Erkek İnfertilitesi Spermde Morfolojik Bozukluk ve Dna Kırılması (dfi)

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Kızlar bizim hiç şansımız yok deme ki ..
Dna hasarımız %98 ..
Ben hiç bi kadar beklemiyordum Kaan Hoca hemen klomene başlattı ve her ay mutlaka hormon tetkiki istedi ..
25 nisan da ilk test 25 mayıs 2. test 25 haziran vs vs ..
Böyle her ayın 25"inde 1 ay klomen kullanmış oluyor..
Bizim sayı 15-16 milyon arası ..
Klomenle saşta düşüyormuş ama sonra yükseliyor diyorlar..
Bu arada 5. kutuya geçtik proxeed"te .. Evicapta 2. kutu bitmek üzere ..
2.5 ay kürler uyguladım ve kestim adtık ara sıra veriyorum , eşimde bıktı ama ne yapayım..

Kızlar bende 6 ay mühlet verdim kendimize .. 6 ay sonra bi ilerleme olmazsa IMSI tekniğini uygulayan bir merkezde tüp bebeğe başlayacağım..
Ankarada , HRS, MEDİCANA vE ANKALİFE yapıyor..

Bilgem ben de bugün bu konuda okuduğum yazılardan sonra bayaaa bi moralim bozuldu, inişler çıkışlar yaşadım. Bazı doktorlar yüksek hasarlı ve hasarsız DNA'lı spermlerin ISCI'daki döllenme oranları arasında fark olmadığını söylerken, bazıları %30'un üzerindeki vakalarda hamileleik oranının çok düşük olduğunu ve hamilelik olsa bile düşük ihtimalinin yüksek olduğunu, çocuk doğsa bile kanser, şizofren gibi hastalıkların olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Kafam allak bullak. Moralim çok bozuldu. kaan hoca bize spermlerin mutlaka tese ile alınması gerektiğini söylüyor, fakat tese ile alınan spermlerde bildiğim kadarıyla IMSI yöntemi uygulanamıyor. Bize memorialda öyle demişlerdi. Bu durumda biz bi karar vericez. DNA hasarını düşürmek için ya Imsı ya TESE birisini seçicez.
Sizin bu konudaki fikirleriniz veya bilginiz ne arkadaşlar.
Allahım sen bize yardım et...

Canım tesede bulunan sperlere kesinkes sağlıklı olarak gördükleri için IMSI yapmıyor olabilirler..
Kaan Hoca bize 6-7 ay sürecek bir tedavi başlattı ve şuan yapılacak tüp bebek tedavisinin bize hiçbir faydası olmayacağını söyledi..
Benim doğal yolla bi umudum yok , sadece tüp bebek için daha iyi spermler oluşsun diye çabamız..
Tese bize söyleseler eşim kabul eder mi bilmiyorum , eder herhalde ..Ama en doğrusu bu ise yapacak bişey yok.. Tese olmak mantıklı ..
dna hasar oranı için tedavi gördünüz mü hiç??Ayrıca doğru söylemişler dna hasar oranı ne kadar yüksekse gebelik oranı o kadar düşük ..
sonuçta döllenme gerçekleşse bile bebeği kaybetme ihtimali yüksek..
Ben bebeğimi 8 haftalıkken kaybettim ve Kaan Hoca bana büyük ihtimalle bu dna "sı hasarlı spermlerden biri ile döllenmiştir dedi..
Bizim heasar oranı çok yüksek ve Kaan Hoca bize böyle bir seçenek sussaydı teseyi seçerdik büyük ihtimalle..
Tesede dediğim gibi daha sağlıklı sperm bulunuyor..
Ayrıca bu sperme neden IMSI yapılmıyor hiç anlamadım..

Son düzenleme:
Bilgem, Dna hasar oranı ile ilgili değilde geçen yıl mikrodan önce kaan hocanın tavsiyesiyle eşim endol, trental ve klomen kullandı. klomen sperm sayısında aşırı düşüşe neden oldu ve testisterde ağrı yaptı eşim kullanmayı bıraktı, 2.5 ay falan kullandık yani. sonrasında mikroenjeksiyonda spermler tesa ile alındı fakat yine olumsuz oldu. embriyolar iyi fakat gebelik yok. yani anlayacağın o yöntemi de denediğimiz için çok umutlanamıyorum. hayırlısı artık...

o zaman IMSI deneyin bu kez .. Bende tedaviden sonra önümü görceğim aslırnda..
Birde tüp bebek raporu çıkartıp özelde de deneyebilirsin , bilmiyorum devlette ki haklarını kullandın mı ?
Bn zekai tahir"den almayı düşünüyorum .. Devlette ki 2 hakkımda duruyor , o haklarımdan faydalanmak istiyorum allan izin verirse..

Bilgem ben de bugün bu konuda okuduğum yazılardan sonra bayaaa bi moralim bozuldu, inişler çıkışlar yaşadım. Bazı doktorlar yüksek hasarlı ve hasarsız DNA'lı spermlerin ISCI'daki döllenme oranları arasında fark olmadığını söylerken, bazıları %30'un üzerindeki vakalarda hamileleik oranının çok düşük olduğunu ve hamilelik olsa bile düşük ihtimalinin yüksek olduğunu, çocuk doğsa bile kanser, şizofren gibi hastalıkların olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Kafam allak bullak. Moralim çok bozuldu. kaan hoca bize spermlerin mutlaka tese ile alınması gerektiğini söylüyor, fakat tese ile alınan spermlerde bildiğim kadarıyla IMSI yöntemi uygulanamıyor. Bize memorialda öyle demişlerdi. Bu durumda biz bi karar vericez. DNA hasarını düşürmek için ya Imsı ya TESE birisini seçicez.
Sizin bu konudaki fikirleriniz veya bilginiz ne arkadaşlar.
Allahım sen bize yardım et...

daglar canım senın okuduklarını bende okudum evet yuksek dna hasarlı spermlerle dogan cocuklarda kanser gıbı hastalıkların olabılecegı yazıyordu.ama zaten hasarsız spermler secılıp konulursa problem olmaz.sen kesınlıkle IMSI yontemının ıyı uygulandıgı yerde yaptr tedavını.ama ondan once mutlaka kaan beyın dedıgı menagon ıgneye baslasın esın.o ıgnede cok fayda saglıyo.normal yolla hamıle kalanlarda var o ıgneyı kullanırken.sız tupbebek oncesı kullanın sansı arttırın.her merkezde IMSI yok ama tabı bırde ımsı olan yerlerde de laboratuar ıyı olmalı.bu yontemı ıyı kullanan bır merkez sec.hem bırkez olmadı dıye ıkınıcde olmıycak dıye bısı yok.belkı tese ıle alınan spermlerle bu sefer bebısın sana tutunacak ve saglıkla dogacak.keske dondursaydınız tese ıle alınan spermlerı.bır daha teseye gerek kalmazdı.yani o teseyle olan denemeyı nerde yaptrdın.azospermlılerde bıle 20-30 spermle hamıle kalıyorlar.bence yaptrdıgın merkezde dr. da laboratuarda onemlıdır.ıyı bır merkez bul.hem bak onceden de yazdım belkı tutunamamasının nedenı kadın kaynaklı da olabılıyormus.çökük,y-t seklınde rahım de tutunmamaya neden olabılıyormus.sende bu konuda arastrma yapıldı mı.bende ılk denemeyı mayısta yaptrcam tuıtmazsa hem genetık testler hemde hıstereskopı falan dusunuyorum.banada bakılsın bısı varmı dıye.sadece erkekte var dıye erkege odaklanmamak gerekır.
bak bılgemm oyle yada boyle 98 hasarlı spermle hamıle kalmıs.sanırım normal yolla da kaldı.yani bazı dr.lar onem vermıyorlar kesın bısı yok dıyorlar hasar konusunda bazıları var dıyorlar bılemıyoruz.senın hasar yarısı ama senın olmamıs canım.genıs dusunmek gerek bence.her turlu seyı goz onunde bulundurmak gerek.yada ımsı ıle defalarca denıycez.sen bosuna ımsı olmayan yerlerde denemıssın.sen memorıal da mı denemıstın.memorıal ımsı de cok ıyı degılkı.ben arkamahalle ve sen den duydum sanırım memorıalı .bızım durumumuza memorıal ıyı gelmıyor demekkı merkez degstrmek gerek.inşallah bizde bebeklerımıze en yakın surede hamıle kalıp saglıkla kucagımıza alırız.

hazel ben tüp bebekle hamile kaldım.. Merkezimizde IMSI tekniği yoktu , gerçi benimde acemiliğime geldi , bu teknikten haberdar değildim..
Ama şimdi akıllandım önce eişm bir güzel tedavi görecek , belki doğal yolla gelecek bebeğim .. Rabbim ol dedikten sonra..
tedaviden sonra hala olmuyorsa IMSI tekniği olan bir merkez bizim için en iyisi ..
Devlette ki 2 hakkımda duruyor onlardanda faydalanmak istiyorum..
Rabbim yardımcımız olsun ama dediğim gibi önce tedavi şart..

daglar canım senın okuduklarını bende okudum evet yuksek dna hasarlı spermlerle dogan cocuklarda kanser gıbı hastalıkların olabılecegı yazıyordu.ama zaten hasarsız spermler secılıp konulursa problem olmaz.sen kesınlıkle IMSI yontemının ıyı uygulandıgı yerde yaptr tedavını.ama ondan once mutlaka kaan beyın dedıgı menagon ıgneye baslasın esın.o ıgnede cok fayda saglıyo.normal yolla hamıle kalanlarda var o ıgneyı kullanırken.sız tupbebek oncesı kullanın sansı arttırın.her merkezde IMSI yok ama tabı bırde ımsı olan yerlerde de laboratuar ıyı olmalı.bu yontemı ıyı kullanan bır merkez sec.hem bırkez olmadı dıye ıkınıcde olmıycak dıye bısı yok.belkı tese ıle alınan spermlerle bu sefer bebısın sana tutunacak ve saglıkla dogacak.keske dondursaydınız tese ıle alınan spermlerı.bır daha teseye gerek kalmazdı.yani o teseyle olan denemeyı nerde yaptrdın.azospermlılerde bıle 20-30 spermle hamıle kalıyorlar.bence yaptrdıgın merkezde dr. da laboratuarda onemlıdır.ıyı bır merkez bul.hem bak onceden de yazdım belkı tutunamamasının nedenı kadın kaynaklı da olabılıyormus.çökük,y-t seklınde rahım de tutunmamaya neden olabılıyormus.sende bu konuda arastrma yapıldı mı.bende ılk denemeyı mayısta yaptrcam tuıtmazsa hem genetık testler hemde hıstereskopı falan dusunuyorum.banada bakılsın bısı varmı dıye.sadece erkekte var dıye erkege odaklanmamak gerekır.
bak bılgemm oyle yada boyle 98 hasarlı spermle hamıle kalmıs.sanırım normal yolla da kaldı.yani bazı dr.lar onem vermıyorlar kesın bısı yok dıyorlar hasar konusunda bazıları var dıyorlar bılemıyoruz.senın hasar yarısı ama senın olmamıs canım.genıs dusunmek gerek bence.her turlu seyı goz onunde bulundurmak gerek.yada ımsı ıle defalarca denıycez.sen bosuna ımsı olmayan yerlerde denemıssın.sen memorıal da mı denemıstın.memorıal ımsı de cok ıyı degılkı.ben arkamahalle ve sen den duydum sanırım memorıalı .bızım durumumuza memorıal ıyı gelmıyor demekkı merkez degstrmek gerek.inşallah bizde bebeklerımıze en yakın surede hamıle kalıp saglıkla kucagımıza alırız.

Hazel, haklısın aslında bu konuyu çok kafaya takmamak lazım. Allah ol dedikten sonra herşey olur. Ben histeroskopi oldum canım rahimde bir problem yok ama tüplerden biri tıkalı. evet son denemeyi memorialda yaptırdık. ben de IMSI olsun istedim ama tese ile alındığı için IMSI yapamıyoruz dediler. Tesada donduracak kadar sperm kalmadı dediler.
Sen de inşallah mayısta bebeğine kavuşursun.
Bilgem, benim devletteki bir hakkım duruyor. Para biriktirebilirsek kısmet olursa bu kez raporlu olarak umut tüp bebekte düşünüyorum.

hazel ben tüp bebekle hamile kaldım.. Merkezimizde IMSI tekniği yoktu , gerçi benimde acemiliğime geldi , bu teknikten haberdar değildim..
Ama şimdi akıllandım önce eişm bir güzel tedavi görecek , belki doğal yolla gelecek bebeğim .. Rabbim ol dedikten sonra..
tedaviden sonra hala olmuyorsa IMSI tekniği olan bir merkez bizim için en iyisi ..
Devlette ki 2 hakkımda duruyor onlardanda faydalanmak istiyorum..
Rabbim yardımcımız olsun ama dediğim gibi önce tedavi şart..

evet bilgemm .senınle boncukun topıgınde de konusmustuk.esımde 2 aydr hatta 2.5 ay olcak nolvadex kullanıyor.klomenin muadili bir ilac.ve proxeed kullanıyor 2 aydr.evicap ve omega 3 te kullanıyor yanında.ginsengi 3 aydan sonra bıraktı.işte boyle.elımızden gelenı yapıyoruz.fsh yukseltıcez bakalım. dr bıze 3 ay sonra kan tahlılı ve 4 ay sonra sperm tahlılı ıstedı.ılacı 4 ay ıc dedı nolvadex için.bakalım fsh yukseldımı bılmıyoruz.esımın fsh 2.79 du ocakta.ınsallah bıraz yukselmıstr de gelır bebgımız.
işte ilaclar 4. ayı doldurunca tupbebege baslıycaz tam denk gelecek.inşallah tedavı ıse yararda olumlu sonuc alırım.tedavı sonrası hala negatıf olursa halımı dusunmek ıstemıyorum.Rabbim de vermesin:KK43:((
inşallah sende en kısa zamanda bebegıne kavusursun ve isteyen herkes.

Hazel, haklısın aslında bu konuyu çok kafaya takmamak lazım. Allah ol dedikten sonra herşey olur. Ben histeroskopi oldum canım rahimde bir problem yok ama tüplerden biri tıkalı. evet son denemeyi memorialda yaptırdık. ben de IMSI olsun istedim ama tese ile alındığı için IMSI yapamıyoruz dediler. Tesada donduracak kadar sperm kalmadı dediler.
Sen de inşallah mayısta bebeğine kavuşursun.
Bilgem, benim devletteki bir hakkım duruyor. Para biriktirebilirsek kısmet olursa bu kez raporlu olarak umut tüp bebekte düşünüyorum.

inşallah bu sefer olumlu sonuc alırsın canım.ama umutta IMSI varmı?.sen ne zaman baslıyorsun tedavıye.

Hazel inşallah canım. Ben var diye biliyorum. Benim tedaviye çok var daha. Önceki tedavinin borcunu kapatıp, yeni tedavi için para biriktirdikten sonra inşallah...

Canım tesede bulunan sperlere kesinkes sağlıklı olarak gördükleri için IMSI yapmıyor olabilirler..
Kaan Hoca bize 6-7 ay sürecek bir tedavi başlattı ve şuan yapılacak tüp bebek tedavisinin bize hiçbir faydası olmayacağını söyledi..
Benim doğal yolla bi umudum yok , sadece tüp bebek için daha iyi spermler oluşsun diye çabamız..
Tese bize söyleseler eşim kabul eder mi bilmiyorum , eder herhalde ..Ama en doğrusu bu ise yapacak bişey yok.. Tese olmak mantıklı ..
dna hasar oranı için tedavi gördünüz mü hiç??Ayrıca doğru söylemişler dna hasar oranı ne kadar yüksekse gebelik oranı o kadar düşük ..
sonuçta döllenme gerçekleşse bile bebeği kaybetme ihtimali yüksek..
Ben bebeğimi 8 haftalıkken kaybettim ve Kaan Hoca bana büyük ihtimalle bu dna "sı hasarlı spermlerden biri ile döllenmiştir dedi..
Bizim heasar oranı çok yüksek ve Kaan Hoca bize böyle bir seçenek sussaydı teseyi seçerdik büyük ihtimalle..
Tesede dediğim gibi daha sağlıklı sperm bulunuyor..
Ayrıca bu sperme neden IMSI yapılmıyor hiç anlamadım..

selam bilgem sen diger topikten tanidigim bilgem degilmisin canim yenimi ogrendiniz dna hasari oldgunu daha once soylemmeistin malesef kader arkadasiyiz galiba bizimde 100 e yakin dna hasarimiz iki kez transfer oldum negtif cok dusuk bir sansda olsa tekrar denmeyi dusnuyorum yakinda
bana trde bir hastane onerirmisin sen nerde denemistin ve kac haftalik dusuk yapmistin

selam bilgem sen diger topikten tanidigim bilgem degilmisin canim yenimi ogrendiniz dna hasari oldgunu daha once soylemmeistin malesef kader arkadasiyiz galiba bizimde 100 e yakin dna hasarimiz iki kez transfer oldum negtif cok dusuk bir sansda olsa tekrar denmeyi dusnuyorum yakinda
bana trde bir hastane onerirmisin sen nerde denemistin ve kac haftalik dusuk yapmistin

merhaba arkadaslar fatma84 adlı arkadasımız % 49 dna hasaryla normal yoldan hamıle kaldı.masallah dıyorum ve saglıkla bebegını kucagına alması ıcın dua edıyorum.bu bıze umut olsun.bu arada 4 negatıf tupbebek denemesınden sonra normal yolla olmus.ınsallah bızde en kısa zamanda hamıle kalırız.ben mayısta tupbebege baslıyorum Allahın ıznıyle.Rabbim bızım de yuzumuzu guldursun AMİN.

Bizim morfolojide %4 ama dna hasarı yada kırılması oranı %98 ..
Tüp bebek yaptıracaksanız Imsı yöntemini tavsiye ederim..
En sağlıklı sperm seçiliyor..

merhaba arkadaşım bizim demorfoloj%0-%1 çıktı. dna kırılmaıs testi de bu hafat yapılacak. eşim kaan hocanın hastası. eşim 2,5 aydır klomen proxeed vs. kullanıyor. ben de bu arada 2 negatif aşılama geçirdim. bu en sağlıklı spermlerin seçildiği merkez önerisi istiyorum temmzu ayında biz de mikroenjeksiyon dneyeceğiz. maya ile görüştük ama ankarada önerebileceğiniz yer var mı?

Merhaba
Ben de yeni uye oldum. Bizim de morfoloji problemimiz var. Normal morfoloji % 1 cikiyor hep. Ama dna kirilmasi (dfi) yuzde 10 un altinda.
Benim anlayamadigim dna'si bozuk degilse morfolojisi neden bu kadar bozuk.
Dogal yollarla cocuk sahibi olamiyoruz kesinlikle, ona uzulmuyorum artik. Bu sekilde mikroenjeksiyonla bile cocuk sahibi olamamaktan korkuyorum, etraftan hep duyuyorum morfolojinin cok onemli oldugunu.
ICSI ile % 1 normal morfoloji ile cocuk sahibi olabilen, bebegi dunyaya gelen var mi diye merak etmistim.
Insallah hepimizin tum bu uzuntuleri son bulur.

%1 morfo ile hamile kalıp sağlıklı çoçuk dünyaya getirebilen var mı? bunu ben de çok merak ediyorum.

Birsey daha sorucam. Aralik-Ocak gibi Eskisehire tasinmamiz gerekiyor esimin isi icin. Tedaviye bu yaz en erken Temmuz'da baslayabiliyorum isten izin alinca. Istanbul'da mi basliyim mikroenjeksiyona yoksa Eskisehir'de de iyi tup bebek hastaneleri var mi bildiginiz. Tedaviye burada baslasamda kontroller Eskisehirde olmak zorunda zaten.

eskişehir de tüp bebek konusunda iyi bir merkez bulabileceğinizi sanmıyorum. ama ankara hzılı trenle 1,5 saat ankarayı da düşünebilirsin. rahatlıkla gidip gelirsin. ben öyle yaptım aşılamalarımda.

ilayda canım neden kendını uzuyorsun kı.sızın dna hasarı % 10 un altında demek superrr yani.bak bızım de varıkosel amelıyatı oncesı % 42 idi dna hasarı sızınkının kac katı dusunsene.zaten % 15 ten az olunca problem olmuyor.sımdı bızım amelıyat sonrası % 29 a dusmus ona bıle sukredıyoruz.sen hıc canını sıkma.her dusuk morfolojıde dna hasarı olmak zorunda degıl.ama sız yınede IMSI yontemıyle spermı 6000 kat buyuten merkezlerı secın.bız de mayısta baslıycaz bende kesınlıkle IMSI yontemını kullanan bır merkezde denıycem.canım eskısehırmı ıstanbul mu olayına gelınce eskısehırde bu yontemı kullanan ve laboratuarı ıyı olan bır merkez varsa gıdın tabı ama boyle br merkez yoksa ıstanbulda deneyın derım tabı.Rabbim yardımcımız olsun .

hazel merhaba, sanırım şuanda hamilesin. allah sağlıcakla kucağına almayı da nasip etsin. ımsı nerde yaptırdın? blgi verebilir misin?

canım hangı dr. da tedavı oluyorsunuz.kaan beyde mı.eger onda tedavı oluyorsanız emın ellerdesınız demektr.sızın fsh kac cıktı pekı.dna hasarına dr.lar fsh tedavısı uyguluyorlar.bızde klomenın muadili nolvadex kullanıyoruz.2 ay oldu.bakalım 4 ay sonunda bızım hasar ve sperm degerlerı nasıl olcak.1.5 aydr da proxeed kullanıyoruz evicap ve omega 3 balık yagı hapı da kullanıyor esım.işte boyle.ama sıkma canını.ılk baslarda bende cok uzulmustum.ama bazı dr.lar dna hasarının cok etkısı olmadıgını soyluyor.hem normal olmazsa IMSI ıle saglıklı bırkac spermle ınsallah yumurtalarımız dollenırde genetıgımızdede sorun yoksa bebıslerımız bıze tutunur ınsallah.genetıkte problem varsa pgt ıle saglıklı embrıyo secılır ne yapalım sanslıyız kı teknolojı cok ılerıde bu konuda.en azından sperm var.sıkmayın canınızı.ben mayısta Allahın ıznıyle mıkro tedavısıne baslıycam.ınsallah hepımız bebeklerımıze en yakın zamanda kavusuruz.AMİN.

ankarada yaptırdık biz.istanbul bize pek uzak ve orda hiç tanıdığımız yok .istanbul bu konuda ankaradan daha iyidir heralde.bana yerleştirilen embriyolar blasttı ve 5.gün transferi yapılmıştı embriyolara co kültür denilen bir ortamda bekletildi.2.denememden önce bana histeroskopide yapıldı.bir tanede blast dondurumuş embriyom var.FSH konusu öyle doktora güvencez yapcak birşey yok...

sonucu aldınzı mı? ankara da nerde yaptırdınız?

Daha önceki tüp bebek başarısızlıklarında yapılabilecek uygulamalar şunlar:

FSH hormonunuzu yükseltecek stimülasyon tedavisi yapmak. Bunun için Menagon ampul
kullanabilirsiniz. Kullanım şemasını vereceğim.
Yine testislerden sperm alıp, tüp bebek yapmak (ekteki dosyaya bakınız).
Tüp bebeği, piezo elektrik stimülasyonu tekniği ile yapmak (yumurtayı uyarmaya
yönelik).
İsterseniz, bunları deneyebiliriz.

Saygılarımla.
Prof.Dr. Kaan AYDOS

kaan hocanın bize gönderdiği son mail bu. bir de makale göndermiş ingilizce. makaleyi okudum biraz kesinlikle dna hasarı yüksek olan hastalardan spermin ejekulatla değilde tese ile testislerden alınması gerektiği belirtiliyor. Allah yardımcımız olsun.

daglar makaleyi gönderebilir misin? (özelden mailimi versem)

kizlar selam eslerinizde degisiklik yokmu
bu arada hazeli tekrar tekrar tbr ediyorum rabbim bizleerde yasatsin

Arka mahalle ben o Bilgemm :)
Hatırlarsan tüp bebekte ohss olmuştum ..
O bebeğimi kaybettim 8 haftalıkken ..
Tüp bebekten sonra öğrendim DNA hasarını..

Kızlar bu arada %84 DNA hasarı ile ekintos arkadaşımda hamile..
Hemde şuan 9 haftalık..
Yani bu Dna Hasarı yenilmeyecek bişey değilmiş..

Benim eşiminde değerleri arttı ve morfoloji %7'ye çıktı .. Saymız ml'de 18 milyona toplamda 45 millyona çıktı ..
Hareket %40..
DNA'yı kafama takmıyorum artık ..
Ve şuan menegona başladı .. Bu değerlerden sonra ..
21 temmuzda iğnelerden sonraki ilk testimiz var , sonuçlarını yazarım mutlaka..

hazel merhaba, sanırım şuanda hamilesin. allah sağlıcakla kucağına almayı da nasip etsin. ımsı nerde yaptırdın? blgi verebilir misin?

canım ben ımsı yaptrmadım hıc.mayısta tupbebege gececektımkı nısan ayında dogal yoldan hamıle kaldım Rabbime sonsuz sukurler olsun.ama ben bruksel tupbebek merkezı dusunuyordum ıstanbulda.orda ımsı teknıgını ıyı kullanıyorlarmıs ama gerek kalmadı .

inşallah Rabbim sızlerede yasatır bu guzel duyguyu ama ınanıyorumkı daglar da, arkamahallede,bılgem de ve dna hasarlı herkes hamıle kalacak.cunku ekıntos adlı arkadasta 89 hasarla dogal yoldan hamıle.buna takmayın.sızlerdede sorun yoksa gelır bebeklerınız ama tedavı sart yınede .benım esım nolvadex kullandı 3 ay ve proxeed ,evıcap ve omega 3 kullandı.

Arka mahalle ben o Bilgemm :)
Hatırlarsan tüp bebekte ohss olmuştum ..
O bebeğimi kaybettim 8 haftalıkken ..
Tüp bebekten sonra öğrendim DNA hasarını..

Kızlar bu arada %84 DNA hasarı ile ekintos arkadaşımda hamile..
Hemde şuan 9 haftalık..
Yani bu Dna Hasarı yenilmeyecek bişey değilmiş..

Benim eşiminde değerleri arttı ve morfoloji %7'ye çıktı .. Saymız ml'de 18 milyona toplamda 45 millyona çıktı ..
Hareket %40..
DNA'yı kafama takmıyorum artık ..
Ve şuan menegona başladı .. Bu değerlerden sonra ..
21 temmuzda iğnelerden sonraki ilk testimiz var , sonuçlarını yazarım mutlaka..

merhaba bilgem, sanırım siz de kaan hocadan tedavi alıorsunuz. bizim morfoloji de %0 dı en son ankara üni. de 3 aylık tedavi sonrası %10 çıkmış gördük ama merkezler farklı olduğu için bi ilerleme var mı çok da emin olamıyoruz. dna hasarı da %25 normal, %15 az hasarlı, %58 orta hasarlı, %1 hasarlı; %1 çok hasarlı diye değerlendirilmiş. bu konuda tecrübeli birileri yorumlarsa sevinirim. bu ay ki adetimle tüp bebeğe başlıyoruz.

merhaba bilgem, sanırım siz de kaan hocadan tedavi alıorsunuz. bizim morfoloji de %0 dı en son ankara üni. de 3 aylık tedavi sonrası %10 çıkmış gördük ama merkezler farklı olduğu için bi ilerleme var mı çok da emin olamıyoruz. dna hasarı da %25 normal, %15 az hasarlı, %58 orta hasarlı, %1 hasarlı; %1 çok hasarlı diye değerlendirilmiş. bu konuda tecrübeli birileri yorumlarsa sevinirim. bu ay ki adetimle tüp bebeğe başlıyoruz.

Bence eşinin durumu çok çok kötü değil, diğerlerini bi kenera koysak bile %25 normal sperm var buda demektir ki 100 spermin 25 'i sağlıklı , orta hasarlınızında oranı iyi , onlarda yumurta dölleyebilirler..
Kaan hoca'ya mail attın mı , ona mı tedavi oluyorsunuz ..??
Sperm sayınız kaç mesela ?
Ne kadardan ne kadara yükseldi ?
Fsh kaç ? Bunlarıda yazarsan daha iyi bilgi verebilirim..

X