Araba kullanmak bu kadar mı zordur?

uzunnnn zaman oldu yazmayalı ama döndüm otomatik kullanmam asla erkelere inat düz vites kullanıcam diyen ben arabamızı satıp otomatik vites yeni araba alan kocam e ben ne yapim şimdi ? neyse kullanıyorum bu arada büyük rahatlıkmış düz vites diye kendimi kastığıma değmedi :):nazar:

bende bugün 2saat kadar araba kullandım tek değildim arkadaşım vardı yanımda eşim olmadan okadar rahat kullanıyorumki arkadaşım sağolsun hiç kasmadı beni :)) sohbet ede ede dolaştık trafige çıktık dar sokaklara girdik dik rampalarda dur kalk çalıştık gerçi hiç stop etmedi araba panik yapmayınca oluyomuş eşim el freniyle kalkıcaksın diye zorluyordu normal kalkış yaptım el frenine gerek kalmadı :) güzel araba kullanmak zevkli inş. tekte çıkarım bigün tek çıkmadan önce bide park etmesini iyi ögrenmem gerekiyor

en başta tabii ki hızlı kullanamazsın. Durumu abartma bence, gitgide geliştirirsin :) Heheh mesela ben ilk başta garajdaki duvara yandan tosladım eheh. Ama şimdi maşallah parkın her türlüsünü yapabiliyorum. Korkmayın arkadaşlar, nasıl ki yüzmeyi de bisiklete binmeyi de korkudan öğrenemiyor insanlar, araba kullanmak da öyle. korkmazsanız misler gibi de kullanırsınız

Bende artik trafige cikiyorum kizlar :nazar: sabahlari ise gidiyorum ama hep yanimda esim var hic yalniz cikmadim benimde hala durus ve kalkislarim biraz sert, vites gecislerim, virajlarda hiz ve ardindan vites dusmelerim falan daha iyi. Isiklara donuslere falanda dikkat ediyorum, iste tek sorun hala seri kalkislarim kotu ozellikle sikisik trafikte. Birde iki aracin arasina park edemiyorum tek basima anca biri bana gel git ileri al falan dicekte oyle park ediyorum, herkes korkmadan ciksin bence kzlar hatta ozel ders alin bnm akrabam 20 sene sonra ozel ders alip 45 yasindan sonra usta sofor oldu :) birde sizi strese sokan kisileri yaniniza almayin bilhassa esinizi ve babanizi :)

Bende artik trafige cikiyorum kizlar :nazar: sabahlari ise gidiyorum ama hep yanimda esim var hic yalniz cikmadim benimde hala durus ve kalkislarim biraz sert, vites gecislerim, virajlarda hiz ve ardindan vites dusmelerim falan daha iyi. Isiklara donuslere falanda dikkat ediyorum, iste tek sorun hala seri kalkislarim kotu ozellikle sikisik trafikte. Birde iki aracin arasina park edemiyorum tek basima anca biri bana gel git ileri al falan dicekte oyle park ediyorum, herkes korkmadan ciksin bence kzlar hatta ozel ders alin bnm akrabam 20 sene sonra ozel ders alip 45 yasindan sonra usta sofor oldu :) birde sizi strese sokan kisileri yaniniza almayin bilhassa esinizi ve babanizi :)

iki araba arası parkın püf noktası şu:

geri geri park edeceksen arabanın arkası diğer öndeki arabanın arkasına gelecek şekilde biraz uzak mesafede duracaksın.(böyle yapman arabanı kıvırdığın zaman arkasına park edeceğin arabaya çarpmanı engelliyor) Sonra direksiyonu tam kırıp arabanın arkası kaldırıma yaklaşacak kadar gidiyorsun, kaldırıma yaklaşınca da direksiyonu topluyorsun.

ileri park edeceksen de arabanın önü arkadaki arabanın önüne gelecek şekilde durup aynı şeyleri yapacaksın.

Burdan anlatınca karışık oldu ama :)

Ben özel ders almıştım, sürücü kursunda bu püf noktalarını öğretmiyorlar ama özel derste öğretiyorlar. en azından benimki öğretmişti. tavsiye ederim özel ders almanızı

Ceyar anlatimin icin tesekkurler cnm anladim ben demek istedigini :) esimde parkederken hep bakarim nasil yapiyor diye, teoride biliyorujmda pratikte iyi degilim, bende ehliyeti aldikan sonra ozel ders aldim ama parklari hocayla beraber yaptik heptek basima yapablmem lazim :82:

bu konu ilk açıldığı zamanlarda bende yeni araba alıp provalar yapıyodum,
sonra burdaki arkadaşlarla paylaşımlarda bulunduk,
tecrübelerimizi hatalarımızı yaşadıklarımızı anlattık,
+herkesten çıkan tek söz "özgüven"di
ilk okuduğumda çok boş gelmişti bu kelime,
araba kullanmak yetenek işi,ben beceremiyorum,özgüvenim bile olsa yapamam diyip duruyodum,
sonra beni yeteneksiz yapan şeyleri görmeye başladım gene bu topic sayesinde,
+bunun başında babam geliyordu,
babamla trafiğe çıkmaya son verip daha sakin olan kardeşimle çıkmaya başladım,
+aynı yerde dönüp durmanın bişe öğretmekten çok ezbercilik yaptığını fark edip,hergün
bi sokak yukarı çıkarak kullanmaya başladım,
+etraftakiler ne düşünüyor acaba,acemi olduğum çok belli oluyormu düşüncesini geri ittim,etrafta insan yokmuş gibi
düşünmeye başladım,
+yavaş gittiğim için arkadan korna çalan araçları umursamadım,hafif sağa kayarak onların geçmesine müsade ettim,
kendi şeridimde yavaş yavaş ama emin ilerlemeyi öğrendim,
+hatalar bizim için , yaptığım hatada ayıplayan oldumu diye düşünmektense,bi sonrakinde bu hatayı yapmıycam demeyi öğrendim,
+ve kilit nokta...özgüven..
ben bu işi başarıcam,annem yaşındaki teyzeler kullanırken ben neden yapamayayım,yılmıycam yapıcam diyerek kendimi motive ettim,
derken başardım..
+2 ay olmasına rağmen trafiğe yalnız çıkıyorum,etrafımdakilerin beğenerek bakışlarına şahit oluyorum,gururlanıyorum,daha bi motive oluyorum,
arabadan inmeden saatlerce sürmek istiyorum,ailem gurur duyuyor,annem her haftasonu beni şuraya götür diyip onurlanarak yan koltuğuma oturuyor,
babam balkonda arabayı çıkarışımı izleyip,başarıyla çıkardığımda gülümseyrek alkış yapıyor,kardeşim maça gideceği vakit beni halı sahaya bırakırmısın diyor,
arkadaşlarına gururla ablam getirdi diyor,
normalde bunları kimseye anlatamam kızlar,amacım sizi birazcık motive etmek..yanlış anlaşılmak istemem..ama emin olun sürüyosunuz hemde hiç hatasız..
yeterki bıkmayın ve yüzünüzü düşürmeyin..

O kadar güzel anlatmışsınki okurken beni motive etdin Allah razı olsun..tam kendimi salmışken içime bir hırs getirdin yeniden gözlerim doldu..:KK43:

yaa benim eşimde istemiyor ehliyet almamı:84: neymiş o nasıl olsa biliyormuş,işe de birlikte gidiyormuşuz gerek yokmuş:85: ama ben çok istiyorum,özgüvenim yerine gelsin idstiyorum,çok heves ediyorum.siz böyle bir durum yaşadınız mı? nasıl iknna ettiniz?

kızlar bu topiğe ilk defa yazıyorum.
arabam otomatik vites ama en fazla 5-6 kere o da yakın mesafede kullandım. hemen hemen hepsinde de yalnızdım.
ehliyeti alalı 6 yıl oldu.ama araba alana kadar kullanmadım hiç.
eşim görev gereği şehir dışına gitmek zorunda kaldı. araba da bana kaldı tabi.
şimdi yalnızım ya sanki bişe olacakmış gibi korkmaya başladm ama haftasonu çıkmak zorudna kalıyorum.
tek başıma tabi ki...
hep arkadan kornaya basanlara sinir oluyorum.
kullanmadıkça özgüvenim gidiyor ama kullandıkça iyi geliyor.
sadece yoğun trafiğe, aşırı hızlı yollara çıkmaya cesaret edemiyorum.
bi de park etme sorunum var, kesin herkes gülüyordur bana park ederken izleyen varsa.

degil arkadasim degil... cok rahat bir sey araba kullanmak... pratik yaptikca alisiyor insan da bi turlu su dolmusculara ve taksicilere alisamadim. bayanim diye ustume ustume geliyorlar!

Canım seni çok iyi anlıyorum. Ben de ilk başlarda ölesiye korktum, ehliyet alma sürecinde dedim yok ben o çatır çatır araba kullanan kadınlardan asla olamıycam.. İptal et ehliyet işlemlerimi ben vazgeçtim almıycam dedim eşime. Kavga ettik. Neyse ikna oldum, çat pat kullanıyordum aldım ehliyeti. Sonra eşim yanımdayken yakın yerlere ben götürmeye başladım (istanbul'da yaşıyoruz bi de, trafiğini ve magandalarını sen düşün)... İlk başlarda korkak ürkek, 60km/h en fazla böyle sağ şeritten yandan yandan sürdüm.. Derken bir iki hafta içinde otobanda orta şeritte 90km/h hızla gitmek bana normal gelmeye başladı. Bu süreçte eşim hep yanımda oturdu ama ağzını açmadı, ben çıkışları kaçırdım, kayboldum, çıt çıkarmadı yardım etmedi, ben hep senin yanında olmıycam yolunu bulmayı öğren dedi. Tabelaları kaçırma, ışıkları uzaktan takip et, yolu hep izle, ilerileri de gör dedi sustu. Ama orada oturması bana hep güven veriyordu. Böyle böyle arabayla bütünleştim, trafikte yerimi aldım. Başlarda trafik akarken şerit değiştirmek bile ölüm geliyordu. En son geçenlerde 300km yol gittim, şehirlerarası yolda. 120km/h'yi gördüm ibrede. Kamyonlarla güreştim, virajlarla boğuştum :))) Eşim yine hiç karışmadı, herşeyi kendin öğren dedi. İşim gereği gece yarılarında da araba kullanmam gerekeceği için geceleri de deneme sürüşlerine çıktık. Sonunda eşim tamam dedi, artık şehir içinde yalnız kullanabilirsin benden ehliyetini aldın dedi =) Yaaani uzun lafın kısası, tecrübe kazandıkça rahatlıyorsun canım. herkes nasıl yapıyorsa sen de öyle yaparsın ama korkak olma. Eğer trafikte tedirgin hamleler yaparsan arkandan gelenleri de şaşırtırsın ve maazallah bir kazaya sebebiyet verebilirsin. Kendinden ve kuralları doğru uyguladığından emin olduktan sonra, gerisi kader. Korkma sadece tecrübe kazanmaya bak..

yine yalniz cikmadim fekatt :)) yine temde terör estirdim..esim arabanin lastiklerini degistirdi rotbalansi da yaptirdi... veee araba 120 de giderken titrerdi simdi süperr...
140 yaptim ve ben 100 lerdeyim saniyorum :)) esim de dedi ama araba önceden hiz yapinca sarsiliyordu simdi kugu gibi diye... bu kadar hiz yapmiskenee bayaaa gaza geldim.. ama esime arabayi ver demeye cekiniyorum simdi de...sonucta hamilelikten dolayi pek disari cikmiyorum,pek nedenim de yok almak icin :))
hee bi de dönüstede gaza geldim arabayi kullanayim dedim dönüs icin tem kapaliydi yeni asfalt yapiyorlarmisss e5 ten geldikk...uyuss oldum :)) esime verdimm bende bilmedigim yoldan gitmek istemedim.. :))
off haftaiclerini hic sevmiyorummmmmmm :KK43:((

O kadar güzel anlatmışsınki okurken beni motive etdin Allah razı olsun..tam kendimi salmışken içime bir hırs getirdin yeniden gözlerim doldu..:KK43:

cnm ilk direksiyon başına geçtiğimde ben kesinlikle bunu öğrenemiycem demiştim babama,
yıllardır aklıdan çıkmayan örneği verdi babam;oto sanayide çırak olarak çalışan ilkokul çağındaki çocuklar ,servis için bırakılan araçları uçuracak şekilde sürüyorsa,sen iki katı daha güzel sürersin demişti..
öyle haklıydıki..
senin bu yaşadığın gel gitleri bende yaşadım..ama hırsımı elden bırakmadım..binlerce insan bunu başarıyorsa bende yaparım ne var ki diyip işi küçümsedim biraz..pratikle de ilerlettim..sakın yılma cnm :)
gene babamın bir sözüyle noktalamak isterim ; şehir içinde yapılan kazalar maddi hasarlı,şehir dışında ve e5 yada otobanda yapılan kazalar can kayıplı olur demişti..
bu hepimizin kulağına küpe olsun..
hayırlı sürüşler ,yetenekli bayan şöför arkadaşlar :)

merhaba arkadaşlar bende yeni araba kullanmaya başladım ama araba mı beni ben mi arabayı kullanıyorum bilmiyorum.Bu kadar zor olacağını hiç düşünmemiştim.Eşim öğretiyor ve ben çok zorlanıyorum.Vitesleri değiştiremiyorum.Vitesi değiştirirken direksiyon kontrolünü kaybediyorum.acaba ben de iyi bir şöför olabilir miyim? Ne dersiniz?

öncelikle rahat olman lazım kendini ne kadar kasarsan o kadar senin zararına olur..
birde ehliyet=araba kullanmak demek değildir.araba kullanmak heleki ülkemizde tecrübelerle elde edilen bir beceridir.dolayısı ile sabırlı ol rahat ol ama dikkatli oll göreceksin zaman ile sen kimseyi beyenmeyeceksin canımmm...

sefgili hatunlar hakikaten rahat olun :)) ben cikabiliyorsam herkes cikar :))
sonunda yalniz kullanmaya basladim :)) cok zevkli , böyle bi kendime güvenim artti :))
artistlik yapmaya bile basladim :KK70: direksiyona dayanip sürmeler :))
aptal minibüscülere yol vermemeler :)) ayy cok zevkli yarin uzun tek yolculuk yapacagim :)) ins bu da güzel olurrr hiihiih

ben ki cok tedirgin olurdum hep kaza yapmaktan korkardim,simdi araba kullanmak icin kendime hergün bahane üretiyorum
iste agdaya gideyim,doktora gideyim,alisverise cikayim :)) hicbirini ayni günde yapmiyorum ..galiba esim korktu bu hafta arabaya tüp taktircam demeye basladi :)))

baba arabasıyla araba kullanma öğrenilmiyor :KK43: kendi paramla araba alıp onu kullanıcam rahat rahat. yetenekliyim, rahatım ama babam ve annem ben araba kullanırken öyle bir baskı yapıyorlar öyle bir strese sokuyorlar ki, insanın arabadan inip çıkıp gidesi geliyor....frene basss, sağa dönn, sola dööön, duuuur, ışıklara dikkat et, sanki yeni oturmuşum direksiyona, devamlı karışıp duruyolar stres oluyorlar

ya arkadaşlar bende yarın direksiyon dersine gideceğim daha ehliyeti almadım. çok heyecan yapıyorum. daha önce bi kaç defa kullandım ama vites değiştirmede falan zorlanıyorum. bana tavsiyeleriniz nelerdir. derste de ben mi kullanacağım yoksa hocamı gösterecek bana hiç bişey bilmiyorum.

X