Bebek Beslenmesi bebeğim kabız

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

bebekler

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Mart 2011
19
0
merhaba kızlar ben yeni üye oldum benim 7.5 aylık kızım var sürekli kabız çok zorlandığı zaman fitil kulanıyorum kabızlığı gitmesi için ne yapabilirim hangi yiyecekleri vermemeliyim :emir_bebek:

haşlanmış kuru kayısıyı blendırden geçirip kahvaltısına meyvesine ekleyebilirsin. çorbasına da piştikten sonra zeytinyağı koyabilirsin.

kesınlıkle kuru kayısı benım oglumda 6 aylık çok sık kabız olurdu.her sabah kahvaltısında kuru kayısı kaynattım ,ç,nede bıraz elma rendeleyıp verdım.hem kuru kayısıdan bol bol c vıtamını almış olur hemde kabızlıgna ıyı gelır.bırde corbalarına hergun saf zeytın yagı.

merhaba kızlar ben yeni üye oldum benim 7.5 aylık kızım var sürekli kabız çok zorlandığı zaman fitil kulanıyorum kabızlığı gitmesi için ne yapabilirim hangi yiyecekleri vermemeliyim :emir_bebek:

selam benımde 7.5 aylık bır kızım var bızde aynı sorunu yasıyoruz ben kızıma her kabız olusunda murdum erıgının kurusunu akynatıp suyunu verıyorum ve cok faydasını gordum mama kullanıyorsan sureklı aynı markayı kullanma buda kabız yapıyormus her ay baska mama cesıtlerını deneyebılırsın

merhaba,elma,havuç,pirinç ve muz fazla verirsen kabızlık yapabilir.armut,kuru kayısı,lifli sebzeler kabak gibi bağırsakları yumuşatır.pirinç yerine irmik kullanabilirsin.çorba veriyorsan az zeytinysğı ekleyebilirsin.su içirmeyide unutma tabi.:KK34:

Arada benim oğlum da kabız oluyor. Doktorun da tavsiyesiyle zeytinyağı veriyorum. Bir çay kaşığı sabah bir çay kaşığı akşam. Bir de armut ve bal kabağı çok işe yarıyor. ama kabız yapabilecek birşeyler yedirdiğim zaman zaten tedbir olarak sebzesindeki zeytinyağını normalin iki katı kadar koyuyorum, yumuşatıyor bağırsaklarını.

zaten pirinci patatesi muzu vermiyorum havucun elmanın kabız yaptığını bilmiyordum kahvaltısına peynir pekmez bebepisküvisi birazda ekmek içi yumurta sarısı koyuyorum karıştırıp veriyorum çorbalardanda sebze çorbası mercimek çorbası un çorbası veriyorum ezilmiş ev yemekleri şimdi versem olurmu hep çorba veriyorum başka çorbalarda vermek istiyorum ama bilmiyorum siz hangi çorba veriyorsunuz :KK56:

peki arkadaşlar normalde bebeğin kakası nasıl olmalı ek gıdalara geçtikten sonra?biz ilk başta kabız olmuştuk sonrasında kahvaltısına 2 gün kurusu püresi vermeye başladım düzenli ve çok katı halde yapıyordu kayısıyı sindiremediğini düşündüm ve kestim bugüne kadar 2 -3 gündür de yine katı halde nerdeyse her bezine bi miktar yaptı anlamadım bebeğim kabız mı? kabız olsa 5-6 kez yapmaz sil sil poposuda tahriş oldu, artık katı mı yapıcak bundan sonra? bu gün de henüz yapmadı bekliorum ne dersiniz

teşekkür ederim canım artık öyle yapıyo ki neredeyse bezine bulaşmıyo tedirgindim o yüzden

zaten pirinci patatesi muzu vermiyorum havucun elmanın kabız yaptığını bilmiyordum kahvaltısına peynir pekmez bebepisküvisi birazda ekmek içi yumurta sarısı koyuyorum karıştırıp veriyorum çorbalardanda sebze çorbası mercimek çorbası un çorbası veriyorum ezilmiş ev yemekleri şimdi versem olurmu hep çorba veriyorum başka çorbalarda vermek istiyorum ama bilmiyorum siz hangi çorba veriyorsunuz :KK56:

dr.umuz 1 yaşından sonra ev yemeklerine başlayın demişti.ama salçası çok çok az,yağı az,baharatsız ve az tuzlu olacak demişti.bence sizin için erken.

peki arkadaşlar normalde bebeğin kakası nasıl olmalı ek gıdalara geçtikten sonra?biz ilk başta kabız olmuştuk sonrasında kahvaltısına 2 gün kurusu püresi vermeye başladım düzenli ve çok katı halde yapıyordu kayısıyı sindiremediğini düşündüm ve kestim bugüne kadar 2 -3 gündür de yine katı halde nerdeyse her bezine bi miktar yaptı anlamadım bebeğim kabız mı? kabız olsa 5-6 kez yapmaz sil sil poposuda tahriş oldu, artık katı mı yapıcak bundan sonra? bu gün de henüz yapmadı bekliorum ne dersiniz

kakası bayağı sert ve top top sert olursa kabızdır.rengidebiraz koyu olur.zor yapıyorsa da kabız olabilir.bebeklikteki gibi çok cıvık olmazartık biraz daha kıvamlı olur.yedirdiklerine dikkat edip,bol su içirirsen biraz daha rahatlayabilir.

kizin 7 aylikmis yaptigin corbalarda bir kasik icine kolza sivi yag koy. Burada Rapsöl diyorlar türkcesini tam olarak bilmiyorum ama kolza cicegi diyorlar googleden bakabilirsin.. Vede ögün aralarinda armut püresi yedirebilirsin ve bol sivi icir rezene cayi icirebilirsin.. Bence her seyi yedir hic bir vitaminden eksik kalmasin bebecik olurmu annesi.. Yok sunu yedirme bunu yedirme diyenlere aldirma sen yedir.

teşekkür ederim canım artık öyle yapıyo ki neredeyse bezine bulaşmıyo tedirgindim o yüzden

kayısı ve armut rende veya haşlayp verirseniz iyi gelebilir.yeterli miktarda su verebilirsiniz.yemeklerine zeytinyağı koyabilirsiniz.

sabahları aç karnına, 1 adet mürdüm eriği ya da kayısı püresine zeytin yağı karıştırıp ver. üzerine de 2-3 yemek kaşığı kadar ılık su içir.

bulabilirsen yerli domatesi rendele içine zeytin yağı karıştır ve sabahları yine 1 yemek kaşığı yedir üzerine ılık su içir.

portakal da işe yarar. ama mutlaka içlerine çok az zeytin yağı karıştırmayı unutma ve ılık su içir.

poposuna da çok kaz zeytin yağı sür ki makatı yumuşak kalsın çünkü uzun süreli kabızlıklarda aşırı yırtılmalar oluyor ve hemeroid oluyor.

kızım 4 yaşında neredeyse doğduğundan beri kabızlık sorunu var. biz poposunda kakası ile gece yarıları hastaneye koşturduğumuzu biliriz.

sana yazdıklarım bizde 1-2 gün işe yarar sonra yine kabız olur. bizde en azından zeytin yağı ile bağırsaklarını ve poposunu yumuşak tutmaya çalışıyoruz.

oğlum 18 aylık ve bebekliğinden beri kabız kayısı erik z. yağı bitkisel otlar kürler ilaçlar fayda etmedi ve g. cerrah kontrolu altındayız ne uyku ne yemek hiç bi düzen kalmadı sırf kabız olduğu için en kısa zamanda doktora götürüp doktor kontrolünde bu prblemi çözün

her bebek farklı bünyederi bunuda unutmayalım birine iyi gelen ötekine yaramabilir. deneyrek öğrenirsin

nisandakar tavsiyelerin için teşekkürler size de geçmiş olsun inş. düzene girer tüm bebekler de canları acımaz

X