Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

akşamki menüm:

1 kase çorba
1,5 tabak mercimek yemeği

sabah kahvaltım

1 b.süt
1 ç.b. fındığın 3/2 si
10 y.zeytin
çökelek
domates
2 k.k. yumurta

Merhaba kızlar,

1. Öğünüm :
1 dilim tohumlu unsuz ekmek arasına bir dilim kasar peyniri
bir avuç kadar badem ve fındık karışımı
1 kuru kayısı
1 kuru incir
2 fincan kahve
omega 3

simdi öğle molasindayim bir elma ve büyük bi fincan çay içeceğim.

spor; tüm gun yaşlılar evinde Ayaktayim :emir_bebek:

Aksama görüşürüz kizlarrrrrrrrrr:KK1:

merhaba kızlarr
geçmişi okuyamadım bildirim yapıp çıkacam
kahvaltım
2 haşlanmış yumurta
domates-salatalık
avuç içinden fazla keçi peyniri
4 zeytin
1 büyük yeşil elma
şekersiz çay

oh iyi yapmışsın sersumcum,güle güle kullan yeni saçlarını:KK16::KK16:
bende kestirmek istiyorum ama eşim istemiyo:KK50::KK50::KK50:bende habersiz kestirmeyi düşünüyorum:KK53::KK53:

sağol canım..:KK16::KK16: benim eşimde hiç istemiyordu ama ben de sürrrppppriizzz dedim..valla beğendi..arada değişiklik gerekiyor:KK34:..nasılsa kökü bizde canım :KK9::KK9::KK9:

Güle güle kullan sersumum. Eminim çok güzel olmuştur.
sağol canım..:KK16::KK16: evet güsel oldu kıss:KK76::KK76:..hafifledim valla :KK9::KK9::KK9:

Bu arada arkadaşlar biliyorsunuz eşim de Karataycı. Dün kontrol için tahlillerini yaptırdı. Sonuçları paylaşmak istedim:

Henüz normal değerlerine gelmese de kolesterolü epeyce düşmüş.
Yüksek olan karaciğer değerleri normale gelmiş.
3 aylık şeker ortalaması birazcık daha düşmüş. İnsülin kullanmayacak, hapa devam edecek.
Doktor kolesterol ilacı yazmış. Kullanmamaya karar verdik. Sonuçta değerleri iyiye gidiyor. Karatay'a biraz daha zaman verirsek zaten düzeleceğini düşünüyoruz kolesterolünün de... Zaten 4 yıl kadar önce kolesterol ilaçları kullanmıştı. Karaciğer değerleri öyle bir bozulmuştu ki daha yeni düzelebildi...

Yani diyeceğim şu ki, Karatay'da zayıflamak, sağlıklı yaşamın yanında bonus gibi:)

çok sevindim canım eşinin tahlil sonuçlarının iyi olmasına.:KK34::KK34:.yaşasın karatayEn Büyük KKEn Büyük KK

Ohh lahmacunlar da yenmiş afiyetler olsun:KK16:
:KK16:açlarını da güle güle kullan :KK54:

evet bebeemmm:KK16:
..evde olmayınca hazıra talim..en uygunu da lahmacun :KK9::KK9:

sağol canımm...:KK19::KK19::KK19:

biliyorum canım ondan dedim ya çok iyi bakmadılar güvenmiyorum onlara diye verdikleri
ilacı bile almadım tahlillerde bişey yok ama teşhise vertigo yazıyo böyle bir şey olur mu
ya yok canım devam ederse dediğin gibi kbb uzmanına gidicem önerilerin için tşkler canım
hepsini aklıma yazıyorum :KK16:

evet canım geçer ama özlem işte ne yapayım sabırsızlanıyorum bende en son nisan ayında gördüm
ailemi çok özledim onları her gün konuşuyorum ama yetmiyor işte sanada sabırlar dilerim canım 1 senen
var daha :KK70:

evet tatlım ihmale gelmez..:KK16::KK16:

sorma tatlım 1 yıl var daha :KK5::KK5: olsun sağlık olsun naapalım..senin adına da sevindim....sen de az sabretmemişsin..:KK5::KK5:

günaydıınnn...
sabah menüm :KK56::KK56::KK56:

yumurta salatası
roka,maydanoss
domates salatalık
zeytin peynir
badem ceviz
çay çayy...

:KK56::KK56::KK56:

Kahvaltı: Menemen
Bir dilim beyaz peynir
4 zeytin
Bir dilim kepek ekmeği
Salatalık, domates, biber

Öğlen yemeği: Balık ızgara+salata

Akşama planım: Bezelye yemeği
Salata
Yoğurt

selam arkadaşlar
dün akşam yeşşil fasülyemi yiyip yanına yoğurt olayına aktım 1 avuç ceviz yedim dışarı çıktık çok kararlıydım bişeycikler yememeye amaaa gel görkii eşim balıkçıya girince :KK52: kararlılık gitti mayonezli sosa bana bana kalamar yedim 4-5 lokmada hamsi:KK53: ordan çıkncada çeyrek kokorece bağlayıp kendime yuhu çektim:KK53::KK53:

gelelim bugünkü menüye

sabah 10 da tarhana çorbası içtim

öğleni 13 de yaptım
bulgur pilavı,yeşil mercimek haşlaması, yeşil fasülye yedim

birazdanda türk kahvesi içerim akşama napçam karar veremedim :)

Ben kitabını okudum ve bana çok mantıklı geldi. İnternetten de araştırdım, bence kitabını mutlaka okuyun ama kısaca bilgi webten aldığım örnek şöyle:
Az ve sık yemek yemeyin! Evet, doğru duydunuz. Bu iddia diğer çoğu diyetisyenin söylediğinin tam tersini söylüyor ama bana mantıklı geldi. Az ve sık yemenin insülin değerini birden yükseltip düşürdüğünü ve bunun da insülin direncine sebep olduğunu söylüyor Prof. Dr. Canan Karatay. Onun yerine günde 2 ya da 3 öğün ama doyana kadar yiyin diyor.
Düşük glisemik indesksli yiyecekler yenmeli. Yüksek glisemik indeksler tüketilmemeli. Bu bir çok diyette var aslında. Meyvelerin bile düşük indekslilerini tüketmemiz gerekiyor. Pirinç yerine bulgur, muz yerine elma, vb. tüketmemiz gerekiyor.
Ekmeği hayatınızdan çıkarın. Ekmek Türk mutfağında önemli bir yere sahip maalesef fakat Karatay' a göre hayatımızdan çıkarmalıyız. "Nasıl doyacağım peki?" diyorsanız ekmek yerine bir çay bardağı kuruyemiş yiyebilirsiniz diyor Karatay. (ceviz, badem, fıstık) Kuruyemiş hem tok tutacak hem de karbonhidrat ihtiyacımızı giderecek.
Kahvaltıyı sağlam yapmalısınız. Bir ya da iki haşlanmış ya da tereyağında yumurta. (Evet, tereyağı yasak değil! Ama tabii ki ekmeksiz:) Avuç içiniz kadar beyaz peynir. 8-10 tane zeytin. Bol bol yeşillik, domates, salatalık. Deneyin, eminim doyacaksınız ve şaşıracaksınız. (Kahvaltıda bir küçük dilim ekmek ben yiyorum dayanamayıp ama o kadardan bir şey olmaz:)
Akşam 20:00' den sonra hiçbir şey yemek yok! Meyve dahi akşam sekizden sonra yasak. Sadece şekersiz çay, kahve ve su içebilirsiniz bu saatten sonra.
Meyvenin de azı yarar çoğu zarar! Meyve çok faydalıdır, bol bol yiyelim desek de aslında onun da zararı varmış. Doğal meyve günde bir defa tüketilebilir, daha fazlası zararlı Karatay' a göre. Meyvelerin de bir çoğunun hem glisemik indeksi fazla hem de kalorili. Kanımızdaki şekeri hızlıca artırabilirler. Bu yüzden günde en fazla bir porsiyon yiyoruz. Oturup da meyve sepetini elimize alıp, bir elma, bir armut, bir muz, biraz karpuz, üzüm hepsini aynı günde yemek yok yani:)
Sebzeleri mevsiminde olduğu sürece ve sağlıklı pişirildiği sürece istediğimiz kadar tüketiyoruz. (Kızartma yasak tahmin ettiğiniz gibi:)
Balık, kuzu, dana etleri günde iki kez yenebilir. Yanında bol yeşillik ve sebzeyle. Kızartma değil tabii ki.
Şeker en büyük zarar! Karatay' a göre en zararlı şeylerden biri şeker. Yağdan daha zararlı. Kanımızda normalde bir kesme şeker dolaşırken biz kola içerek bir anda 6 adet küp şeker dolaşmasına neden oluyoruz. Ve şeker vücudumuza çok zarar veriyor. İlk başta zor gelse de en azından azaltılabiliyor. Ben mesela karataydan sonra çay ve kahveme şeker koymayı bıraktım. Size de denemenizi tavsiye ederim.

Sayfa:

Fit Kızlar: Karatay Diyeti: Kalori hesabı yok!

Bence çok etkili bir diyet ama tam anlamıyla uymak gerek.

merhaba kızlar:KK3::KK3:
bu saat oldu totomun üzerine yeni oturdum:KK1::KK1:büyük temizlik başladı evde,haftasonu da boya falan....bugün de koltukları sildim yemek,spor derken resmen bittim:KK24::KK24::KK24:kahvaltımı yazıyım

canım yumurta yemek istemedi,birkaç tane pazı dolması ve 2 tane de biber dolması yedim,yanında peynir ve 1 muz.

40 dk yürüyüp 100 mekiğimi de çektim sabahın köründe
:KK53::KK53:

bu saat oldu totomun üzerine yeni oturdum:KK1::KK1:büyük temizlik başladı evde,haftasonu da boya falan....bugün de koltukları sildim yemek,spor derken resmen bittim:KK24::KK24::KK24:kahvaltımı yazıyım

canım yumurta yemek istemedi,birkaç tane pazı dolması ve 2 tane de biber dolması yedim,yanında peynir ve 1 muz.

kolay gelsin canım mis gibi ferah ferah huzurlu mutlu oturursunuz inşallah :KK16:

Selaaaaam...dün menü blldirimimi yapamadım abimin dogumgunuydu..aksam harika hazırlanmış servislere ve harika pastaya bakmadım bile..ekim'in 1'inde 1 ayım dolacak karatayda..şükürler olsun hiç kacamaksiz ilerliyorum ins boylede devam eder yolum uzuuuun..
dün sabah kahvaltımda;
karatayima kabakli omlet ekledim

aksam;
hamsi bol salata ve
tahin helvası

bugün

sabah;
klasik karatay kahvaltım

Aksam
etli bulgurlu biber dolma
salata
yoğurt

Birazdan turşu kuracağım afiyetle yeriz ins..gelin hep beraber yiyelim..

ıkıncı ogunum şöyle olacak

1 kase ıspanak yemegı
1 kase taze fasulye
1 kase k.t yogurt
1 kase yesıllık salatası
omega3
turk kahvesı

leylakçımm benim evinde temizliğe ihtiyacı var ama hiççç canım çekmiyor:KK53::KK53: napsam ki gaza geldim bak şimdi ufak ufak mutfağa gidip başlayasım geldi hadi ben kaçar:KK55:

Kızlar gecmisi okudum yazmak istediğim çok şey oldu ama telefonumdan giriyorum alinti yapmak zor olacak..aklmda kalanlardan
MENEVSEHULYA canım bir an önce kesin teşhisin konur ins acil şifalar dilerim.senin annenle ilgili yorumların beni çok duygulandiriyor..bir an önce kavuşursun ins..bende babami kaybettim malesef ..aile gibisi yok..dilerim bebisin tez vakitte sana saglikla gelir ve gurbet özlemin bir nebze hafifler tatlım
AKREP33 sanada gecmis olsun canım bir an önce toparlanırsın ins..
DİDEM basın sagolsun zaman herseyin ilacidir..babami kaybettiğimde artık yasayamam dıyordum ama Rabbim veriyor sabrini..ne mutlu sizede babaanneniz için böyle güzel duygularınız var..canım Allah annene babana uzun ömürler varsın onların acısı çok zor..şimdilik bu kadar..esim yarın yurtdışına gidecek hazırlık yapacagım isim çok hepinizi kucaklıyorum

Son düzenleme:
DÜNKÜ MENÜM

sabah
1 şeftali
1 domates,4 zeytin,örgü peyniri,2 ceviz,omega3 tek kapsül

öğle
küçük bir parça güllaç(baş ağrısı başlayınca)1 kupa çay,yarım domates,

(ve benim başağrısı ilerledi dünden bu yana devam eden ishalin ve bulantımın üstüne eklendi.baktım kötü oluyorum eşimi aradım hemen ben fenayım gel hastaneye gidelim diye ki kolay kolay dr. a gitmeyen ilaç kullanmayan biriyimdir..tabii eşim gelene kadar son yediklerimde çıktı korkunç bulantılarla..acaip soğuk soğuk ter bastı beni ve her şey heryer dönüyor resmen.eşim geldi apar topar atladık arabaya acile düşünün acilde ayakta durabilmenin son kırıntılarıda gitti hemen tansiyon ölçüldü ve serum takıldı ben kendimden geçmiş haldeyim sadece hissediyorum tekerlekli sandalyeyle yatağa götürüldüm düşünün yani..gözümü açamıyorum herşey dönüyor midemi bulandırıyor..dün öğleden sonrayı hastanede geçirdim..serum kendime getirdi biraz beni..çıkışta tuhaftım ama daha iyiydim.)

akşam
kıymalı domates,tarhana çorbası,ekmek,yeşil soğan,azıcık bal..

(akşamları yemeden geçebiliyodum ama bundan sonra eşim bekçi olucak kesin.ben çorbayı yaparken o domatesleri doğradı tabii bana söylenerek:KK1:akşam yemiyodum ya o beni tüm gün aç geziyoırum sanıyor:KK1:artık mecburen otururum 2 kaşıkla gözüne yiyomuş gibi görünürüm mecburen çünkü akşam çok geç saat oluyor 8i geçiyor yemek saati)

çok çok geçmiş olsun akrepcim nazar deyiyo bu aralar hepimize, devamlı bi hasta herkes :KK50: gözü olanın gözü çıksın diyerek mavi boncuğumuzu takıyorum :nazar:

sağol canım..:KK16::KK16: benim eşimde hiç istemiyordu ama ben de sürrrppppriizzz dedim..valla beğendi..arada değişiklik gerekiyor:KK34:..nasılsa kökü bizde canım :KK9::KK9::KK9:

sorma tatlım 1 yıl var daha :KK5::KK5: olsun sağlık olsun naapalım..senin adına da sevindim....sen de az sabretmemişsin..:KK5::KK5:[/I][/B][/SIZE][/COLOR]

ne iyi yapmışsın sersum güle güle kullan :nazar: benim de eşim uzun seviyo ama saçlarım çok cansız o yüzden hep kulak hizasında kesitiriyorum bi de dümdüz benim saçlarım oohh misss yıka çık :KK1: gerçi ben daha 1 senelik evliyim ama dediğin gibi arada değişiklik iyi oluyo :KK34:

selam arkadaşlar
dün akşam yeşşil fasülyemi yiyip yanına yoğurt olayına aktım 1 avuç ceviz yedim dışarı çıktık çok kararlıydım bişeycikler yememeye amaaa gel görkii eşim balıkçıya girince :KK52: kararlılık gitti mayonezli sosa bana bana kalamar yedim 4-5 lokmada hamsi:KK53: ordan çıkncada çeyrek kokorece bağlayıp kendime yuhu çektim:KK53::KK53:

oooh yarasın :KK52: afiyet olsun arada lazım :KK34:

ya leylak seni tebrik ediyorum hem o kadar iş yapıyosun hem de spor valla bravo :KK9::KK9:

ayrıca güle güle, ağzınızın tadıyla oturun inşallah :nazar:

bu arada öğlen ne yediğimi de yazayım:

1 kase sebze çorbası içtim gittiğimiz yerde hep ekmek arası şeyler vardı yemedim ben de :KK19:

akşama da karnıyarık yapıcam içi dışı her yeri hazır sadece bi taşım kaynaması gerek

yanına da cacık oooohh şimdiden acıktım :KK52:

Kızlar gecmisi okudum yazmak istediğim çok şey oldu ama telefonumdan giriyorum alinti yapmak zor olacak..aklmda kalanlardan
MENEVSEHULYA canım bir an önce kesin teşhisin konur ins acil şifalar dilerim.senin annenle ilgili yorumların beni çok duygulandiriyor..bir an önce kavuşursun ins..bende babami kaybettim malesef ..aile gibisi yok..dilerim bebisin tez vakitte sana saglikla gelir ve gurbet özlemin bir nebze hafifler tatlım

canım çok teşekkür ederim inşallah

gurbet çok zor bende bazen tutamıyorum böyle kendimi işte
güzel dileklerin için çok teşekkürler canım çok sağol :KK16:

ekmeği çok seven biri olarak son 3 ayda toplam 5 dilim ekmek ya yemişimdir ya yememişimdir. yani merak etme yaparsın alışıyor vücut:KK66::KK9:
süper ya bende vazgeçebilirim inşallah.şimdilik iyi gidiyor.ama canım çok tatlı istiyor onu nasıl yapıcam bilmiyorum.
canım çok teşekkür ederim inşallah

gurbet çok zor bende bazen tutamıyorum böyle kendimi işte
güzel dileklerin için çok teşekkürler canım çok sağol :KK16:

canım bende gurbetteyim nasıl zor olduğunu bende çok iyi biliyorum..Allah yar ve yardımcın olsun.

X