Nişan Damat bohçası ne zaman verilir ?? yardım kızlar

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

ozge0818

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2010
291
3
Merhabalar öncelikle. Yarın nişanlımın tarafı gelin bohçamı getiricekler. bizde damat bohçasını hazırladık. Yarın onlara versekmi damat bohcasını yoksa evim yerleşince direk evime mi gitse ? karar veremedik sizler nasıl yaptınız yada bunun usulü nedir kızlar nasıl ne zaman vermeliyiz ??:KK31::KK31:

Son düzenleme:
öncelikle hayırlı olsun... adetler yöreye göre değişiyor ama biz tokatlıyız, kız kardeşimin sözü kesildei şerbeti içildi bir kaç önce.. bizim oralarda söz kesilir ve takılır, bu söze damat bohça getirir, şerbet içilir duyurmak için, şerbet kız tarafı organizasyonudur, şerbetten bir miktar da damat tarafına kızın aile büyüklerinde abla, teyze, hala vs. tarafından götürülür ve şerbet takımı alınır, bohça da bu şerbet takımı ile damadın evine götürülür, aynı anda götürülmez... bizde öyle oldu...

anladım cnm saol yorum yaptığın için. bizim şöyle bi durumumuz var biraz enteresan oldu bizim. ben 2009 kasımda sözlendim sözde hiçbişey getirmediler. nişanda yapılmadı. 2 ayda düğünüme var. bohçamı yarın getiricekler. biz ne yapacağımıza karar veremedik işte.

Biz nişan bohçası yaptık düğün için yapmayacağız

onlar geitrdiler nişandan iki gün önce bizde giderken ellerine verdik.

Normalde bizim nişanda damada yapılacaktı düğünde ailesine nişanda onlar yapınca bizde yaptık çıktı aradan şurada 4 haftam şu telasşede inan hiç uğraşılmaz teferuatlı şeyler bunlar yok süsü püsü bilmem neyi benim fikrimce onlar getirdikten bir hafta sonra oturmaya gidince sizde onların kini götürün

anladım canım.. aynı gün olması pek uygun düşer mi bilmiyorum hani alış-veriş gibi.. peki şöyle yapsanız, biz yaptık bazı olaylar için, sizin yakınlarınızdan birisi bu işin içinde olan teyze hala vs. karşı tarafı arasa da dese ki siz yarın bohça getiriyorsunuz(sonuçta haber vermişler), damadın bohçasını iletmek ne zaman uygun düşer, adetiniz var mı bunun için diye, çünkü aynı yörede bile aileden aileye fark olabiliyor, sormanın ayıbı yok, güzel ağzı laf yapan biri konuşursa daha da rahat eder içiniz herhalde.. sizin yöre nersi bu arada, netten baksan bi adetlere göre... sizin durum farklı olsa bile aynı anda mı veriliyor, sonradan mı gidiyor? bana sonra gider gibi geldi...

bizde aileye ve damada ayrı zamanlarda olmuyor, hepsi aynı günde ama damadın ki sandık yada daha faarkedilir süslü bir bohça içinde oluyordu sanki.. ama sizin onlara gidip vermeniz daha doğru, size gelince ellerine vermeyin bence, bu da bir ritüel sonuçta...

bizim yöre çankırı ama onların yöre artvin. yani bizim yöreye göre yapılsa bohca bu zamana kalmazdı bile ama kafalarına göre bişeler yapıyolar işte. karman çorman yaptılar herşeyi :S

bizde aileye ve damada ayrı zamanlarda olmuyor, hepsi aynı günde ama damadın ki sandık yada daha faarkedilir süslü bir bohça içinde oluyordu sanki.. Ama sizin onlara gidip vermeniz daha doğru, size gelince ellerine vermeyin bence, bu da bir ritüel sonuçta...

gelmişken alalım dediler yoksa bizde kendimiz götürecektik kayınvalidem amaliyatlı idi aramızdaki samimiyetten giderken aldılar zaten misafirler vardı nişan üstü

bizim yöre çankırı ama onların yöre artvin. Yani bizim yöreye göre yapılsa bohca bu zamana kalmazdı bile ama kafalarına göre bişeler yapıyolar işte. Karman çorman yaptılar herşeyi :s

bende artvinliyim
sana bir arkadaşımın nişanından örnek vermek istiyorum ve sonu sorunlu bitti

iki tarafta artvinli olmasına rağmen anlaşamadılar nişan akşamı bohçasını açtılar serdiler erkek tarafı giderkende almak istediler ark. Ablası yok biz hemen veremeyiz bir hafta sonra oturmaya geleceğiz o zaman vereceğiz dediler aaa öyle olurmu dedi erkek annesi bencede herkes bir değil açıp sormak en güzeli

gelmişken alalım dediler yoksa bizde kendimiz götürecektik kayınvalidem amaliyatlı idi aramızdaki samimiyetten giderken aldılar zaten misafirler vardı nişan üstü

evet değil mi biz de aynı biliyoruz sizin gibi , sonradan gider, sizinki de onlar istedi diye olmuş...

en güzeli telefon edin siz nasıl yapalım diye, sıkıntı olmasın, içiniz rahat etsin, telefonu anneniz de edebilir, en azından aralarında anlaşırlar adetlere göre olmasa da, sonrasında aman nasıl yaptılar, nasıl adetmiş falan laffları da çıkmaz, kimsenin ağzı torba değil sonuçta, dışardan birisi bile dedikoduya dökebilir işi, kradese de örnek vermiş zaten... hayırlı uğurlu olsun :)))))

Kızlar mayısın 13ünde düğünüm olacak bu ayın 22sinde bohça alşverişi için nişanlım ve ailesi İzmir'den gelecek. Biz bohçayı hazırladıktan sonra evimize mi götürmeliyiz yoksa onlara mı vercez? Onlar bize düğünden önce hazırlayıp getircekler ama biz İzmir'e sadece bohça götürmek için gidemeyiz. Sizce ne yapmalıyız? Birde damada hazırlanan bohçalar, süslenen bavulun içine koyulup gönderilirmiş. O bavulu bizmi alcaz yoksa damada mı aldırcaz? Nasıl olcak bana yardım edin kafam çok karıştı :44:

X