Evlenmeye nasil karar verilir?

bence en zor şeylerden biri, evlenmek zaten dedikleri gibi piyango gibi; ama bir insanın doğru insan olup olmadığını anlamak da piyango. bazen bakıyorsun karakter olarak mükemmel biri var karşında, sonsuza kadar anlaşırım diyorsun, sevgi var, deli gibi sevdiğine eminsin, sen de onu seviyorsun; aama gün geliyor öyle bir sorun yaşıyorsun ki, karşındaki neden böyle yaptığını mantıklı biçimde açıklıyor; ama sen kabul edemiyorsun. örneğin ilgi meselesi..sana göre eşin seninle ilgilenmiyordur; ama ona göre gayet ilgileniyordur o seninle. sana açıkladığında hislerini, mantıklı gelir, hak verirsin; aama o kadarıyla sen yetinemiyorsundur ve bilirsin ki ilerde de yetinemeyeceksin. gel de çık işin içinden :) o yüzden bence mümkün olduğunca tanımaya çalışmak ve sıkıntılı konularda ortak yol bulma kabiliyetini denemek lazım erkeklerin.. hatta kadınların da...

bence en zor şeylerden biri, evlenmek zaten dedikleri gibi piyango gibi; ama bir insanın doğru insan olup olmadığını anlamak da piyango. bazen bakıyorsun karakter olarak mükemmel biri var karşında, sonsuza kadar anlaşırım diyorsun, sevgi var, deli gibi sevdiğine eminsin, sen de onu seviyorsun; aama gün geliyor öyle bir sorun yaşıyorsun ki, karşındaki neden böyle yaptığını mantıklı biçimde açıklıyor; ama sen kabul edemiyorsun. örneğin ilgi meselesi..sana göre eşin seninle ilgilenmiyordur; ama ona göre gayet ilgileniyordur o seninle. sana açıkladığında hislerini, mantıklı gelir, hak verirsin; aama o kadarıyla sen yetinemiyorsundur ve bilirsin ki ilerde de yetinemeyeceksin. gel de çık işin içinden :) o yüzden bence mümkün olduğunca tanımaya çalışmak ve sıkıntılı konularda ortak yol bulma kabiliyetini denemek lazım erkeklerin.. hatta kadınların da...

evet aklimdaki en buyuk sorunlardan (sorulardan) birini ozetlemissin. ona gore ve bana goreler var :26: ve malesef suana kadar pekte ortak yol bulamadik ve bu beni cok korkutuyor

Öncelikle 7 ay çok kısa bir süre bunu söyleyeyim.
Şimdi sen tam bir aşıksındır, ayakların yerden kesiliyordur.
Evlenmeye karar vermeden önce ayaklarının yere basmaya başlamış olması gerekir.
Çünkü ilişki yeniyken heyecan doruktadır.
Durum böyleyken karar vermek iki yönden tehlikeli olur.
Birincisi sen aşıksındır ve karşındakinin kötü yönlerini göremezsin.
İkincisi o aşıktır ve sana kötü yönlerini göstermez.
Bilerek isteyerek saklamaz kötü yönlerini ama ne bileyim mesela normalde siz 5 senelik evliyken davranmayacağı gibi davranır, sana karşı aşırı ilgili olur.
Sonra ayaklar yere basmaya başlayınca insanlar normale döner.
Ve biz deriz ki evlenmeden önce böyle değildi, evlenince çok değişti.
Aslında evlenince kimse değişmez sadece normale döner.
O nedenle ilişki daha bu kadar yeniyken, oturmamışken karar verilmemeli diye düşünüyorum.
Aşk her zaman devam eder ama bazı şeyler yerine oturur zamanla, insanlar normale döner, maskelerini çıkarırlar. Ayrıca kör olan gözler yavaş yavaş görmeye başlar gerçekleri.
İşte o zaman hala ben bu insanla evlenmek istiyorum diyorsan o doğru kişidir.

ole asigim ayajlarim yerden kesiliyor durumu yok evet tabiki seviyorum ama bu farkli bisi daha once asik oldum ve nasil gozum karariyor bunu bildigim icin :KK69: suan daha saglam bakiyorum herseye. yukardada yazmaya calistigim aslinda buydu bende tam ifade edememistim ama biz cok cabuk normale donduk, ozelliklede o. sanki ben hep hayatinda varmisim gibi rahat (tabiki ilerde daha fazla degismez diyemem ama bundan daha fazla nasil rahat olurnu bilemiyorum :KK37:) bazi ozellikleri o kadar guzel ki bana cok inandirici ve samimi geliyor diger sorunlar silir onemli olan bunlar diyorum. ama ole olmuyor o konularla ilgili kavga ettigimizde ise demek ki onemli hayat bole gezmez diyorum :26: tam bi cikmazdayim. :KK50:

öncelikle evlenilicek aday için bir müddet düşnmek için köşeye çekilinir..
bunun için 2 yol vardır..
ya mantığını dinlersin..
yada aşk evliliği yaparsın..
aşıksan herşey için çok geçtir..zaten evlenirsin..
mantıklı olucam dersen bunlar 13827382'e ayrılır..
onlarda say say bitmez..
evlenmeye böyle karar verilir.:21:

:KK9: çok çok doğru bi tesbit olmuş:KK9:

bilmiyorum inançlar konusunda nasıl düşünüyorsun ama dinimizde 'istihare' vardır. bir konuda yardımı dokunacağını düşündüklerinle konuşup çözmeye çalışırsın önce. yani 'istişare' edersin. eğer sonuca varamıyor bir çözüm bulamıyorsan 'istihare'ye yatarsın. yani bu niyetle uyursun, rüyanda -Allah cc izin verirse- yapacağın şeyin senin için hayırlı olup olmadığını görürsün. Peygamberimiz (sav) kendisi yatmış istihareye. ama bildiğim kadarıyla başkalarını da yatırabiliyosun.

nedendir bilmiyorum ama bu zamana kadar çevremde tanıdığım -kendim dahil olmak üzere- nerdeyse kimse yoktu ki emin olarak evlensin...

çok nadir bi kaç kişi. onlar da çok ince düşünmeyen, hayatı akışına bırakan insanlardı.

sanırım mesele ince düşünmek. ki böylesine önemli bi konuda paronayak oluyoruz kadınlar olarak.

aslında bi bakıyoruz ki her şey olacağına varmış.

bi kitapta görmüştüm bi benzetme, çok hoşuma gitmişti. böyle bir durumun tarifi olarak. bi hamster düşün. kafesindeki çarkın içinde koşturup duruyo.

yani düşünsek düşünsek de bir yere varamıyoruz ne yazık ki..

bilmiyorum inançlar konusunda nasıl düşünüyorsun ama dinimizde 'istihare' vardır. bir konuda yardımı dokunacağını düşündüklerinle konuşup çözmeye çalışırsın önce. yani 'istişare' edersin. eğer sonuca varamıyor bir çözüm bulamıyorsan 'istihare'ye yatarsın. yani bu niyetle uyursun, rüyanda -Allah cc izin verirse- yapacağın şeyin senin için hayırlı olup olmadığını görürsün. Peygamberimiz (sav) kendisi yatmış istihareye. ama bildiğim kadarıyla başkalarını da yatırabiliyosun.

bu soylediginizi cok duymustum ama yapan kimse olmadi etrafimda, nasil bisi, nasil oluyor bilmiyorum. soylediginiz seyi yapmadim, ama gercekten yapsammi diye icimden gecirdim. cidden bu durumu dusundum ondanmidir yoksa bir suredir bu olayi kafama taktigimdanmidir bilmem dun gece ruyamda nisanlimla kendimi nikah masasinda gordum. ilginc bir ruyaydi ben kosa kosa geldim rujumu surmek icin odaya gecmek istedim ama ailem nisanlim herkes nikah masasinin etrafinda beni bekliyordu, apar topar oturttular beni. ilk dusundugum sey rujum yok suremedim oldu :KK61: sonrasida var ama o kismi hatirlayamiyorum. sonra siz geldiniz aklima yazmak istedim bende buraya.

evlendiniz mi çok merak ettim şimdi. aynı duyguları yaşıyorum ben de bu dönem. evlendiyseniz mutlu musunuz ?

X