Asma Yaprağı

yagmur_nl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
8
0
asma yapragi salamurasi nasil yapiliyor kavanozlara basmak istiyorum ama yapilisini tam bilmiyorum.bileniniz varsa ltf yazsin simdiden tsklerr

Üzüm yapraklarını beşer altışar alıp aralarını tuzladıktan sonra uygun büyüklükteki bir kavanoza yerleştirelim. Yaprakların üzerine bir ağırlık koyarak bastıralım. Kavanozu dolduracak kadar su ile geri kalan tuzu bir tencerede kaynatalım. Kaynattığımız suyu kavanoza boşaltıp ağzını iyice kapatarak güneş görmeyen serin bir yerde bekletelim.
Kullanılacağı zaman, bir gün önceden gerektiği miktarda çıkarılıp yıkanarak soğuk suda bekletilir. Tuzunu atması için 5-6 defa suyu yenilenir. Kullanılacağı zaman kaynar suya batırılarak sarılır.

Ben beş kiloluk petlere yapıyorum. Dizlmiş asma yapraklarının birazını alıp pete yerleştirip üzerine tuz serpiyorum. Pet dolana kadar bu işlemi tekrar ediyorum. En son üzerini ince bir tabaka halinde tuzla kapatıyorum. sonrada alabildği kadar su koyup petin kapağını kapatıp güneş görmeyen serin bir yerde saklıyorum.Haşladıktan sonra buzluktada saklayabilirsin.Afiyet olsun.

Tatlım en güzeli asma yapraklarını kiloluk kola şişelerine ağzından içine atmak kapağını sıkıca kapatın zamanla sap sarı olduğunu göreceksiniz hiçte bozulma olmaz

X