Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Hemoroid - Basur

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.849
29.706
60
Hemoroidal doku damar yumağı (anjiyo kavernöz) yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. İç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir.

Hemoroidal dokuda atardamar ve toplardamarlar (arteriyovenöz) arası direkt bağlantılar mevcuttur. Bu yapı sayesinde kalınbarsağın en son kısmındaki sensörlerin uyarısıyla hemoroidal doku içindeki kan miktarı hızlı bir şekilde ayarlanıp istemsiz olarak anüsten sıvı ve gaz çıkışını engelleyen bir yastık mekanizması şeklinde çalışır. Hemoroidal doku bu yönüyle insan yaşamının günlük yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.

Hemoroidal doku kalınbarsak duvarına Park ligamanı olarak adlandırılan bağlarla bağlıdır. Kronik kabızlık, ıkınma, gebelik ve uzun süreli ayakta durarak çalışmak gibi nedenler bağların (Park Ligamanı) zarar görmesine, bu dokunun aşağıya doğru sarkmasına, içindeki kan dolaşımının bozulmasına ve doku içinde kan göllenmesine neden olur.

Hemoroidal dokunun sarkması, çoğu kez kalınbarsak dokusunun (mukoza) anüs dışına sarkması olarak tarif edilen mukozal prolapsus ile birliktedir. Anatomik yapısı bozulan, aşağıya doğru sarkma ile kan göllenmesi olan ve büyüyen bu doku hemoroidal hastalığa neden olur. Hemoroidal hastalıkta özellikle kabızlık döneminde sert dışkının çıkışında aşağıya sarkma, kanama ve ağrı sıklıkla görülen yakınmalardır.

Hemoroidal hastalık 4 derecede incelenir. 1. derecede hemoroidal doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür, fakat sarkma yoktur. 2. derecede büyümüş olan hemoroidal doku kanama ile birlikte özellikle tuvalet sırasında şişer, aşağıya sarkar, tuvalet sonrası kendiliğinden normale döner. 3. evreye gelmiş hemoroidal hastalıkta sarkan hemoroidlerin normal pozisyona gelmesi için elle itilmesi gerekir. 4. evrede ise sarkmış olan hemoroidler elle de normal pozisyona getirilemez ve acil operasyon gerektirir

Bunların dışında herhangi bir evrede akut tromboz denilen hemoroid dokusu içinde kan göllenmesi sonucu pıhtılaşma meydana gelebilir. Sıklıkla çok ağrılı bir durumdur ve çoğu kez acil operasyon gerekir.

Batı toplumlarındaki insanların yaklaşık %50’si hayatlarının herhangi bir döneminde hemoroidal hastalıkla ilgili yakınma yaşarlar. Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artmakta, yakınması olan bu kişilerin yaklaşık %20’sinde girişimsel tedavi gerekmektedir.

Girişimsel tedavi yapılan ya da ilaç tedavisi yapılan hastaların toplamı göz önüne alındığında tedavi maliyeti ve işgücü kaybı ile günümüz modern toplumlarının en önemli sağlık sorunlarından biridir.

arkadaşlar bir sorunum var.benim hemoroidim var.ışınla tedavi hakkında bilgisi olan varmı.ben yalovadayım burada yapılmıyor bursa ve istanbuldaki arkadaşlar özellikle hangi hastanelerde yapılıyor.kesin sonuç veriyormu yada ameliyat olanlar varmı.

benim uzun zamandır var bu sorunum krem falan dıştaki sorunu çözmüyor.
doktor ameliyat dedi karar vermedim henüz tekrarlıyor diyolar ama bilmiyorum ya.bebek düşünüyorum bu sorunu çözmem gerekiyor :sm_confused:

selam canim bu sorunu yeni yasamis biri olarak yaziyorum.benim ilk dogumdan sonra oldu cok cektim.arada kendini hatirlatip giderdi fakat bir ay önce diyete basladim ve tekrar bu sorun basladi.bu sefer cok kötü oldu.sisti ve kanamaya basladi.doktora gittim.kücük bir operasyon oldum.ama ondan sonra iki gün korkudan tuvalete cikamadim.iki gün sonra tuvalete ciktigimda biraz kanamam oldu ve bayagi korktum.zaten kansiz bir insandim o kani görünce icim cekildi,doktor kanama devam ederse gelin demisti ama kanama durdu.simdi gayet iyiyim.ama daha geri kalanlari da aldircam,cünkü bende dört taneydi,birini aldi.burda lazerle tedavi varmi bilmiyorum,ama kadin doktoruda bakiyormus,ben ona gidicem.zaten hemoroidin cok cesidi varmis esimde gecirdi o daha kötü atlatti.seni korkutmak icin yazmadim ama sadece paylasmak istedim.sonucta bir yerimize igne batsa dahi canimiz yanar.saglik herseyden önemli.gecmis olsun sakin ihmal etme derim.

ben bunu uzun zamandır çekiyorum.kanama bendede oluyordu son zamanlarda olmuyor.ama hamilelikle daha kötü oluyor diyolar.benim sinirim sistemimde sorun vardı onu tedavi ettirdim şimdi sıra bunda.bebekten önce bu sorunu çözmem gerekiyor.

onlar rahatlatıyor ama dıştaki sorunu çözmüyor.dişa dönük yani.

bende, arasıra, basur ,çıkıyordu, ama dün ,çıkan,basur,canımı,çok,acıtıyor,oturamıyorum,ne,yapa,bilirim,akıl,verin,dokt,gitmekten,çekiniyorum,bu,defa,doktr,yolu,görünüyor,galiba,

procto gvenol adlı ilaç 2 saat gibi kısa sürede acıyı azaltır ve rahatlatır ama dr gitmek sart gitmeye calış

herkese selam.ben hamilelikte basur oldum.ve şimdi birde çatlağım var.doktora gittim ama bebek emzirdiğim için doğru dürüst tedavide olamıyorum.şu anda bitki karışımıa(incir yaprağı,hindibağı kökü ve bal)iyi gelicek mi bilmiyorum.bu çok zor bi hastalık.bi önerisi olan varsa lütfen yazın bana.ihtiyacım var arkadaşlar.herkese şimdiden teşekkürler.

arkadaşım bendede basur vardı ballı ıhlamur çok iyi geliyo kabızkığı önleyip bağırsakları yumuşak tutuyor şimdi basurum yok bide bol su iç geçmiş olsun

ılık su banyosuna oturabilirisin canım, yatmadan önce ılık su koy kovaya ve üstüne otur buhar yumuşatıcaktır:1yes2: yiceklerinede dikkat et ama en önemliside bi an önce doktora görün geçmiş olsun

bendede var o illet.gecmis olsun.bende bir haftadan beri cekiyorum.kremle fitili var.ben kremini kullaniyorum.doktorada utaniyorum.karabiber mercimek azdiriyor haberin olsun.patlican kabugunu ilik suya atip icine oturmak iyi geliyomus.denemedim.yalniz papatya cayini ilik suya atip denedim.o cok iyi geldi.gecmis olsun.

yulaflı seyler yemelisin cnm normal ekmek yerine kepek ekmeği meesela kola yaasak çook katı seylerde yeme

ben yıllardır çekiyorum hatta yazmıştım buralara bir yere eğer sorunun yeni ise hemen çözmeye bak yoksa daha kötü oluyor.bir an önce başla tedaviye ben ameliyat olucam karar verdim ama galiba ilk doğumdan sonra çünkü doğumda dahada kötü olucakmış doktor öyle diyor of offf.

Basur(hemoroid)sorunu Yasayanlara Müjdeeeeeeee

--------------------------------------------------------------------------------

sağlık

09 Eylül 2006 Cumartesi günkü ulusal bir gazetenin okur köşesinde
okuduğum bir yazının küpürünü keserek birçok kişinin ilgisini çektiğini
görünce, internet aracılığıyla bu yazıyı herkesle paylaşmak istedim.Cenab-ı
Hak şimdiden şifalar ihsan eylesin.Selam ve saygılarımla..
"PATLICAN,SENİ YARATAN ALLAH'A KURBAN OLAYIM
Kamuran Alaca/Çınarcık
Başlığı okuyunca kafayı üşüttüğümü sanacaksınız.Eğer siz de benim
gibi 36 yıldır hemoroid(basur) hastası olsanız,ilaçla tedaviniz yok
dense...Fistülünüzü ya lastikle boğarak çürütüp koparacağınız veya lazerle
kesip yarayı yakacağız deseler ve bunun için de 1 milyar 300 milyon lira
isteselerdi...Hem parası çok,hem ızdırabı çok bir işten,patlıcanın,yeşil
soğanın sayesinde sapları kaynatıp suyunu içerek beş günde parası
yok,ızdırabı yok bir şekilde kurtulsaydınız,bu başlığa az bile derdiniz.
36 yıldır devamlı sanki tuvalet ihtiyacı var gibi bir hisle
yaşamanın,üstelik ağrı ve kanamanın olmasının ne demek olduğunu ancak bu
derdi çeken bilir.
Allah,sebep olandan razı olsun.Gazetede anlatıldığı gibi, 10 adet
kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 10 bardak su ile kaynatıp, bu sudan
sabah akşam bir bardak içtim.Beşinci gün sonunda basur diye bir derdim
kalmadı.
Sevincimden sokaklarda bağırıp bu derdi hala çeken kardeşlerime
duyurmak istiyorum ve ilaçla tedavisi yok denilen bu hastalığın çaresini
patlıcanın sapına yerleştiren Yüce Rabbime sonsuz şükürler olsun diyorum

faydalı bilgiler kısmından alıntı

çok sağolun arkadaşlar.şu patlıcanı denesem çokiyi olacak.bana patlıcanı közle üstüne otur dediler.yaptım ama bi faydasını göremedim.inşallah içmek iyi gelir.

mrb derda eğer başlanğıç aşamasındaysan korkma çünkü başlangıç aşamasındaki tedaviler kolay ve etkili oluyor. bitkisel olarak bağırsak çalıştıran çayları (sinemaki gibi) içebilirsin ama unutma bununda fazlası zararlı bağırsak tembelliğine yolaçıyor. bence acilen tekrar doktora git tekrar ilerlediğinde büyük sorunlar yaşarsın. ayrıca kesinlikle acı yeme çok kötü etkisi var acil şifalar...

o bitkileri aldığında bebeğine geçmeyecek mi? çok oturmak,çok ayakta durmak,kabız olmaktan kaçınacaksın eğer bebek emzirmek istiyorum diyorsan. sakın bitkisel şeyler alma vücuduna onlar da sütüne geçer.

patlıcan sapıyla ilgili verilen bilgiler kesinlikle doğru yakın bir arkadaşım yapmıştı
bitti hemoroid sorunu bence deneyebilirsiniz bebeğinize zararı olacağını düşünmüyorum patlıcan gebeykende yenilebiliyor sapını kaynatıp içmenin zararı olmaz gibi geliyor bana isterseniz az miktarlarda için
geçmiş olsun

canım benım bıldıgımde:aktarlarda satılıyo.sedır yapragı yagı.krem olarak procto glıvenol ve fıtılı.

X