Bahçe Bakımı ve Çiçekler Lilyum Bakımı

KapicininBitliKizi

Guru
Kayıtlı Üye
6 Kasım 2007
2.998
23
Selam kızlar bı kac gun once esım lılyum almıs bana ama bakımını bılmedıgım ıcın yardım ıstıyorum sızden saksı ıcınde bır cok yere bakdım arastırdım ama sadece lılyumu anlatıyor bakımından bahsetmıyor Esımın getırdıgınde 5 tane acmıs 4 tanede acıcak vardı acılmıs lılyumlar solmaya basladı dıgerlerı acdı cok guzeller ama onlarında dıgerlerı gıbı solmasını ıstemıyorum nasıl baka bılırım suyunu ıkı gunde bı verıorum bıde oyle cesmedende vermıorum damacandan alıyorum az ılımasını bekledıkden sonra verıorum ama yınede soluyorlar :26:

LİLYUM ÇİÇEĞİNİN BAKIMI

Çiçekler için hazır toprak alın,

Saksının yarıdan fazlasını bu toprakla doldurduktan sonra çiçek soğanını toprağın içinde, açmaya başlamış ucu dışarda kalacak şekilde yerleştirin, Soğanın üzerini toprakla örttün. Toprak gevşek kalması gerektiği için elinizle hiç bastırıp sıkıştırmayın.

Diktikten sonra dışarı koyun (Bahar Aylarında) güneş görebilecek biryere, sulamayı toprağın ihtiyacına göre yapın. Havalar ısınınca hergün sulayın.

Önce dalı uzar, sonra uzun ince yaprakları çıkmaya başlar. Belli bir uzunluğa geldikten sonra baş kısmında minik minik bir sürü tomurcuk oluşur.

Bu aşamadan sonra kendisi değil tomurcuklar büyümeye devam eder.

Belli büyüklüğe gelen tomurcuklar kızarmaya başlar. Ve kızaran tomurcuklar çiçek açar

lılyum cıceklerımın uc tanesı acdı acık olanlarda saradı soldu dokuldu:KK43: acanlar cok guzel ama beyazlı pembıslı ne yapabılrım daha bılgısı olan yokmu dısarıya koyamıorum maglum havalar soguk gunes oldugunda camın onune koyuyorum suyunada dıkkat edıorum

lilyum çiçeği güneşi sever yazıyor bir metinde okudum bakımı hakkında bilgi sahibi olan yokmu mesela ne kadar sıklıkta su verilmeli

zambak gillerdenmiş. zambaklar güneşi ve suyu çok severler kışın toprağını nemli tutup bol aydınlıkta olmasını sağlayın. yazın hergün sulayabilirsiniz. yaz kış su püskürtmeyi ihmal etmeyin. özellikle büyüme döneminde iyi bakılırsa bol bol çiçek açarak sizi ödüllendirir..

çok sevıyorum lilyum çiçeğini dün aldım kendıme hediye :KK70: çok güzel kokuyor odayı kokusu sardı açmayan tomurcuklar var hiç solsunlar istemiyorum çok çooookkk sevdımmm

Lilyumlar kendilerini her sene yenilerler, kışın solarlar dökülürler, kesin bekleyin seneye gene mevsiminde büyür. Çok sulamayın, güneş ışığını direkt değil dolaylı yoldan aldırın, kendi haline bırakın onun dışında. Fazla ilgilenmeye gerek yok. Babaannemin bahçesinde bi çok lilyum ( beyaz zambak ) var. Babaannem vefat edeli 7 sene oluyor. Evini arada açmaya gideriz. Mevsimiyse zambakları bakımsız bahçede açmış oluyor... Vefalılar onlar bırakmadılar bahçeyi. Üstelik hiç bakmamamıza bi damla su dökmememize rağmen...

X