ikametgah sorunu :-((

adayasemini

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2009
149
12
38
merhaba arkadaşlar günlerdir içimi kemiren bir durum var. ben üniversitede okurken ikametgahımı başka şehire aldım. sonra iş güç derken mezun olduktan sonra oturduğum yere ikametgahımı aldırmadım. daha doğrusu hep unuttum pek fırsatım olmadı. ama şimdi sonbaharda evleneceğim haliyle ikametgahımı değiştirmem gerekiyor. ama günlerdir nette araştırıyorum. 20 günü geçtikten sonra başvurursan yüklü bir para cezası alınıyormuş. çok mutsuzum bu konuda yardım edebilecek biri varsa yorumlarınızı bekliyorum. evllilik arifesinde 660 tl para cezası ödemek istemiyorum. hani desem ki on gün önce taşındım. ama iş yerimde 2007 de sigortam var yani bu sefer daha büyük ceza alıırım diye korkuyorum.:-((ne olur yardım edin banaaaa

üniversitede ikametgah aldırma zorunluluğu yokki neden aldırdın? bu konuda bilgim yok malesef. ama araştır git tekrar okuduğun şehre yada ara vs sor soruştur. tam bilgi edinmeden telaş yapma

bi para cezası oldugu dogru.biz aynı şehirde başka biyere taşındık ikametkahıda degiştirmeye 1 hafta sonra gittik.1 haftanın bile suç oldugunu söylemiş muhtar ama sadece uyardı.sennkinin üzerinden baya zaman geçmiş ve sigortan görünüyo.sanırım ödemek zorunda kalıcaksn..

Benim kardeşim de aynı şehirde bir semtten bir semte taşındı ve ikametini aldırmadı. aradan 1 yıla yakın zaman geçtiğinde yüksek lisans için ikametgah gerekti ve kaydını aldırmaya gittiğinde para cezası kestiler. Hem ev arkadaşına hem kendisine.Yanılmıyorsam 325şer liraydı. Israr kıyamet cezayı haneye kestirdiler, ikisi 325 lira ödediler yani kişi başı 350 TL tuttu.

Fakat benim de ikametim farklı bir semtteydi, üstelik 3 kere taşındım, ancak araba alırken ikametgah lazım olduğunda kaydımı aldırdım, aynı anda eşimin de kaydını aldılar tabi yanıma (onunki halen ailesinin evinde görünüyordu-üstüne 2.evimize taşınmış olmamıza rağmen) ama bize ceza kesmediler.

Uygulama neye dayanıyor neyi baz alıyorlar ben anlamadım.

öncelikle '' Yerleşim Yeri Doğrulama '' ya gir netten. kimlik no ile birlikte, üniversitedeyken kullandığın adresi adım adım gir. en sonunda sana halen orada olup olmadığını belirtecek. halen oradaysan hiç sorun yok. ceza da yok. suan bulunduğun yerde nüfus müd. gidip yeni kaydını yaptırırsın. merak etme

asıl sorun; senin üniversite zamanında oturdugun eve baskaları kaydını tasıdıysa ve nüfus memuru ( biraz insiyatifi olabiliyor ) senin kaydını, 'terk' olarak sildiyse o zaman ceza olur.

sen önce netten kontrol et.
adres nvi diye cıkıcak web adresi

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.yarın ailemle nüfus müdürlüğüne gideceğim. yalan beyan veremem sonuçta sigorta var ortada o olmasaydı bi ihtimal olabilirdi ama resmi bir kayıt olduğundan yapacak bişey yok mecburen ödeyeceğim:-((((((

oturduğun evin son ayına ait faturası ile gittiğinde herhangi bir ceza ödemiyorsun .. bende uzun süre sonra değiştirdim ikametgahımı eski fatura götürdüm görevli uyardı ceza yersin yeni fatura getir dedi ..

ben de buradan önceki atandığım şehre kaydımı aldırmıştım. bu şehre taşınalı bir buçuk sene olduğu halde almamıştım.sonra hem evlendim nüfus cüzdanı değiştireyim hem de seçimlerde oy vermek için ikametgahı değiştirmem gerekti.nüfustaki kadın sordu ne zaman taşındın diye ben de oldu biraz dedim.ama anlayışlı çıktı.ve sen taşınalı bir hafta oldu dedi:) ona göre tarih attık.yoksa ben de 300den fazla para verecektim

ben de izmirde yaaşdım ikamet değişikliği yapmıştım. annem, babam ve ablam için ikamet değişkliği için başvurmadık ama onların da değişmiş. sanırım aile hek,mliği ve aderese dayalı nüfus sistemiyle alakalı. sen önce bir öğren hakikaten yanlış mı ikametin.

Teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarnız için. Fatura derken ben ailemle kalıyorum herhangi bir kargoyla gelen siparişimin faturasını göstersem burda olduğumu kanıtlamış olur muyum?ya gerçekten korkuyorum ama galiba bu bedeli ödemek zorunda kalacağım.

Yok ya gerçekten sinir oldum. Adresim hala o şehirde görülüyor. Seçmen kağıdı falan hep orada görünüyor. Adres kayıt sistemine ve doktoruna da orada kayıtlı göünüyorum.

Teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarnız için. Fatura derken ben ailemle kalıyorum herhangi bir kargoyla gelen siparişimin faturasını göstersem burda olduğumu kanıtlamış olur muyum?ya gerçekten korkuyorum ama galiba bu bedeli ödemek zorunda kalacağım.

Hayır sadece elektrik,su,d.gaz ve telekom faturaları kabul görüyor. Özel şirketlerden alınan adsl hizmeti faturaları bile kabul görmüyor. Ama zaten bekar olduğunuz için ailenizin kütüğündesiniz hala, o yüzden sizden özellikle adınıza fatura istemeyeceklerdir.

Maalesef arkadaşım bizde 15 gün önce 355 TL ceza ödedik...

20 günü geçirmişiz diye,ceza uygulandı...

Okadar dil döktük ama anlayan olmadı.

Tasınma yerleşme telaşı derken unuttuk,yok yere yemedik içmedik ödedik.

çok sağolun kızlar yardımlarınız için. bakalım artık yarın gideceğim paşa paşa ödeyeceğim herhalde ben de cezayı. off be hakikatten de çok yüklü bi miktar ama ne yapalım çekeceğiz artık

X