Dukan diyet tariflerim

fırında peynirli pırasa
malzemeler:

•5-10 orta boy pırasa
•taze otlar (maydanoz, dereotu, vs.)
•4 yumurta
•100-150gr peynir
•tuz, karabiber
•pulbiber

hazırlanması:

1.pırasaları yıkayıp kalın yeşil kısımlarını kesin. kalan kısımlarını kalınca daireler şeklinde doğrayın.
2.pırasaları tavaya koyup tuz ve karabiber serpip orta harlı ateşte kapağı kapalı şekilde 15 dakika pişirin. (ara sıra pırasaları karıştırmayı ihmal etmeyin)
3.fırını 200C'ye getirin. küçük bir kek kalıbına veya tart kabına yağlı kağıt serin.otları yıkayın, kurulayıp doğrayın. yumurtaları çırpıp peynirle karıştırın. otları da bu karışıma ekleyin. tuz, karabiber ve pulbiber serpin.
4.pırasalar pişince yumurtalı peynire ekleyip iyice karışmalarını sağlayın. hepsini kabınıza dökün. fırında 15-20 dakika pişirin.
5.fırından çıkar çıkmaz servis yapabileceğiniz gibi oda sıcaklığında muhafaza edip bir pazar kahvaltısında da sunabilirsiniz.

Eki Görüntüle 216103 KIZLAAAAR KABAKLI MÜCVERİN DEĞİŞİK VERSİYONU .PIRASA ALIP YAPICAM BAKALIM NASIL OLACAK?
yap berincim yap ben buna bayılırım çok harika oluyor ya bende yapcemde acaba oırasa varmı halaa

sevgili dukanist arkadaşlarım, şimdi sizlere dukan sütlacı tarifini veriyorum:

1 bardak suya 4 yemek kaşığı yulaf ezmesini koyuyoruz. suyunu çekene kadar kaynatıyoruz.
suyunu çektikten sonra 1 bardak yağsız sütü yulaf ezmelerine ekliyoruz.
o bir kenarda kaynarken biz de ayrı bi kasede 1 yemek kaşığı süt tozu ve 2 yemek kaşığı splenda yı karıştırıp 2 yemek kaşığı kadar suda (peynir yaptığım sütün kesilirken saldığı suyu kullandım ben, protein bombasıııı) erittim.

Bu karışımı da süt kaynadıktan sonra sütlacımıza ekliyoruz. Karıştırıp bi taşım kaynatıyoruz. Kaselere koyup üstüne tarçın ekliyoruz. Ilınınca buzdolabına atıp soğutuyoruz. Çıkarıp lüp lüp mideye indiriyoruz. :))))

Not: Miktarlarını hatırladığım kadarıyla yazdım, siz değiştirebilirsiniz sevgili dukanistler. Çünkü normal sütlaç tarifine bakarak tahmin etmeye çalıştım miktarları.

sevgili dukanist arkadaşlarım, şimdi sizlere dukan sütlacı tarifini veriyorum:

1 bardak suya 4 yemek kaşığı yulaf ezmesini koyuyoruz. suyunu çekene kadar kaynatıyoruz.
suyunu çektikten sonra 1 bardak yağsız sütü yulaf ezmelerine ekliyoruz.
o bir kenarda kaynarken biz de ayrı bi kasede 1 yemek kaşığı süt tozu ve 2 yemek kaşığı splenda yı karıştırıp 2 yemek kaşığı kadar suda (peynir yaptığım sütün kesilirken saldığı suyu kullandım ben, protein bombasıııı) erittim.

Bu karışımı da süt kaynadıktan sonra sütlacımıza ekliyoruz. Karıştırıp bi taşım kaynatıyoruz. Kaselere koyup üstüne tarçın ekliyoruz. Ilınınca buzdolabına atıp soğutuyoruz. Çıkarıp lüp lüp mideye indiriyoruz. :))))

Not: Miktarlarını hatırladığım kadarıyla yazdım, siz değiştirebilirsiniz sevgili dukanistler. Çünkü normal sütlaç tarifine bakarak tahmin etmeye çalıştım miktarları.
çok güzel beberengo sen şimdi peynir yapıyon ya nasılsa bütün kızlara peynir suyu kargola benim süt tozumda yok halaa bulamadım ee peynir suyuda yok nasıl olcekki bu iş

çok güzel beberengo sen şimdi peynir yapıyon ya nasılsa bütün kızlara peynir suyu kargola benim süt tozumda yok halaa bulamadım ee peynir suyuda yok nasıl olcekki bu iş

ablam sen iste şişe şişe kargolarım sana :)))
bak yeni de bi tarif ekleyeyim facebooktaki grupta rastladım çok leziz oluyo

Kıtır Kıtır Dukan Kurabiye

1 yumurta akı
3 çorba kaşığı yulaf kepeği
2 çorba kaşığı toz tatlandırıcı
1 çorba kaşığı yoğurt
miktarı isteğe bağlı zencefil ve tarçın (ben taze zencefil kullandım, tadı kuru toz zencefile nazaran daha güzel oluyor)

bu malzemelerin hepsini karıp 200 derece fırında pişiriyoruz efem. Kıtır Kıtır kurabiye vallahi. Çok leziz. Bir de içine kabartma tozu ve vanilya aroması kullandım ben. Pek bi güzel oldu. Demedi demeyin yani.

Arkadaslar gunaydin! Ne kadar yaraticisiniz. Sizin bu tariflerle normal borege corege gerek yok walla:) bu gun + 300 ciktim. Neden acaba? Dun yuruyus te yaptim. Bol su iciyorum. Tuzsuz yiyorum. Bu dukanin bi oyunu mu bana:) ??

Arkadaslar gunaydin! Ne kadar yaraticisiniz. Sizin bu tariflerle normal borege corege gerek yok walla:) bu gun + 300 ciktim. Neden acaba? Dun yuruyus te yaptim. Bol su iciyorum. Tuzsuz yiyorum. Bu dukanin bi oyunu mu bana:) ??

aynen öyle çok şakacı bu dukan. Şakacı! Ben de +1100 ü gördüm endişeye kapılmayalım hepsi gidicek, sakin. İnancı kaybetmezsek olur. Önemli olan bu darbede işi bırakmamak. Daha da sıkı sarılmak gerekiyo şimdi diyete :KK31::KK31:

neyse fazla çıktım ya duramadım yazdım. Sayfa tarif sayfası, amacından saptırmayayım sayfayı. hihi. Bi tanecik mesajımı çok görmeyin mağdurum :85:

Son düzenleme:
Tekrar yazıyorum arkadaşlar şekli pek iyi olmadı,lezzeti yerindeydi ama...isteyenler deneyebilir..Ben mozaik pasta çok sevdiğimden nefsimi köreltti..

Dukan çikolatasına benziyor tarif;
3 yemek kaşığı süt tozu
6-7 yemek kaşığı yağsız süt
1-2 yemek kaşığı kakao(isteğe göre,ben 1,5 koydum)
istenilen miktada tatlandırıcı(ben 3-4 kaşık splenda koydum,tatlı severim ben)
iyice karıştırdım aynı çikolata yapar gibi sonra içine 1 yumurta kırdım ,iyice çırptım,baya yedirdim yumurtayı..içine 7-8 damla da fındık aroması koydum(çok yakıştı,zaten mozaiği fındıklı ya da cevizli yapardım ben...yalnız aromayı fazla abartmayın acılık yapıyor)
Bu karışımı büyükçe bir kasede hazırladım..sonra başka kaba göz kararı yulaf ezmesi koydum..tahminen ortalama 8-10 kaşık filandı..
siz de duruma göre eklersiniz cıvık olduysa...sonra alüminyum folyo ile mozaik şeklini vermeye çalıştım ama kreması fazla cıvık oldu sanırım benim(ben sütü 9-10 kaşık koymuştum o yüzden 6-7 yazdım yukarı) biraz zor şekil verdim,2 kenarını yukarı kaldırdım folyonun akmasın diye buzluğa attım..2 saat sonra donmuştu bile..ben dışarı çıkarıp 10 dk bekledikten sonra yenilmesini tavsiye ederim..öbür türlü donmuş oluyor çok..ya da donmuş haldeyken buzluktan çıkarıp buzdolabına koyabilirsiniz...akacağını sanmam..hep yemeye hazır durur...
eğer isteniz cam ya da porselen olmayan bir kaba yararak da koyabilirsiniz,kesip yersiniz o zaman da iyi olur..

Bir tavsiye daha...1 kaşık daha süt tozu koyarsanız aslında daha iyi toparlanır..ben ne kadar az koyarsam o kadar light olur diye düşünerek koymadım...

Afiyet olsun..Umarım beğenirsiniz..

Tekrar yazıyorum arkadaşlar şekli pek iyi olmadı,lezzeti yerindeydi ama...isteyenler deneyebilir..Ben mozaik pasta çok sevdiğimden nefsimi köreltti..

Dukan çikolatasına benziyor tarif;
3 yemek kaşığı süt tozu
6-7 yemek kaşığı yağsız süt
1-2 yemek kaşığı kakao(isteğe göre,ben 1,5 koydum)
istenilen miktada tatlandırıcı(ben 3-4 kaşık splenda koydum,tatlı severim ben)
iyice karıştırdım aynı çikolata yapar gibi sonra içine 1 yumurta kırdım ,iyice çırptım,baya yedirdim yumurtayı..içine 7-8 damla da fındık aroması koydum(çok yakıştı,zaten mozaiği fındıklı ya da cevizli yapardım ben...yalnız aromayı fazla abartmayın acılık yapıyor)
Bu karışımı büyükçe bir kasede hazırladım..sonra başka kaba göz kararı yulaf ezmesi koydum..tahminen ortalama 8-10 kaşık filandı..
siz de duruma göre eklersiniz cıvık olduysa...sonra alüminyum folyo ile mozaik şeklini vermeye çalıştım ama kreması fazla cıvık oldu sanırım benim(ben sütü 9-10 kaşık koymuştum o yüzden 6-7 yazdım yukarı) biraz zor şekil verdim,2 kenarını yukarı kaldırdım folyonun akmasın diye buzluğa attım..2 saat sonra donmuştu bile..ben dışarı çıkarıp 10 dk bekledikten sonra yenilmesini tavsiye ederim..öbür türlü donmuş oluyor çok..ya da donmuş haldeyken buzluktan çıkarıp buzdolabına koyabilirsiniz...akacağını sanmam..hep yemeye hazır durur...
eğer isteniz cam ya da porselen olmayan bir kaba yararak da koyabilirsiniz,kesip yersiniz o zaman da iyi olur..

Bir tavsiye daha...1 kaşık daha süt tozu koyarsanız aslında daha iyi toparlanır..ben ne kadar az koyarsam o kadar light olur diye düşünerek koymadım...

Afiyet olsun..Umarım beğenirsiniz..

Ayyy canim basligina da ggirly icin yazmis bi de, coook tesekkür ederim:) Ama anlamadigim bi yeri var; pisirmiyo muyuz bunu? yani icinde yumurta var ya. cig yumurtali seklinde mi yiyoruz? Yani kremasini da yulaf kepegini de yumurtasini da hepsini karistirip donduruyoruz öyle mi?

Son düzenleme:
Ayyy canim basligina da ggirly icin yazmis bi de, coook tesekkür ederim:) Ama anlamadigim bi yeri var; pisirmiyo muyuz bunu? yani icinde yumurta var ya, ondan. cig yumurtali seklinde mi yiyoruz? Yani kremasini da yulaf kepegini de yumurtasini da hepsini karistirip donduruyoruz öyle mi?

canımcım kusura bakma yaa ben normalde de mozaik pasta yapanlar için yazmışım sanırım tarifi..canım bu ayrı kapta hazırladığın çikolata gibi olan sosu yulaf ezmesinin içine döküyorsun sonra iyice karıştıyorsun..sonra da ister bir kaba döküp buzluğa atıyorsun,istersen alüminyum folyoyla şekil vererek mozaik haline getiriyorsun ve buzluğa atıyorsun..canım mozaik pastalarda hep yumurta olur ve pişmez..o yüzden iyice çırp kaşıkla ya da çatalla sosu yumurtayla..

canımcım kusura bakma yaa ben normalde de mozaik pasta yapanlar için yazmışım sanırım tarifi..canım bu ayrı kapta hazırladığın çikolata gibi olan sosu yulaf ezmesinin içine döküyorsun sonra iyice karıştıyorsun..sonra da ister bir kaba döküp buzluğa atıyorsun,istersen alüminyum folyoyla şekil vererek mozaik haline getiriyorsun ve buzluğa atıyorsun..canım mozaik pastalarda hep yumurta olur ve pişmez..o yüzden iyice çırp kaşıkla ya da çatalla sosu yumurtayla..

hmm anladim tamam canim, ben mozaik pasta yemeyi cok severim, daha önce yapmamistim hic, bu ilk olacak bakalim, sabirsizlaniyorum denemeye, sagol, mujx

ISPANAKLI YUMURTA
malzemeler:
•1/2 kg.ıspanak
•1 kuru soğan
•tuz, karabiber
•4 yumurta
Yapılışı:

Ispanaklar ayıklanır , doğranır ve yıkanır.tavada yemeklik doğranmış soğan kavrulur, tuz, karabiber ve ıspanaklar eklenir ve ıspanaklar yumuşayıncaya kadar kısık ateş de pişirilir.Pişen ıspanakların aralarına yumurta kırılıp, yumurtaların pişmesiyle servis yapılır.Sarımsaklı yoğurtla da servis yapılabilir.
Eki Görüntüle 216113

annecimde güzel yapıyo bunu sağolsun.bende afiyetle yiyorummm

kızlar soğumasını bekledim, her ne kadar irmik helvasının tadını vermese de yine de fena değil...ben denemelik yaptım, güzel olmazsa kepeğim ziyan olmasın diye 1 çorba k. yulaf kepeğini teflon tavada kokusu çıkana kadar kavurdum...ısınmaya ilk başladığında tavuk yemi gibin kokuyor ama biraz daha kavurunca normale dönüyor kokusu...:KK1: bu arada yakmamaya dikkat ediniz ki acı acı olmasın tadı...ben yarım su bardağından biraz fazla soğuk sütün içine 2 tatlı kaşığı tatlandırıcı attım, bunu sütün tadına bakarak ayarlayabilirsiniz, normalden biraz tatlı olsun ki kepekler de tatlansın...kavrulan kepeklerin üzzerine döktüm, göz göz olana kadar karıştırdım, ocağı kapatıp, tencereye de kapak kapatıp demlenmesini bekledim...fazla bi beklentiniz olmasın, burada çok daha iyi tatlı tarifleri gördüm, ayrıca geliştirmeye de açık bir tarif..afiyet osssuuunnn:))

kızlar soğumasını bekledim, her ne kadar irmik helvasının tadını vermese de yine de fena değil...ben denemelik yaptım, güzel olmazsa kepeğim ziyan olmasın diye 1 çorba k. yulaf kepeğini teflon tavada kokusu çıkana kadar kavurdum...ısınmaya ilk başladığında tavuk yemi gibin kokuyor ama biraz daha kavurunca normale dönüyor kokusu...:KK1: bu arada yakmamaya dikkat ediniz ki acı acı olmasın tadı...ben yarım su bardağından biraz fazla soğuk sütün içine 2 tatlı kaşığı tatlandırıcı attım, bunu sütün tadına bakarak ayarlayabilirsiniz, normalden biraz tatlı olsun ki kepekler de tatlansın...kavrulan kepeklerin üzzerine döktüm, göz göz olana kadar karıştırdım, ocağı kapatıp, tencereye de kapak kapatıp demlenmesini bekledim...fazla bi beklentiniz olmasın, burada çok daha iyi tatlı tarifleri gördüm, ayrıca geliştirmeye de açık bir tarif..afiyet osssuuunnn:))

Oyhhhhh, yirim ben bunuu :) eline saglik cino ya, costuk costuk. Peki bu yulaf kepegi dime? yulaf ezmesi degil yani?

Bir de peki kisirdaki yulaf ezmesi mi kepegi mi? Cünkü benim kepegim sismiyor ya sicak suda veya sütte. Ankara fitiz marketten almsitim, sizin kepekler sisiyor mu ? Benimki mi yanlis acaba ya :KK43:

Normal kısır mantığıyla yapıyoruz...yalnız dikkat edilesi bir nokta, yulaf kepekleri bulgur kadar çok su çekmiyor bu sebeple sıcak suyu fazla koymayın sonra süzmek zorunda kalabilirsiniz(şekil 1.a ben öyle yaptım:))kepekler şiştikten sonra istediğiniz malzemeyle zenginleştirin; domates, dereotu, maydanoz, marul, az biber salçası az da domatis salçası, az nar ekşisi de koydum ben...bi de bi de berrin duymasın ama ucundan accık da zeytinyağısı damlattım:)):KK17:

şiddetle tavsiye ederim, hakikaten enfes oldu...bundan sonra sebzeli günlerim de kepek ihtiyacımı böyle karşılayacağım...k.validem antakyalı, orada ince bulguru soğan ve domatesle yoğurarak şişiriyorlar, bir sonraki denemem de öyle olacak:KK54::KK54: Afiyet bal şeker olsun... Bir sonraki tarifte görüşmek üzere, Dukanla kalın:KK1::KK1:

Oyhhhhh, yirim ben bunuu :) eline saglik cino ya, costuk costuk. Peki bu yulaf kepegi dime? yulaf ezmesi degil yani?

Bir de peki kisirdaki yulaf ezmesi mi kepegi mi? Cünkü benim kepegim sismiyor ya sicak suda veya sütte. Ankara fitiz marketten almsitim, sizin kepekler sisiyor mu ? Benimki mi yanlis acaba ya :KK43:

canikom 2 tarifte de yulaf kepeği kullandım, doğalsan marka..

canikom 2 tarifte de yulaf kepeği kullandım, doğalsan marka..

Ok canim, ben de dedigin gibi üzerini kapakla felan kapatip bekliyim, bi de öyle deneyeyim. Sagol canim, bu arada mercimek köftesi fikri de cooook iyi ya, harikasin :)

Son düzenleme:
Normal kısır mantığıyla yapıyoruz...yalnız dikkat edilesi bir nokta, yulaf kepekleri bulgur kadar çok su çekmiyor bu sebeple sıcak suyu fazla koymayın sonra süzmek zorunda kalabilirsiniz(şekil 1.a ben öyle yaptım:))kepekler şiştikten sonra istediğiniz malzemeyle zenginleştirin; domates, dereotu, maydanoz, marul, az biber salçası az da domatis salçası, az nar ekşisi de koydum ben...bi de bi de berrin duymasın ama ucundan accık da zeytinyağısı damlattım:)):KK17:

şiddetle tavsiye ederim, hakikaten enfes oldu...bundan sonra sebzeli günlerim de kepek ihtiyacımı böyle karşılayacağım...k.validem antakyalı, orada ince bulguru soğan ve domatesle yoğurarak şişiriyorlar, bir sonraki denemem de öyle olacak:KK54::KK54: Afiyet bal şeker olsun... Bir sonraki tarifte görüşmek üzere, Dukanla kalın:KK1::KK1:

duydummmmm bilemmm:KK20: bir daha kine yağsız olsun kızarım.orjinal fikrin için de tebrik ederim:KK24:

Son düzenleme:

Canım benim kepeğim de aynısı. 10 dakika sütte bekletiyorum krep yaparken, gayet güzel şişiyor. Biraz daha uzun bekle istersen.

arkadaşlar hepinizin ellerine sağlık.Bende bugün işyerinde yemek için semiz otu pişirdim.Bir tane soğanla kıymayı biraz sulandırarak kavurdum.Kaşığın ucuyla salça koydum ve doğrdığım semiz otlarını da koyup biraz kendi suyuyla kavurdum.daha sonra bir kaşık yulaf kepeği ekledim birazda su koydum.Benim damak zevkime uydu deneyebilirsiniz öneririm.

X