kızlar hangi yemek hangi yemekle iyi gider:)))

smyrna_ferah

Guru
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2010
1
1
Merhabalar öncelikle forumda yeniyim böyle bi konu açılmısmıydı daha önceden, göremedim ama bu aralar baya bu konuya takmıs durumdayım. ne neyle iyi gider hangi yemeğin yanına hangi salata veya hangi pilav? hangi içecek? vs. deneyimlerinizi paylasırsanız bizde bu konuda fikir sahibi oluruz en azından. buyrun bakalım..

et yemeklerinin her türlüsü ile pilav. Et yemeği sade ise pilav sebzeli, et yemeği soslu yada sebzeli ise pilav sade yada en fazla şehriyeli.

Köfte ile piyaaz ve tabi yine pilav ama sade..

Sebze yemekleri ile makarna olabilir. Sebze yemeği kıymasız ya da etsiz ise makarna kıymalı yada soslu olabilir. Eğer sebze yemeği etli ise makarna sade ya da yoğurtlu, peynirli.

Patates püresi, biftek, bonfile etlerinin yanına iyi bir aperatif. Salata yine et tavuk her türlü yemekle iyi gider. Yeşil sebzelerler ayrıca salata yapılmayabilir.

daha detaya inersek;

-zeytinyağlı pırasa yemeği, peynirli makarna ile

-zeytinyağlı-yoğurtlu bakla yemeği ve yine zeytinyağlı taze fasulye bulgur pilavı(salçalı-soğanlı) ile yakışıyor.

-zeytinyağlı taze fasulye, patlıcan yemekleri yanına cacık ayrı bir güzel gidiyor.
:44:

akla geldikçe ekleyelim buraya bence,

mesela enginar, semizotu, ıspanak yanına gerçekten güzel yakışan yemekleri toparlamış oluruz.:KK52:

benim yanına bir türlü uygun yemek bulamadıklarım
ıspanak
fırında kabak mücver
ekşili köfte..

bunlar sanki yemek değilde aperatif gibi oluyor yanına uygun yemek bulamıyorum kızlar..
siz bu yemeklerin yanına ne pişiriyorsunuz?

ıspanak
fırında kabak mücver
ekşili köfte..

bunlar sanki yemek değilde aperatif gibi oluyor yanına uygun yemek bulamıyorum kızlar..

ekşili köfteyi yapınca yanına bir şey yaptığımızı hatırlamıyorum. doyurucu oluyor genellikle maalesef suyu lezzetli olduğu için 2 dilim ekmek garanti yeniyor yanında:18:

gerçi biz 2 kişiyiz o yüzden çoğu zaman tekçeşit yapıyoruz ama insan ıspanağın yanına bir şey olsa diye düşünüyor hakkaten, ya da işte diğer sebzelerin... kavurma olunca ıspanağın yanına makarna yapıyoruz arada ama sulu ıspanağın önünden ancak çorba bazen o oda fazla geliyor iki sulu yemek.:44:

ıspanak
fırında kabak mücver
ekşili köfte..

Ben ıspanağın yanına makarnayı çok yakıştırırım. Kabak mücver patates salatası ve yoğurtla ya da sadece çorbayla iyi gider. Zeytinyağlı sebze ile de yenebilir.

salcali kiymali makarnanin yanina ne onerrirsiniz kizlarrrr ?????????

ben bulamadimmmmmmmmm :KK43:(((

Püreyle et-tavuk yemekleri çok iyi gidiyo.
Tavuk sote/et sote/şinitzel - Pilav - Cacık gibi.

Kuru köfte - Patates Kızartması - Pilav

Mantı - Çiğbörek

Mercimek Çorbası - Rosto - Mantar sote

Çorba - Biber/Kabak dolması - Komposto

Ciğer - Küp kesilmiş patates kızartması - soğan salatası

Çorba - Fırında Balık - Fırınlanmış kaşarlı mantar - Salata - Helva

Bilgilerinizi paylaştığınız için tşkler bu konuyu açan arkadaşa da tşkler yakında evlenicem çok işime yarayacak :))

ıspanak
fırında kabak mücver
ekşili köfte..

ıspanakla, ekşili köfte
zaten pirinç içeriyor, ve buna rağmen çok ekmek yediriyor bu yüzden yanına ne yapsan bitmez bir öğünde mutlaka kalır. Sadece bol yeşillikli güzel salatalarla, sütlü tatlılar hayal edebiliyorum ikisinin yanına. Kabak mücverde ana yemek gibi yenmez bizim evde, özel bir sofra varsa ara sıcak olarak sunulur. Herşeyle de uyar bu haliyle.

Onun dışında mercimek bulgur pilavıyla uyan tek yemektir benim gözümde, pilav kıymalı veya zeytinyağlı yemeklerle, makarna kremalı yapıldığında mutlaka yanında et olmalı, sade yapıldığında herşeyin yanında olur.

mercimek çorba-balık-bol limonlu salata

şehriye çorba(çok içilmesede)-kuru köfte çeşitleri-patates kızartma-pirinç pilavı-kola :KK1:

elma dilimi patates,tavuk baget,elma dilimi soğan,elma dilimi domates bunları fırın poşetine atıyorum.bir bardakta da sosunu yapıyorum(bir tatlı kaşığı salça,baharatlar,tuz,az miktarda su) poşetin içine döküp,poşetin ağzını bağladıktan sonra çalkalıyorum bir güzel.onlar fırında pişerken yanına da pirinç pilavı.ve KOLA

mantarlı tavuk sote-pirinç pilavı-meyve suyu- YANINA YAPILABİLECEK ÇORBA VAR MI ?

karnıyarık-pirinç pilavı-peravı-YANINA YAPILABİLECEK ÇORBA VAR MI ?

AFİYET OLSUN

Hakketen kizlar ya, kiymali soslu cubuk makarnanin yanina ne gider ???? :44::44::44:
Bir emnü olusturmak istersek eger ? bi de misafirimiz geliyosa.... bu soslu cubuk makarnanin yanina ne yapiyim ?

yeni evliyim burdan kopya çekeyim bari yemek yapmakta da çok yeniyim anneciğim sağolsun çalıştığım için hiç iş yaptırmadı şimdi ne zor geliyo bekarlık rahatımı aramıyo da değilim hani :)

ben evli değilim ama yemek işinden anlarım
1 tavsiyem şu ne pişireceksen mesela çorba-pilav/makarna-tatlı-salata klasik menülerdir bunların çeşitlerini istediğin gibi pişirebilirsin ama mesela pirinç çorbası yaptıysan pilav yapma dolma yaptıysan pilav yapma komposto yaptıysan cacık yapma

Eşimle iki kişiyken çok yemek çeşidi yapmazdım ben.Hem artıyor hemde yiyemiyorsun bile.Ee taze yemek de her zaman güzeldir.Ispanak,pırasa,mücver gibi yemekleri ara sıcak olarak uyguluyorum.Misafirim gelecekse çorba-ıspanak yemeği-et yemeği yada tavuk-pilav-salata gibi..Ama yok ben sadace ıspanak yada pırasa yapacağım ama yetmez yanına bir şey de lazım derseniz.Önden çorba içebilirsiniz.Çorba da istemezseniz makarna iyi gider sanırım.Salata da iyi gider.Ve böylelikle ıspanak-salata çok hafifi bir öğün olabilir.Ee mutlaka yoğurtsuz ıspanak olmaz dimi? Ben sevdim bu topiciği de..:KK17::KK37:

kıymalı makarnaya bence bi sebze eşlik etmeli ortada servis tabağında bi iki çeşit kızartma olabilir.ya da bi çeşit sebze salatası.yoğurtlu karnıbahar veya semizotu salatası:KK28:

X