Kaynanayla iyi geçinmenin yolları

Ben kayınvalidemi kendi annemden daha üstün tutardım. Onunla konuşmadığım gün bişeyler eksik gibi hissederdim. Allah razı olsun o da bana karşı öyleydi. Evlendim iki ay sorunsuz yaşadık. Tabi ne kadar sorunsuz olsa da içten içe bişeyler batmaya başlıyor insana. Sonra bi kavga gürültü. Neredeyse eşimden boşanacaktım. Benim canıma tak etti, kaynanamda git boşa oğlum dedi. Eşim de razı olsa ben gözyummuştum boşanmaya. Sonra güç bela aramız düzeldi. Ama ne olursa olsun artık eskisi gibi sevemiyor insan. Çok uzak bir hayal benim için ama ayrı evde yaşayacağım günlerin hayalini kuruyorum. Kendime ait bir yatak odam bile olmadı! Onların eski yatak odalarını kullanıyoruz.
Uzaktan ne kadar iyi olursa olsun, kim ne kadar öğüt verirse versin o eve gireceksen yaşayacağın dertlerin var. Allah yardım etsin...

Yazık ama sana değil onlara nasıl can verecekler bilmiyorum..Rabbim senin benim hepimizin yardımcısı olsun inşallah..Rabbim bu mübarek günlerde hidayet versin bu insanlara bizlere de sabır..

kayınvalide adayın iyi niyetli bi kadına benziyo. o bu tavrını bozmazsa, sen de saygıda kusur etmezsen gül gibi anlaşıp gidersiniz.

bu biraz da eşinle ilişkine bağlı diye düşünüyorum ayrıca. ben çünkü bazen eşimle tartışıp ona gıcık olduğumda, kayınvalideme karşı da tahammülsüzleşiyorum. ama eşimle aram iyi olursa, o ne yaparsa yapsın vız geliyo.

Ne kadar iyi niyetli olursa olsun olmuyor canım.. Evler bir olunca herşey bir oluyor artık senin hayatın yok birkere iki kişilik bir hayatta yok nasıl çekilir bilmiyorum belki arkadaşlarını çağırmak istiyceksin olmayacak sen rahatsız olacaksın nasıl dersin ki kaynana sen biraz cıksan biz gencler takılsak diyemiyorsun... Bir yere gitmek istesen mutlaka soylemek zorundasın belki sinirlisin soylemek istemezsin ama olmuyor işte sineye çekip söylemek zorundasın... Zaman zaman istersin tembellik yapıyım bugun 1 kadar uyusam ama oda olmuyor işte yeri geldimi annemiz bile geç kalkmamıza kızıyordu.. düşün bu kaynanan içten içe sinir bi durum.. Belki gecelikle dolaşmak istersin eşine öyle kapıyı açmak istersin ama oda olmuyor... Saatlerce yatak odasında olamazsın eşinle cilveşemezsin ya sesin giderse diye... Birlik oturacağına bence bekar kal yada eşin ile sen çalış kendinize ev tutun. Böyle daha saygılı olursunuz sakın aşk meşke kapılıp yanlış karar verme sonra cok uzulursun

Kaynanayla iyi geçinmek için benim izlediğim yol şu: Samimiyeti az tutmak, az görüşmek, araya biraz resmiyet biraz mesafe koymak, en orta yol bu bence.
Ha bir de sana bir iyilik yaptığı zaman bir şey verdiği zaman sanma ki sen sevin diye mutlu ol diye yapıyor sırf oğlu mutlu olsun diye yapıyor, e sen mutlu olursan oğlunu da mutlu edersin, yoksa seni düşünen kim. Beni kendi annen gibi gör, sen benim kızımsın artık falan laflarına da hiç kanma öyle bir şey mümkün dahi olamaz. Rüyada bile olamaz böyle bir şey.

Anlattığın kaynana benim kaynanam:), en güzeli fazla samimi olmamak, yoksa her şeye karışır,
biraz samimiyeti arttırayım herşeye burnunu sokmaya başlar, bıktıracak şekilde, en iyisi mesafeli olmak yani.

allah korkusu olan biri olursa bunların hiç biri olamz diye düşünüyorum, Allah hepimize öyle insanlarla karşılaştırmayı nasip etsinnn..

iyi geçinmek isterdim, herkesle iyi olmak isteyen biriyim, ama saygı yok , iyi niyet yok, o halde yapacak bir sey de yok. kaybettiğimi de düşünmüyorum, herkes ektiğini biçsin

Annem: Onun yolu yok.Kadın iyiyse iyi geçinirsin kötüyse geçinemiyosun zaten.Kıskançsa manyaksa...

varmı kızlar bunun yolunu bilen..kaynanasıyla oturup çok ii olan...bunun sırr nedir...kaynananızı canım cicim şeklinde severmisiniz....örnekler ve altın kurallar bekliyorum kayınpeder ve görümce içinde olabilir..berabermi ayrı mı oturuyosunuz onu da eklerseniz seviniirm ben mecburiyetten berbare oturucam ve öğüt almak istiyorum iyi geçinmenin yollarını aryorum ama iyi insanlar diye tahmin ediyorum kendi aralardında çok saygılılar biraz bunlar beni mutlu ediyor ..mesela aşkım beni annesiyle tanıştırmaya getirmişti yıllar önce ben ozamanlar cahildim bayağa 17 yaşındaydım nasıl davranılır bilmiodum elini öpmedim yanında bacak bacak üstüne attım sonra aşkım acıktım ben bişeler hazırlayın dedi halasına halasına şakasına bundan sonra able hazırlar sana evlenceniz ya demişti bende cahillikten alla alla demiştim imalı imalı şimdi diyorum ki ne kadar safmışım..ama bunlara rağmen annesi hiç kötü bişe dememiş arkamdan hatta halası demişki bacak bacak üstüne attı annenin yanında elini öpmedi falan demiş anneside hemen beni savunmuş heyecandan heyecandan demiş..bi komşuları gelmişti o gün aynı köyden çıktık onla mahalleyi falan sordu bana bende nebilim köyün mahalesinin adını gitmem köye pek bilmiyorum dedim kadına ama tarif ettim o da biraz laf sokarak mahalleyi soruyorum dedi annesi hemen atladı "nebeilsin kız ya mahalleyi köye gitmio şimdiki gençler nerden bilsin deyip o kadını susturmuştu...benim namaz kıldığıma falan çok seviniyomuş komşularına anlatıyomuş sürekli ..bunları düşündükçe iyti olabilirz hissi uyanıyor bende ama yinede kötü yönden düşüneyim ki hayal kırıklığı yaşamayayım ..
Yaşın ya çok küçük ya da çok olgunlaşamamışsın.Takıldığın şeyler,anlattıkların biraz ergence.
Bak güzelim evlilik iki kişi arasında geçer.O kişiyle anlaşıp anlaşmaman önemlİ.Kaynana elti görümce kayınpeder....mesafe saygı yeterli.Kimseyle çok iyi olmak gibi bir zorunluluk yok.
Bir de şunu unutma,İSTERSE DÜNYANIN EN HARİKA EN İYİ MELEK GİBİ İNSANI OLSUN,KİMSEYLE AYNI EVDE O-TU-RUL-MAZ.Aklınızı başınıza aln.Ne gerek var.Yahu bir insan bir ev dizip oturamıyorsa evlenmesin.

Ben basindan beri uyuşamadim
Bambaska kisileriz
Onlar istedikleri bir kizla evlendirip beraber oturmak niyetindeydiler
Ama nasip biz kendimiz tanisinca olmadi
Tek evladi var onu anlamaya calisiyorum ama o hic bizi anlamiyor
Firsat bulup laf soksam derdinde
Kardeslerinin eslerine bile neler etmis yillardir
Bana dişini geciremedi uzakta oturuyoruz diye devamli ayni konulari aciyorlar daraldim artik
8 aylik hamileyim telefon bile acmiyor kendi kendine triplerde
Allah yardimcimiz olsun

Benim kv. Sessiz sakindir alt üstlü oturuyoruz ama yeme icme bir.Yani betaberiz.Zor bi hamilelik geciriyorum ve simdide agir bi grip.O konuda cok düsü ncesizler.Sanki kimsem yok.Bi sıcak corba yapicak.Dısardan bile duyan herkez ariyo nasil oldun gelelim yardim edelim diye.Ama kv. Görümcemler eltim hic biri sormaz.Anca temizlige ise cagırır kv.Cok yanlizim.Ve cok sabit fikirli.zor hamilelik görmemisler nedir bipmiyolar.6 aylik hamileyim hala kusuyorum

ayni evde oturmakla karsi dairede veya binada oturmak arasinda daglar kadar fark var.
ilk olarak saygi
kusur ortme
ciddi bi durum yoksa surekli alinganlik yapmama
guler yuzlu olma
deger verme
yardimci olma gibi kurallar en.onemlileri bence.
tabi karsilikli olmali . eger karsi taraf sizi sevmezse ve surekli hata ararsa agzinizla kus tutsaniz nafile...

benm kv sagolsn annem gbigir korur kollar acigimi kapatr . sanki kendi kizi gbi sever. bzde ayni evde oturuyorz. karsilikli sevgi saygi olursa hersey olr. ben bes ay bitecek altiya girecek smdiye kdar hic kalp kirmadk. bana dediler nisanlyken davrandgni evlenince yapmz dediler. daha fzlasni yapti sagolsn. hasta olurum bakar corbami ypar ne bilym ne ihtiyacm varsa karsilar. Allah razi olsun ondan. yani kisiden kisiye degisir bu mevzular.

Konu hortlamış
konuyu açan arkadaşta 2011 senesinden beri girmemiş
Şimdi girse de anlatsa mutlu olmuş mu? kaynanasına kayınbabasına çoook istediği yemekleri yapmış evi temizlemiş mi?

Vallahi bu soruların cevaplarını çok merak ettim

Benim için birlikte oturmak,karşılıklı daireler,altlı üstlü daireler, karşılıklı/çapraz apartmanlar ve dahi aynı sokak. ..hepsi aynı

Canim birincisi ayni evde oturma bence en iyisi.kayinvaldenler kotu insanlardir diye solemiyorum.aranizda muhakkak kirginliklar olabilir ya sen yada onlar uzulebilir.yanlis anlama bazi yonlerden rahat birine benziyorsun eger boyle devam ederse ayni evde biraz sorun olabilir.kv alttan alir almasinada yipranir kadincagiz olan ona olur.eger sen cok.kasarsan kendini bu kezde sen uzulursun.en iyisi ayri ev.

X