Boşanma/ TAZMİNAT

tigerboxer

14 AĞUSTOS 2009
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2009
405
1
42
Boşanmada hangi durumlarda karşı karafa ne davası açılabilir?? Bayan dayanışması yaparak hukuksal örnekler çoğaltalım işimize yarar diye düşünüyorum arkadaşlar :KK28:

"Eş diğer eşi dövmüştür" buna manevi tazminat açılabilir

"Evlenmeden önceki iş imkanından etmiştir/ işinden çıkarmıştır" maddi tazminat açılabilir

"Hakaret edip onur kırıcı sözler söylemiştir" manevi tazminat ve hakaret davası açılabilir

Erkeğin gelirini eşten saklaması yalan yanlış beyanda bulunması, sevgilisiyle görüşmesi , evi terk etmesi ağır ihmali vs vs vs ???

tigerboxer,

bazı durumlarda boşanma davası ile beraber tazminat talep edilebileceği gibi, bazı durumlarda ayrıca tazminat davaları açılabilir. mesela eşini bir başkası ile aldatan kişi den boşanmak isteyen eş, eşinin kendisini aldatan kişi tarafından darp edilsin. bu durumda eşine karşı açtığı davada tazminat talep edebilir, bunun dışında eşinin kendisini aldattığı kişiye de ayrı bir tazminat davası açabilir.

boşanma ile beraber eşe karşı talep edilen maddi ve manevi tazminat da farklı sebeplere dayanılarak takdir olunur. şartları da birbirinden farklıdır. mesela boşanma yüzünden menfaatleri zedelenen kusursuz ya da az kusurlu taraf(boşanmadaki kusur) maddi tazminat talep eder. halbuki manevi tazminatta kusura bakılmaz, kişilik haklarının saldıraya uğramış olan taraf kusurlu taraftan tazminat ister. bu tazminat miktarlarına bir den fazla somut kriter(tarafların sosyo ekonomik durumları, kişilk haklarına zarar veren eylemin ağırlığı gibi) etki eder.

bu konuda çok da şey yazılır. verdiğiniz örnekler boşanma sebepleridir. örnekler daha fazla çoğaltılabilir. özetle
Boşanma ile eşlerden birinin halen var olan ve olması muhtemel maddi çıkarları zedelenmiş ise bu eşin diğer eşten maddi tazminat talep etmesi mümkündür. Maddi tazminat talep eden eşin kusursuz veya diğer eşten daha az kusurlu olması gereklidir. Yine boşanmaya neden olan olaylar nedeniyle kişilik
hakları saldırıya uğrayan ve bu nedenle manevi acı çeken eş, diğer eşten manevi tazminat talep edebilir. Bunun için diğer eşin, manevi tazminatı gerektiren olayların meydana gelmesinde kusurlu olması gereklidir. Bu talepler için belirli bir süre (en geç boşanma kesinleştikten sonra 1 yıl içinde)vardır.

böyle bir durumla karşılaşıldığında menfaatlerin zedelenmemesi için en iyi yol hukuki yardım almaktır.

Eşin kusuru çok fazla olaylarla tespit edildi diyelim. Boşanırken maddi manevi dava açılabilir, bir de ayrıca boşandıktan sonra mı maddi manevi hakaret davası açılabilir yani?

hayır aynı sebeplerden dolayı tekrar dava açamazsınız.

ama mesela ne olur. boşanma davası dava açılmadan önce gerçekleşen olaylara dayanır. evliliği içinde şiddet gören eş boşanma davası ile birlikte tazminat talep edebilir. ama dava sırasında ya da sonrasında eş şiddet görürse şartları varsa ayrıca bir tazminat davası ikame olunabilir. dikkat ederseniz her iki davanın da sebebi şiddet de olsa biri boşanmadan önce meydana gelen olaylardır, diğeri ise boşanma davası açıldıktan sonra.. dolayısıyla olaylar farklıdır.

Boşanmada hangi durumlarda karşı karafa ne davası açılabilir?? Bayan dayanışması yaparak hukuksal örnekler çoğaltalım işimize yarar diye düşünüyorum arkadaşlar :KK28:

boşanma davası içinde tazminat, nafaka, mal paylaşımı vs tüm taleplerinizi dile getirebilirsiniz
saklı tutmuş olmak koşuluyla boşanmadan sonraki 1 yıl içinde de talepte bulunma hakkı mevcuttur

merhaba
benim sorunum şu 2,5 aylık evliyken eşimin bei sokakta dövmesindend dolayı evi terk ettim ve boşanma davası açtım.darp raporum var oda almış elinş trımaladım die biz sulh cezada mahkemeizede oldu kamudava açmış odavadan ben beraat ettim o cez aldı 5 yıl erteleme cezası ...iş yerimde huzuru bozdupuna beni tartaladığını diar aşhidim var babamda şahit ailemde tazminat davasını kazanırmıyım acaba bana yardımcı olursanız sevinirim..

merhaba
benim sorunum şu 2,5 aylık evliyken eşimin bei sokakta dövmesindend dolayı evi terk ettim ve boşanma davası açtım.darp raporum var oda almış elinş trımaladım die biz sulh cezada mahkemeizede oldu kamudava açmış odavadan ben beraat ettim o cez aldı 5 yıl erteleme cezası ...iş yerimde huzuru bozdupuna beni tartaladığını diar aşhidim var babamda şahit ailemde tazminat davasını kazanırmıyım acaba bana yardımcı olursanız sevinirim..

size karşı eşiniz tekrar şiddete başvurur veya hakaret tehdit ederse cumhuriyet savcılığına tekrar müracaat edin. yine ceza davası açılır ve bu kez hapis cezası alır. boşanma davanızda ise manevi tazminat talep ettiyseniz mutlaka alırsınız ama bu miktar eşinizin maddi durumuna göre takdir edilir. talep etmediyseniz dava aşamasında her zaman talep edebilirsiniz.

10000 maddi 10000 manevi açtım oda 50000 tlilk açmış ebni dövmesine rağmen...

geçmiş olsun
siz beraat edip o ceza aldığına göre sizin ondan tazminat almanız mümkün
ancak tazminat tarafların ekonomik durumlarına göre belirlenir
burada onun ödeme gücünün mevcut olduğunu ispatlamak size düşüyor
gelirlerini ve malvarlığını mahkemeye bildirmenizde yarar var
Av.Merve Gürcan
merve@mervegurcan.av.tr

kendi 1,500 tl maaş alıyor ama asgari ücret alıyorum demiş nası ispt edebilrimki mal varlığı yok üstünee oturduğu evin kirası 500 tl :S

çeşitli ispat yolları olabilir
kredi kartı ekstreleri,kira kontratı vs asgari ücretin üzerinde harcama yaptığını kanıtlayabilirsiniz
yanı sıra mahkemeden de yaptığı işin kaç lira maaş alacağının araştırılmasını talep edebilirsiniz
sektör ve kıdemine göre belirlenir
Av.Merve Gürcan
merve@mervegurcan.av.tr

çk teşekkür ederim bi sorum daha olucak asgari ücretle oldugu zamn nekdar alabilrim aşağı yukarı avukatım uygun bi miktar tazminat alırsın diyor..?

Eşin gelirini eşinden saklaması suç teskil edermi tazminat için? bunu maile ve ssk nın dökümünden ıspatlayabilirim . mailinde bu ayki maaşımı aldım 1500 tl yazıyor ama o ayın ssk dökümünde kazanç kısmında 2500 görünüyor. ayrıca evliliğimiz boynca tek çöp almadı borç ödüyorum borç ödüyorum diye. ama yine bir mailinde şu bankadan şukadar bu bankadar bukadar aldım derken başka tarihteki maillerinde meblalarını farklı söylüyor bu etkilermi tazminatı?

X