Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

[h=3] Kahvenin Faydaları
[/h]
koffie_kopje.jpg

Kahve, her ne kadar bir takım zararları olabileceği gerekçesiyle sıkça tartışılsa da dünyada sudan sonra en çok tüketilen sıvı olarak aslında pek çok yararı da olabilen bir madde.

Kahvenin Faydası
Günde bir kaç fincanı geçmeyecek şekilde tüketildiğinde, kahvenin ana etken maddesi olan kafeinin insan vücuduna önemli bir zararı olmayacağı düşünülmekte.

İşte kahvenin bilinen bazı yararları:
1. Kahve sunduğu lezzetin yanı sıra algılama yeteneğini ve dikkati artırabilir.

2. Kahve, antioksidan deposudur. En yüksek düzeyde antioksidan için kahveyi orta derece kavurun.

3. Kahvede bulunan bazı maddeler, kaslar, mide ve sindirim bölgesi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle, sportif aktiviteler öncesinde tüketilmesi olumlu etki yaratabilir.

4. Kolesterol üzerinde azaltıcı etkisi olabiliyor.

5. Vücudun yağ yakışını arttırır; ayrıca, demir ve magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı maddeleri sağlar.

6. Ağrı kesicilerin etki oranını ve hıznı artırıbilior. Bu yüzden, kimi ağrı kesicilere kafein maddesi eklenmekte.

7. Göğüs kanseri riskini azaltıcı etkisi olabiliyor.

8. Astıma iyi geldiği çok uzun yıllardır bilinmekte.

9. Siroz hastalığı riskini azaltıcı etkisi olabiliyor.

10. Kemikleri güçlendiriyor.

11. Menopoz sıkıntılarına iyi gelebiliyor.

12. Tip 2 diyabete ve Parkinson hastalığına iyi gelebiliyor.

13. Pankreas kanseri riskine karşı azaltıcı etkisi olabiliyor.

14. Kalp rahatsızlıkları konusunda olumlu etkisi olabiliyor.
31.jpg

Türk Kahvesinin Faydaları
Yukarıda bahsedilen kahvenin yararları aynı şekilde Türk kahvesi için de geçerlidir.

Nescafenin Faydaları
Ülkemizde sıklıkla Nescafe (neskafe) olarak adlandırılan hazır kahvelerin faydaları ne yazık ki gerçek kahvelere göre çok daha azdır. Çünkü, hazır kahve üretimi esnasında kahve çekirdekleri pek çok süreçten geçirilerek işlenir ve böylelikle raf ömrü uzarken, gerçek kahve özelliklerini ise genellikle önemli ölçüde kaybeder.

Ancak, tüm faydalarına karşı elbette kahvenin de bir takım olumsuzlukları olabilir. Özellikle de aşırı miktarlarda tüketildiğinde! Bu nedenle, çok miktarda kahve içmekten bir diğer deyişle kahve tiryakiliğinden kaçınmaya çalışmanız yararınıza olacaktır...
1.jpg

[h=1]Restorandan Karatay Kahvaltısı[/h] [h=2]Türkiye'de, kalp doktorları ile diyetisyenleri karşı karşıya getiren 'Karatay Diyeti', Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki bir işletmeye ilham kaynağı oldu.[/h]
restorandan-karatay-kahvaltisi-3443419_o.jpg

Türkiye'de, kalp doktorları ile diyetisyenleri karşı karşıya getiren 'Karatay Diyeti', Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki bir işletmeye ilham kaynağı oldu. Datça'ya 4 kilometre uzaklıktaki Kargı koyunda faaliyet gösteren bir restoran, müşterilerinden gelen talep üzerine menüsüne Karatay kahvaltısını ekledi.

Datça İlçesi'ne 4 kilometre uzaklıktaki Kargı koyunda bulunan Yeşim Bar Restoran'ın sahibi 47 yaşındaki Deniz Dakikoğlu, yaklaşık dört ay önce müşterilerinin önerisi üzerine, sabahları 'Karatay Diyeti'ne uygun kahvaltı vermeye başladıklarını belirtti. Dakikoğlu, "Normal kahvaltının yanı sıra menümüze Karatay kahvaltısını da ekledik. Şimdi müşterilerimize iki ayrı alternatif sunuyoruz. Kahvaltıda, köy peyniri, domates, salata, zeytin, taze fındık, ceviz, kuru kayısı ve gününe göre yeşil sebzeler bulunuyor.
Ayrıca iki köy yumurtası veriyoruz. Bu kahvaltıda ekmek yok. Eskiden, ekmeksiz bir kahvaltı düşünemiyordum. Dört aydır artık ben de ekmeksiz kahvaltı yapar oldum" dedi. Dakikoğlu, yaz sezonunda öğle ve akşam yemeği menüsüne, 'Karatay Diyeti'ne uygun yemekler ekleyeceklerini de ifade etti.

DİYETLE İLAÇ KULLANMAYI BIRAKTI

59 yaşındaki Okan Çağlar, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay'ın yazdığı kitabı okuduktan sonra hayatının değiştiğini dile getirdi. Yaklaşık 7 ayda 29 kilogram veren 59 yaşındaki Okan Çağlar, "140 kilogramdan 111'e düştüm. 20 kilogram daha vereceğim. Datça'da her şeyin doğalını bulmak mümkün. Kahvaltıda doğal kurutulmuş kayısı içine, ev yapımı kaymak ve ceviz koyarak bir tür tatlı yaptık. Bunların üçü benim günlük şeker ihtiyacımı karşılıyor. Bu uygulama sonucu kan değerlerim normale döndü. Önceden kolesterol ilacı alıyordum. Şimdi ilacı kestim. Yaptırdığım tahlillerde son 10 yılda olmadığı kadar bütün değerlerim normal çıktı" ifadelerini kullandı.

SPOR DA ÖNEMLİ

Çağlar'ın diyet programı içinde yer alan spor aktivitesinin sorumlusu plates antrenörü 27 yaşındaki Aysun Darcan, diyet programının mutlaka sporla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Darcan, "Okan ve Burçin Çağlar çifti diyetin yanısıra düzenli olarak spor yapmaya da başladı. Sağlıklı yaşam denildiğinde diyetin yanında mutlaka sporun da yer alması gerekiyor. Şimdi her gün bir saat birlikte plates yapıyoruz ve kilolarda yavaş yavaş gidiyor" dedi. - Muğla / Datça

datçalılar işin farkına varmışlar darısı türkiyemizin diğer illerine inşallah...insanlar bilinçli beslensin,her yere bulaşsın karataylı hayat.

Dün aksam. 10 tane bulgurlu yaprak sarma.
1 fincan kakao. su cay.

Sabah.
Yarim greyfurt, 1 muz yumurta yerine, 2 hurma, 2 siyak kuru kaysi, 12 tane siyah zeytin.
bir kasik beyaz peynir, 5 tane cevizin ici. elmali cay.

günaydın arkadaşlar, keyifli bir pazar günü geçirmenizi diliyorum.
Kaneel ciğim ellerine sağlık harika bilgiler. datçalılarada kocaman bir :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

herkese günaydınnn
bugun nöbetim wardı erken kalktım dün edeydim 2 gibi karatay kahwaltı yaptım akşam 8 gibi çorba içtim sabah 1 şeftali yedim.
ewde olsam daha ii kilo wercem biliyorum.
sabah
1 yumurta
peynir
domates salatalık biber
2-3 zeytin
1 avuç ceviz
5 kuru kayısı

öğlen bakalım n yicezz yemekhaneyi arıcam şimdi :) çorba ii oluyo tok tutuyor.
1 haftadır hastalıktan yürüyüş yapamadım yarın başlıcam inş
ayyyyyyyyyyy bayrama kadar 65 olmam lazım en az yaa çok şey mi istiyorummm :KK43:( :26::26:

işte listemiz kısslarrr...biraz azız ama napalım..kilo veren veremeyen herkesi kutlarımm :KK52::KK52::KK52::13::13::KK24::KK24:

amiboid: % 1.025 :KK9::KK9::KK19::KK19::KK19:
topraksuu :%0.980 :KK9::KK9::KK19::KK19:
sebnemguducu :%0.970 :KK9::KK9: :KK19:

papadiya: % 0.873 :KK9: :KK64::KK64:
sersum % 0.864 :KK9: :KK64::KK64:
menevsehulya %0.462 :KK9: :KK64::KK64:
ne-yazcam-ya: % 0.326 :KK9: :KK64::KK64:
almira42..%0.321 :KK9: :KK64::KK64:

lacey: +++ %0.409+++ :KK20::KK20: :KK4::KK57::KK57:
ody %: 0.494+++ :KK20::KK20: :KK4::KK57::KK57:
sivasın gülü :%0.919+++ :KK20::KK20: :KK4::KK57::KK57:

:nazar::nazar::nazar::KK62::KK62::119::119::119::119::119::119:

LISTE Icin tsk sersum. emegine, ellerine saglik.
Bana canta geliyor dimi.?? 2 haftadir artidayim.

sersum bende mantı yedim öğlen ama tüm gün temizlik yaptım ve 20 dk plates 30 dk yürüyüş yaptım yakmışımdır galiba :)
yakmışsındır tatlım..:KK34::KK34: ben de yürüyüşe güvendim zaten..:KK9::KK9:

slm kizlar dugunden yaziyorum sersumcum okudukca cok uzuluyorum elimizden birsey gelmemesi ne kotu allah sana kolaylik versin bugun reglimin birinci gunu sabah tam karatay kahvaltisi oglen patlican yemegi yogurt aksam peynir 6 uzum yagda yumurta saatalik

Hoşbulduk canımın içi. Allah yardımcısı olsun tüm memurların, askerlerin, güvenlik güçlerinin... Hep duamdasınız.

İyi geceler kızlar;
Allah Doğu'da gorev yapan bütün kardeslerimize yardım etsin.SERSUM dualarim seninle canım..seni tanımıyorum ama inan okudukça sana dua ediyorum öyle diyecek şey var ki bize kendi topragimizda konusamamayi yaşatıyorlar..

amiboid,iğneoyası,motherandtwins..

. ve diğer iyi dileklerde bulunan arkadaşlarım.

.niyetim sizleri üzmek değildi..ama içime attıkça daha çok üzüldüm ve en azından beni anlayan benimle herşeyini paylaşan sizlerle paylaşayım dedim..inanın burda yaşamak ve olmak insanın psikolojisini çok etkiliyor..desteğiniz için çok teşekkür ederim..Allah hepimizin dualarını kabul etsin..üzücü de olsa gerçekler bunlar..hepinizi çok seviyorum ve öpüyorum canlarım..:KK19::KK19::KK54::KK54::KK16::KK16::KK16:

LISTE Icin tsk sersum. emegine, ellerine saglik.
Bana canta geliyor dimi.?? 2 haftadir artidayim.

sağol canım:KK16::KK16:..valla çanta hepimize lazım..eh haftaya liste ellerinden öper canım..:KK9::KK9::KK9:

herkese iyi pazarlarr...

sabah menüm..:KK56::KK56::KK56:

peynirli ve domatesli omlet
zeytin,peynir
domates,salatalık
finduk
çay çay....
:KK56::KK56::KK56:

kaanelciğimm..:KK16::KK16:

güzel paylaşımların için sağol..datçalılara da tebrik doğrusu..:KK9::KK9::KK9::KK9:

iyi pazarlar tüm karataycı arkadaşlarımaa.ben çalışıyorum bugünnnn.şimdilik iyi gidiyo
hiç açlık çekmiyom vallaa.dün akşam 2 tavuk but salat ve 1 kase mercimek çorbası içtimm.bu sabahki kahvaltım peynir domates ve 8 tane zeytinn.şimdi bir kase mercimek çorbamı içtim.üstüne de 1 avuç fındık yedim mi götürür beni taaaaa19 a kadar .hepimize iyi kilo vermelerrrr.:KK9: :KK9:46:

slm kızlar herkese güzel bir pazar diliyorum ben bu sabah klasik karatay kahvaltımı yaptım 08:00 de bitti pazar sabahı herkes gec yapar kahvaltıyı bizde böyle oldu sabah 1 domates 1 salatalık 8 s.zeytin peynir çok erken olduğundan yumurtamı yiyemedim içim almadı öğlen niyetine de 1 avuç yerfıstığı yedim

Hepinize günaydın.

Sabah 9:30 da kahvaltımı yaptım

4 kaşık yalancı muhlama(yumurta, peynir,süt,tereyağı ile yapılıyor)
3 dilim kaşar peynir
1 avuç ceviz
domates,maydonoz, salatalık
6 zeytin.

45 dakika(4km) yürüyüş.

Şimdi de misss gibi Türk kahvesi.

Bu arada dün itibarıyla 2 kişiyi daha Karataycı yaptığımızı öğrendim. Biri bayramda bizi gördükten sonra başlamış. Diğreri 2 gündür yapıyor. Benim etrafımda 7 kişi olduk!

İyiniyetlim, dün kızım bana arkadaş oluyor demiştim ya... Bugünkü muhabbetimizi aynen aktarıyorum:

Kızım: Anne, bu yüzüğün çok güzel. Büyüyünce bana ver olur mu? Sakın gelinlere verme!
Ben: Kimseye vermeyeceğim. Kendim kullanacağım.
Kızım: Yaşlanınca verirsin anne.
Ben: Ölene kadar kullanacağım.
Burada benim beklediğim cevap: Ona nasıl söz anneciğim. Allah gecinden versin. Ve hatta ardından gelen bir kucaklaşma da fena olmazdı.
Kızımın verdiği cevap: İyi ki firavunlar gibi hazinenle gömülmüyorsun anne...

Dumur olan ben, sakin sakin tv seyreden kızım...

1.öğün 11 : 00 da bitti
domates ve biberi tereyağında pişirip yedim
1 çay bardağı fındık+ceviz+karaüzüm
peynir
1 muz ( köy yumurtası bulamıyorum malesef :44::44:)
5 zeytin
4 gün kurusu

kızlar ben geldim:KK52::KK52::KK52:
bilgisayarımda sorun var bu yüzden uğrayamıyorum size:KK14::KK14::KK14::KK14:
hepinizi çokkk özledim:KK19::KK19::KK19:
beni merak etmeyin bilgisayarım düzelir düzelmez aranızdayım:KK9::KK9::KK9::KK9:

X