Kaynanayla iyi geçinmenin yolları

able210

düşmez kalkmaz bir allah.
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2011
2.628
10
varmı kızlar bunun yolunu bilen..kaynanasıyla oturup çok ii olan...bunun sırr nedir...kaynananızı canım cicim şeklinde severmisiniz....örnekler ve altın kurallar bekliyorum kayınpeder ve görümce içinde olabilir..berabermi ayrı mı oturuyosunuz onu da eklerseniz seviniirm ben mecburiyetten berbare oturucam ve öğüt almak istiyorum iyi geçinmenin yollarını aryorum ama iyi insanlar diye tahmin ediyorum kendi aralardında çok saygılılar biraz bunlar beni mutlu ediyor ..mesela aşkım beni annesiyle tanıştırmaya getirmişti yıllar önce ben ozamanlar cahildim bayağa 17 yaşındaydım nasıl davranılır bilmiodum elini öpmedim yanında bacak bacak üstüne attım sonra aşkım acıktım ben bişeler hazırlayın dedi halasına halasına şakasına bundan sonra able hazırlar sana evlenceniz ya demişti bende cahillikten alla alla demiştim imalı imalı şimdi diyorum ki ne kadar safmışım..ama bunlara rağmen annesi hiç kötü bişe dememiş arkamdan hatta halası demişki bacak bacak üstüne attı annenin yanında elini öpmedi falan demiş anneside hemen beni savunmuş heyecandan heyecandan demiş..bi komşuları gelmişti o gün aynı köyden çıktık onla mahalleyi falan sordu bana bende nebilim köyün mahalesinin adını gitmem köye pek bilmiyorum dedim kadına ama tarif ettim o da biraz laf sokarak mahalleyi soruyorum dedi annesi hemen atladı "nebeilsin kız ya mahalleyi köye gitmio şimdiki gençler nerden bilsin deyip o kadını susturmuştu...benim namaz kıldığıma falan çok seviniyomuş komşularına anlatıyomuş sürekli ..bunları düşündükçe iyti olabilirz hissi uyanıyor bende ama yinede kötü yönden düşüneyim ki hayal kırıklığı yaşamayayım ..

Son düzenleme:
Sürekli kendini ezdirir ,susarsan iyi geçinirsin ,ya da politik(yalancı)olursan çağırdıklarında başım ağrıyor,işim var gelemem diyorsan açıkca kaynana ile oturan, kadınlığının tadını çıkartamıyor,çıkarttırmıyorlarda zaten !

Sürekli kendini ezdirir ,susarsan iyi geçinirsin ,ya da politik(yalancı)olursan çağırdıklarında başım ağrıyor,işim var gelemem diyorsan açıkca kaynana ile oturan, kadınlığının tadını çıkartamıyor,çıkarttırmıyorlarda zaten !

bunun çaresi susmak mı d,yosun yani canım
kadınlığını yaşatmıyolar derken?

benim kayınvalidemle aram iyidir. saygıda kusur etmem. o da aynı şekilde olduğu için işim kolay. ama burda neler okuyoruz. kayınvalidem öyle bi insan olsaydı ne yapardım bilemiyorum. susup oturmak her şeyi sineye çekmek kolay değil. ama sanırım sevmediğim sıradan bi insana davrandığım gibi davranırdım. yüzüne bakmazdım, çok tınlamazdım, mecbur kalınca meraba meraba :KK68:

Son düzenleme:
benim kayınvalidemle aram iyidir. saygıda kusur etmem. o da aynı şekilde olduğu için işim kolay. ama burda nele okuyoruz. kayınvalidem öyle bi insan olsaydı ne yapardım bilemiyorum. susup oturmak her şeyi sineye çekmek kolay değil. ama sanırım sevmediğim sıradan bi insana davrandığım gibi davranırdım. yüzün bakmazdım, çok tınlamazdım, mecbur kalınca meraba meraba :KK68:

canım beraber mi oturuyosunuz

valla canım senin kusurlarını laf söz etmiyorsa bu iyi bişeydi benim içinbazı kaynanalr vardır
geliinin ufacık hatasını büyütür elaleme yayar(benimki öyle)
seninki elaleme laf bırakmıyor....
karsılıklı sevgi saygı içinde olursanız geçinmek cokta zor değil
tabiki beraber oturmanın zorlukları sıkıntıları var sendede olacaktır

karşılıklı saygı olması gereken bişey ama karşılıklı saygımız var, anlaşıyoruz diye düşünüp aynı
evde de oturulmaz bence. çünkü aynı evde oturmak başka bişey.. insanın hergünü hergününü tutmazken kayınvalidesine hergün saygılı davranmak zorunda bi kere. seni caydırmak için söylemiyorum bunu sadece insan evlenmeden evvel böyle şeyleri pek farkedemiyor onu iyi biliyorum :) ben de mesela eşimle konuşurken bi arada
oturabilirim ya anne sonuçta o geçinir gideriz iyi de bi kadın falan demiştim ama sonra bi şekilde ayrı oturduk ve ben o kadar mutluyum ve şükrediyorum ki.. bu kayınvalidemi sevmediğimden değil. çok şükür bi problemimiz birbirimize bi saygısızlığımız olmadı. insanlara karşı o da beni çok korur senin kayınvaliden gibi, eksiklerimi millete anlatmaz falan ama bunlar bir arada mutlu mesut yaşanacağı anlamına gelmiyor malesef..

Son düzenleme:
Canım bunun altın kuralı falan yoktur, karşı taraf kötüyse sen ne yaparsan yap değiştiremezsin, susmak alttan almak iyi değil daha çok üstüne gelirler sakın susma. Anlattığın kadarıyla annesi iyi bir kadın gibi görünüyor ama içlerine girmeden bilemezsin.
Bir de iki taraf ta melek olsa aynı evde olmak iyi değil, çok zor anlaşmak, insan annesiyle bile yeri geldiğinde çakışıyor ki kayınvalide çok zor.
Annenle ne kadar tartışsan da annedir sonuçta affeder seni üzmeye yüreği dayanmaz, sen de annen olduğu için kolay unutursun bir saat sonra herşey düzelir ama kayınvalideyle öyle mi.
İkiniz de çok iyi niyetli olursanız, sen saygıda kusur etmezsen o da seni kızı gibi görüp bazı hatalarını görmezden gelip kızına nasıl davranıyorsa öyle davranırsa arada anlaşmazlıklar olsa bile unutulur.
Bir de bir insanın seni sevdiğini hissedersin, iyi yönleri fazlaysa kötü yönlerini görmezden gelirsin.
Benim kayınvalidemin bana hiçbir iyi tarafı olmadı, birkaç beni üzen davranışı oldu, sen de benim bir evladımsın bundan sonra dedi ama öyle davranmadı hiç, bu yüzden ben hiçbir zaman sıcaklık duymuyorum ona karşı.
Bilmiyorum ya mesela beni düşünseydi, iyi olsaydı küçük şeyleri unuturdum.
Ben çok katı bir insan değilim, mesela bir arkadaşım beni bir kez üzmüştü bir sözüyle ben şöyle düşündüm ya o beni çok seviyor şimdiye kadar hep iyiydi bana karşı bunu kötü niyetle söylememiştir, söylese bile bir sözüyle bütün iyiliklerini unutucak miyim demiştim kendime.
Yani böyle, herşey karşılıklı onlar iyiyse sen de iyi olursan çoğunlukla mutlu olursunuz, yoksa çok zor.
Tavsiyem ayrı eve çıkın, uzak olmak daha iyidir.

Kaynanan melek bile olsa aynı evde çok zor.
Bir evin bir hanımı olur derler.
Evlendikten sonra,insan kendi annesine bile kalmaya gidince,eskisi gibi rahat olmuyor.

valla böyle bir formül yok sanirim. Ben kaynanami her istedigi yere götürdüm, yurt disinda oldugumuz icin doktorlara bile gidemiyor. Ben götürdüm.
Hasta olurdu (soguk alginligi), bütün gün evini temizler, yemeklerini yapardim o yatardi. Evliligimin ilk 6 ay´i her hafta sonu istisnasiz esimle kaynanamda kaldik. Hafta ici de o bize gelirdi kendi görümcesiyle birlikte. Sonuc: Bosaniyorum hemde kaynanamin yüzünden. Ve isin en kötü yani, tüm ona yaptigim iyiliklere nankör geldi.
O yüzde tek tavsiye: uzak dur ve sadece gereken saygiyi göster.

neden aynı evde oturacaksnız acaba altlı üstlü falan otursanız olmaz mı

bakın forumda bu kadar dert çeken insanlar var

bunu merak ettim doğrusu

valla canım senin kusurlarını laf söz etmiyorsa bu iyi bişeydi benim içinbazı kaynanalr vardır
geliinin ufacık hatasını büyütür elaleme yayar(benimki öyle)
seninki elaleme laf bırakmıyor....
karsılıklı sevgi saygı içinde olursanız geçinmek cokta zor değil
tabiki beraber oturmanın zorlukları sıkıntıları var sendede olacaktır

evet cnm laf ettirmedi şimdide ben gelicem diye evi yaptırıyolar bi hevesle hani kötü biri olsa değer vermezdi niye yaptırcakmışım derdi bu da beni çok sevindirdio

evet cnm laf ettirmedi şimdide ben gelicem diye evi yaptırıyolar bi hevesle hani kötü biri olsa değer vermezdi niye yaptırcakmışım derdi bu da beni çok sevindirdio

ne güzel işte canım aranız zaten bozuk değil saygısızlık yapmadığın sürecede bozulmaz ama ezdirmede kendini bişey olursa saygısızlık yapmıcam diye.saygı cercevesnde haddini bildir herkese bunları düşünme aran gayet iyi zaten

ne güzel işte canım aranız zaten bozuk değil saygısızlık yapmadığın sürecede bozulmaz ama ezdirmede kendini bişey olursa saygısızlık yapmıcam diye.saygı cercevesnde haddini bildir herkese bunları düşünme aran gayet iyi zaten

evet canım aram gayet ii de burda okuduklarımdan etkileniyorum melek bile olsa beraber olmaz diyolar ama benim beraner oturmam deme şansım yok eğer kabul etmessem yıllarca kavuşamıcaz yıllarca..ama kabul edersem seneye allahın izniyle velncez inşallah...

karşılıklı saygı olması gereken bişey ama karşılıklı saygımız var, anlaşıyoruz diye düşünüp aynı
evde de oturulmaz bence. çünkü aynı evde oturmak başka bişey.. insanın hergünü hergününü tutmazken kayınvalidesine hergün saygılı davranmak zorunda bi kere. seni caydırmak için söylemiyorum bunu sadece insan evlenmeden evvel böyle şeyleri pek farkedemiyor onu iyi biliyorum :) ben de mesela eşimle konuşurken bi arada
oturabilirim ya anne sonuçta o geçinir gideriz iyi de bi kadın falan demiştim ama sonra bi şekilde ayrı oturduk ve ben o kadar mutluyum ve şükrediyorum ki.. bu kayınvalidemi sevmediğimden değil. çok şükür bi problemimiz birbirimize bi saygısızlığımız olmadı. insanlara karşı o da beni çok korur senin kayınvaliden gibi, eksiklerimi millete anlatmaz falan ama bunlar bir arada mutlu mesut yaşanacağı anlamına gelmiyor malesef..

sevindim canım mutşu olduğuna ama benim başka şansım yok şimdilik ...
ben illede beraber otururken nelere dikkat etmek gerektiğini nasıl davranmak gerektiğini bilmek istiyorum asla oturma demeyin çünkü başka hiç bir yolu yok kavuşmamızın kabul etmessem yıllarca ilişkim uzuyacak bu da yıpratır ilişki,mi illaki zaten 4 yıloldu daha fazla uzamasını istemiyorum ..zaten caymam için çok geç çünkü evin içini yaptırıyorlar kapılar yerler tuvaletler falan biz evlencez diye

Ah güzel kardesim,

Daha yolun basindasin cok iyi niyetlisin. Birak evin icine tadilati, saray yaptirsalar bile bos. Kendine sormuyor musun hic " ya tadilat icin maddiyat var ama evlilik icin niye yok diye". Bak buradaki hicbir arkadasin sana " a ne iyi ne güzel otur kayinvalidenle beraber" diyecegini sanmiyorum. Esimle birbirimizi sevdikten sonra katlaniriz bazi seylere diyebilirsin ama bu öyle birsey degil. Asiksin gözün görmüyor kulagin duymuyor simdi.

Yasadigim icin cok iyi biliyorum. Hem benim sartlarim cok daha iyiydi. Biz evlenirken 2+1 eve kiraya ciktik. Yaklasik bir sene kadar. Derken hamile kaldim ve kayinvalidemlerin evi yaptiriliyordu. Her asamada bizi de cagiriyorlardi. Iste odaniz ne renk olsun, panjur mu stor mu....Yani 480 m2 üc katli bir ev+cati kati ve bodrum düsün. Görümceme kendilerine ve bize bir kat ayrildi. Yani her katta yatak odasi, oturma odasi, banyo balkon var. Her konusmanin basinda da söyle söyleniyordu. " Herkesin odasi kati ayri. Kimse kimseyi rahatsiz etmez...

Ben yine istemedim ayni evde oturmayi. Ama kayinpederim ikna etti. Kizim eviniz varken niye kiraci olun. Bak cocuk burada bahcede yesilliklerde büyür falan filan.. Onlarin da yasadigi bina müteahide verilmis yeniden yapilmasi icin. Neyse tasindik hep beraber.Iste fazla gelenler bodruma falan kondu. Ilk zamanlar ev yeni diye biraz karisikliklar oldu. Ben de senin gibi cok iyiniyetliyim tabi anneye birakiyorum her karari. Tabi kayinvalidem devamli "cok masraf yaptik,ev cok büyük masrafi cok, hazir eve kondunuz" gibi laflar etmeye basladi.
Tabiki esim faturalar yeme icme, temizlik gibi masraflarin yarisini karsiliyordu. Kayinpederimin ne kadar titiz oldugunu ögrendim. Yani hersey simetrik olsun. Elinizde bardakla merdivenleri cikmayin. Yerler islak silinmesin. Duvarlara birsey asmayin. Mesela sömine var ama kullanmak yasak. Ses sistemi var ama film seyrederken acmak yasak.Ben bir kere takilmak istedim dedimki torun gelince napicaksin baba? Pesinde mi geziceksin yapma etme diye. Bana dedigi anne olacaksan pesinde gezeceksin. Eline saga sola zarar verecek oyuncak vermiyceksin. Ben sustum kaldim tabi. Duyacagimi tahmin ettigim sey bu degildi. Zannettim ki torunuma hersey feda olsun falan der. Bu lafin üstüne ne denir ki. O an uyandim, hep diyordum ki baba bu merdivenlere güvenlik kapisi yaptiralim cocuk düsmesin diye. Duvarlari deldirip merdiven kapisi yaptirmak yerine cocugu birakmiycakmisiz yere. Kayinvalidemin zaten sesi cikmaz onun yaninda. Simdi bundan sonra olanlari yazsam sayfalar yetmez.
Sonuc itibariyla kizim 7 aylikken yine 2+1 eve tasindik ve sadece kendi ailemin aldiklarini götürdük yanimizda. Esimin bile tepesini attirdilar. Bana kesinlikle görüsmeyeceksin ve cocugu göstermeyeceksin diye yeminler ettirdi esim.
Bak bunlari hava olsun diye yazmiyorum arkadasim.Esya desen en iyi markalar alindi, evin ici hep ithal malzemelerle yaptirildi. Isterse altinla kaplasinlar. Ama huzurdan daha degerli hicbirsey yok. Ask sevgi bile sonra gelir. Oraya tasinmayi kabul ederek cok pisman oldum. Düsün biraz. Evleniceksin, annen kardesin arkadasin kimin evine gelecek. Nasil agirlayacaksin. Hep kayinvalidene danisacaksin. Ya da kapiyi cekip ben bugun anneme gidiyorum veya arkadaslarimla bulusucam veya keyfim yok biraz magaza gezim diyemezsin. Bu yaz sicaginda askili bile giyemezsin. Sabah yataktan cikmak istemezsin ama evde baskalari oldugu icin kalkip giyinip öyle cikabilirsin. Amaan bugün hicbiseye elimi sürmüycem dinlenicem diyemezsin. Esinle keyif yapamazsin. Bizim arkadaslarimiz geldiginde - hem de evli barkli insanlar bebek görmeye- surat asilirdi ama görümcem kayinpederimden gizli erkek arkadas bile getirdi.
Biz ne dersek diyelim yine de bu sartlarla evlenecegini biliyorum. Ama yine de büyügün olarak uyarmak istedim. Arkadasim söyle nisanlina 1 göz oda olsun bekar evi gibi olsun ama yine de ayri oturalim. Iki kap kacak bir yatak bir dolap.Esya dedigin nedir ki? Calisirsiniz alirsiniz yavas yavas. Büyüklerimden hep duyarim" bir odaya gelin gittim zemini bile toprakti"
Bazi arkadaslar demis kendini ezdirme diye. Ben de katiliyorum. Allah yardimcin olsun.

Ah güzel kardesim,

Daha yolun basindasin cok iyi niyetlisin. Birak evin icine tadilati, saray yaptirsalar bile bos. Kendine sormuyor musun hic " ya tadilat icin maddiyat var ama evlilik icin niye yok diye". Bak buradaki hicbir arkadasin sana " a ne iyi ne güzel otur kayinvalidenle beraber" diyecegini sanmiyorum. Esimle birbirimizi sevdikten sonra katlaniriz bazi seylere diyebilirsin ama bu öyle birsey degil. Asiksin gözün görmüyor kulagin duymuyor simdi.

Yasadigim icin cok iyi biliyorum. Hem benim sartlarim cok daha iyiydi. Biz evlenirken 2+1 eve kiraya ciktik. Yaklasik bir sene kadar. Derken hamile kaldim ve kayinvalidemlerin evi yaptiriliyordu. Her asamada bizi de cagiriyorlardi. Iste odaniz ne renk olsun, panjur mu stor mu....Yani 480 m2 üc katli bir ev+cati kati ve bodrum düsün. Görümceme kendilerine ve bize bir kat ayrildi. Yani her katta yatak odasi, oturma odasi, banyo balkon var. Her konusmanin basinda da söyle söyleniyordu. " Herkesin odasi kati ayri. Kimse kimseyi rahatsiz etmez...

Ben yine istemedim ayni evde oturmayi. Ama kayinpederim ikna etti. Kizim eviniz varken niye kiraci olun. Bak cocuk burada bahcede yesilliklerde büyür falan filan.. Onlarin da yasadigi bina müteahide verilmis yeniden yapilmasi icin. Neyse tasindik hep beraber.Iste fazla gelenler bodruma falan kondu. Ilk zamanlar ev yeni diye biraz karisikliklar oldu. Ben de senin gibi cok iyiniyetliyim tabi anneye birakiyorum her karari. Tabi kayinvalidem devamli "cok masraf yaptik,ev cok büyük masrafi cok, hazir eve kondunuz" gibi laflar etmeye basladi.
Tabiki esim faturalar yeme icme, temizlik gibi masraflarin yarisini karsiliyordu. Kayinpederimin ne kadar titiz oldugunu ögrendim. Yani hersey simetrik olsun. Elinizde bardakla merdivenleri cikmayin. Yerler islak silinmesin. Duvarlara birsey asmayin. Mesela sömine var ama kullanmak yasak. Ses sistemi var ama film seyrederken acmak yasak.Ben bir kere takilmak istedim dedimki torun gelince napicaksin baba? Pesinde mi geziceksin yapma etme diye. Bana dedigi anne olacaksan pesinde gezeceksin. Eline saga sola zarar verecek oyuncak vermiyceksin. Ben sustum kaldim tabi. Duyacagimi tahmin ettigim sey bu degildi. Zannettim ki torunuma hersey feda olsun falan der. Bu lafin üstüne ne denir ki. O an uyandim, hep diyordum ki baba bu merdivenlere güvenlik kapisi yaptiralim cocuk düsmesin diye. Duvarlari deldirip merdiven kapisi yaptirmak yerine cocugu birakmiycakmisiz yere. Kayinvalidemin zaten sesi cikmaz onun yaninda. Simdi bundan sonra olanlari yazsam sayfalar yetmez.
Sonuc itibariyla kizim 7 aylikken yine 2+1 eve tasindik ve sadece kendi ailemin aldiklarini götürdük yanimizda. Esimin bile tepesini attirdilar. Bana kesinlikle görüsmeyeceksin ve cocugu göstermeyeceksin diye yeminler ettirdi esim.
Bak bunlari hava olsun diye yazmiyorum arkadasim.Esya desen en iyi markalar alindi, evin ici hep ithal malzemelerle yaptirildi. Isterse altinla kaplasinlar. Ama huzurdan daha degerli hicbirsey yok. Ask sevgi bile sonra gelir. Oraya tasinmayi kabul ederek cok pisman oldum. Düsün biraz. Evleniceksin, annen kardesin arkadasin kimin evine gelecek. Nasil agirlayacaksin. Hep kayinvalidene danisacaksin. Ya da kapiyi cekip ben bugun anneme gidiyorum veya arkadaslarimla bulusucam veya keyfim yok biraz magaza gezim diyemezsin. Bu yaz sicaginda askili bile giyemezsin. Sabah yataktan cikmak istemezsin ama evde baskalari oldugu icin kalkip giyinip öyle cikabilirsin. Amaan bugün hicbiseye elimi sürmüycem dinlenicem diyemezsin. Esinle keyif yapamazsin. Bizim arkadaslarimiz geldiginde - hem de evli barkli insanlar bebek görmeye- surat asilirdi ama görümcem kayinpederimden gizli erkek arkadas bile getirdi.
Biz ne dersek diyelim yine de bu sartlarla evlenecegini biliyorum. Ama yine de büyügün olarak uyarmak istedim. Arkadasim söyle nisanlina 1 göz oda olsun bekar evi gibi olsun ama yine de ayri oturalim. Iki kap kacak bir yatak bir dolap.Esya dedigin nedir ki? Calisirsiniz alirsiniz yavas yavas. Büyüklerimden hep duyarim" bir odaya gelin gittim zemini bile toprakti"
Bazi arkadaslar demis kendini ezdirme diye. Ben de katiliyorum. Allah yardimcin olsun.

zor şeyler yaşamışsın azönce bi ablamda dedi kesinikle beraber gitme diye ama ben napim şimdi benimkine demiştim tek odayada razıyım diye ama o fakirliğe razı değil ben kabul etsem o etmio ama ben ona hiç bizaman beraber oturmayalım demedim gerçi....evde ailesinin yanında para biritirip evi güzelce düzüp öle güzel eve çıkmayı istio anlıcanız benim gibi fakirliğe razı değil..bilmiyorum iniaşşalh sorun olmaz

X