Kaynanayla iyi geçinmenin yolları

Kızlar konu sahibi ev alacağı için kaynanayla beraber oturacakmış eşyalar için değil. able210 güzelim benim eşim asgari maaşın neredeyse 3 katını alıyorda bir kenara para koyamıyoruz asgari maaşın nesini biriktiripte ev alacaksınız anlamadım?

canım 3 katını alıpta nasıl para koyamasınız ki
ev işide bi şekilde alınacak artık bilmiyorum zaten kira öder gibi ev alma devrnindeyiz tabi bunu yapabilmek için bikaç yıl daha beklemem lazım ama ben beklemek istemiyorum işte

valla kayınvalideyle iyi geçinmek tamamen kayınvalidene bağlı ben benimkinden biliyorum sen ağzınla kuş tutsan gene yaranamıyorsun çünkü

ama ben önce sana bir sorayım kaç yaşındasın sen tamam ben de çok ama çok aşık olarak evlendim zaten evlenmemizin nedeni aynı evde yaşmak isteğimizdi ama bu kadar gözü kapalı davranmadım hiçbir zaman

ayrıca ben henüz kendisi ve nişanlısı öğrenciyken evlenmeye kalkışan kuzenime söylediğim şey ne biliyor musun

bu koca denen şey matah bişi değildir evlilik de flörte de nişşana da benzemez yarın öbürgün aslanlar gibi arkamda olur dediğin adam anneme ağzını açamazsın sen gerekirse çocuğumla senden geçerim annemden geçmem der neye uğradığını şaşırırsın (bir arkadaşımın başına geldi benim değil tek yaptığı da yıllardır kendisine bin türlü laf eden kayınvalidesine dayanamayıp cevap vermesiydi ki ne hakaret etti ne saygısızlık yaptı ne de sesini yükseltti) böyle şeyleri çözmek evin barkın ayrıyken kolaydır ama aynı evdeyken çözemezsin

varmış onbin liranız onunla dizin evinizi her şeyin en iyisini almak zorunda değilsiniz ki üçü bir arada mobilya satan bir sürü yer var buzdolabınızı da iki milyarlık almazsınız da 700 tl lik alırsınız ne var sen de asgarinin altı demez çalışırsın geçinir gidersiniz madem bekleyemeyeceksin

ayrıca aynı evde birikim falan da yapamazsınız sonuçta masraflara katılacaksınız ve bir süre sonra masrafın çoğu size kalacak muhtemelen elinizdeki de gider benden söylemesi

21 yaşındayım canım yazıklarını 0okudum ama her şey boş gelio lütfen kimse kınamasın beni:KK14:

Gözün görmüyor da kulağın da mı duymuyor?
Buradaki insanlar yırtınıyor farkında değil misin?
Ailen nasıl kıyıyor sana?
Hiç mi acımıyorlar,engel olmuyorlar?

ne gözüm görüyor ne kulağım duyuyor garip bişe anlamadım
sevgi bu olsa gerek...gözü kapalı sevmek........:KK14:
henüz nişanlı bile olmadığım için ailemin haberi yok annem ve ablam bilio gerçi uyarıyolar ama dinlemiyorum onları siz boşverin diyorum allah bana yardım edicek diyorum

nişanlınızın iyi şartlar dediği aile yanımı yani. şu anda ne desek boş anlamayacaksınız. evlendiğiniz insanlar iyi olsa bile en basiti kendinize ait bi mutfak düzeniniz olmayacak. istediğiniz yemekleri yapamayacaksınız vs. şu andaki durumunuz benim evlenmeden önceki durumuma benzio. bende bir an önce evleneyim die ne çaba gösterdim. sonuç: pişmanlık. aynı evde yaşamak çok zor. dediğim gibi yaşadığın insanlar melek olsa bile kendine ait bir düzenin olmayacak. banyo olayı zor oluyo sonra. ben tek kaynana ile yaşıyorum gene de çok zor. ha madem illa orda yaşayacaksın. odanın balkonunu banyo yaptırt bence. ebeveyn banyosu gibi olsun. kayın pederin var rahat edemzsin. insan evlenmeden önce bu detayları düşünemio

canım o da hiç merak lı değil beraber olmaya ama benim yüzümden berbar oturma çaresini buldu ben ona tek odalı eve de razıyım dedim birtane ekmek olsa da razıyım dedim ama o bunları istemio iyi şartalrda yaşatmak istiyorum diyo demek istediğim bu ...
bilmiyorum ya hiöç bişe bilmiyorumm
hayat nereye sürüklerse oraya gidicem
banyo yaptırmazlar canım ama ben yinede teklif etcem çok ii olur gerçekten bu...
şuanda dediğin gibi detay metay düşünemiyorum

sen evlenıceksın aynı evdede yasayacaksın kafaya koymussun.
cokta ıyı nıyetlısın ınsallah ıyı ınsanlarla karsılasırsın.
gorumce evlenır felan deme hıc sonucta onun da bı duzenı var o evde.
herkes sana degıl sen herkese uyum saglayacaksın.
mesafenı koruyacaksın ayrı oturanlardan kat be kat daha dıkkatlı olucaksın.
senın aılen ne dıyo bu ıse???

canım hep öle düşünüyorum ben herkeze ayak uydurcam diye
görümceninde evlenmesi beklentim yok hiç
çünkü o beklentiye girersem evlenmesse bide sıkıntı yaparım yok yere
o yüzden banane diyorum
onunda düzeni var daha da ii olsun diyorum
hatta biz allah izin verirse onun odasına kurucaz yatak odamızı
o da sevdiğimin odasına taşınacak
ben sevdiğime ya sorun yaparsa dedim odadan çıkmak istemesse falan dedim onun düzenini bozmak istemiyorum nasılda seviyodur odasını dedim mecbur çıkcak dedi zaten benim odaya meraklı sen düşünme bunları dedi
benim annemle ablam bilio bitek ama nişanblı bile olmadığım için henüz ciddi ciddi bişe demiyolar
annem şakayla karışık kalk yemek yap elin kadını seni benim gibi yatırmaz böle diyo gülüoz öle tabi iş ciddiye binince nolur bilmem
aman yaa ben yaşayıp görücem inşallah ii şeyler görürüm
benim çok yakın arkadaşım da aynı benim gibi kaynana kayınpeder var yanında kız diyoki ben baba evimde bukadar rahjat değildim evden dıları çıkasım gelmio diyo 5 yıllık evli bi dediğim iki olmuyo diyor kayınpederimle oyun havsı açıp oynuyoz düşün okadar iyiyim diyo kaynanamda el çırpıo biz onarken dio
bende diyom ya inşallah böle olurum daha ne isterim ki

acanım kusura bakma ama,neden senin evin olmasın

neden kendine ait eşyaların olmasın

neden evinde 3.şahıslar olsun

ayağını uzatmak,oturup dinlenmek,istediğin saatte kalkmak,istediğin zaman temizlik yapmak,istediğin yemeği pişirmek istemez misin

madem seni istiyo çalışsın kenara koysun 3-5 kuruş

mecbur yapıcak

2 gün sonra istesen de çıkamassın,zorlarlar

yine de sen bilirsin
ben senin için diyorum cnmEn Büyük KK

ya tabikide bunları kim istemez keşke olsa ama bunlar için zaman var ben evlenek için bunları beklemke isemiyrum cnm inanki psikolojik olarak rahatlık düşüncek halim bile yok kavuşmam lazım sadece:KK14:

ne gözüm görüyor ne kulağım duyuyor garip bişe anlamadım
sevgi bu olsa gerek...gözü kapalı sevmek........:KK14:
henüz nişanlı bile olmadığım için ailemin haberi yok annem ve ablam bilio gerçi uyarıyolar ama dinlemiyorum onları siz boşverin diyorum allah bana yardım edicek diyorum

Aaaaa öyle mi?
Aslında şimdi düşündüm de nasıl olsa baba bilmiyormuş henüz di mi?
İstemeye geldiklerinde baban "hayır olmaz,ben kızımı kayınvalideyle aynı eve vermem" derse belki sen biraz akıllanırsın onlar da biraz daha para biriktirir.
Zaten daha küçücüksün,yaşın da büyür bize hak verirsin o arada.
Yani benim babam olsa beni keser yine de razı gelmez böyle bir evliliğe.

Aaaaa öyle mi?
Aslında şimdi düşündüm de nasıl olsa baba bilmiyormuş henüz di mi?
İstemeye geldiklerinde baban "hayır olmaz,ben kızımı kayınvalideyle aynı eve vermem" derse belki sen biraz akıllanırsın onlar da biraz daha para biriktirir.
Zaten daha küçücüksün,yaşın da büyür bize hak verirsin o arada.
Yani benim babam olsa beni keser yine de razı gelmez böyle bir evliliğe.

bilmiyom ki belkide vermez
valla hiç bişe bilmiom
size zaten hak veriyorum hep ama okadar garipki asla "yok ya ben beraber gitmim en iyisi az daha beklim "diyemiyorum gözünle görüpte kabul etmek gibi bişe kimi kınadım bilmiyom yaa

bilmiyom ki belkide vermez
valla hiç bişe bilmiom
size zaten hak veriyorum hep ama okadar garipki asla "yok ya ben beraber gitmim en iyisi az daha beklim "diyemiyorum gözünle görüpte kabul etmek gibi bişe kimi kınadım bilmiyom yaa

Kınamış değilsindir de daha çok küçüksün,oyun sanıyorsun evliliği!
Ahh ahh annen baştan tavrını koysaydı bu noktaya gelmezdin,yanlış olduğunu anlardın çoktan.

Kınamış değilsindir de daha çok küçüksün,oyun sanıyorsun evliliği!
Ahh ahh annen baştan tavrını koysaydı bu noktaya gelmezdin,yanlış olduğunu anlardın çoktan.

bilmiom ya annem öle asla olmaz demiyo sen kafaya koymuşun diyo yaşa gör derler ya o da artık öle diyo galiba

Canım o kadar safsın ki o kadar iyi niyetlisin ki...O kadar masumsun ki..

Ne desek dinlemeyeceksin,ille de o eve gitmek,bir an önce evlenmek istiyorsun.

Sadece bir kardeşimiz olarak söylüyoruz,asla kınamıyorum,ayıplamıyorum,öyle düşünme..

Pişman olacaksın,pişman olacaksın,pişman olacaksın..

Tek Rabbim pişman ettirmesin,evlendikten sonra gel buraya yaz"hepiniz yanıldınız,çok mutluyum,hepiniz önyargılısınız" de..ama pişman olacaksın..

Ah be yavrum,gelin geliyor diye eve yapılan iki tadilata seviniyorsun,nişanlım beni hep iyi şartlarda yaşatmak istiyor diyorsun..

Kayınvalidenin evine gelin girmek,asgari ücretle ev geçindirmek iyi şart mı?

Onlar bir aile,bizler bile kendi evimiz barkımız varken kayınvalidemize gidince bir yabancılık hissediyoruz.

Ben hala onların evinde tuvalete giderken,duş almam gerektiğinde bile çekiniyorum,tedirginimm..

Kendi evime dönsem diye gün sayıyorum,ama sen sayamayacaksın çünkü o evde yaşamaya mecbur olacaksın canım benim..

Kolay sanıyorsun,yaparım sanıyorsun..Aşkımız herşeyden üstün diye düşünüyorsun..Değil bebeğim..Bir de kahrolası geçekler var..

Nişanlım altınları aldı diyorsun,on bin lira var diyorsun..Onunla düğün de olur ev de döşenir..

Hadi düğünü boşver,sade bir nikah,bir iki parça eşya olsun alamazlar mıydı?

Sen herşeye razısın canım,onlar senin gibi gelini bulmuşlar,iki balkon,bir de yerleri yaptırmışlar çok mu?

Neticede KENDİ evlerini yaptırıyorlar..Bunu hiç unutma oldu mu bitanem?

şu dediğin çok tuhaf etti beni canım kendim yazmış gibi oldum
çünkü ben bi akrabama gitsem yukarda oturan halamlara çıksam 1 saat bile duramıyorum hemen anahtarı alıp evimize kaçıyorum yalnızlığı çok severimde...hatta içimden geçiriyorum ki ya evimiz olmasaydı napardık bunalınca hemen kaçıom eve şükür diyodum..ama orda bi bunalsam gitmeye ev yok yine durduğun yerde durcan sineye çekcen..ama yinede diyemiyorum ki yok ben yapamam kafayı yerim falan..yok ya diyemiyorum işte akrabalarımın yanında bile durmaıyorum diyebiliyorum ama iş onların evine gelince yok diyemiyorum olmuyo yaa yapamıyorum

kızlar hepiniz çok ama çokk haklısınızıdrıe eminim
ama benim gözüm kulağım hiç bişe görüp duymuyo ben kararımı verdim ama doğru ama yanlış ama ben gidecem o eve allahın izniyle...siz bana beraber oturma demeyin kafam almıo aşktan...siz bana öğüt verin nasıl davaranayım , neler yapayıom,,,sadece bunu konuşmak istiyorum başka bişe değil..lütfen kızmayın kınamayın bu çok başka bişey..

canım 3 katını alıpta nasıl para koyamasınız ki
ev işide bi şekilde alınacak artık bilmiyorum zaten kira öder gibi ev alma devrnindeyiz tabi bunu yapabilmek için bikaç yıl daha beklemem lazım ama ben beklemek istemiyorum işte

kira ödeyecek durumda olsak zaten kaynanamın yanında oturmazdım canım. Eve, faturalara, borçlara, çocuğa derken eriyip gidiyor ele kalan parada anca özel ihtiyaçlara yetiyor. Sanma ki bütün maaşınızı ev almak için biriktireceksiniz masraflara ortak olacaksınız e çocukta olunca bezi sütün yetmezse maması... Mama zaten başlı başına masraf kapısı... Zor canım zor... Neyse tavsiye istemişsin kaynanayla iyi geçinmek için. Saçını süpürge et, konuş demedikçe konuşma, bütün emirlerine itaat et, ailene sövsede haklısınız de işte o zaman kaynanan açısından iyi geçiniyor olursunuz. Ama sen ne durumda olursun onu bilemem. Canım kusura bakma yine söylüyorum ikinizde melek olsanız aynı çatı altında olmaz bir eve iki kadın fazla birde sizde görümcenle 3 kadın işin zor... Tek yapabileceğin şey saygısızlık etmeden kendini ezdirmemek. Çokta yapış yapış olmayın herşeyini anlatma, sır verme. Ailen hakkında sakın eşinde dahil ailesine olumsuz birşey söyleme ileride sana karşı kullanılabilir. Aklıma daha gelirse yazarım. Umarım herşey istediğin gibi olur.

kira ödeyecek durumda olsak zaten kaynanamın yanında oturmazdım canım. Eve, faturalara, borçlara, çocuğa derken eriyip gidiyor ele kalan parada anca özel ihtiyaçlara yetiyor. Sanma ki bütün maaşınızı ev almak için biriktireceksiniz masraflara ortak olacaksınız e çocukta olunca bezi sütün yetmezse maması... Mama zaten başlı başına masraf kapısı... Zor canım zor... Neyse tavsiye istemişsin kaynanayla iyi geçinmek için. Saçını süpürge et, konuş demedikçe konuşma, bütün emirlerine itaat et, ailene sövsede haklısınız de işte o zaman kaynanan açısından iyi geçiniyor olursunuz. Ama sen ne durumda olursun onu bilemem. Canım kusura bakma yine söylüyorum ikinizde melek olsanız aynı çatı altında olmaz bir eve iki kadın fazla birde sizde görümcenle 3 kadın işin zor... Tek yapabileceğin şey saygısızlık etmeden kendini ezdirmemek. Çokta yapış yapış olmayın herşeyini anlatma, sır verme. Ailen hakkında sakın eşinde dahil ailesine olumsuz birşey söyleme ileride sana karşı kullanılabilir. Aklıma daha gelirse yazarım. Umarım herşey istediğin gibi olur.

bizde asgari ücretle kiraya çıksak hiç geçinemeyiz işte fatura çocuk borç derken mahfolur insan..oyüzden sizin gibi çareyi beraber oturmada bulduk artık yapcak bişe yok cnm ...evet hiç sanmıyorum para biriktirebilceğimizi aslında illaki eve katkı olur onun maaşı da..olsun ya napalım ne yapayım:KK43:tavsiyelerini okudum kendmimi ezdirmemek ençok yapacağım şey olur galiba inşalah ezmeye de kalkışmazlar aklına geldikçe yazarsın tamam canım

bilmiom ya annem öle asla olmaz demiyo sen kafaya koymuşun diyo yaşa gör derler ya o da artık öle diyo galiba

Yazık ya çok üzüldüm..
Belli ki çok küçüksün,yazdıklarından,düşüncelerinden hala olgunlaşmadığın belli..
Annenin de yol göstermemesi de çok acı.
Biz ne dersek boş,sen mutsuz olacağını bile bile yola çıkıyorsun,annen de buna göz yumuyor.
Hayırlısı olsun inşallah!

Hiç bir konuda taviz vermemekle başlayabilirsin işe mesela kendi hayatınla ilgili kendi kurallarını baştan koyarsın örneğin benim yatak odama girilmiyecek benim eşyalarım ellenmeyecek evime gelen misafirlerime laf söylenmeyecek giydiklerime eşim dışında müdahale olmayacak.
Bu gibi şeyler başta önemsiz görünsede emin ol ilerde boşanmalara kadar gidebiliyor.

Zavallı arkadaşım evlendiği zaman gık çıkartamamıştı şimdi giydiği ayakkabıya kadar kayınvalidesinin buyruğu altında misal pardesüsünün altına bile çizme giyemiyor nedenide çizme kadını şuh gösterirmiş.
Ben mesela arkadaşım bekarken onunla antalyalarda tatillerde gezerdik kasımda evliliğinin 6. yılı bitiyor ben dahil hiç bir arkadaşım daha evini göremedik neden kaynanası kızıyor.bu arada arkadaşım 30 yaşında.:KK53:

Hiç bir konuda taviz vermemekle başlayabilirsin işe mesela kendi hayatınla ilgili kendi kurallarını baştan koyarsın örneğin benim yatak odama girilmiyecek benim eşyalarım ellenmeyecek evime gelen misafirlerime laf söylenmeyecek giydiklerime eşim dışında müdahale olmayacak.
Bu gibi şeyler başta önemsiz görünsede emin ol ilerde boşanmalara kadar gidebiliyor.

Zavallı arkadaşım evlendiği zaman gık çıkartamamıştı şimdi giydiği ayakkabıya kadar kayınvalidesinin buyruğu altında misal pardesüsünün altına bile çizme giyemiyor nedenide çizme kadını şuh gösterirmiş.
Ben mesela arkadaşım bekarken onunla antalyalarda tatillerde gezerdik kasımda evliliğinin 6. yılı bitiyor ben dahil hiç bir arkadaşım daha evini göremedik neden kaynanası kızıyor.bu arada arkadaşım 30 yaşında.:KK53:

canım yaa yatak odama girilmesini asla istemem ama bunu nasıl dile getiricem eve gelir gelmez şöle olucak böle olucak diyemem ki şunu da bi yazarmısın...nefret ederim ben odama girilmesinden dediğin gibi bu konuda kesin tavrımı koyucam ama nasıl saygısılık yapmadan tavrımı koymak istiyorum ....arkadaşına da çok üzüldüm yaa 30 yaşnda ve kaynanası çocuğu gibi esir almış kızı umarım benimki böle yapmaz...peki eşi sahip çıkmıyormu yaa

canım yaa yatak odama girilmesini asla istemem ama bunu nasıl dile getiricem eve gelir gelmez şöle olucak böle olucak diyemem ki şunu da bi yazarmısın...nefret ederim ben odama girilmesinden dediğin gibi bu konuda kesin tavrımı koyucam ama nasıl saygısılık yapmadan tavrımı koymak istiyorum ....arkadaşına da çok üzüldüm yaa 30 yaşnda ve kaynanası çocuğu gibi esir almış kızı umarım benimki böle yapmaz...peki eşi sahip çıkmıyormu yaa

Baştan odanın kapısını sürekli kilitli tutmayla başla zaten bunu yaparsan girilmesini istemediğin anlaşılır.
Eşi arkadaşıma baştan biraz sahip çıkar gibi oldu ama cicim ayları geçince annemle ilgili sorunlarınla bana gelme demeye başlamış Hatta biz bile eşiyle okadar samimi olmamıza rağmen beni msnden bile silmiş sebep kızı niye ezdiriyosun demem.
Valla canım benim kedi bacağını ilk geceden ayırmak gerekiyormuş bütün herşey sıcağıyla olur soğuyunca hiç bir şey olmaz.
Ben neden bu kadar net konuşuyorum biliyomusun ben baştan tavrımı koymuştum ben senin yaşadığının yere gelmem diye 1 yıllık evliyim daha ne annesini ne babasını tanıyorum gitmedim tanışmaya onların istemeye gelmesinide istemedim sonuçta hayatı yaşayacak olan benim ama şimdi torunları doğacak inşallah artık bu kadar gaddarlık yeter dedim doğumdan 1 ay sonra günaydoğuya gidicem gelinlerini ve torunlarını görmek onlarında hakkı zaten çok yaşlı insanlar.

Baştan odanın kapısını sürekli kilitli tutmayla başla zaten bunu yaparsan girilmesini istemediğin anlaşılır.
Eşi arkadaşıma baştan biraz sahip çıkar gibi oldu ama cicim ayları geçince annemle ilgili sorunlarınla bana gelme demeye başlamış Hatta biz bile eşiyle okadar samimi olmamıza rağmen beni msnden bile silmiş sebep kızı niye ezdiriyosun demem.
Valla canım benim kedi bacağını ilk geceden ayırmak gerekiyormuş bütün herşey sıcağıyla olur soğuyunca hiç bir şey olmaz.
Ben neden bu kadar net konuşuyorum biliyomusun ben baştan tavrımı koymuştum ben senin yaşadığının yere gelmem diye 1 yıllık evliyim daha ne annesini ne babasını tanıyorum gitmedim tanışmaya onların istemeye gelmesinide istemedim sonuçta hayatı yaşayacak olan benim ama şimdi torunları doğacak inşallah artık bu kadar gaddarlık yeter dedim doğumdan 1 ay sonra günaydoğuya gidicem gelinlerini ve torunlarını görmek onlarında hakkı zaten çok yaşlı insanlar.

evet odayı düzeltip içeri gideceğim zaman kitlerim ama orda balkon var annesi çamaşırları hep oraya asar :KK70: bu konuda sorun olur mu acaba yaa gelip gelip çamaşır ascam demesin neyse gerçi ev işlerini ben alıcam çamaşırlarıda ben asarım umarım anlayışlıdır
sende bayağa sert davranmışsın nolcak istemeye gelmelri hakları değilmi cnm ya ama baştan sevmedin galiba

evet odayı düzeltip içeri gideceğim zaman kitlerim ama orda balkon var annesi çamaşırları hep oraya asar :KK70: bu konuda sorun olur mu acaba yaa gelip gelip çamaşır ascam demesin neyse gerçi ev işlerini ben alıcam çamaşırlarıda ben asarım umarım anlayışlıdır
sende bayağa sert davranmışsın nolcak istemeye gelmelri hakları değilmi cnm ya ama baştan sevmedin galiba

Başka oda yokmu yahu bir tek çamaşır için değil hava almak isteyende senin odandan geçmek zorunda kalıcak bu kötü olmuş tabi evde kaynanan dışında kimler var bilemem ama tek kaynana varsa o kolay olur onu tek idare etmek zor olmasa gerek.
Ya ben istemedim zaten yaşları 60 küsür otobüsle gelseler 22 saat yol sürüyo uçakla gelseler hem masraf hemde hiç binmemişler uçağa eşim sadece resmimi gösterip gelininiz bu dedi birde arada sırada eltim arar doğumu sorar.
Ben zaten kendi ailemi bile işin içine sokmadım pek fazla herşeyi kendim yaptım salonu tuttum davetiyelri bastırdım gelinliğimi diktirdim damatlığı aldım gelin arabamı süslettim yani eşime bile bırakmadım hiç bir şeyi.hatta salonda foto ve kameramanla bile ben pazarlık yaptım zaten eşim pek anlamaz.:KK64:

X