güze yanı,onun kızgın hali bence de..

tecrübe edinilmiş ve çevremde gözlediklerime göre malesef soru cevaplarla eşin olacak kişinin kişiliğini tanıyamazsın genelde flört ve nişanlılık döneminde ne sorarsan sor hep ılımlı gibi gelir
yani istediğin cevapları almış gibi olursun önemli olan beraber alışverişe çıkmak,seyehat etmek,
başkalarıyla olan iletişimini gözlemlemek ve en önemlisi beraber yaşamaya başlamak ...
bunlar olmadan tamamen tanımış olmuyor insan isterse beş,on yıl tanı o kişiyi evlenince
her gün başka bir huyunu görebiliyorsun.

Kişiyi kendi yaşam alanında gözlemlemek, onu daha iyi tanıyanlardan bilgi almak daha makul bence.
21 yaşında erkek kardeşim var, küçüklükten beri takma adı "beyefendi".Millet bayılır, nasıl böyle evlat yetiştirdiniz diye anneme sorar, kızlarla da arası çok iyidir.Kıyafeti, saçı, başı , konuşması, saygısı süperdir.
Ama ev halinden size örnekler; aynı çorabı, o çorap ölene kadar giyebilir.
Yaz döneminde dişini fırçalamaz ve "nasıl olsa denize gideceğim, denizde su değer" diyebilecek kadar temiz biri(!)
Yatak toplamaz, içtiği bardak, tas tabak odasından mutfağa yol olur.
Dışarı çıkmıyorsa kuduz gibi banyo yapmaz, sudan kaçar.
Çabuk sinirlenir, siniri geçmez.
vs..vs..vs..
Şimdilerde kız arkadaşı var 1 yıllık.Kız buna "ne kadar temizsin, titizsin, sorumluluk sahibisin" diyormuş.O kız da kimbilir ne sorular sormuştur bizim "beyefendi"ye.Ama bilmiyorki kavunun dibi öyle koklanmıyor. :KK1: Kimin başını yakacak merak edyorum.
Özetle; zor iş hem de çok.

Bence sorulan soruların içeriğinden çok verilen cevapların doğruluğu ve netliği sorun evlilik önce...

zaten yalan söylediğini hemen anlarsınız o yüzden ne derece doğru olup olmadığını anlamak zor değil bence

hiçbişey sorma beni annenden uzak tut de.yeter.yoksa evlilik zindana dönüşür.ay çok sinirliyim kaynana diyince midem bulanıyor artık.evlilikten bile soğuttu beni.dert sahibi yaptı beni bu yaşımda.allah ıslah etsin bunun gibileri.akıl fikir versin.

Ana kuzusumu değilmi ?

Elti-görümce varmı yokmu ? Varsa aralarındaki ilişki boyutu nedir ?

Dolduruşa gelirmi ? Gelmezmi ?

Aylık geliri ne kadar ? Evinize ve size ayıracağı bütçe ne kadar ?

Annesine yakın oturmak istiyormu yoksa hiç oralı olmuyormu ?

Kendi kararlarını kendi verebiliyormu etki altında kalmadan ?

Size saygısı ne boyutta ?

öfkelendiği zaman nasıl davranıyor ?

:KK37: :KK37: Işte bu soruların cevaplarıni bir şekilde öğrenirseniz işiniz biraz kolaylaşır sanki :)))

evlenmeden önce pek tanınabileceğini sanmıyorum.mesela eşim hep derdi benim sinirim vardır ama 5 dakikada geçer hemen yumuşarım diye.5 saat demek istedi herhalde.sinirlendi mi yandı kinini kusması saatlerce sürüyor.şimdilerde yumuşadı ama özellikle ilk yıllarda.dediği çok farklıydı ama.
yani pek tanınmıyor nişanlıyken evlenince değişiyor ama yine de konuşmak iyi çünkü en azından böyle söz vermiştin diyebilirsiniz.
mesela giyimime karışır mısın?
aileme gitmeme,arkadaşlarımla görüşmeme ne dersin gibi...
bir de sizi elde etmek için zaten size kusursuzu oynar da özellikle diğer insanlara nasıl davranıyor buna dikkat edin.bir garson yemek getirince teşekkür mü ediyor yoksa ona kaba mı davranıyor.küçük görünse de kendine hizmet edenlere kötü davranması onun insanlığının sakat olduğunu gösterir bence.
bunun gibi şeyler işte.:KK68:

içtenlikle eksi yönlerinizi sayın,her eksinizi söylediğinizde beni bööle kabul ediyor musun?diye sorun.siz sıranızı tamamladıktan sonra sıra ona gelsin ve aynı soruyu size sorsun...sizin eksiniz ne kadar kabulü zor ise,o sizden cesaret alıp kendi eksilerini de kademe kademe arttıracaktır...evlilik çıkma ya da nişan gibi değildir,daima yanıza bakımlı gelen her hareketine dikkat eden, siz konuşurken gözlerinizin içinde kaybolan adam aslında kendi evinde tümüyle farklı bir adam olabilir.bu oyunla hem evlilik hayatınızın nasıl olacağını kestirebilir hem de hayal kırıklarından korunabilirsiniz.ileride gereksiz tartışmaları da önlersiniz böylece.bu oyunun sonunda aklınıza takılan noktalar üzerine konuşun ve bir sonuca varın.biz bööle yaptık.bir örneğini vereyim size,eşim bana:'ben hep bööle değilim,evde inanılmaz dağınığım,beni bööle kabul ediyor musun?'dedi,evet dedim.evlendikten sonra ortalıkta uçuşan çoraplara homurdanamadım,beni nelerin beklediğini evlenmeden önce biliyordum zaten.ben de:'Sabahları inanılmaz nemrut olurum,kabul ediyor musun?'dedim.evet dedi.evliliğimizin en başından beri benim afyonum patlamadan bana hiç bir şey sormaz...anlaşamadığımız nokta oldu dedi ki:'kıskancım giyimde bazı kısıtlamalarım olacak kabul ediyor musun?'dedi,'Bu soruya tekrar dönecem sonra dedim.hem onun hem benim kabul edebileceğimiz bir noktaya vardık.
tavsiye sadece...

yanlız bu oyunu oynarken ben onu nasıl olsa değiştiririm düşüncesinde olmayacaksınız,her biriniz içtenlikle kabul etmeli karşı tarafın huyunu suyunu,öbür türlü kendinizi aldatmadan başka bi işe yaramaz...

kesinlikle katılıyorum zaten birinin değişiceğne inanmaktan daha aptal bir düşünce olamaz bence

X