Boşanma Sonrası Erkek Psikolojisi

yahu o zaman bu kadar bağlıydı evliyken aklı nerdeydi?
ay ne dertler ya...

izin verme Laale ya..
aramasın.
defolsun gitsin..
hayır kurumu musun sen?
Psikolog musun?

anası babası kardeşi uğraşsın..

tek bir saniyeni harcama ya...

Evet hasta katecim.
Maalesef gerçek bu!:KK59:
Ben boşanma kararı vermeden önce de boşanma sırasında da görümcemi çok uyardım,"tedavi ettirin,benden çıktı artık,sizin başınıza kaldı,daha çok çekersiniz:KK58:" dedim. Ama hakaret olarak algıladılar oysa ben onu iyi tanıdım cidden takıntılı ve bağımlılık derecesinde düşkün bana.
Beni etkilemiyor araması ama kendi hayatını kurması gerek.:KK31:

yahu o zaman bu kadar bağlıydı evliyken aklı nerdeydi?
ay ne dertler ya...

izin verme Laale ya..
aramasın.
defolsun gitsin..
hayır kurumu musun sen?
Psikolog musun?

anası babası kardeşi uğraşsın..

tek bir saniyeni harcama ya...

Birtanem ben çok zor dönemler geçirdim evliyken,boşanma öncesi,sırası,sonrası..
Şu an hiç etkilenmiyorum.
Aslında kendimi tartmam için iyi geliyor inan bana.
Kendimi kendime ispatlama çabası benim için bu!
Belki tam tarif edemiyorum ama iyiyim sen merak etme.

ama ben hiç iyi değilim laale...
bugün binkere daha yıkıldım...

hayret yıkılabiliyorum hala...

Birtanem ben çok zor dönemler geçirdim evliyken,boşanma öncesi,sırası,sonrası..
Şu an hiç etkilenmiyorum.
Aslında kendimi tartmam için iyi geliyor inan bana.
Kendimi kendime ispatlama çabası benim için bu!
Belki tam tarif edemiyorum ama iyiyim sen merak etme.

lalee inşallah dedigin gibi olur zaman acıları azaltır.onun kokusunu özlemek onsuz yaşamaya alışmak sesini duyamamak günde 5 kez konuşan biri için sevverken ayrılmak hele,daha bir acıtıyor ne kadar kızsam nefret de etsem hala sevviyorum.içten içe çürüdügümü hissediyorum ben.güçlü görünsemde gerçekleri yürege sormak lazım

Canım benim...
o kadar taze ki yaşadıkların...
Normal şu anda bu hislerin.. Bak bir gün üzülmemeyi başaracaksın ama bu şimdi,hemen olmaz,maalesef olmaz!
Aslında seni böyle yıkan bir adamı bir gün pat diye sileceksin sen,benim kadar uzamayacak sürecin bence.

lalee inşallah dedigin gibi olur zaman acıları azaltır.onun kokusunu özlemek onsuz yaşamaya alışmak sesini duyamamak günde 5 kez konuşan biri için sevverken ayrılmak hele,daha bir acıtıyor ne kadar kızsam nefret de etsem hala sevviyorum.içten içe çürüdügümü hissediyorum ben.güçlü görünsemde gerçekleri yürege sormak lazım

İnanın çok iyi anlıyorum hepinizi arkadaşım..
Zaman diyemem,demem de.. Zaman kelimesinden nefret ederim bana hep söylenen buydu çünkü o dönem.
Sabır arkadaşım,tevekkül... Umarım çalışıyorsunuzdur. İş insanı meşgul ediyor biraz da olsa.
Allahım hepimizin yardımcısı olsun inşallah!

sabır etmekten başka çaremizde yok.ben çalışıyorum şükür.kendi€vvimdeyim.ailesi için tartıştık hakaretler ettik gurur yaptı vve bitirdi uzatamadım çünkü çok kararlıydı.zaman bırakıp dönmesini bekliyorum bu arada ben eski ben kalırmıyım döndügünde beni bulurmu zaman ne getirir götürür bilemem.ama hatasını anlayıp dönücek gibi bir umudum var içimde nedense rahat bilemiyorum.sadece özlem çok duyuyorum.çokk zor bir süreçmiş allah kimseyey yaşatmasın

sabır etmekten başka çaremizde yok.ben çalışıyorum şükür.kendi€vvimdeyim.ailesi için tartıştık hakaretler ettik gurur yaptı vve bitirdi uzatamadım çünkü çok kararlıydı.zaman bırakıp dönmesini bekliyorum bu arada ben eski ben kalırmıyım döndügünde beni bulurmu zaman ne getirir götürür bilemem.ama hatasını anlayıp dönücek gibi bir umudum var içimde nedense rahat bilemiyorum.sadece özlem çok duyuyorum.çokk zor bir süreçmiş allah kimseyey yaşatmasın

Özlemenizi inanın çok iyi anlıyorum.. Kolay değil yılları bir anda silip atmak!
Ama dönse,yeniden başlasanız eskisi gibi olabileceğinize inanıyor musunuz?
Boşanma kararınız eğer bir anlık öfkedense evet yeniden denenebilir ama eğer bazı duygular yitip gittiyse mutlu olmak zor,çok zor...
Yaşadıklarınızı siz bilirsiniz.
Hiç kimse keyfinden boşanmaz en azından ben son noktaya kadar savaştım. O yüzden geri dönemedim ama sizi bilemiyorum inanın..
Hakkınızda hayırlı olsun inşallah!

ben kendi konumdada anlattım.ailesi yüzünden kavga eder olmultuk.çocugumuz olmuyordu tüp bebek iiiçin degilde agbisine iş kurmak için dükkan açtı battı evi satmak istedi bırakmadım2 senedir ailesine bakıyo..çock için ugraşmıyor beni düşmanı olarak görüyordu.aileside napıcaksınız çocugu 5 kere denemşşsiniz diyorlardı.bana sebepsiz ani karar gibi gelsede o ailesinin dolduruşuna gelip beni düşman el olarak görüyordu.agbin çalışmaz bizde hiçbişey yapamayoz o ailen varken dedim diye 2 ay salonda yattı.naptıysam barışmadı hain şeytan oldum.ama ailesine herşeyimiz anlatan agzı boş bir adamdı.çok arkadaşçı aileci bir yapısı vardı.eşim evine bana çok baglıydı hesaplarını aldıgını gizlemezdi.evine koşa koşa gelirdi.ben ailemle konuştuktan sonra senin yüzünü gördüm dedi bana.naptım onuda bilmiyorum.söylenen surat yapar oflarmışım böyle saçma bir bahane duydunuzmu 8 sene benle konuşmadılar sebep buuymuş.ailesiyle samimi degildi kardeşinin dügününden sonra olaylar başladı.öncesi olaylarda vardı ama doldugunu söyledi hayatındaki tek düşman benimdir şu an ailesine laf ettim diye.sankii ailesine bakmaak evini döşemek zorundayım.bir ev parası gitmiştir.

Canım senin konunu biliyorum, çok normal şu an böyle hissetmen, yaran çok taze ve şu an herşey üstüne geliyor gibi hissediyorsundur belki de. Ama zamanla yaralar iyileşmese bile biraz olsun kapanır diye düşünüyorum, dua et ve sabret zaman çabuk geçsin. Tabi bu arada kendine bir şeyler katacak seni mutlu edecek şeyler yap. Bencil ol, sadece kendini ve çocuğunu düşün. Hepsinin bir gün geçeceğini acının hafifleyeceğini bil, sen çok güçlü bir insansın eminim toparlanacaksın. Sana zarar veren üzen herkesi herşeyi çıkar hayatından, sadece mutlulukları al hayatına.

Canım benim onun dönmesini bekleyerek geçirme ömrünü, gençliğine hayatına yazık. Dönerse döner, hem belki o zaman sen kabul etmezsin onu :KK61:

Ben onunla barışmak istemiyorum. Bana yaptıklarından sonra böyle bir şeyi düşünemem. Artık ona karşı hislerim de köreldi. Bana saygı duymayan adamı sevse de istemem. Ama gururum o kadar kırıldı ki pişman olsun dönmek istesin istiyorum. Önüme bakamıyorum bunu düşündükçe. Psikoloğa da gidiyorum ama takıntı oldu bende eşimin bana yaptıkları aşamıyorum. Eşim sürekli gel gitler içinde, bazen arıyor ama barışmak için değil sanki bir arkadaşımmış gibi arıyor. Konuşmak istemiyorum bazen cevap vermiyorum aramalarına. Sanki onun da kafası karışık gibi. Ama intikam almak istiyorum çünkü beni daha ayrılmadan önüne gelenle aldattı. Bunun ateşi geçmiyor, içimde yanıyor hala. Onun nasıl hisler içinde olduğunu merak ettiğim için bu konuyu açtım. Aldattı derken ilişkisi olmadı ama başka bayanlarla flörtleşmelerini yakaladım hala devam ettiğinden de eminim. Benim haberim yok ama kesin konuşuyordur birileriyle. Ama hala beni düşündüğünü belki sevdiğini de biliyorum. Bir daha asla bir araya gelemeyeceğimizi de biliyorum çünkü bana yaptıklarını ne ben ne de ailem unutamayız. Ama yine de benim üzüldüğüm kadar üzülüyor mudur merak ediyorum. Dışarıdan umursamaz görünüyor ama rol mü yapıyor duygularını mı saklıyor yoksa gerçekten takmıyor mu bilmiyorum. Sizce ne hissediyordur ve ben nasıl davranmalıyım ona karşı? Çok çaresizim lütfen bir şeyler söyleyin :2:

senin için bir alıntı...

Boşanan kadın, erkekten daha mutlu

öln Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırma Merkezi yöneticisi Hans-Jürgen Andress, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, boşanan 1500 kişi arasında yapılan araştırmada, kadınların çoğunun boşandıktan kısa süre sonra kendilerini daha rahat ve bağımsız hissettiklerini söylediğini belirtti. Andress, boşanan kadınların memnuniyetinin maddi durumlarından kaynaklanmadığını, kadınların çoğunun boşanmadan sonra çok daha az para almasına rağmen, parayı sadece kendilerine ve çocuklarına istedikleri gibi harcamaktan çok memnun olduklarını ifade etti.

ERKEK, KRİZLERİ GEÇ FARKEDİYOR
Erkeklerin ise boşanmadan sonra çok daha mutsuz olduklarını kaydeden Andress, “Bunun başlıca nedeni, erkeklerin beraberliklerde yaşanan krizleri daha geç farketmeleri olabilir. Kadınlar, aile içinde yaşanan krizleri erkeklere göre çok daha erken farkediyor ve bu nedenle boşandıktan sonra da yalnız yaşamaya daha çabuk alışıyor. Erkekler ise krizleri daha geç farkettikleri için, boşandıktan sonra yeni duruma alışmakta zorluk çekiyor” dedi.

Ben onunla barışmak istemiyorum. Bana yaptıklarından sonra böyle bir şeyi düşünemem. Artık ona karşı hislerim de köreldi. Bana saygı duymayan adamı sevse de istemem. Ama gururum o kadar kırıldı ki pişman olsun dönmek istesin istiyorum. Önüme bakamıyorum bunu düşündükçe. Psikoloğa da gidiyorum ama takıntı oldu bende eşimin bana yaptıkları aşamıyorum. Eşim sürekli gel gitler içinde, bazen arıyor ama barışmak için değil sanki bir arkadaşımmış gibi arıyor. Konuşmak istemiyorum bazen cevap vermiyorum aramalarına. Sanki onun da kafası karışık gibi. Ama intikam almak istiyorum çünkü beni daha ayrılmadan önüne gelenle aldattı. Bunun ateşi geçmiyor, içimde yanıyor hala. Onun nasıl hisler içinde olduğunu merak ettiğim için bu konuyu açtım. Aldattı derken ilişkisi olmadı ama başka bayanlarla flörtleşmelerini yakaladım hala devam ettiğinden de eminim. Benim haberim yok ama kesin konuşuyordur birileriyle. Ama hala beni düşündüğünü belki sevdiğini de biliyorum. Bir daha asla bir araya gelemeyeceğimizi de biliyorum çünkü bana yaptıklarını ne ben ne de ailem unutamayız. Ama yine de benim üzüldüğüm kadar üzülüyor mudur merak ediyorum. Dışarıdan umursamaz görünüyor ama rol mü yapıyor duygularını mı saklıyor yoksa gerçekten takmıyor mu bilmiyorum. Sizce ne hissediyordur ve ben nasıl davranmalıyım ona karşı? Çok çaresizim lütfen bir şeyler söyleyin :2:

zaman zaman bende özlediğimi farkediyorum ama hep kötü şeyleri kendime hatırlatıyorum kendime gelmemi sağlıyor.boşverin intikamı bir an önce hayatınıza bakın...

canım benim onun dönmesini bekleyerek geçirme ömrünü, gençliğine hayatına yazık. Dönerse döner, hem belki o zaman sen kabul etmezsin onu :KK61:

inşallah dedigin gibi olur döner de ne kaybettigini anlar çocugu olmadıgı halde yeniden dönmesini bekleyen bir kadını elinin tersiyle itti.zaman benim aleyhime işlesede bana karşı yaptıklarını hatasını görse yetedi bana.sürünsün peşimde istiyorum ama pek mümkün gibi durmuyor çok mu geç anlar yada anlamaz bilemiyorum

Kızlar fikirlerinizi bekliyorum, eşimden boşandım ve bu aralar hep mutsuzum. Belki geçecek ileride ama hep içim daralıyor. Bir süredir psikolojik destek de alıyorum ama sanırım iş bende bitiyor çünkü benim için aylardır bir şey değişmedi. Hiçbir şeyden tat almıyorum. Hala daha o gereksiz insanın yani eşimin neler hissettiğini merak etmeden de duramıyorum. Tecrübesi olanlar paylaşabilir mi erkekler boşandıktan sonra nasıl bir süreç yaşıyor zamanla neler gelişiyor? Ben daha çok yeni boşandım bu arada, bir ay oldu.

Kızlar fikirlerinizi bekliyorum, eşimden boşandım ve bu aralar hep mutsuzum. Belki geçecek ileride ama hep içim daralıyor. Bir süredir psikolojik destek de alıyorum ama sanırım iş bende bitiyor çünkü benim için aylardır bir şey değişmedi. Hiçbir şeyden tat almıyorum. Hala daha o gereksiz insanın yani eşimin neler hissettiğini merak etmeden de duramıyorum. Tecrübesi olanlar paylaşabilir mi erkekler boşandıktan sonra nasıl bir süreç yaşıyor zamanla neler gelişiyor? Ben daha çok yeni boşandım bu arada, bir ay oldu.

ah be canım keşke bilsek neler hissettiklerini üzülüyorlarmı keyifleri yerindemi?benimde 3 ay oldu ayrılalı ama bende sen gibiyim bizde bitiyor olay.ben yardım alsamda bunu kendm bitirmeden doktor bişey yapamaz dye gitmedim...allah yardımcımız olsun:26:

sorunuza cevap vereyim. bunu bir evlilik psikoterapistinin kitabında okumuştum. Kendisi 25 senelik evli çiftlerle olanb deneyimlerine dayanarak bunu söylüyor:

''Boşandıktan sonra erkekler kadınlardan daha fazla sarsılıyor. Kendisinin boşanma davası açması durumunda suçluluk duygusu da duyar. Bu yüzden kadına fazla fazla nafaka vererek bu suçluluk duygusunu azaltmaya çalışır. Boşanma tarafı açılan taraf olursa da bunun aniliği ve kadından kopması yüzünden derin bir boşluğa düşer. Her iki durumda da yeniden bir ilişki kurmaya çalışır. Çünkü kadınsız yaşamak çok zordur onlar için.

Her ne kadar ilişkilerde kırılgan, bağımlı, hassas tarafın kadınlar olduğu sanılıyorsa da boşanmalardan sonra tam tersine kadının kendi hayatın ı daha rahat kurduğu asıl bağımlı, kırılgan olanın ise erkek olduğu görülür. ''

Aklıma geldiği kadarıyla böyle yazıyordu kitapta. Yani anlayacağınız boşandığınız eşiniz şu an üzgün, kırılgan bir durumda ama bunu belli etmez. Bu ihtiyacını bastırmaya çalışır ve büyük ihtimalle bu ihtiyacı doldurmak için başka bir ilişkiye doğru yol alacaktır...

Son düzenleme:

kadınlar kulubunde süreç genelde şöyle işliyor:

kadın taze boşanmıştır
"bir gün dönecek"
"bir gün çok pişman olacak"
"bir gün beni çok sevdiğini anlayacak ve barışmak isteyecek. ben hep onu bekleyeceğim"

adam yeni sevgili bulur
"onunla mutlu olamayacak! benim değerimi anlayacak.
"kapımda sürüm sürüm sürünecek"
"o en çok beni sevdi. o bunu anlayana kadar onu bekleyeceğim"

yeniden evlenirsin ileride derler
"asla! evlilik benim için bitmiştir. ben onu bekleyeceğim"

adam arayıp bi şey der kapatır. kadın hemen başlık açar
"ses tonu geri barışmak ister gibiydi"

----
öncelikle geri dönmeyeceğini kabul ederek başlayabilirsin.
erkekler boşanırken "barışacağız" diyerek boşanmıyor. kadınlardan en büyük farkları bu.

asla mı geri dönmez. çok küçük ihtimal dönebilir, ama zaten dönmeye niyeti varsa ne yapar eder, tanıdık aile vs vasıtasıyla ulaşır, yine döner.
onu beklemeyi bitirin. telefonunuzu değiştirin.

kadınlar kulubunde süreç genelde şöyle işliyor:

kadın taze boşanmıştır
"bir gün dönecek"
"bir gün çok pişman olacak"
"bir gün beni çok sevdiğini anlayacak ve barışmak isteyecek. ben hep onu bekleyeceğim"

adam yeni sevgili bulur
"onunla mutlu olamayacak! benim değerimi anlayacak.
"kapımda sürüm sürüm sürünecek"
"o en çok beni sevdi. o bunu anlayana kadar onu bekleyeceğim"

yeniden evlenirsin ileride derler
"asla! evlilik benim için bitmiştir. ben onu bekleyeceğim"

adam arayıp bi şey der kapatır. kadın hemen başlık açar
"ses tonu geri barışmak ister gibiydi"

----
öncelikle geri dönmeyeceğini kabul ederek başlayabilirsin.
erkekler boşanırken "barışacağız" diyerek boşanmıyor. kadınlardan en büyük farkları bu.

asla mı geri dönmez. çok küçük ihtimal dönebilir, ama zaten dönmeye niyeti varsa ne yapar eder, tanıdık aile vs vasıtasıyla ulaşır, yine döner.
onu beklemeyi bitirin. telefonunuzu değiştirin.

inşallah biz istisna oluruzda bu süreç böyle gitmez.eşim biriyle olursa büyük konuşmayım geri dönüşüm olmaz o an biter :26:benm için.keza oda aynı görüştedir...

kitape dogru bir tanedir.. üzme kendini bekleme artık
Çok nadir çok çok nadir yüz göz olmayanlar barışıyor
ıkı elden ses cıkar senın beklemenle ıstemenle olmayacak bence önüne bakmalısın

X