Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

Merhaba kızlar.
Ailemin yanına geldim bir süre, yemek konusunda hep zorlanırdım geldiğimde.
Şimdi yemediklerimi söyledim diğerlerinden doyana kadar yediğimi görünce şaşırdılar.
İşin güzeli; babam hobi oalrak her şeyin organiğini kendisi yetiştirir, o yüzden tamamen doğal besleniyorum.
İronik tarafına gelince; uzun zamandan beri köy tavuğu yiyordum.
Burada bol miktarda mevcut ama nasıl dolaştıklarını görünce hiç birine kıyamadım kestirmedim. :KK1:
Nerede ? Ya merak ettım aılenız nerede yasıyor? :KK66:

Nerede ? Ya merak ettım aılenız nerede yasıyor? :KK66:

Ailem Eskişehir'de yaşıyor ama biraz dışında bir bahçemiz var.
Babamın stres atma kaynağı.
Orada her şeyin doğalını bulabiliyorum.
Bir kaç günde olsa şu doğallığın tadını çıkarmak lazım değil mi ? :KK17:

Bu arada ben sucuğun nasıl yapılacağını sorcaktım, sordum.
Loxandra için miydi net hatırlayamadım.
Kıymayla sucuk harcını karıştırıyorlarmış.
Kasaptan bağırsak alıp makinası ile dolduruyorlarmış sucuk harçlı kıymayı, sonra yuvarlak yapıp ucunu bağlıyorlarmış.
Yani asıl iç yapımında değil malzemelerdeymiş.

Ailem Eskişehir'de yaşıyor ama biraz dışında bir bahçemiz var.
Babamın stres atma kaynağı.
Orada her şeyin doğalını bulabiliyorum.
Bir kaç günde olsa şu doğallığın tadını çıkarmak lazım değil mi ? :KK17:
Oyle guzel anlatmıssın kı burnuma topra bakterılerının kokusu geldı adeta,keyfını cıkarmaya bakmalısınız sut ıcerdım ben olsam koklamadan suphe etmeden,tabı yumurta da baskadır herhalde. :KK66:

porsiyon var tabiki. peynir bir avuç içi mesela. ama karatay hoca kalori veya kaşıkla lokma saymak tarihte kaldı diyor.
doyana kadar yiyebilirsiniz diyor, ama çatlayasıya değil.
bu diyette midenin sesini dinlemek önemli,
5 tabak et demişsin canım bunu kim yiyebilir ki??
ama 2 tabakla doyuyosa başta yenebilir, alıştıkca porsiyonlar küçülüyo zaten.
çok az yemek kas kaybını getirir, hiç tercih etmeyiz..[MATTİKA]

5 tabak eti karatay diyetinde porsiyonlar sınırsız değil
hususunu ifade etmek için kullandım zaten mattika:)

bazı sorularda çatlayana kadar et,balık,sebze yiyebilir miyiz gibi bir anlam çıkmış nerdeyse, ondan 5 tabak et yiyip
diyet yaptım diyemezsiniz demek için yazdım,yanlış anlama olmasın diye..
porsiyon sınırlamasının olmadığını beynimize bir yerleştirirsek zaten obez adayı oluruz:)hanımlara bu tehlikeyi göstermeye çalıştım

Son düzenleme:
menümü yazayım önce
1.öğün:2 haşlanmış yumurta,6 zeytin,1 dilim peynir,pastırma,1 avuç tuzsuz yerfıstığı,şekersiz çay
2.öğün:1 tane büyük boy balık(fırında zeytinyağlı),roka ve turp salatası,1 avuç tuzsuz ayçekirdeği
spor:bugün yok
sıvı:1.5 lt su,1 fincan form çayı,akşama da sade maden suyu
bugün kaçamak yapıp 3-4 kaşık kendi yaptığım(az şekerli)supangle yedim ama pişman değilm.çünkü haftalardır böyle şeyler yemiyodum.zaten eskiden 1 kaseyle doymadğım supangleyi bitiremedim,çok tatlı geldi.iyiki yemişim de artık yiyemeyeceğimi anlamış oldum:KK66:

Bıldırım:Gul63
Bugun
Kalkınca:Su,omega3
1.öğün: Sabah kahvaltım : Sabah kahvaltım :Su,omega3 takvıye, 2yumuta,bır avuc peynır,bır cay bardagını dolduracak kadar fıstık,onbes tane zeytın,domates ,bır bıber,bır avuc dolusu sıyah cekırdeklı kuru kara uzum,bır bardak cay. ınanın bır sure sonra hıc acıkmıyor ınsan.

2. Öğün:Ogle:Ogle: 2tane karnıyarık, salata,bır avuc cevız (hepsını yıyemedım),1/4 sogan,krıstal kaya tuzu koydugum tuzlugum(tuz sevıyorum tansıyonum dusuktur genellıkle),bır cay kasıgı keten tohumu(omega3 bunda da var,cevızde oldugu gıbı artı bagırsakları calıstırıyor cevız gıbı),bır bardak ayran(buna da bıraz tuz koyuyorum,gun boyu su tuketımım fazla o suyla kaybettıgım tuzları dengelıyorum boylelıkle).
Yemekten oncekı ruh halım:aslında hıc ac degıldım dıyebılırım.
Yemekten sonrakı ruh halım: aksam yemegı yemeyecegım ıcın mutluyum.
Sıvı:Tonla su,1 fıncan kahve,cay.

Spor:1 saat ev ısı ,bugun cok mesguldum o da bır cesıt zıhın sporu :KK66:

:KK71: :KK71: :KK71: :KK71: Kızlar aksam saat 8 den sonra lahana dahı yemeyınız,meyvelerı asla bu saatten sonra tuketmeyınız.(Bu cok onemlı :KK66:) ayran ya da sut ıcılebılır. :KK71: :KK71: :KK71: :KK71:
Ben boyle yapa yapa ogunlerım ıkıye dustu,acıkmıyorum,daha az uyuyup daha cok calısabılıyorum. :KK66: ,artık annem aksam ıcın bır tencere daha pısırmıyor,yemek porsıyonlarım kuculuyor ama kahvaltım sabıt,bırgun yapamamıstım, o gun verımlı gecmedı zaten daha az yazmısım buraya o gun...:KK66:

5 tabak eti karatay diyetinde porsiyonlar sınırsız değil
hususunu ifade etmek için kullandım zaten mattika:)

bazı sorularda çatlayana kadar et,balık,sebze yiyebilir miyiz gibi bir anlam çıkmış nerdeyse, ondan 5 tabak et yiyip
diyet yaptım diyemezsiniz demek için yazdım,yanlış anlama olmasın diye..
porsiyon sınırlamasının olmadığını beynimize bir yerleştirirsek zaten obez adayı oluruz:)hanımlara bu tehlikeyi göstermeye çalıştım

anladım canım
ama diyete tam anlamıyla uyulursa porsiyonlar kendiliğinden küçülüyo zaten.
yeni başlayanlar ilk günlerde kaç tabakla doyuyosa o kadar yesin, çatlamakla doymak farklı tabi, bunu unutmamak şartıyla..
bence karatayın püf noktalarından biri porsiyonlarda katı davranmaması, böylece hem psikolojik olarak doyuyoruz hem de sağlıklı gıdalarla doyana kadar özgürce beslenmenin tadını çıkarıyoruz.
dediğim gibi 3.güne porsiyonlar normale dönüyo zaten, doyana kadar deyip çok çok yiyenler için doğru bi uyarıda bulunmuşsun.

bugünkü menüm:KK56:

1.öğün 10:00
2 yumurta
2 kk peynir
3 zeytin
4 ceviz
Domates, salatalık

2.öğün 18:00
1 fırında levrek
Roka, maydonoz
1 lokma ekmek
1 incir

su 2 litre, spor yok, ütü ev işi vs. var ama spordan saymıyorum ben:KK34:
inciri dün aldık pazardan, kurusunu değil yaşını severim, mevsimi geçmeden yiyeyim dedim son kez
normalde aldığım gün en az 4-5 tane yerdim, dün yemedim bugün yedim artık bi tane

ben de menümü paylaşayım:

sabah: 2 haslanmıs yumurta
11 zeytın
1avuc peynır
avokado salatası(ceviz,limon ve sarımsaklı) sarımsak midemi mahvettı akşama kadar :KK50:
1 domates
5 kuru kayısı

ara:1 cay brd tuzsuz aycekırdeği
4 erik
1 avuc fındık

akşam:1 kase tarhana corbası(bugdaydan yapılan)
1 tbk patlıcan salatası(sabahki deneyımden sonra sarımsaksız:KK76:)
1 brd ayran

Bu arada ben sucuğun nasıl yapılacağını sorcaktım, sordum.
Loxandra için miydi net hatırlayamadım.
Kıymayla sucuk harcını karıştırıyorlarmış.
Kasaptan bağırsak alıp makinası ile dolduruyorlarmış sucuk harçlı kıymayı, sonra yuvarlak yapıp ucunu bağlıyorlarmış.
Yani asıl iç yapımında değil malzemelerdeymiş.

tesekkurler canım sordugun ıcın.hazır harc kullanılıyorsa olmaz muhtemelen.:26:
evine gitmissin,sevindim,anne yemeklerının tadını cıkar bol bol,biraz da tarif ogren:KK34:

: hocam etsiz çiğköfte ve şalgam suyu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
teşekkürler
16.09.2011 23:09:00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap :

Etsiz çiğ köfte nedir İpek? Nasıl yapıiır bişmiyorum. Dikkatli olmalısnz...

Siz kendiniz sağlıklı etli çiğ köfte yapıp, yemelisiniz.

:KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60::KK60:

Bugünkü menüm
1.öğün:1 haşlanmış yumurta,1 kibrit kutusu kadar peynir,domates,1 çay bardağı antep fıstığı
2.öğün:Kitaptaki kabak yemeği tarifinden yaptım bugün.(çok güzel oldu)Kabak yemeği 4 dilim kadar,1 kase yoğurt
Saat üç civarında yemiştim ama acıkmadım hala bu nedenle akşam yemeyeceğim.Gece süt içerim artık.
Sıvı:2 litre su fincan bitki çayı
Spor:Yok günlerdir grip oldum halim yok

771583 | Soran : etk-1019765 | Soru Grup : Genel
Soru : Canan Hanım,
""Karatay Diyeti"" kitabınız aracılığıyla sizi tanıdığıma çok memnun olduğu belirterek başlamak istiyorum. 2000 yılında henüz GI, insulin direnci, kan şekeri, vbg... konular halk arasında konuşulmuyor, hatta bir çok meslektaşınız bu gerçekleri gözardı ediyorken ben kendimce sağlıklı beslenme sistemi dediğim bir düzen kurdum, bilimsel olarak sizin bu tarz bir beslenmeyi önermeniz beni hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Kitabınızı okurken 3 soru takıldı aklıma; 1. çocuk beslenmesinden de basit karbonhidratları çıkartmamız mı gerekiyor, pirinç, makarna gibi...2. protein ağırlıklı beslenmenin böbrek açısından zararı var mıdır? yetişkin bir kadının günlük protein miktarı max. ne olmalıdır. 3. uyguladığım sağlıklı beslenme sisteminde meyveyi hiç kesmedim, hatta fazlasıyla yedim-muz,üzüm,nar gibi olanlar hariç- ve zararını görmeden zayıfladım, sizin meyve şekeri kısıtlamanız biraz fazla değil mi?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
01.09.2011 22:KK25:00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Cevap :
Çocuklar içinde boş kalorili, hazırlanmış yiyecekler zararlıdır. Protin doyuncaya kadar yemelisiniz. Her açıdan sağlıklıdır.

Düşüm Gİ meyve yemelisiniz. fructose en tehlikewli şekerdir, kısıtlama ondandır. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. İnsülin direncini başlatmaktadır.

Soru : Merhaba Canan Hanım, 15 gün önce kitabınızla tanıştım ve uygulamaya karar verdim. 89 kg olarak başladım, 85,5 kg'ye düştüm. Tavsiyelerinizi uyguluyorum, kitabınızdaki örnek menüde bir gün akşam 2 kibrit kutusu kadar tahin helvası vermişsiniz, ben bunu şimdilik yemedim ama bunun yerine çikolata yiyebiliyor muyuz? Ayrıca, yalnızca bir sefere mahsus baklava cinsi bir tatlı yersek bütün program boşa mı gitmiş olur?
Öğlen yemeğinde et yerine peynir yenebilir mi?
Şimdiye kadar yalnızca bir kez de 3 kaşık mantı yedim akşam yemeği olarak, program boşa gitmiş olur mu? Yediklerim konusunda biraz paranoyaklaştım, sorular saçma geldi ise kusura bakmayın lütfen, sizinle tanışmak ve muayene olmak için randevu aldım, yaklaşık 3 ay var umarım sizi görene kadar kilo vermiş olacağım. Herşey için çok teşekkür ederim.. Saygılarımla,

18.08.2011 12:03:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Çikolata ile Helva ay nı değildir. Çikolata sıfır olmalıdır. İsterseni< tabii ki yiyebilirsiniz ama, insülin direnciniz devam eder....Baklava da, mantı da aynı etkiyi uapar
755770 | Soran : ipek-862466 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Canan hanim.bir soru daha soruyorum:) simdi mesela yemegi fazla kacirdik ama yediklerimiz dusuk glisemik indeksli seyler.AMA FAZLA.sekerimiz yukselir mi?insulin direncini kirma konusunda basa mi donmus oluruz?eger sekerimiz yukseliyorsa yemek ardindan limon suyu icersek sekerimiz dengeye gelir mi? saygilar, sevgiler
15.08.2011 10:KK52:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin fazla yenmesi Buna 'glisemik yük' diyoruz.

Nisbeten, fazlaca insülin salgılatır. Bir süre sonra, zaten zamanlamaya da dikkat ederseniz, fazla yemek ihtiyacı yok oluyor.Yoğun ve kuvvetli protein yemek önemli.

Büyük ve aşırı büyük porsiyonlar doğru değil

bende yazayım menümü.
taze ceviz 3 adet ve omega 3 kapsülüm
sabah 2 yumurta 11 zeytin tuzsuz domates yarım avuç peynir
öğle kıymalı kabak yemeği ve yanına 2 kase yoğurt
akşam 2 parça pirzola bol domates bahçe domatesi
akşam yeşilçay üstüne eşim yaparsa tabiii:KK37:

Bugünkü menüm
1.öğün:1 haşlanmış yumurta,1 kibrit kutusu kadar peynir,domates,1 çay bardağı antep fıstığı
2.öğün:Kitaptaki kabak yemeği tarifinden yaptım bugün.(çok güzel oldu)Kabak yemeği 4 dilim kadar,1 kase yoğurt
Saat üç civarında yemiştim ama acıkmadım hala bu nedenle akşam yemeyeceğim.Gece süt içerim artık.
Sıvı:2 litre su fincan bitki çayı
Spor:Yok günlerdir grip oldum halim yok

''Grip salgınları sırasında bedenin savunma gücünün arttırılmasına çalışılmalıdır.

Ihlamur: Ardı ardına içilen 2-3 bardak sıcak ıhlamur çayı, terlemeyi başlatır ve bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Aspirinle birlikte alındığında ise hafif bir antibiyotik etki oluşur.

Ihlamur kesinlikle kaynatılmamalıdır!kk Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz balla tatlandırılarak, elden geldiğince sıcak içilmelidir. İçilen her bardak ıhlamur çayı taze demlenmelidir. '' Dıyor bır yazı bu dıyetle ıyı gıder sanırım gecmıs olsun.

bende yazayım menümü.
taze ceviz 3 adet ve omega 3 kapsülüm
sabah 2 yumurta 11 zeytin tuzsuz domates yarım avuç peynir
öğle kıymalı kabak yemeği ve yanına 2 kase yoğurt
akşam 2 parça pirzola bol domates bahçe domatesi
akşam yeşilçay üstüne eşim yaparsa tabiii:KK37:

afiyet olsun.taze cevize bayılırımmmmmm:KK56::KK56::KK56::KK56::KK56:maalesef bulamadım henüz bu sene:KK43::KK43:

iyi akşmlar kızlar...
sabah kahvaltım

1 bardak şekersiz çay
3 dilim peynir
yarım çay bardağı ceviz
1 tane biber
2 kayısı kıvamında haşlama yumurta
domates saltalık

ardından

şekersiz türk kahvesi

bir bardak doğal süt

1 bardak yeşil çay

1 tane dondurma:KK17:

akşam yemeğim

5 kaşık barbunya
2 kaşık sebzeli bulgur pilavı

ardından şekersiz türk kahvesi ve sade maden suyu

şuana kadar 3lt suyumu içtim.kızlar bişiy daha sorcamm.barbunya ne kadar yiyebiliriz.bide bulgur pilavı yasakmı?nekadar yemeliyiz

X