Bebek Beslenmesi Gerçekten İşe Yarayan Bir İştah Şurubu Var mı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Gulguzeli33

Guru
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2009
1.746
27
oğlum 16aylık,hala 9buçuk kilo.çok iştahsız.zorla yedirdim olmadı,kendi haline bıraktım hiç olmadı.bugüne kadar doktor tavsiyeleriyle polivit,zinfort ve nutrigen'in iki çeşidini denedik ama pek fayda gördüğümüzü söyleyemem.kullandığınız ve farkını gördüğünüz bir iştah şurubu varsa lütfen ben aklımı yitirmeden önce tavsiye eder misiniz?doktoruma danışıp hemen alıcam.

Yazdığınızı görünce geçen ay televizyonda tam da bu soruyu yanıtlayan bir doktoru dinlemiştim o aklıma geldi. Ama maalesef tam olarak hatırlayamadım dediklerini. Özetle iştah şurubu diye verilen şurupların aslında vitamin takviyesi olduğunu ve iştahı açmak gibi bir işe yaramadıklarını söylemişti. bir diyetisyene gösterseniz nasıl olur acaba?

yok malesef arkadaşım bende aynı dertten muzdaribim yan etkisi iştah açan bir alerji şurubu var veren hekimlerde var ama benim doktorum kesinlikle önermiyor bende düzenli olarak balık yağı ve nutrigen supra veriyorum benim kızımda 1 yaşında daha 8 kilo yoktur.

mindaex tavsiye ederim.bizim çocuklar 3 yaşında ikizler onu içtikleri zaman bariz fark ediyor.görümcemib kız da 1.5 civarı o da kullanıyor o da öyle diyor.bi deneyin derim ben.17.5 civarı fiyatı:KK71:

minadex octamar ve manrys junıor..özelikle marnys junıor çok etkili.24 civarı fiyatı var..arı sütlü vitamin.. ocatamar ve minadex içerik olarak aynılar balık yağlı vitaminler....octamar türk malı minadex ingilterden ithal..fiyalarıda ortalama aynı..17.5 civarında..
yan etkisi iştah açıcı şurubu asla kullanmayın derim..adı üstünde yan etki..:KK43:(
birde süt içiyorlarsa içine bebe bisküvisi katıp kalorisini yükeseltebilrisiniz severk yediği tek besin varsa tadını değişmeden kalorisini teryağ ekmek içi katarak yada çorbalarına irmik yine az tereyağı katarak kalorisini yükseltebilrisiniz..en çokda süte bebe bisküvisi işe yarıyor..

benimkide 17 aylık 9 kilo bende cok vitamin şurubu denedim hiçbir sonuc alamadım bebeginiz emiyormu hala benimki emiyor bu aralar bırakmaya calışıyoruz:KK43:

merhaba arkadasım benım oglum nerede14 aylık olucak o da henuz 9 kılo. ben bunu cok kafama takıyordum ama artık kendı haline bıraktım.. bizim doktorumuz dedi ki, kilo boy genetiktir ya sen bebekken minyondun yada babası dedı.. ben su an 1.75 boyunda 70 kılo bor ınsanım.yanı ınanması güç belki ama ortaokulun sonuna kadar hep ufak bir cocuktum. yanı ben bebekken ve cocukken minyondum. cok az yerdım hatırlıyorum. herkes dalga gecerdı kürdan bacak diye.sonra ne oldu ergenlıkte uzamaya basladım, lıse bıtıncede yavas yavas kılo aldım. yanı herkes bir olmuyor, eger benım annem benım zayıf olusumu kafasına takıp beni cocukken şişmanlatsaymıs sımdı nasıl olurdum bılmıyorum.. anneyız sonucta, yesınler ıstıyoruz ama ben son 1 aydır artık bıraktım.. ne ısterse ne kadar ısterse yesın dıyorum. seven sea orange adında bır balıkyagı almıstım kılo alsın dıye onu kullandım, iştahını actı mı bılmıyorum ama onu verıyorum cunku balık yemıyor hıc, en azından omega alsım beyın gelısımı ıcın dıyorum.. daha 1 ay oncesne kadar cok uzuluyordum, her gun 1 yumurtasını yemelı dıyordum ama dedıgım gıbı artık o da bır bırey ve ne ıstıyorsa onu yesın.. bugun mesela bulamac kahvaltısını hazırladım, gorunce agladı 2 kasık aldı sonra masada duran ekmegı gosterdı mınık mınık ufaladım ıcını onu yedı bıraz peynırle. yanındada bır bardak seftalı suyu ıctı. haa cok mu faydalı ekmek ıcı ve seftalı suyu. belkı hayır ama bugun tek tek ekmek ıcı yer haftaya yumurtasını mıncıklar, ondan atar agzına.. yanı kıloya ıstaha takılma. bu senı streslı yapar, o da cocuga yansır. ben kendımden bılıyorum. uykum kacıyordu yarın en yıyecek bu cocuk dıye. zaten en son doktora gıttık 2 ogun arası en az 5 saat olacak dedı. sız anneler cocuklarınızın acıkmasına ızın vermeden hemen tabakla basına dıkılıyorsunuz dedı. sanırım dogruda soyluyor. o yuzden bence sende rahat ol. bırak zayıf olsun

Son düzenleme:
merhaba arkadasım benım oglum nerede14 aylık olucak o da henuz 9 kılo. ben bunu cok kafama takıyordum ama artık kendı haline bıraktım.. bizim doktorumuz dedi ki, kilo boy genetiktir ya sen bebekken minyondun yada babası dedı.. ben su an 1.75 boyunda 70 kılo bor ınsanım.yanı ınanması güç belki ama ortaokulun sonuna kadar hep ufak bir cocuktum. yanı ben bebekken ve cocukken minyondum. cok az yerdım hatırlıyorum. herkes dalga gecerdı kürdan bacak diye.sonra ne oldu ergenlıkte uzamaya basladım, lıse bıtıncede yavas yavas kılo aldım. yanı herkes bir olmuyor, eger benım annem benım zayıf olusumu kafasına takıp beni cocukken şişmanlatsaymıs sımdı nasıl olurdum bılmıyorum.. anneyız sonucta, yesınler ıstıyoruz ama ben son 1 aydır artık bıraktım.. ne ısterse ne kadar ısterse yesın dıyorum. seven sea orange adında bır balıkyagı almıstım kılo alsın dıye onu kullandım, iştahını actı mı bılmıyorum ama onu verıyorum cunku balık yemıyor hıc, en azından omega alsım beyın gelısımı ıcın dıyorum.. daha 1 ay oncesne kadar cok uzuluyordum, her gun 1 yumurtasını yemelı dıyordum ama dedıgım gıbı artık o da bır bırey ve ne ıstıyorsa onu yesın.. bugun mesela bulamac kahvaltısını hazırladım, gorunce agladı 2 kasık aldı sonra masada duran ekmegı gosterdı mınık mınık ufaladım ıcını onu yedı bıraz peynırle. yanındada bır bardak seftalı suyu ıctı. haa cok mu faydalı ekmek ıcı ve seftalı suyu. belkı hayır ama bugun tek tek ekmek ıcı yer haftaya yumurtasını mıncıklar, ondan atar agzına.. yanı kıloya ıstaha takılma. bu senı streslı yapar, o da cocuga yansır. ben kendımden bılıyorum. uykum kacıyordu yarın en yıyecek bu cocuk dıye. zaten en son doktora gıttık 2 ogun arası en az 5 saat olacak dedı. sız anneler cocuklarınızın acıkmasına ızın vermeden hemen tabakla basına dıkılıyorsunuz dedı. sanırım dogruda soyluyor. o yuzden bence sende rahat ol. bırak zayıf olsun

çok haklısın bende bugün doktordan geldim dediki ana öğün ila ara öğün arası 3 saat olmalı ara öğün yedikten 2 saat sonra ana öğün yemeli yani iki ana öğün 5 saat olmalıynış

benimkide 17 aylık 9 kilo bende cok vitamin şurubu denedim hiçbir sonuc alamadım bebeginiz emiyormu hala benimki emiyor bu aralar bırakmaya calışıyoruz:KK43:

emiyor.aslında doktoru kes dedi,memeye güvendiğinden yemiyor dedi.o günden beri sadece geceleri uyandığında emziriyorum gündüz hiç vermiyorum ama değişen hiçbirşey yok.

minadex octamar ve manrys junıor..özelikle marnys junıor çok etkili.24 civarı fiyatı var..arı sütlü vitamin.. ocatamar ve minadex içerik olarak aynılar balık yağlı vitaminler....octamar türk malı minadex ingilterden ithal..fiyalarıda ortalama aynı..17.5 civarında..
yan etkisi iştah açıcı şurubu asla kullanmayın derim..adı üstünde yan etki..:KK43:(
birde süt içiyorlarsa içine bebe bisküvisi katıp kalorisini yükeseltebilrisiniz severk yediği tek besin varsa tadını değişmeden kalorisini teryağ ekmek içi katarak yada çorbalarına irmik yine az tereyağı katarak kalorisini yükseltebilrisiniz..en çokda süte bebe bisküvisi işe yarıyor..

severek yediği tek yemek yoğurtlu makarna.bende makarna yerine şehriyeyle yapıp içine 1yumurta ve bol tereyağı katarak katı bir çorba pişiriyorum.süt içmiyor,belki sorun o ,hiç biberon almadı.süt içmeyince bebe bisküvisi de veremiyorum.zaten kahvaltı karışımına tatlı şeyler katınca hiç yemiyor.bisküviyi eline veriyorum öyle bile yemiyor

artık ruh sağlığım bozuldu,dün akşam ve bu sabah elimde oğlumun tabak kaşığıyla hıçkıra hıçkıra ağladım.iyice acıksın diye bekliyorum,açlıktan ağlıyor ama yine de yemiyor.1lokma yutuyorsa 2lokmayı tükürüyor.sokaklarda yedirmeye çalışıyorum,balkonda,reklam karşısında.artık harab oldum.insanlar durmadan niye bu kadar zayıf bu çocuk,sen yemeğe alıştırmamışsın,vermemişsin,değişik şeyler pişir ver diyor.işte asıl o zaman aklımı kaçıracak gibi oluyorum,ben bütün gün bişeyler yesin diye can teslim edecek duruma geliyorum milletin dediğine bakın

ya offf yemiyo seçiyo aynı dert benim ogluş 2.5 yasında ve inanılmaz mısmıl yemek konusunda indsan çikolatayı bile seçer mi ya bebekken herseyi yerdi şimdi ise yedigi şeyler makarna krep pilav domates sabahları tahin pekmez veriyorum ona güveniyorum bi tek besin degeri olarak az önce krep yaptım içine kıyma kavurdum koydum vitaminini alsın diye bende tavsiye üzerine doktoruma da danıstım maryns junior aldım 1 aydır kullanıyorum yine seçiyo ama biraz daha fazla yiyo sanki gerçi ben yemek yemedigi için eksik vitaminleri tamamlasın diye aldım doktorlarda iştah açıcı şurup diye birsey yok diyor balık yagını da sordum eczacı önermedi kısın kullaılır dedi allah yardımcımız olsun bi lokma degişik birsey yedimi dünya benim oluyo tek umudum büyüyünce seçmez insallah

kilo aldırmak için pediasure mama varmış... ben iştahsız zamanında kullanmak istedim ama doktorumuz gerek yok dedi .. ama kilo aldırıyormus o mama

severek yediği tek yemek yoğurtlu makarna.bende makarna yerine şehriyeyle yapıp içine 1yumurta ve bol tereyağı katarak katı bir çorba pişiriyorum.süt içmiyor,belki sorun o ,hiç biberon almadı.süt içmeyince bebe bisküvisi de veremiyorum.zaten kahvaltı karışımına tatlı şeyler katınca hiç yemiyor.bisküviyi eline veriyorum öyle bile yemiyor

kahvaltıyı tatlı sevmiyorsa peynir teryağı süt yumurta ekmek içi katın peynirin tuz tadı ve ekmekle yiyebilri ..birde size bir tarif vereyim
1 tatlı kaşığı mısır ununu 1 çay kaşı teryağında az kavurun üstüne az az süt ekleyin içine göz kararı kaşar peyniri ve 1 tane yumurta kırın kaynayana kadar karıştırın..kaynayınca ocaktna alın katı olmuşsa yine az süt ekleyerk kıvamını ayarlayın..hatta ekmek içi ekleyip blendir yapın birde bunu deneyin..çok kalorili ve faydalı..
benim oğlumda ara ara tatlı yemez ozman bunu yaparım değişiklik olur..

Son düzenleme:
arkadasım bir gunluk menunuzu paylasırmısın merak ettım.. ve bende aynı sekılde ınsanların laflarına sinir oluyorum... aaa ne kadar ufak bu hıc 1 yasında gıbı degıl.. kac aylık bu bebek 6 aylık falan mı dıyen bıle oldu.. yanı bırde bunu dıyen 2 yasında cocuk annesı, hadı cocugum ufak tefek geldı gozune tamamda yanı 6 aylık bır bebekle 14 aylık bır bebegın hareketlerıde mı aynı olur be kadın, ordanda mı anlamıyorsun, birde cocuk büyütmüş yanı.. :KK4: ben artık duymamazlıktan gelıyorum.. kım ne dusunur ne derse desın bosver, her cocugun yapısı farklı, birde dıs donemı falan oluyor ıyıce yemıyorlar.. mesela bızımkı sımdı ıyıce bıraktı yemek olayını.. 1 muzla gunu bıtırıyor desem yerı var :KK43:

marnys junıor ari sutlu vitamin en son dra gittigimizde bu surubu onerdi bizimde istah problemimiz var.suruba basladigimiz donem hem dis cikariyordu hemde hastaydi ise yaradimi bilmiyorum ama son gunlerde sanki biraz istahi artti.abur cubur biseyler vermiyorum ogun arasinda iice acikmasini bekliyorum.birde bizim dislerimiz gec cikiyor onun etkisi oluyor diye dusunuyorum.zaten yememek icin hep bi bahanesi var:KK34:S

kızım 4 aylık,bize de supravit verdi doktor.inşallah işe yarar,dün başladık kullanmaya.
bilmiyorum kim daha dertli,el kadar bebek,ateşi çıkana kadar aç duruyor da hala almıyor sütü,uyurken zorla veriyorum.

arkadaşlar hepinize tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.çeken bilir derler ya,inanın hepiniz doktor kadar biliyorsunuz.oğlumu doktora götürdüm,neredeyse burda tavsiye ettiğiniz herşeyi yazdı.
bir arkadaş pediasure mama önermiş,onu yazmış doktorumuz.şimdi hasta,ilaçları bitsin öyle ver dedi,muzlusunu çikolatalısını aldım,umarım yer.
başka biri yan etkisi iştah açmak olan bir alerji ilacından bahsetmiş,doktor bir ilaç yazdı,hem uykusuna yardımcı olur,hem de iştahını açar dedi,eczaneden alıp eve gelince farkettim ki alerji şurubuymuş.
balık yağlı vitamin şurubu verebilirsin dedi,şimdilik evde nutrigenimiz var,o bitince marnys junior almayı düşünüyorum,tavsiye eden arkadaşlara teşekkür ederim.
bir de farkettim ki,zorla yedirmeye çalışmaktan vazgeçince biraz biraz yemeye başladı.bir arkadaş iki ana öğün arası 5saat beklemek gerek demiş,bekliyorum,gerçekten acıkmış oluyor ve yiyor.aslında beni burda menü paylaşan anneler yanılttı,ne yedirdiklerini yazmışlar,bakıyorum hiç durmadan bişeyler veriyorlar,bende saatte bir yedirmeye çalıştım,ters tepti.
kedi0003,bir günlük menümüzü sormuşsun arkadaşım,anlatayım.neredeyse yarım yumurta,bir kibrit kutusu kadar peynir bazen biraz helva ve ekmek,bazen de ekmek yerine bebe bisküvisi yiyor.birkaç saat sonra meyve veriyorum.yarım elma,yarım muz veya 1kase çilek yiyor.yine birkaç saat sonra çorba veya köfte,makarna ,mücver gibi yemekler yiyor.yoğurt çorbası,yoğurtlu makarna,salçalı makarna varsa 1kase dolusu yiyor,diğer yemeklerden yarım kase ancak..öğleden sonra ara ara simit,muz,bisküvi,kaşar peyniri gibi şeyler veriyorum,akşam bir kez daha yemek veriyorum.öyle muhallebi yoğurt öğünümüz yok ne yazık ki,benim ilginç oğlum nesfit yemeye bayılıyor ,bazen akşamları yarım kase kadar yiyor.yani aslında sebze yemekleri hariç herşey yiyor ama çok az yiyor

kızım 4 aylık,bize de supravit verdi doktor.inşallah işe yarar,dün başladık kullanmaya.
bilmiyorum kim daha dertli,el kadar bebek,ateşi çıkana kadar aç duruyor da hala almıyor sütü,uyurken zorla veriyorum.
işe yarar ilk iştahsızlığımız 6 yalıkken başalmıştı..supravit kulandık işe yaramıuştı..
arkadaşlar hepinize tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.çeken bilir derler ya,inanın hepiniz doktor kadar biliyorsunuz.oğlumu doktora götürdüm,neredeyse burda tavsiye ettiğiniz herşeyi yazdı.
bir arkadaş pediasure mama önermiş,onu yazmış doktorumuz.şimdi hasta,ilaçları bitsin öyle ver dedi,muzlusunu çikolatalısını aldım,umarım yer.
başka biri yan etkisi iştah açmak olan bir alerji ilacından bahsetmiş,doktor bir ilaç yazdı,hem uykusuna yardımcı olur,hem de iştahını açar dedi,eczaneden alıp eve gelince farkettim ki alerji şurubuymuş.
balık yağlı vitamin şurubu verebilirsin dedi,şimdilik evde nutrigenimiz var,o bitince marnys junior almayı düşünüyorum,tavsiye eden arkadaşlara teşekkür ederim.
bir de farkettim ki,zorla yedirmeye çalışmaktan vazgeçince biraz biraz yemeye başladı.bir arkadaş iki ana öğün arası 5saat beklemek gerek demiş,bekliyorum,gerçekten acıkmış oluyor ve yiyor.aslında beni burda menü paylaşan anneler yanılttı,ne yedirdiklerini yazmışlar,bakıyorum hiç durmadan bişeyler veriyorlar,bende saatte bir yedirmeye çalıştım,ters tepti.
kedi0003,bir günlük menümüzü sormuşsun arkadaşım,anlatayım.neredeyse yarım yumurta,bir kibrit kutusu kadar peynir bazen biraz helva ve ekmek,bazen de ekmek yerine bebe bisküvisi yiyor.birkaç saat sonra meyve veriyorum.yarım elma,yarım muz veya 1kase çilek yiyor.yine birkaç saat sonra çorba veya köfte,makarna ,mücver gibi yemekler yiyor.yoğurt çorbası,yoğurtlu makarna,salçalı makarna varsa 1kase dolusu yiyor,diğer yemeklerden yarım kase ancak..öğleden sonra ara ara simit,muz,bisküvi,kaşar peyniri gibi şeyler veriyorum,akşam bir kez daha yemek veriyorum.öyle muhallebi yoğurt öğünümüz yok ne yazık ki,benim ilginç oğlum nesfit yemeye bayılıyor ,bazen akşamları yarım kase kadar yiyor.yani aslında sebze yemekleri hariç herşey yiyor ama çok az yiyor

öğün aralrını açmak gerek çocuk açlığı öğrenecekki yesin..saat başı yemek yemezler yani benim bebeğim yemez ..bende 2 saate bir yediriyordum büyüdükçe yememeye başladı..ara öğünü kaldırdım ana öğün yaptım işe yaradı..her öğün arasını enaz 3 saate çıkarmıştım..ama ne mevye ne yoğurt yediremiyorum..onları yerse akşam yemiyor. şimdilik vitamin şurubu +kahvaltı yemek şeklinde devam ediyoruz..
pediasure bende kullandım..kilo aldırıyor..

arkadaslar merhaba, biz yine iştahsız bir döneme girdik. onun böyle yemeyen bir cocuk olması bütün hayatımı etkiliyor desem dogrudur. :KK43: esimle sinirden tartısıyoruz, yemegı yuzunden tartıstıgımızı anlıyor aglıyor :KK43: biliyorum yanlıs yapıyorum cogu zaman ama anne yüregi dayanmıyor oyle ac gezmesıne. gecen hafta hasta oldu 1 hafta ateşı yuksek gezdı ve bıraz karpuz ve sutten baska hıc bır sey koymadı agzına :KK43: tv karsısında yıyordu, hasta oldugu donem artık dayanmadık ve babasıyla 2 kere zorla yedırdık aa bak demek zorlamak gerekıyormıus butun tabagı bıtırdı dedık meger cocugu delı gıbı tıksındırmısız, sımdı mama sandalyesını tv onunde gorunce cıyak cıyak aglıyor.. bırde hep ben o annelerden olmayacagım bılınclı olacagım yemek saatınde bızle ısterse yıyecek ıstemezse yemeyecek derdım ama bır kere cocugu olunca ınsanın, aslında olayın ne kadarda kontrol dısı oldugunu goruyor :KK59: kendı edındıgım bır kac tecrubeyı paylasmak ıstıyorum 1) ASLA ama ASLA ZORLAMAYIN.. mutlaka ters etkı yapıyor. o an yıyor belkı ama sonra 5 gun yemıyor. yemekten soguyor. 2) döke saça kendı yediğinde azda olsa yıyor.. 3) bir anne için cok zor ama cıdden AÇ BIRAKMAK biraz olsun işe yarıyor. gecen gun oglen yemegını 2 kasık yedı uyudu. sonra kalkınca dısarı cıktık, dısarda hapur hupur yedı kendı yemegını cunku cok acıkmıstı artık. yanı aclık duygusunu baya bır hıssetmelerı gerekıyor bazen.. bazen cok umutsuzluga kapılıorum ne yapıcagımı bılemıyorum, esımle artık bır beslenme uzmanına danısmayı dusunuyoruz. sanırım sorun psikolojık.. anne olmak cıdden zormus dıyorum cogu zmaan

X