Bebek Beslenmesi bebegim zayıf nasıl kilo aldıra bilirim...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

zeynep81

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2010
70
0
mrh..37 haftalık doğum yaptım...kızım 2200 44 cm dogdu şuanda 3 ay 5 günlük 5300 boyuda 57 cm...anne sütü+mama veriyorum...artık kilosu takıntı oldu bende içtigi mamaları hesaplamaktan hergün tartmaktan psikolojim bozuldu ne yapmam gerekiyo...bazen iştahı çok ii bazende çok az...dörduncü ayında ek gıdalara başlamalıyım yoksa beklemelimiyim çok karasız kaldım...bide mama olarak similac kullanıyorum ama aptamile geçmeyi düşünüyorum hangi mama daha ii onuda bilimiyorum...küçük dogdugu için memeyi de tutamadı hep sagıp veriyorum yetgigi kadar ama artık sütüm de çok azaldı...ne yapmalıyım....

benim kızımda 36+2 de doğdu
3.286 doğdu ama çok dikkat ettim doktoru erken ek gıdaya geçirdi 2 buçuk aylıkken yoğurda başladık elma suyu ve havuç suyu veriyordum ama ben biraz hamileliktede çok fazla baktım kendime kızım çok çabuk toparladı 1. haftasında 550 gram filan aldı :nazar: :nazar: :nazar:

canim benim daha henuz bebegim yok(daha evlenmedim) ama kucuk kardesim ve yigenimde cok emegim var. herneyse sana diyecegim sey bu, bak benim yigenimde cok zayifti ve ablam ne yaptiysa kilo alamadi bebekken suan 3 yasinda hala zayif ama onemli olan zayif olmasi degil onemli olan saglikli yedigi seyler. senin bebegin hareketli ve saglikliysa ozaman zayifligi dert etmicen. ustelik zayif bebek bebekligini daha iyi yasarmis.. bebegin saglikliysa dert etme derim ben

Ben anne değilim. Bu konuda da bir bilgiye sahip değilim. Fakat bebeğiniz sağlıklıysa illaki tombiş olması gerekmiyor diye düşünüyorum. Üzülmeyin:KK70: Dr u ne diyor gelişimi ve kilosu ile ilgili?

doktorum kilo alımı ii diyo ama hala zayıf diyor...bende biliyorum saglıklı olması kilosundan çok daha önemli ama yinede takmadan edemiyorum...sanırım başkalarının da söyledikleri beni etkilyor...ay bebegin ne kadar küçük...zayıf kalmış bu...yok mama verme yok şöyle yok böyle...beni iyice takıntılı yaptılar ya...

benim kızımda 36+2 de doğdu
3.286 doğdu ama çok dikkat ettim doktoru erken ek gıdaya geçirdi 2 buçuk aylıkken yoğurda başladık elma suyu ve havuç suyu veriyordum ama ben biraz hamileliktede çok fazla baktım kendime kızım çok çabuk toparladı 1. haftasında 550 gram filan aldı :nazar: :nazar: :nazar:

ek gıda için çok erken degil mi 2,5 ay...bi sorun olmadı mı...

Canım, ben seni çok çok iyi anlıyorum.
Bende bu problemi yaşadım.
Sana SMA PLUS maması öneriyorum. İçinde karbonhidrat bulunuyor. Hem bebeğin iştahı açıyor, hem de kilo aldırıyor. Gece tok tutar, bebek mama yemek için gece uykusunda uyanmaz.
Mama kadar, bebeğin uykuya da ihtiyacı vardır.
Fos kilo yapmaz.
Ben çok çok memnun kaldım. Bebeğim zayıf doğmasına rağmen çok çabuk toparladı.
Bir tek sorun var, piyasada stok kalmamış galiba.
İstersen eczanelere sor veya internette bak.
Ek gıda için çok erkendir. 1 ay daha bekle.

Son düzenleme:
bebegin her ay 1 kilo almis masallah.Ben neden zayif diye uzuldugunu anlamadim,doktorunuz da her ay 1 kilo alan ustelik erken dogmus bir bebege zayif diyorsa onu hemen degistirin.Bebegin daha simdiden dogum kilosnun 2 katindan fazla ve onun icin bu yuku tasimak,kemiklerinin gelisimini bu hiza yetistirmek zaten zor.Benim anlamadigim nokta,ayda kac kilo alirsa normal olacagini dusuneceksiniz 2 mi ?2 kilo dogmus bir bebek 3 aylikken 8 kilo olsa bu sizi rahatlatacagina telaslandirmali ve diyete baslatmalisiniz.Ustelik unutmayin ki yag hucreleri insanlarda ilk 1 yilda olusur ve omrunun geri kalaninda sisman mi fit mi zayif mi olacagi az cok ilk yildaki beslenme ile belirlenir.Sagi solu dinleyip de bebeginize bosu bosuna bos kalorili seyler vermeyin,simdi zayif vah vah diyenler bir ggun cocugunuz azcik tombul oldugunda vah vah biraz sisko sanki diye de alay edebilirler.
Bu arada benim kizim 2 kilo dogdu ve ilk 3 ay 1 er kilo aldi,fazlasiyla yeterli oldugunu dusundum ben de doktorumuz da.

Sofika'ya katılıyorum bebeğinin kilosu gayet güzel zaten persentildede normal değerlerinde çıkacaktır telaş etmeye gerek yok bence. Her ay bir kilo almasıda çok güzel. Doktorunuz neden böyle söyledi anlamadım benimoğlum ilk ay 600 gr almıştı doktorum ona bile gayet iyi demişti. bu yüzden canınızı sıkmayın. Bebeğinizede sizede sağlıklı günler diliyorum en önemlisi bu.

kızlar yorumlarınız için teşekürler...doktorum aylık kilo alımın ii oldugunu söyledi ama akranlarından hala küçük oldugunu ve kilo alımının bu şekilde yani ayda800-1000 civarı olması gerektigini yoksa akranları ile aradakşi farkı kapatamıyacagının söyledi...
sanırım hem doktorum söyledikleri hemde çevredikilerin söylediklerini çok takıyorum...
kızın zayıf kalmış diyince çok üzülüyorum...ama yine de herşeyin başı saglık
saglıklı olsunda zayıf olsun artık...kızlar içimi rahatlatınız yorumlarınız için tekrar teşekkürler...

bebegim nasıl kilo alır adlı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Annelerin en büyük takıntısı bebeğim zayıf olduğunu düşünmeleridir. Bizim anlayışımıza göre zayıf bebekler sağlıksız, tombul bebekler ise sağlıklıdır. Tabi ki bu anlayış doğru değildir. Önemli olan bebeklere çok yiyecek yedirmek değil faydalı besinleri yedirmektir. Eğer bebeğiniz diğer bebeklere göre zayıfsa neler yapmalı, neler yedirmeliyiz ? Bebeğim nasıl kilo alır diyen anneler bu yazımızı dikkatle okuyun!

Emen bebek daha mı zeki

Anne sütü yanında bebeğinize ek gıdalar verme dönemi geldiğinde ise hazır mamalardan ziyade kendiniz pirinç yada buğday unundan mamalar hazırlayabilir ve bebeğinize bunları yedirebilirsiniz.

--> Bebekle nasıl dışarı çıkılır

Sebze ve meyveleri püre haline getirerek bebeğinize yedirmek onun protein, vitamin, kalsiyum ve demir ihtiyacını gidermelerine fayda sağlayacaktır.

Yoğurt çok sağlıklı bir besin kaynağıdır, kemik gelişimine inanılmaz katkı sağlar. Her gün doğal yoğurdu( tercihen kendinizde evde yapabilirsiniz) azar azar bebeğinize vererek onu mikroplardan koruyabilirsiniz.

Yumurta en önemli besin kaynaklarından biridir. Haşlanmış yada pişirilmiş olan yumurtadan bebekleriniz fayda görecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
X