Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

herkese günaydınlar dilerim efendim nasılsınız inşallah?:KK16:

Günaydın cnm sana bir hoşgeldin diyemedim.
Hayata karşı azmine hayranım Rabbim şifa versin ve bence çok iyi olucaksın!
Kilo verimin de iyi gidiyor regl olammana rağmen
ben de 2 ay olamadıydım,oldıktan sonra sabah tartıldım 1,3 kg. eksik çıkmıştım...

Bu arada niye regl olmuyosun hormonlarla ilgili bir sıkıntı olabilir?
Göründün mü dr.a ?

Günaydın cnm sana bir hoşgeldin diyemedim.
Hayata karşı azmine hayranım Rabbim şifa versin ve bence çok iyi olucaksın!
Kilo verimin de iyi gidiyor regl olammana rağmen
ben de 2 ay olamadıydım,oldıktan sonra sabah tartıldım 1,3 kg. eksik çıkmıştım...

Hoşbulduk:KK16:. Allah şifa bekleyen herkese acil şifalar versin. Teşekkür ederim buradaki herkesin içtenliğine:KK19:

Günaydın kızlar
maaşAllah hepimiz güzel kg.lar vermişiz.:KK8:
Haftaya ikizcimle loxicim de katılacak inş.aramıza

Şekerkız senin ismini listede gördüm sanki ben ama emin değilim
Saphişcim olaya el koyar okuyunca:KK34:

Sabah kahvaltım:KK56:

2 ad.köy yumurtası (bitirdim köy yumurtalarını ama yenileri yarın akşama yenileri gelecek hem de daha da çok güvendiğim bir yerden)
1 ad.salatalık
Biraz peynir
7-8 ad.zeytin
2 kahverengi kayısı
Bir miktar ceviz
1 mandalina
2 kuru erik
2 x omega 3 (fazlasını almaktan çekiniyorum nedense)

Bugün öğlene dek işteyim.eve gidince yoğun bir temizliğim olacak akşama çaya misafirlerim var.
Dün akşamdan ıslak kek yaptım, bugün de gül böreği ve paket mantı haşlayıp çayla servis edeceğim.
Umarım hepsinden accık ucundan yiyerek geçiririm bu sınavı da..

afiyet olsun tatlım ben lıstede goremedım cnm oyuzden merak ettım kımsecıkler cevp vermedı:KK43:

Bildirim: 18.11.2011
Rumuz: sekerkiz67
Başlangıç tarihi: 25.10.20011
Başlangıç kg: 85.50
Geçen hafta: 83.50
Bu hafta: 81.40
Fark: - 2.10
Toplam fark: - 4.10
Beden:44-46
Spor: arada sırada
Boy: 1.65
Hedef: 60

DÜNKİ GÖNDERİM ARKİDESLER LİSTEDE YOKUM EMME :KK43:

canım birinci sayfadaki listede ismin yok senin
ondan sıralamaya giremedin sanırım
listeye girmek için öncelikle sıran geldimi bu listeyi yapabilecek misin ona karar ver,
sonra listeye aday olarak adını yazdırıyosun ve 2 hafta düzenli menü bildirimi yapıyosun.

bu hafta 2 kg vermişsin maşşAllah sana:nazar:
başarılarının ay pardon:KK1: kilo verişlerin devamını dilerim:KK54:

canım birinci sayfadaki listede ismin yok senin
ondan sıralamaya giremedin sanırım
listeye girmek için öncelikle sıran geldimi bu listeyi yapabilecek misin ona karar ver,
sonra listeye aday olarak adını yazdırıyosun ve 2 hafta düzenli menü bildirimi yapıyosun.

tatlım duzenlı bıldırım yapıyorum zaten ben evet lıste yapabılırım

Kızlar birşey sormak istiyorum müsli ( N....t falan) yiyebiliyor muyuz? sabah yumurta yemedim akşam çılbır yapmayı düşündüğümüz için:KK17: öğlen müsli yiyim dedim

Son düzenleme:
ben de oylEydım kolaysa yuru tempolu tempolu120 kg ıdım,toksın gırdımı kesmem lazımdı ,ama benı neyın zehırledıgını bılmıyordum kı........Motorunuz 2000 beygır gucunde bıle olsa,tekerlerden bırı patlaksa onunla hız yapamazsınız,varıs de boyle bırsey ıste bacakta,zaten topu topu 7 kg kemıgım var gerısı yag,et,su vb,hareketımın de bır sınırı olmalıydı,once duraklarda otura otura yurumeye basladımdı,sonra mutluluk veren seylerı yapmaya basladım ,dugun tv yı actım cıftetellı oynamaya basladım ,evde kımse yokken daha ıyı oynayabılıyor ınsan ? ,dugun yayınları ortalama 40 dakıka fılan kım takar kaldırdım kolları "Aman bulguru kaynatırlarrr ?",bır sure sonra hakkaten dugundeymıs gıbı oluyor unutuyorsun tv ızleyerek oynadıgını,,,,,,:KK24:? Gıder gıder gıder dedıgın ne kı gıder.? Aman bır dılım ekmek az yersen ,emınol yılda bes kılo gıder ?:KK24: Cok meraklıysan otur otur hesapla kac kılo gıderrrrrr ? ? ? ? ? ? ?......(Bu kısımı uzun hava olarak soyleyelım) ? .............uzun havanın ustune e bıraz hareket ? Tokum kızlar tokum.Fastfoodcularda yokum?Gıdıdıyor kılolarrr.? varısllerım sustular.Damarlarım acılıyor ? Iyı hıssedıyorum ? Daha cok calısabılıyorum ? Tokum valla tokum .Tatlıcılarda da yokum ?zayıflayıncabuluruz bır yol ,yaparız baklavanın da saglıklı olanını ?Esmer un tereyagı,krıstal saydam tuz,su,serbet olarak taze meyve suyu uzerıne dokerız sıcak baklavanın uzerıne taze sıkılmıs portakal suyu(sımdı portakallar da cok sekerlı zaten ? uygununu buluruz artık? seker kaynatıp ıcmek yok,meyve kaynatıp ıcmek yok . Hopaa ? ? ? ? ? ? Tutmayın benı tutmayın ? Kıs kıs kılolar kıs kıs ? Lımonu sıkarım fıs fıs ? Oynamam lazım hopaaa ? ? ? kalk bacım kalk oyna bu dıyette fısdık,fıstık serbest ? Tereyagı zeytınyagı serbest.? ? ? Gunde sekız yumurta serbest ? Hopaaa ? ? Tutmayın benı. ? Tılıılılılııı ? ? ? ? Kıs kıs kılolar kıs kıs...........

ben de oylEydım kolaysa yuru tempolu tempolu120 kg ıdım,toksın gırdımı kesmem lazımdı ,ama benı neyın zehırledıgını bılmıyordum kı........Motorunuz 2000 beygır gucunde bıle olsa,tekerlerden bırı patlaksa onunla hız yapamazsınız,varıs de boyle bırsey ıste bacakta,zaten topu topu 7 kg kemıgım var gerısı yag,et,su vb,hareketımın de bır sınırı olmalıydı,once duraklarda otura otura yurumeye basladımdı,sonra mutluluk veren seylerı yapmaya basladım ,dugun tv yı actım cıftetellı oynamaya basladım ,evde kımse yokken daha ıyı oynayabılıyor ınsan ? ,dugun yayınları ortalama 40 dakıka fılan kım takar kaldırdım kolları "Aman bulguru kaynatırlarrr ?",bır sure sonra hakkaten dugundeymıs gıbı oluyor unutuyorsun tv ızleyerek oynadıgını,,,,,,:KK24:? Gıder gıder gıder dedıgın ne kı gıder.? Aman bır dılım ekmek az yersen ,emınol yılda bes kılo gıder ?:KK24: Cok meraklıysan otur otur hesapla kac kılo gıderrrrrr ? ? ? ? ? ? ?......(Bu kısımı uzun hava olarak soyleyelım) ? .............uzun havanın ustune e bıraz hareket ? Tokum kızlar tokum.Fastfoodcularda yokum?Gıdıdıyor kılolarrr.? varısllerım sustular.Damarlarım acılıyor ? Iyı hıssedıyorum ? Daha cok calısabılıyorum ? Tokum valla tokum .Tatlıcılarda da yokum ?zayıflayıncabuluruz bır yol ,yaparız baklavanın da saglıklı olanını ?Esmer un tereyagı,krıstal saydam tuz,su,serbet olarak taze meyve suyu uzerıne dokerız sıcak baklavanın uzerıne taze sıkılmıs portakal suyu(sımdı portakallar da cok sekerlı zaten ? uygununu buluruz artık? seker kaynatıp ıcmek yok,meyve kaynatıp ıcmek yok . Hopaa ? ? ? ? ? ? Tutmayın benı tutmayın ? Kıs kıs kılolar kıs kıs ? Lımonu sıkarım fıs fıs ? Oynamam lazım hopaaa ? ? ? kalk bacım kalk oyna bu dıyette fısdık,fıstık serbest ? Tereyagı zeytınyagı serbest.? ? ? Gunde sekız yumurta serbest ? Hopaaa ? ? Tutmayın benı. ? Tılıılılılııı ? ? ? ? Kıs kıs kılolar kıs kıs...........:KK24: Tokum kızlar tokum.Fastfoodcularda yokum:KK24:Gıdıdıyor kılolarrr.:KK24: varısllerım sustular.Damarlarım acılıyor :KK24: Iyı hıssedıyorum :KK24: Daha cok calısabılıyorum :KK24: Tokum valla tokum .Tatlıcılarda da yokum :KK24:zayıflayıncabuluruz bır yol ,yaparız baklavanın da saglıklı olanını ?Esmer un tereyagı,krıstal saydam kaya tuzu,su,serbet olarak taze meyve suyu uzerıne dokerız sıcak baklavanın uzerıne taze sıkılmıs portakal suyu(sımdı portakallar da cok sekerlı zaten ? uygununu buluruz artık? seker kaynatıp ıcmek yok,meyve kaynatıp ıcmek yok . Hopaa :KK66: :KK66: :KK66: :KK9: :KK9: :KK9: Tutmayın benı tutmayın :KK24: Kıs kıs kılolar kıs kıs :KK24: Lımonu sıkarım fıs fıs :KK24: Oynamam lazım hopaaa :KK9: :KK9: :KK9: kalk bacım kalk oyna bu dıyette fısdık,fıstık serbest :KK24: Tereyagı zeytınyagı serbest.:KK9: :KK9: :KK9: Gunde sekız yumurta serbest :KK24: Hopaaa :KK66: :KK66: Tutmayın benı. :KK1: Tılıılılılııı :KK66: :KK66: :KK9: :KK9: hadı canım ugurlar olsun sevgıyle ugurluyoruz,sızınle de olmak guzeldı.Artık beslenırız,zehırlenmeyız.

"Kış kış kılolar kış kış limon sıkarım fıs fıs!
Tokum kızlar tokum.Fastfoodcularda yokum"
:21 :21: :21:
Bugünlerde ağzımdaki en popüler şarkı

Kızlar birşey sormak istiyorum müsli ( N....t falan) yiyebiliyor muyuz? sabah yumurta yemedim akşam çılbır yapmayı düşündüğümüz için:KK17: öğlen müsli yiyim dedim

cnm onlar da hazır gıdaya giriyor
yasak diye biliyorum.

öğlen için sana önerim:

1 tane ithal yada 2 tane yerli muz
yanında 1 kase çerez:KK56:

profitcim ellerine sağlık:KK19::KK19::KK19::KK19:

kilo veren herkesi tebrik ediyorummmm:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:ben ve ikiz sondan birinci olmusuz ama olsunnn,önümüzdeki hafta liderliği biz zorlayacagız demek kii:KK9::KK9:

e hadı bakal
ım rekabet olmadan olmaz zaten:KK1::KK1::KK1:

kahvaltım
2yumurta uzerı yesıllık
3zeytın
peynır
2kayısı
2 badem
1cevız
1erık
2omega3

yesıl car

günaydın......:KK19:
sabah:2 yumurtadan omlet
5-6 zeytin
biraz peynir
5-6 fındık
1 bardak süt(2 çay kaşığı nescafe koydum-ama beğenmedim):KK53:

Soru : doktor hanım benim bir sorum daha olacak; karatay diyetiyle 26 Hazirandan beri 75 kg dan 68 kg a düştüm. çok mutluyum yalnız yıllardır halsizlik sorunum var ve beslenme tarzımı da değiştirmiş olmama rağmen düzelmedi. bazı günler daha da halsiz oluyorum. önerebileceğiniz bir şey var mı bu konuda? şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Kanınızı, kan demiri ve D-vitaminizi kontrol ettirin...Vitamin takviyesi öneml,.bol bol ızgara ve buğulama hamzi yeyin. Trabzon yağını ihmal etmeyin!! Tokluk kan şekerinize ve insüline de baktırmalısınız. Bol bol yüzmelisiniz!!! Kolay gele. Aç kalmanıza gerek yok..Doyuncaya kadar yeterli miktarda yemelisiniz. Kabız olmayın sakın Prof. Dr. MCanan Efendigil Karatay
Detay için burayı tıklayınız
Cevap Tarihi : 11.09.2011 10?00. .............:KK71:.............. Merhaba Canan Hanım,
Kitabınızı okudum ve son bir aydır uyguluyorum. Haftada yarım kilo ancak verebiliyorum, bence sağlıklı bir hız. Genelde hiçbir sağlık problemim yok, 6-7 kilo fazlamdan başka. Ama sürekli halsizim, ciddi bir kansızlıkta yok, limitin biraz altında sadece.
43 yaşındayım, günlük omega 3 kapsülü dışında, kullanmamız gereken “günlük, haftalık veya kür olarak önerebileceğiniz” vitamin veya minarel takviyesi var mı?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

07.09.2011 00:06:00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. M Canan Efendigil KARATAY tarafından cevaplanmıştır.
Cevap : Omega 3 ile kuvvetli bir antioksidan almalısınız. Kan demirinize ve D-vitaminize baktırmalısınız. Yürümeye de başlayın ve bol su için...

Az yemek yemeyin, doyuncaya kadar yemelisıniz.

Prof. Dr. M Canana Efendigil Karatay .....................796391 | Soran : OZLEM-1053052 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Canan Hanım,
Kitabınızı merakla bir solukta okudum ve hevesle uygulamaya başladım. Uygulama ile ilgili 2 sorum var:

1. Akşam saat 19:00'dan sonra bir şey yememe kuralı ile ilgili olarak: Finans kurumunda çalışıyorum ve işten 18:00 civarında çıkıyorum. Evime vasıta ile veya yürüyerek 19:00-19:30 arasında varabiliyorum. Akşam yemeğini en kısa yoldan hazırlayıp masaya oturmak 19:50-20:00 civarını buluyor. 20:30 civarında yemek ve atıştırmalık bölümünü sonlandırıyorum. 23:00'de yatıyorum. Bu şartlarda 19:00'da akşam yemeğini sonlandırma kuralına uyamıyorum. Bu konu ile ilgili görüşünüz öğrenmek isterim..

2.Soda / maden suyu ile ilgili olarak kitabınızda bir not göremedim. İşlenmiş gıda grubuna girer mi?

Çok teşekkürler...
04.10.2011 13?00 tarihinde sorulmuştur.

--------------------------------------------------------------------------------

Cevap :
Akşam yemeği 19:00-20:00 arası da olabilir. Ancak ne kadar erken bitirirseniz o kadar iyidir.

Kilolunuz fazla ise soda ve maden suyu da içmememlisiniz.

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay
796334 | Soran : gerillaz78 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhabalar Canan hanım,
1-hazır ayran içiyorum zararı var mıdır?
2- anksyete ve panik bozukluk için öneriniz nedir?
3- ailem illa ekmek ye die ısrar ediyor, yarım avuç kadar yiyorum, zarar var mıdır?
teşekkür ederim cevabınız için.
04.10.2011 12?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Ayran en sağlıklı içecektir. Hazır ayranların tuzu fazladır. Ekmeğin hiiiiiiiiç bir faydası yoktur!!!! 33 yaşındaki bir hanıma ailesi hala ne yemesini söylüyorsa yandık derim!!!

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay..................807373 | Soran : gamze-398469 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhabalar Canan Hanim,
Saygilar sevgiler.Bu size 4.cu kez yazisim benden biktiniz ama.size belirtmek istiyorumki 3.hafta o kilo kaybi oldugunuz soylemistim.ama size 3.yazisimdan hemen ertesi gun tartilmistim.75.60 dan 74.40 inmisim cok sevindeim ama 4 haftada 1 kilo cok az kaldi.sionucta cok az yiyorum 4 saat ararliklr la yiyorum.meyve yemiyorum.oysa ki meyveyi cok severim.birde ben hic ekmek ,tatli beyaz un tamamen hayatimdqn cikardim.yemek miktarlarinizi cok azyiyoru.acaba ondanmi kilo veremiyorum ara ogun yemoiyorum ogunlerim arasi 4 saatten az olmuyor.bu hafta basinda tekrar tardildim yani 6 gun sonra ama dehsete dustum.76.60 olmusum bu nasil sizce normalmi..ayrica ilaclarimi beloc ve prozac gun asiri iciyorum.ben cok azimliyim ama azmim kirilmaya basladi.bana yardimci olun yalvaririm.bu gece birazda panik atatk gecirdim.ayrica tansiyon aleti ictigim gun basim agriyor.bende tansiyonumu olctum 11-6 sasirdim bana cok dusuk basimin ondan agridgini dusundum..sizce de olabilirmu?
26.10.2011 01?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

ÇOOOOOOOOOOOK az yerseniz kilo tabii ki veremezsiniz. Sağlıklı yiyecekleri doyuncaya kadar yemelisiniz!!!! Yol yürümelisiniz.

Herkesin kilo verme hızı değişiktir...Kendinizi kimseyle de kıyaslamayın...

ayda şukadar gibi ölçülere de aldırmayın. Önce dinçleşmeniz ve enerji kazanmanız önemli....Az mı verdim? çok mu verdim sarmalına kafanızı sakın ama sakın haaaaa takmayın, lütfen!!! Bol yemel,isiniz, doğru olanları. Kitabı iyi okumalı ve anlamalısınız.

Prof. Dr. M Canana Efendigil Karatay....................#795678 | Soran : loxandra | Soru Grubu : Genel
Soru : hocam tekrar merhabalar ve kadınlar kulübünden sevgiler.diyetınızı zevkle yapıyoruz ancak ben de dahıl gruptaki bazı arkadaslarım hergun 2 yumurta yemekten(değişik şekillerde de pişirsek) sıkıldık,hatta bazılarımızın midesi bulanıyor. yumurta alerjisi olanlara sabahları 1-2 muz yemelerını önerıyorsunuz.acaba biz de haftada 1 veya 2 defa yumurta yerıne muz yesek olur mu?bir de muzu tok tutucu özelliğinden dolayı mı verıyorsunuz yoksa besin degerı yumurtaya benzıyor mu?,(bildiğimiz kadarıyla çok sekerli bir meyve,diyetlerde sınırlı öneriliyor) cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Muz diyetlerde sınırlı olarak öneriliyor, doğru ama, 6-8 adet de ekmek öneriliyor!!! Öğle değil mi? Hareket şart, sabah yenebilir,ceviz ve peynire çok yakışıyor... Sevgilerimle, herkese kolay gelsin. Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay........ hocam etsiz çiğköfte ve şalgam suyu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?
teşekkürler
16.09.2011 23:09:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Etsiz çiğ köfte nedir İpek? Nasıl yapıiır bişmiyorum. Dikkatli olmalısnz...

Siz kendiniz sağlıklı etli çiğ köfte yapıp, yemelisiniz.
.............Soru : Sevgili Hocam,,
Kitabınızı zevkle okudum, emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim birkaç sorum olacaktı. Ekstradan vitamin veya benzeri ürünler almamız gerekiyor mu? Karbonhidratı nasıl alacağız? Ton balığı yiyebiliyor muyuz? Salataya katmak için nar ekşisi kullanabiliyor muyuz? Az da olsa bitter çikolata yiyebiliyor muyuz? Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Zaman zaman size danışma ihtiyacı duyacağım.
Saygı ve sevgilerimle,
07.07.2011 12:05:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Fındık fıstık ceviz doğal karbonhidrat kaynağıdı. Omega-3 almalısınız. Ton balığı konserve kullanmamalısınız. Nar ekşisi taze ve doğal olamalı....

Çikolata azıcık yiyebilirsiniz ama insülin direncini başlattığını hatırlayın.

Prof. Dr.M Canan Efendigil Karatay

kılzar sorumun cevabını buldum ,konserve ton balığı yenmemeliymiş............Sayın Canan Hocam sizin karatay diyetinizi uygulamaya başladım kendimi son derece iyi hissediyorum.hatta uzun zamandan beri kullandığım depresyon ilacımı bile azalttım.en kısa sürede onada ihtiyacım olmayacak buna inanıyorum.Yanlız ben meyve yemeyi çok seviyorum.diyetinizde meyveyi ne zaman yemem gerektiğine bir türlü karar veremedim.bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Meyveyi 3 ana öğün ile birlikte mi yemeli bu konu kafamı karıştırdı.Kalbinize sağlık iyiliğiniz yüzünüze yansıyor sevgi ve saygılarımla
15.06.2011 14?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Teşekkürler Ayşe Hanım, beni mutlu etdi haberleriniz.
Meyve fazla yanmeyecek. Akşam sekizden sonra hiç yenmeyecek.
Yemeklerden hemen sonra atlı niyetine yenebilir. Ya da örneğin, kocaman bir tabak papaz eriği, ya da çilek ya da kiraz yemek yerine bol bol yenebilir!!

Kionuz fazla ise aşırıya kaçmamalısınız. 2-3 gr günde omega-3 alırsanız depresyon ilacından hemen kurtulmanız da mümkün olur. Tabii azaltarak yavaş yavaş bırakmalısınız!

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay ..............771583 | Soran : etk-1019765 | Soru Grup : Genel
Soru : Canan Hanım,
""Karatay Diyeti"" kitabınız aracılığıyla sizi tanıdığıma çok memnun olduğu belirterek başlamak istiyorum. 2000 yılında henüz GI, insulin direnci, kan şekeri, vbg... konular halk arasında konuşulmuyor, hatta bir çok meslektaşınız bu gerçekleri gözardı ediyorken ben kendimce sağlıklı beslenme sistemi dediğim bir düzen kurdum, bilimsel olarak sizin bu tarz bir beslenmeyi önermeniz beni hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Kitabınızı okurken 3 soru takıldı aklıma; 1. çocuk beslenmesinden de basit karbonhidratları çıkartmamız mı gerekiyor, pirinç, makarna gibi...2. protein ağırlıklı beslenmenin böbrek açısından zararı var mıdır? yetişkin bir kadının günlük protein miktarı max. ne olmalıdır. 3. uyguladığım sağlıklı beslenme sisteminde meyveyi hiç kesmedim, hatta fazlasıyla yedim-muz,üzüm,nar gibi olanlar hariç- ve zararını görmeden zayıfladım, sizin meyve şekeri kısıtlamanız biraz fazla değil mi?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
01.09.2011 22?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Çocuklar içinde boş kalorili, hazırlanmış yiyecekler zararlıdır. Protein doyuncaya kadar yemelisiniz. Her açıdan sağlıklıdır.

Düşüm Gİ meyve yemelisiniz. fructose en tehlikewli şekerdir, kısıtlama ondandır. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. İnsülin direncini başlatmaktadır.

Soru : Merhaba Canan Hanım, 15 gün önce kitabınızla tanıştım ve uygulamaya karar verdim. 89 kg olarak başladım, 85,5 kg'ye düştüm. Tavsiyelerinizi uyguluyorum, kitabınızdaki örnek menüde bir gün akşam 2 kibrit kutusu kadar tahin helvası vermişsiniz, ben bunu şimdilik yemedim ama bunun yerine çikolata yiyebiliyor muyuz? Ayrıca, yalnızca bir sefere mahsus baklava cinsi bir tatlı yersek bütün program boşa mı gitmiş olur?
Öğlen yemeğinde et yerine peynir yenebilir mi?
Şimdiye kadar yalnızca bir kez de 3 kaşık mantı yedim akşam yemeği olarak, program boşa gitmiş olur mu? Yediklerim konusunda biraz paranoyaklaştım, sorular saçma geldi ise kusura bakmayın lütfen, sizinle tanışmak ve muayene olmak için randevu aldım, yaklaşık 3 ay var umarım sizi görene kadar kilo vermiş olacağım. Herşey için çok teşekkür ederim.. Saygılarımla,

18.08.2011 12:03:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Çikolata ile Helva ay nı değildir. Çikolata sıfır olmalıdır. İsterseni< tabii ki yiyebilirsiniz ama, insülin direnciniz devam eder....Baklava da, mantı da aynı etkiyi uapar
755770 | Soran : ipek-862466 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Canan hanim.bir soru daha soruyorum:) simdi mesela yemegi fazla kacirdik ama yediklerimiz dusuk glisemik indeksli seyler.AMA FAZLA.sekerimiz yukselir mi?insulin direncini kirma konusunda basa mi donmus oluruz?eger sekerimiz yukseliyorsa yemek ardindan limon suyu icersek sekerimiz dengeye gelir mi? saygilar, sevgiler
15.08.2011 10?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin fazla yenmesi Buna 'glisemik yük' diyoruz.

Nisbeten, fazlaca insülin salgılatır. Bir süre sonra, zaten zamanlamaya da dikkat ederseniz, fazla yemek ihtiyacı yok oluyor.Yoğun ve kuvvetli protein yemek önemli.

Büyük ve aşırı büyük porsiyonlar doğru değil...............771583 | Soran : etk-1019765 | Soru Grup : Genel
Soru : Canan Hanım,
""Karatay Diyeti"" kitabınız aracılığıyla sizi tanıdığıma çok memnun olduğu belirterek başlamak istiyorum. 2000 yılında henüz GI, insulin direnci, kan şekeri, vbg... konular halk arasında konuşulmuyor, hatta bir çok meslektaşınız bu gerçekleri gözardı ediyorken ben kendimce sağlıklı beslenme sistemi dediğim bir düzen kurdum, bilimsel olarak sizin bu tarz bir beslenmeyi önermeniz beni hem mutlu etti hem de gururlandırdı. Kitabınızı okurken 3 soru takıldı aklıma; 1. çocuk beslenmesinden de basit karbonhidratları çıkartmamız mı gerekiyor, pirinç, makarna gibi...2. protein ağırlıklı beslenmenin böbrek açısından zararı var mıdır? yetişkin bir kadının günlük protein miktarı max. ne olmalıdır. 3. uyguladığım sağlıklı beslenme sisteminde meyveyi hiç kesmedim, hatta fazlasıyla yedim-muz,üzüm,nar gibi olanlar hariç- ve zararını görmeden zayıfladım, sizin meyve şekeri kısıtlamanız biraz fazla değil mi?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
01.09.2011 22?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Çocuklar içinde boş kalorili, hazırlanmış yiyecekler zararlıdır. Protein doyuncaya kadar yemelisiniz. Her açıdan sağlıklıdır.

Düşüm Gİ meyve yemelisiniz. fructose en tehlikewli şekerdir, kısıtlama ondandır. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. İnsülin direncini başlatmaktadır.

Soru : Merhaba Canan Hanım, 15 gün önce kitabınızla tanıştım ve uygulamaya karar verdim. 89 kg olarak başladım, 85,5 kg'ye düştüm. Tavsiyelerinizi uyguluyorum, kitabınızdaki örnek menüde bir gün akşam 2 kibrit kutusu kadar tahin helvası vermişsiniz, ben bunu şimdilik yemedim ama bunun yerine çikolata yiyebiliyor muyuz? Ayrıca, yalnızca bir sefere mahsus baklava cinsi bir tatlı yersek bütün program boşa mı gitmiş olur?
Öğlen yemeğinde et yerine peynir yenebilir mi?
Şimdiye kadar yalnızca bir kez de 3 kaşık mantı yedim akşam yemeği olarak, program boşa gitmiş olur mu? Yediklerim konusunda biraz paranoyaklaştım, sorular saçma geldi ise kusura bakmayın lütfen, sizinle tanışmak ve muayene olmak için randevu aldım, yaklaşık 3 ay var umarım sizi görene kadar kilo vermiş olacağım. Herşey için çok teşekkür ederim.. Saygılarımla,

18.08.2011 12:03:00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :
Çikolata ile Helva ay nı değildir. Çikolata sıfır olmalıdır. İsterseni< tabii ki yiyebilirsiniz ama, insülin direnciniz devam eder....Baklava da, mantı da aynı etkiyi uapar
755770 | Soran : ipek-862466 | Soru Grup : Genel
Soru : Merhaba Canan hanim.bir soru daha soruyorum:) simdi mesela yemegi fazla kacirdik ama yediklerimiz dusuk glisemik indeksli seyler.AMA FAZLA.sekerimiz yukselir mi?insulin direncini kirma konusunda basa mi donmus oluruz?eger sekerimiz yukseliyorsa yemek ardindan limon suyu icersek sekerimiz dengeye gelir mi? saygilar, sevgiler
15.08.2011 10?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin fazla yenmesi Buna 'glisemik yük' diyoruz.

Nisbeten, fazlaca insülin salgılatır. Bir süre sonra, zaten zamanlamaya da dikkat ederseniz, fazla yemek ihtiyacı yok oluyor.Yoğun ve kuvvetli protein yemek önemli.

Büyük ve aşırı büyük porsiyonlar doğru değil.............#795676 | Soran : loxandra | Soru Grubu : Genel
Soru : hocam tekrar merhabalar ve kadınlar kulübünden sevgiler.diyetınızı zevkle yapıyoruz ancak ben de dahıl gruptaki bazı arkadaslarım hergun 2 yumurta yemekten(değişik şekillerde de pişirsek) sıkıldık,hatta bazılarımızın midesi bulanıyor. yumurta alerjisi olanlara sabahları 1-2 muz yemelerını önerıyorsunuz.acaba biz de haftada 1 veya 2 defa yumurta yerıne muz yesek olur mu?bir de muzu tok tutucu özelliğinden dolayı mı verıyorsunuz yoksa besin degerı yumurtaya benzıyor mu?,(bildiğimiz kadarıyla çok sekerli bir meyve,diyetlerde sınırlı öneriliyor) cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Muz ile birlikte ceviz, ya da fındık, fıstık yenirse, hazmı yavaş olacağından korkmayın. Sabah kahvaltısı 24 saat içinde en kuvvetli öğündür, boş kalori içeren ekmek grubundan uzak durulması sağlıklı olur. Ek olarak, seviyorsanız sabah kahvaltıda balık da yenebilir, soğuk olarak...kuzey ülkelerinde olduğu gibi...son derece tok tutuyor..Denemekte fayda var. Hepinize sevgiler ve de kolay gelsin.. Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay ........Soru : Sayın Hocam, oncelikle size verdiginiz degerli bilgiler icin cok tesekkur ederiz. Esim annem ve ben kitabınızda yazdıklarınıza uymaya gayret ediyoruz. Bu arada york testi yaptırdım hicbir gıdaya karsı intoleransım cıkmadı. Ne zaman kacamak yapacak olsak midemizde eksime olmaya basladı daha onceden hic olmuyordu bu durum. Ben emziren bir anneyim, oglum 14 aylık oldu yavas yavas kesebilirim. Kilo verme hızımın daha da artmasını istiyorum , sekeri tamamen bıraktım ancak cok sut iciyorum. Aralarda sut icmemin sakıncası olur mu ? Bir de annemin tiroidi var daha yavas oluyor kilo vermesi ona ne onerebilirsiniz ? Fındık ,fıstık ,badem ve cevizin bir limiti var mı ? Saygılarımla ,
16.07.2011 00?00 tarihinde sorulmuştur.

Cevap :

Hızlı kilo vermek sağlıklı değil Filiz Hanım. Acele etmemelisiniz. Ev dışında yedikleriniz midenizi yakıyordur. Yağları hiçbirzaman sağlıklı değil dikkatli olmalısınız. Süt istediğiniz kadar içebilirsiniz. Doğal olanını tercih edebilirsiniz. Dikkatli olun ithal olmasın!! İthai olanlar ilaçlıdır. Bebğinize ve size zarar verebilir.

Fındık fıstığı bir tabak yemek olarak yiyebilirsiniz, yanında bir iki muz ile lezzetli, doyurucu ve sağlıklı güçlü bir öğün olur. Başka bir şey yemenize gerek yok!!!

Bebeğinizi güle güle büyütün...

Prof. Dr.M Canan Efendigil Karatay ..............Soru : Merhaba Canan Hanım.Size sorum olacaktı.GI indeksi yüksek bensinlerin yanında GI indeksi düşük besinler yersek GI indeksini düşürmüş olurmuyuz.?.Bunun için hangi besinleri tavsiye edersiniz.?.Şunu tam anlayamadım,Kaçamak yaptığımız öğün,ertesi öğün nasıl beslenmeliyiz.?Sebze ağırlıklı mı,yoksa protein ağırlıklı mı olmalı.Teşekkür ederim.
12.10.2011 12:02:00 tarihinde sorulmuştur.
Cevap :

Dengeli ve düşük indeksli beslenmelisiniz. Hepsi doğal olmalı. Her gün 40-50 dakika da yürümelisiniz. Kaçamak insülin direncini artırır, yaptıkca zararlıdır.

Prof. Dr. M Canan Efendigil Karatay
.............

1 öğünüm

2 dılım domates
2 dılım salatalık
bır avuç kasar peynırı
sekersız cay

2.öğünüm

1 tabak çorba
4-5 kasık bulgur pılavı
3 kasık nohut yemegı

öğlen ıs yerınde bunlar vardı kızlar miğdem cok yanıyo ya nedenkı nohut yapmış olabılırmıkı
?

teşekkür ederim ceylin. sen yazınca dolaba koştum daha 2 gün önce bir sürü muz vardı ben ağzıma sürmeden bitirmiş hainler:KK47::KK50:
şimdi minyatür elmalardan çaldım 1 tane yanına da 2 gün kurusu koydum kabuk tarçın karanfilli yeşil çayla birllikte yiyorum:KK56:

X