Menopoz Erken Menopozdayım.Yaşım 24. Çocuğun Olmaz Dedi Doktor.Kök Hücre Umut Olurmu?

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
arkadaslar erken menopoz olayı benımde basımda ıdi

doktorlar gerı donus olmaz demıstı ancak ben bıtkısel tedavı kullandım
2 yıldır regl oluyorum ancak bekar oldugum ıcn cocugum olurmu bılmem
kullandıgım bıtkısel yaglar

BÜKAŞ marka(www.bükas) SOYA YAĞI

BÜKAŞ marka(www.bükas ISIRGAN TOHUMU YAĞI

BÜKAŞ marka(www.bükas UZUM CEKIRDEGI YAGI

VE HAYIT TENTURU ILE CIVANPERCEMI TENTURUNU KULLANDIM
HALA DAHA KULLANMKATAYIM. BOL BOL ADACAYI CIYORUM GUNDE 1-2 BARDAK

BIDE GOJİ BERRY(KURT UZUMU YIYORUM ) HEM HORMONALRI CALISTIYORMS HEMDE DOGURGANLIGI ARTIRIYORMUS
ben tavsıye edıyorum
ıns faydası olur

İnsan doğruganlığı üzerine 8 yıldan beri devrim niteliğinde araştırmalar yapan tıp ekibi yeni bir mucizeye imza atmak üzere... Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jonathon Tilly’nin 2004 yılında, “Kadınlara hep belirli sayıda yumurta üretme kapasiteleri olduğu ve bu kontenjan dolduğu anda bir daha doğurgan olamayacakları söylendi. Bunun artık doğru olduğuna inanmıyoruz” sözleriyle başlayan süreçte sona gelindi.

Tilly’nin New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay ile geçen zaman içinde yaptığı klinik çalışmalarda ilk kez kadınların yumurtalıklarından alınan doku kök hücreleri laboratuvar ortamında geliştirilerek yumurta elde edilmesi sağlandı.

Uzmanlar, önce farelerde başarıya ulaşan ardından insanlar için de başarılı olduğu ispatlanan yöntemi şimdi en büyük teste sokmaya hazırlanıyor. Edinburg Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yapılacak ortak çalışma kapsamında laboratuvar ortamında üretilen yumurtalara sperm enjekte edilecek. Böylece tüp bebek yöntemi kullanarak yapay yumurtanın embrİyoya dönüşüp dönüşmediği gözlemlenecek. Yumurtanın bir anne adayının rahmine yerleştirilmeyeceği, sadece gelişiminin bir süre gözlenip yok edileceği açıklandı.

Hayal gerçek olacak

Yapay yumurtanın doğal yumurta gibi gelişim göstermesi durumunda menopozu tarihe gömecek olan hayal de gerçekleşmiş olacak. Yani kadınlar doğal yumurtlama süreci bitip de menopoza girseler dahi, istedikleri zaman çocuk sahibi olabilecekler. Independent gazetesinin dün manşetten duyurduğu haber için bilim adamları, “Doğruganlığın kuralları yeniden yazılacak” yorumunu yaptı. Laboratuvar kısmı Harvard Üniversitesi’nde yürütülen çalışma için Oktay, ilk aşamada, denemelerin yumurta rezervi veya kalitesi düşük genç hastalara yapılacağını belirterek, “Uygulama, şu anda 35 yaşın altında erken menopoza girmiş vakalarla yaşı 45’in altında yumurta üretebilen, fakat kalite düşüklüğüne bağlı gebelik elde edilemeyenlere yapılacak” dedi.

‘ABD’den sonra Türkiye’de yapacağız’

Prof.Dr.Kutluk Oktay: “Yumurtalıktan kök hücre çıkarmayı başarabildik. Kök hücreden kültür ortamında olgunlaşmamış insan yumurtası da geliştirebiliyoruz. Bu aşamaya gelindi. Ancak henüz klinik çalışmalar başlamadı. Klinik çalışmalarda da bu olgunlaşmamış yumurtaların olgun yumurta haline gelmesi ve bu kök hücreleri menapoza yaklaşmış yumurta kalitesi düşmüş hastaların yumurta kalitesini artttırmak için kullanacağız. Şu anda yaklaşık 40 hastamız var. Bu yılın sonuna kadar ABD’de gerekli yasal izinleri alıp hastaların hamile kalmaları için bu kök hücreleri kulanacağız. İlk aşama için tam menapoza girmiş değil de, yumurta üretimi düşmüş hastalarla başlıyoruz. Çalışmamızı ABD’den sonra Türkiye’de uygulayacağız. ABD’deki yasal izinleri aldıktan hemen sonra Türkiye’de bu çalışmayı yapabileceğimiz yerler ile bağlantıya geçeceğiz.”

Dünyanın ilk yumurtalık naklini yaptı

Dünyada ilk yumurtalık naklini 1999’da yapan ünlü Türk doktor Prof. Kutluk Oktay, 1986’da Hacettepe Tıp’ı bitirmesinin ardından ihtisas için ABD’ye gitti. Connecticut Üniversitesi’nde kadın doğum ihtisası, Teksas Üniversitesi’nde kadın üreme endokrinolojisi ve infertilite konusunda süper ihtisas yaptı. İngiltere’de doku dondurması gibi konularda araştırma yapmasının ardından ABD’ye döndü. New York Presbyterian Hastanesi Cornell Medical Center’da profesörlüğün ardından New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı oldu. Oktay, ‘100 Soruda Kısırlık’ kitabının yazarı

arkadaşlar bu sitede yazdıklarınız bana destek oldu. sanıyordum ki bi tek beni buldu bu erken menopoz denen illet. yalnız değilmişim meğer. ben de 5 yıl önce erken menopoza girdim. hiç bir şey yokken aniden 3 ay boyunca adet görmedim. doktora gittiğimde hormonlarımın 50-60 yaşında bir kadının değerlerinde olduğunu erken menopoza girdiğimi ve çaresinin olmadığını söyledi. tabi çok büyük şok yaşadım. 5 yıl boyunca gitmediğim doktor kalmadı. inanın 5 yıldır en mutlu zamanlarımda bile aklımın bir köşesinde bu sorun var. hiç bir gelecek planı kuramıyorum. 36 yaşındayım. hiç evlenmedim ve benimle evlenmek isteyenlere dahi sıcak bakamıyorum çünkü nasıl açıklayabilirim ki bu durumu. kendimi gerçekten çaresiz hissediyorum.
yaklaşık 1 yıl önce internetten araştırmalarımdan prof. dr. kutluk oktayı buldum. bu kök hücre tedavisi üzerinde çalışan dünyaca ünlü doktor. ankaradaki bir tüp bebek merkezi zaman zaman getiriyor türkiyeye. ona muayene oldum. gerçekten çok çok iyi bir doktor. farkını hissediyorsunuz zaten. bana deneylerin devam ettiğini söyledi ve istersem katılabileceğimi fakat kesin bir sonuç henüz olmadığını ve bu işlemin abd de yapılacağını 15000 dolar civarında masrafım olacağını söyledi. ben biraz daha bekleyip çalışmalar kesin sonuç alındığında gideceğimi söyledim. çünkü kesinleşmemiş birşey için 15000 dolar harcayamam o kadar param zaten yok. ama kesin sonuç alacağımı bilsem tabi ki kredi çeker yaptırırım.
2 gün önce tekrar ankaradaki doktoruma giittim. malesef yumurta yok yumurtalıklarımda. kök hücre tedavisinde olumlu sonuçlar alındığını ve 1-3 yıl içinde kesin olarak yapılmaya başlanacağını söyledi. çok dua edelim başarılı olsunlar.
bu arada kutluk oktay hormon tamamlamak için bize verilen doğum kontrol haplarına çok kızdı. bu ilaçların zararlı olduğunu, yumurtalıklara zarar verdiğini söyledi. ben şu anda climara östrojen bantı ve progestan kullanıyorum.
bu siteyi bulduğuma ve sizlerle olduğuma çok mutluyum. birbirimize dua edelim.

aylin42

Papatya

ben de ankara da doktoruma söyledim kök hücreyle ilgili.öyle bir çalışma var dedi.olursa sizleri ararız dedi.bu arada sen hangi merkeze gittin. çok heyecanlandım şimdi.çünkü benim bizim umudumuz kök hücre...inşaalh canım ya başarılı olur..rabbim dualarımızı kabül eder.
lütfen haberleşelim kopmayalım destek olalım.

hlycn slmlar..Merak ettiğim tüple mi hamile kaldın yoksa kürlerden sonramı??Kendiliğinden mi yani..Seni okuduktan sonra biraz da olsa umutlandım..Rabbim hepimize nasib eder inşallah seninde yaşadığın o mükemmel duyguyu,anneliği..
Cnm yeni grdum sorunu...gec oldu ama cvplayim .kendiliginden hamile kldim.simdi 5aylizk bi adamim varr.hatta su anda emiyor bnde size yaziyorum...
Veeee sogumdan snra hic adet sorunu yasamdaim:nazar:Her ay duzenli oldummm

Cnm yeni grdum sorunu...gec oldu ama cvplayim .kendiliginden hamile kldim.simdi 5aylizk bi adamim varr.hatta su anda emiyor bnde size yaziyorum...
Veeee sogumdan snra hic adet sorunu yasamdaim:nazar:Her ay duzenli oldummm

Ahh canım benimm yaa maşallah bebeğinede sanada..
Tek hayalim anlattığın gibi bir durum biliyormusun..
Bende Rabbime önce sağlığımı sonra bebeğimi ver diye yalvarıyorum..
Allah senden bin kere razı olsun yazdın iyice umut oldun bana..
Geçen sene 22 eylülde ilk buraya yazmışım fsh 79 diye..
Elhamdulillah uğraşıyorum..17 ye kadar düştü geçen ay..veee foliküller geliyor yavaş yavaş her ay..Daha geçen cuma doktordaydım gen..2 adet folikülüm var bakalım büyümelerini bekliyoruz kendiliğinden..Saraçoğlunun kaç etap kürlerini yaptın..Ben 2. etapta tıkandım nedense tekrar başlıcam nasibse..İnş şifa olur..

fsh sorunum var benım de. anlatmıstım burda. cyclo ıle adet goruyorum uc yıldır. hapı bıraktım ve 30 gunde bır kez ve 40 gunde bır kez adet oldum. 17 temmuz son adetın ılk gunu. ve ben de halen belırtı yok. ıcım sıkılıyor hapı kullanıp bırakıp her ay adet gormeye baslayan var mı aranızda ?

ben hıc ıyı degılım. gece cok agladım. esıme duygularımı uzun uzun anlattım uzuldu ama bırkac cumleden baska bırsey soylemedı ona kızdım benı anlamadıgı ıcın bana destek olmadıgı ıcın. aglayacak omuz arıyorum resmen. yoruldum guclu gorunmekten. ıcımdekı uzuntuyu saklamaktan, herkesın bebegıne hedıyeler almaktan, etrafımdakı tek cocuksuz kadın ve cıft olmaktan...... cok agladım. aglamaktan grıp olmusum sanırım.

Arkadaşlar bu durumu yaşayanların yarasını deşmek istemem ama sizi rahatsız etmeyecekse belirtilerin nasıl ortaya çıktığını biraz anlatırmısınız. Ben de şüpheleniyorum yaşım 29 ve bekarım. Son 1 yıldır adetlerin erken geliyor ( 23-26 gün gibi) eskiden düzenli ve 32 günde bir olurdum. Aynı zamanda adet döneminde kanamam çok azaldı nerdeyse 3 günde bitiyor eskiden 8 gün sürerdi. Cidden korkuyorum :KK43:

arkadaşlar bu durumu yaşayanların yarasını deşmek istemem ama sizi rahatsız etmeyecekse belirtilerin nasıl ortaya çıktığını biraz anlatırmısınız. Ben de şüpheleniyorum yaşım 29 ve bekarım. Son 1 yıldır adetlerin erken geliyor ( 23-26 gün gibi) eskiden düzenli ve 32 günde bir olurdum. Aynı zamanda adet döneminde kanamam çok azaldı nerdeyse 3 günde bitiyor eskiden 8 gün sürerdi. Cidden korkuyorum :KK43:

belırtıler adet duzensızlıgıdır ya da bırkac ay adet gorememektır. Adetının ıkıncı gunu hormon tahlılı yaptır fsh-lh-amh olctur muhakkak. 10 uzerı olan fsh ve dusuk amh tehlıke demek genellıkle. Fsh dakı en guzel deger 6 dır. Erken adet gelmesı durumuna yorum yapamayacagım.

belırtıler adet duzensızlıgıdır ya da bırkac ay adet gorememektır. Adetının ıkıncı gunu hormon tahlılı yaptır fsh-lh-amh olctur muhakkak. 10 uzerı olan fsh ve dusuk amh tehlıke demek genellıkle. Fsh dakı en guzel deger 6 dır. Erken adet gelmesı durumuna yorum yapamayacagım.

Malesef erken menepoz öncesi adet döngüsü kısalırmış bu bir belirtiymiş yani :KK43: doktora gidip test yaptırıcam. adet döneminde mi gitmek doğru olur. İnşallah öyle bir durum yoktur. Evli bile değilim. Hakkımızda hayırlısı olsun

öncede hiç umudum yoktu.ama şimdi kök hücerede umutluyum.başka çarem de yok.
bwnim gibi son çaresi kök hücre olanar var mı?

valla eşin pek mesleğiyle ilgili araştırma yapmayan bir hekim olsa gerek. sana verdiği bilgilerle gerçeğin alakası yok. ben bizzat bu araştırmaları sürdüren doktora gitmiş biri olarak söylüyorum ki;
inşallah bu araştırmalar tamamlandığında menopoza girmiş olmak sorun olmaktan çıkacak. yumurtalıklar tekrar çalışmaya başlayacak ve yumurta üretecek. 60 yaşındaki kadının bile. 1-3 yıl içinde başlanacağını söylediler. dua edelimki derdimize çare olsun bir an önce. araştırma isteyen google a prof. dr. kutluk oktay yazsın okusun. özellikle de doktor eşin okusun.

Bende erken menopozum. yaşım 25
Eşim hekim, kök hücre çalışma sonuçlarının ve bu yöntemin başarılı olma sonucunu değerlendirmek adına henüz çok erken olduğunu söylüyor.
Adı üstünde,bu sadece bir çalışma.
Ayrıca kök hücre erkeğin spermini hareketlendirmek için...Yani bizlik bir durum yok ortada.
Bunun için bizde yumurta olması gerek. Bizim ise zaten sorunumuz yumurta üretememek...:KK14:

aynı durumdayız. Allah büyük. dua edelim. ben gen-art tüp bebek merkezinde sertaç beye gidiyorum. kutluk oktay geldiği zaman asistanlığını yapıyor. sürekli görüşüyorlar. ondan bilgi alabiliyorum.

aynı durumdayız. Allah büyük. dua edelim. ben gen-art tüp bebek merkezinde sertaç beye gidiyorum. kutluk oktay geldiği zaman asistanlığını yapıyor. sürekli görüşüyorlar. ondan bilgi alabiliyorum.

O zaman ne diyeyim heyecanla senden gelecekk haberleri bekliyorum bende..Her zaman takipteyim..İnş en kısa zamanda olur ve hepimiz şifamızı buluruz..

valla eşin pek mesleğiyle ilgili araştırma yapmayan bir hekim olsa gerek. sana verdiği bilgilerle gerçeğin alakası yok. ben bizzat bu araştırmaları sürdüren doktora gitmiş biri olarak söylüyorum ki;
inşallah bu araştırmalar tamamlandığında menopoza girmiş olmak sorun olmaktan çıkacak. yumurtalıklar tekrar çalışmaya başlayacak ve yumurta üretecek. 60 yaşındaki kadının bile. 1-3 yıl içinde başlanacağını söylediler. dua edelimki derdimize çare olsun bir an önce. araştırma isteyen google a prof. dr. kutluk oktay yazsın okusun. özellikle de doktor eşin okusun.

Eşim bir üni hastanesinde akademisyen; bir çok uluslararası çalışmaları olan ve ödülleri olan bir bilimadamı.Burada bunu yazıp sizin gibi konuşmasını bilmeyen insanlara açıklama yapmam bile komik.

Kaldı ki sizin ne biçim üslubunuz var..Önce üslubunuzu düzeltin.Ne diye saldırır gibi konuşuyorsunuz.

Ayrıca Kutluk Bey'i de medikal camiadan tanıyoruz. Saçma sapan konuşmayın.Tereciye tere satma...

Ayrıca benim bunu yazdığım mesajla bir tarih farkına bak istersen...

Son düzenleme:
arkadaşlar bu sitede yazdıklarınız bana destek oldu. sanıyordum ki bi tek beni buldu bu erken menopoz denen illet. yalnız değilmişim meğer. ben de 5 yıl önce erken menopoza girdim. hiç bir şey yokken aniden 3 ay boyunca adet görmedim. doktora gittiğimde hormonlarımın 50-60 yaşında bir kadının değerlerinde olduğunu erken menopoza girdiğimi ve çaresinin olmadığını söyledi. tabi çok büyük şok yaşadım. 5 yıl boyunca gitmediğim doktor kalmadı. inanın 5 yıldır en mutlu zamanlarımda bile aklımın bir köşesinde bu sorun var. hiç bir gelecek planı kuramıyorum. 36 yaşındayım. hiç evlenmedim ve benimle evlenmek isteyenlere dahi sıcak bakamıyorum çünkü nasıl açıklayabilirim ki bu durumu. kendimi gerçekten çaresiz hissediyorum.
yaklaşık 1 yıl önce internetten araştırmalarımdan prof. dr. kutluk oktayı buldum. bu kök hücre tedavisi üzerinde çalışan dünyaca ünlü doktor. ankaradaki bir tüp bebek merkezi zaman zaman getiriyor türkiyeye. ona muayene oldum. gerçekten çok çok iyi bir doktor. farkını hissediyorsunuz zaten. bana deneylerin devam ettiğini söyledi ve istersem katılabileceğimi fakat kesin bir sonuç henüz olmadığını ve bu işlemin abd de yapılacağını 15000 dolar civarında masrafım olacağını söyledi. ben biraz daha bekleyip çalışmalar kesin sonuç alındığında gideceğimi söyledim. çünkü kesinleşmemiş birşey için 15000 dolar harcayamam o kadar param zaten yok. ama kesin sonuç alacağımı bilsem tabi ki kredi çeker yaptırırım.
2 gün önce tekrar ankaradaki doktoruma giittim. malesef yumurta yok yumurtalıklarımda. kök hücre tedavisinde olumlu sonuçlar alındığını ve 1-3 yıl içinde kesin olarak yapılmaya başlanacağını söyledi. çok dua edelim başarılı olsunlar.
bu arada kutluk oktay hormon tamamlamak için bize verilen doğum kontrol haplarına çok kızdı. bu ilaçların zararlı olduğunu, yumurtalıklara zarar verdiğini söyledi. ben şu anda climara östrojen bantı ve progestan kullanıyorum.
bu siteyi bulduğuma ve sizlerle olduğuma çok mutluyum. birbirimize dua edelim.

merhaba aylin42 ben de 27 yaşındayım ve 7 yıldır erken menopozum evliyim de. ankarada bir doktora gidiyorum bende geçen sene doktorum söylemişti kök hücre olayını bana bekle demişti bende kutluk oktaya e mail attım sordum bu konuyu o da bana 5 seneyi bulur dedi birde internetten 35 yaş altı hiç yumurtası olmayan kişilere uygulanacak diye okudum ben bana yetişmeyecek diye umutsuzluğa kapıldım ve yumurta nakline gitmeye karar verdik eşimle fakat sonra dinimizce uygun olmadığı için vazgeçtik. senin mesajlarını görünce yeniden umutlandım 1-3 yıl içinde olacağını söylemişsin hemde kutluk beye muayene olup onun ağzından duymuşsun bende türkiyeye geldiğinde gidip görüşmek istiyorum kutluk beyle. sen doktorla görüşmeni biraz daha ayrıntılı anlatırmısın kesinlikle olacakmıymış 1-3 yıl arasında bir de yumurtalıklarımız mı tedavi olacak yani yeniden çalışmaya mı başlayacak yoksa sadece bi kereliğine yumurta oluşturulup tüp bebekmi yapılacak bu konuyu biliyomusun sen. çok soru sordum kusura bakma. inşallah bir an önce gerçekleşir ve hepimizede umut olur derdimize çare olur bizler de sağlığımıza kavuşuruz inşallah.

aylin 42
bilgilierini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ediyorum ve kızlar sizede.bende sizler gibi aynı durumdayım.yaşım 28.kök hücreden başka çare olacak yok benim için.o kadar karamsardım ki her gittiğim doktor kesinlikle çocuğum olmayacağını söylüyordu.şimdi bir umut var.ben çocuğumuzun olacağnıa inanıyorum allahın izniyle.1 yıllık evliyim.
derdimi kimseyle paylaşamıyorum. burdan birbirimize destek olalım.

X