Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

canan hoca gi düşük gıdaları ölçüsüzce yediğimizde bu sefer glisemik yükün arttığını bunun da kilo vermeyi yavaşlattığını söylüyor ben de glisemik yük kavramını biraz araştırdım

GLİSEMİK YÜK KAVRAMI

Gİ değeri 55-70 arasında olan karbonhidratlar orta, 55'in altındakiler düşük olarak kabul edilmektedir. Glisemik indeks yerine "glisemik yük" (GL) kavramını kullananlar çoğunluktadır. Glisemik yük, bir yiyeceğin bir porsiyondaki gerçek karbonhidrat miktarını ölçer ve daha doğru sonuçlar verir. Havuç, pancar gibi glisemik indeksi yüksek, ama bol su ve posa içermeleri sonucu orta derecede bir karbonhidrat yükü oluşturmaları nedeni ile glisemik yükü orta düzeyde olan besinlere yapılan haksız yaklaşımlar, Gİ yerine GL kavramının kullanımı ile çözümlenmiştir. Havuç ve pancar, Gİ değeri dikkate alındığında sorunlu-yavaş karbonhidratlar sanılırken glisemik yük kavramı dikkate alındığında düşükle orta arasında bir yerlere yerleşirler. Glisemik yükün 20'den fazlası yüksektir. 11-19 arası orta, 11'in altı düşük glisemik yük olarak kabul edilir.

Glisemik Yük

Glisemik yük (GY) bir günde yenen karbonhidrat miktarının oluşturduğu toplam şeker yüküdür. Glisemik yük fazlaysa yani bir günde fazla karbonhidrat alırsanız bu da zararlıdır. Glisemik indeksi düşük gıdaların günlük tüketim miktarı da bu nedenle önemlidir. Diğer bir deyimle karbonhidratın kalitesi kadar miktarı da önem taşımaktadir. İşte glisemik yük bir karbonhidratın hem Gİ’ni (kalitesini) hem de kantitesini yansıtır. Aşırı miktarda düşük GI'li karbonhidrat yenirse yine kilo alınır. Bu nedenle günlük alınan glisemik yük yani karbonhidrat miktarı da önem taşır. Her gıdanın Gİ ile GY miktarı aynı değildir. Glisemik yükü hesaplamak için yenen gıdanın Gİ’i ile o gıdadaki karbonhidrat miktarı çarpılarak 100 sayısına bölünür. Bunu şöyle formüle edebiliriz:

Glisemik Yük = (Gİ x yenen karbonhidrat miktarı gram olarak) / 100

Bir elmayı göz önüne alalım. Elmanın Gİ’i 40 olup 15 gram karbonhidrat içerir. Bu elmanın GY= 40x 15/100=6 olarak bulunur.

Küçük ve fırında pişmiş bir patatesi göz önüne alırsak onun Gİ’i 80 olup 15 gram karbonhidrat vardır. Bunun GY’ü şöyledir: GY= 80x15/100=12 çıkar.

Görüldüğü gibi patatesin glisemik yükü elmanınkinin 2 katıdır.

Gıdalardan glisemik yükü daha az olanı tercih etmek daha sağlıklıdır. Glisemik yük 20 ve üzerinde ise yüksek, 11-19 arası orta, <10 ise düşük GY'lüdür denir.

Burada amaç fazla karbonhidrat almamaktır. Kilo vermek için yeteri kadar karbonhidrattan fazlasını almamak gerekir ve başlangıçta günlük glisemik yük 60-75 olmalıdır. Her öğünde 15 GY olacak şekilde gıda alınmalıdır. Her ara öğünde ise 10 GY kadar karbonhidrat alınmalıdır. Gebe veya emzirenlerde GY 130 olmalı, çok aktif iseniz GY 100-150 olmalıdır.
Gıdaların Gİ ve GY değerleri tabloda verilmiştir.
Yemeklerde yağ, protein ve karbonhidrat birlikte yendiği halde Gİ değerleri yine de faydalı olmaktadır.
Basit şekerleri içeren çoğu gıda kan şekerini nişastalı gıdalar kadar artırmaz.
Bir yemeğin asit oranı artarsa Gİ&#8217;i azalır. Salataya sirke ve limon koymak yemeğin GI&#8217;ini azaltır.

bence daha hızlı kilo verirsin ama hurma da çok şekerli doktor mu önerdi

evet kayısı yerine hurmayı onerdi.
bir sürü de faydası varmış bilmiyordum..
linkte var. İncelersiniz belki bir de kan sekerini cok fazla yukseltmiyor sanırım..:)

Hurmanın Faydaları - Hurma Faydaları | Bitkilerle Tedavi - Bitkisel Tedavi

Hurmanın Faydaları | ONLINE HURMACI - Türkiye'nin Hurma Marketi

Şekeri Ayarlar

Vücuttaki şeker oranını ayarlayan (regüle eden) tek meyve hurmadır. hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı olumsuz olarak etkiler, ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz, böbrekler, kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri, kan şekeri yüksekliğidir.

bence daha hızlı kilo verirsin ama hurma da çok şekerli doktor mu önerdi

1,5 ayda 10kilo muuuu. çok hızlı. aman sağlığınıza dikkat edin. sukan yaparak ödemini atmşsındır fazla suyunu da atmışsındır. o nedenle bu kadar hızlı kilo veremezsin. güzel güzel sağlıklı sağlıklı beslenip haftada 1-1,5 kilo verirsin

arkadaslar selam
dukan diyeti bir sure sonra bırakınca / ya da normal duzene gecince bel cevresini daha sonraki zamanda hızlı bir sekilde yaglandırmaktadir. Sürekli de yulaf kepegi omlet sıkıcı olmakta bir sure sonra. :)) karin iç yaglanmasını tamamen hızlandırıyor. ben de geçen sene yapıp 2 ay gibi 8 e yakın verdim. Ancak kilo almama durumuna ragmen iç yaglanmam iki katına cıkmıs yapılan testlerde görüldü. naçizane oneridir. yapın veya yapmayın demiyorum ama dikkat edelim ltf

Arkadaşlar ızgara köfte yapacağım ama köftenin içine bayat ekmek içi de koymak istemiyorum, hazır köfte harcı da... Siz nasıl yapıyorsunuz acaba?

Arkadaşlar ızgara köfte yapacağım ama köftenin içine bayat ekmek içi de koymak istemiyorum, hazır köfte harcı da... Siz nasıl yapıyorsunuz acaba?

ben soğan kekik k.biber k. biber ve kimyon koyuyorum bazen sarımsak da koyarım ymurta koyarsan cıvık olacağı için ekmek gerekir o nedenle yumurtasız yapıyorum ama azıcık ekmek de dert değil bence ince bulgur da ekmek yerine koyabilirsin

Son düzenleme:
ben soğan kekik k.biber k. biber ve kimyon koyuyorum bazen sarımsak da koyarım ymurta koyarsan cıvık olacağı için ekmek gerekir o nedenle yumurtasız yapıyorum ama azıcık ekmek de dert değil bence ince bulgur da ekmek yerine koyabilirsin

Çok teşekkürler canım, çok az ince bulgur koyayım da ızgara da dagılmasın, iyi ki hep buradasın :)

kızlar nasılsınız neler yapıyorsunuz keyifler yerinde mi
gayet iyiyim,kızımı arabasına koyup oğlumu okula bıraktım, ondan sonrada 1 saat yürüyüş yaptım ama çok tempolu değildi bebek arabasıyla nasıl oluyorsa o kadar işte..o bile iyi geldi .öğlen yemeği olarak keten tohumlu yoğurdumu yedim biraz önce.senin keyifler nasıl?

arkadaslar selam
dukan diyeti bir sure sonra bırakınca / ya da normal duzene gecince bel cevresini daha sonraki zamanda hızlı bir sekilde yaglandırmaktadir. Sürekli de yulaf kepegi omlet sıkıcı olmakta bir sure sonra. :)) karin iç yaglanmasını tamamen hızlandırıyor. Ben de geçen sene yapıp 2 ay gibi 8 e yakın verdim. Ancak kilo almama durumuna ragmen iç yaglanmam iki katına cıkmıs yapılan testlerde görüldü. Naçizane oneridir. Yapın veya yapmayın demiyorum ama dikkat edelim ltf

dukan diyetine eğer bütün evrelerine uyarak yaparsak bi sıkıntı yok.evet ben 1,5 ay da 10 kilo verdim.ama daha sonra bıraktım ve 1 yıl gibi bir sürede 12 kilo olarak geri aldım :KK43: inş.karatayla kilolarımdan sağlıklı bi şekilde kurtulacağım.
Buarada kilom
13/05/2013 111 kg.
15/05/2013 110,66 kg.

gayet iyiyim,kızımı arabasına koyup oğlumu okula bıraktım, ondan sonrada 1 saat yürüyüş yaptım ama çok tempolu değildi bebek arabasıyla nasıl oluyorsa o kadar işte..o bile iyi geldi .öğlen yemeği olarak keten tohumlu yoğurdumu yedim biraz önce.senin keyifler nasıl?
bugün daha iyiyi boğazım hala ağrısa da sabah 5 mil leslie yaptım üstüne 30 dk pilates ohh keyfim yerinde kahve içiyorum tek sorunum 15 dakikadır canımhurma istiyor hep sea nın suçu:KK52::KK52::KK52:

1 hurma 15 kalori 1 kare çikolata 50 kalori
doğru bi tercih yapmışsın:130:

bugün daha iyiyi boğazım hala ağrısa da sabah 5 mil leslie yaptım üstüne 30 dk pilates ohh keyfim yerinde kahve içiyorum tek sorunum 15 dakikadır canımhurma istiyor hep sea nın suçu:KK52::KK52::KK52:

valla burdan paket yapıp hemen göndereyim istersen :)

geçmiş olsun canım,güzel spor yapmışsın ama bravo valla ,yakında olsaydın hurma verirdim (yandaki komşum umreden yeni geldi de)ama bizim şehirlerimiz bile farklı..benimde canım sayenizde ızgara köfte çekti..:KK52::KK52::KK52:

dukan diyetine eğer bütün evrelerine uyarak yaparsak bi sıkıntı yok.evet ben 1,5 ay da 10 kilo verdim.ama daha sonra bıraktım ve 1 yıl gibi bir sürede 12 kilo olarak geri aldım :KK43: inş.karatayla kilolarımdan sağlıklı bi şekilde kurtulacağım.
Buarada kilom
13/05/2013 111 kg.
15/05/2013 110,66 kg.

sevgili arkadasım ben de onu diyorum evet hepsine uyarak veriyorsun cok guzel mutlu da oluyorsun ama gecici olmakta. Ve hakikaten bizim yeme kulturumuze bence su an dusunuyorum da cok ters. Cok zorlanmıştım ben. fazla da bu yuzden devam ettirilememekte.

sabah:KK56:
1 yumurta
1 kk peynir
2 ceviz
5 zeytin
1 domates
1 salatalık
5 mil leslie+30 dk pilates

öğle:KK56:
keten tohumlu salata
1 kk peynir
2 ceviz

akşam:KK56:
1 saat yürüyüş (yağmur yağmazsa yağarsa leslie)
kazan kebabı (patlıcan kebabının tencerede domates ilaveli pişirileni)
cacık

Son düzenleme:
ben bugünki menümü yazıp kaçıyorum,ev işleri beni bekler,
sabah:1 muz,domates,salatalık, peynir, zeytin
öğle:keten tohumlu yoğurt
akşam:ayran çorbası,bezelye,salata

sea melezgi göndermiş kadar oldunuz sağolun kızlar

bu arada pierre dukan ın memleketi fransada doktorluk yapma izni elinden alındı
şimdi bende baktım biraz,okullarda sağlıklı çocukların notu yükseltilsin gibi bişey saçmalamış..herkesin sosyo ekonomik yapısı farklı, çocuk evde ne yeniyorsa onu yiyecek tabili.bu yüzden lisansı alınmış.

X