Kıyafete çok para harcıyorum biriktiremiyorum diyenlere çok güzel bir yazıı!!!!!!

atugba2000

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2008
299
3
Kıyafet Detoksu

2 Kas 2010 ‘’Özlem Hanım, bekârım ailemle yaşıyorum. Sürekli yeni giysiler alıyorum. Annem bana çok tepki gösteriyor. Kıyafete para harcamayı seviyorum, ne yapmalıyım?’’ Seda , İstanbul.

Merhaba Seda,

Yalnız değilsin. Bana bu konuda çok soru geliyor.İlk önce neden çok alışveriş yapıyorsun bunu anla,analiz et. Alışveriş yapmak seni rahatlatıyor mu? Alışveriş yerine spor,kitap okuma gibi hobiler edinebilirsin…
Sana tavsiyem plan yap.

1.Para Planı/Bütçe: Gelirinin yüzde kaçını kıyafet için ayırabilirsin? Ev, gıda, sağlık, araba, birikim… Tavsiyem gelirinin % 5-8 ayırabilirsin.

Senelik kıyafet bütçeni ikiye böl. Yazlık, kışlık kıyafet alışverişlerinde ne harcayabileceğini bilirsin.

2.Kıyafet Planı: Gardırobun için aşağıdaki TOP 5 oluştur.

- Siyah elbise ve siyah etek ceket, lacivert etek ceket,

- Beyaz gömlek, siyah dik yaka kazak,

- Güzel kahve veya siyah palto

İstediğin kadar aksesuar kullanabilirsin.

3.Kıyafet Detoksu: Dolabını temizle.

a. Bir senedir giymediğin ve eskimiş kıyafetleri ayır. Giymediklerini internetten satabilirsin.

b.Arkadaşlarınla, kek börek, altın günü gibi gardırop temizleme günleri yapın. Giymediğiniz kıyafetleri vakfa bağışlayın.

Böylece ‘Birinin eskisi, diğerinin yenisi’ olur.

4.Moda uymak: Artık giymek istemediğin, modası geçen giysileri terziye götürerek değişiklik yaptırabilirsin. Çantalarını lostraya vererek deri saplıyı zincir saplı çanta olarak değiştirebilirsin.

5.Alışveriş tüyoları; Alışverişe çıkmadan önce;

-Kıyafet bütçene bak. Ne kadar harcayabilirsin?

-Süpermarkete gider gibi liste yap. Neye ihtiyacın var?

-Dolabının fotoğrafını çek.

- Fikrine ve aklına güvendiğin bir arkadaşınla alışverişe çık.

Alışveriş sırasında;

-10 saniye düşün gerçekten alacağın giysiye ihtiyacın var mı?

- Zayıflayınca giyerim, aman ucuzluktaymış, aaa sadece 20 tl imiş deyip alma.

-‘Ben bunu ne ile giyeceğim?’diye düşün. Kendini tanı, tarzını anla, dolabının fotoğrafına bak

KIYAFETİ taşıyan sensin, o seni taşımasın. Kıyafete ruh, enerji, güzellik veren sensin…

Sağlık, sevgi ve para ile kal,

Özlem Denizmen

Bunların hiçbiri bende işe yaramıyor.Ben sinirlenip üzülünce kendini alışverişe verip üzüntüsünü para harcamaktan çıkaranlardanım.Cüzdanı boşaltmadan da eve dönmem

Bunların hiçbiri bende işe yaramıyor.Ben sinirlenip üzülünce kendini alışverişe verip üzüntüsünü para harcamaktan çıkaranlardanım.Cüzdanı boşaltmadan da eve dönmem

Uzmanlar alışverişi rahatlamak için kullanmamayı bunun yerine bir hobi edinmeyi, sporu, yürüyüşü öneriyorlar. Bir deneyin bence. İlk başta biraz sıkıntı olabilir ama bırakılamayacak alışkanlık yoktur bence. :KK55::KK64:

X