Doğum kontrol hapları... (ama okumanızı tavsiye ederim!!!)

ya arkadaslar,bende kullanmaya başladım 7 ay dır allaha şukur bır zararını görmedım,ya bu yazılamları okuyunca cok şaşırdım,böle etkıler yapacagına ınanmıyorum..bu kadarzararlı bişey ıllakı yurt dışında yasaklanırdı.ve bır hamılelegın vucuda verdıgı yorgunluktan yan etkıler daha azmış..

Konu bayağı eski tarihli ama özellikle yeni evlenmiş ya da evlenecek arkadaşlar için faydalı olduğunu düşünüyorum.
Ben doğum kontrol hapını eczacı tavsiyesiyle 4 yıl aralıksız kullandım. O süre içinde kilo aldığımı söyleyemem ama hatlarım daha yuvarlaklaştı, daha kadınsı bir görünüm oluştu :) Ancak bu 4 senenin sonunda hayatımda ilk kez jinekoloğa gittiğimde yumurtalıklarımın küçüldüğünü, hemen hapı bırakmam gerektiğini öğrendim. Böylece 2 sene önce hapı bıraktım ve bir daha da kullanmadım.
Ancak yumurtalıklarımdaki bu değişimin doğum kontrol hapından kaynaklandığını kesinlikle düşünmüyorum. Ben, daha önce de söylediğim gibi eczacı tavsiyesiyle hapa başlamıştım. Halbuki bir doktora danışsaydım muhtemelen bana hapı kullanmanın en doğru yöntemini söyleyecekti. O yöntem de şu arkadaşlar:
GÖNÜL RAHATLIĞIYLA DOKTORUNUZUN ÖNERDİĞİ HAPI KULLANIN. AMA 3-4 AY HAP KULLANDIKTAN SONRA 1 AY HAPA ARA VERİN VE O AY EŞİNİZ KORUNSUN. BÖYLECE RAHMİNİZ DE YUMURTALIKLARINIZ DA 1 AYLIĞINA NORMALE DÖNSÜN VE SONRA HAPA 3-4 AY TEKRAR DEVAM EDİN. Bu şekilde kullanılmadığı takdirde yan etkileri olabiliyor dedi doktorum bana. Benim yumurtalıklarım normale döndü merak edilecek bir durum yok :):nazar:

Bende 3 sene kullandım yasmin hapını ve 1..5 yılı geçiçek nerdeyse hala hamile kalmadım bencede bu hapların etkisi çok

arkadaslar,hiç dogum yapmamış bır bayan için bencede saglıklı degıl,ama cocukları olup bebek düşünmeyenler daha rahat içebılırler bence...

arkadaslar diğer topiclerdede yazılarımı okumuşsunuzdur.. bu doğum kontrol hapı belasını yeterince anlatamıyorum. benim bacak ana toplar damarımı tıkadı sizin o çok övdüğünüz yasmin.1.5 ay yatağa bağlı kaldım çünkü kesinlikle kalkmam yasaktı kalbe veya beyne pıhtı atması olabilir diye..bu ne demek bi saniye bile olsa hayal edin lütfen..insan hayatı bu kadar ucuz işte.yurt dışında yasaklanırdı falan düşüncesinede hiç katılmıyorum..şimdiye kadar ne yasaklandı ki ?? ama sonuçları nı bizler yaşıyoruz işte. benim 1.derececen yakınım amerikada yasıyor 28 yıldır. eşi benim rahatsızlığımda aradığında ,amerikada bayanların kesinlikle bu hapları kullanmadığını,doktorların kesinlikle önermediğini uzun uzun anlattı ama iş işten geçmişti....ben bu hastalığa yakalandım artık çok şükür ben şuan hayattayım ama olamayabilirdim:çok üzgünüm::çok üzgünüm: neler çektiğimi bi anlatsam buraya sayfalar yetmez..ve işin ilginş kısmı ben bu hastalığa yakalandığım günden itibaren.. ben ve çevrem internneeten çok araştırmalar yaptık ben TEK olduğumu düşünürken benim gibi birsürü bayanın da bu rahatsızlığa yakalandıklarını okuduum. ve onlarla iletişim kurabilmek için elimden gelen,i yaptım başarılıda oldum...hepsiyle tek tek konuştum.hepsi de yasmin hepside damar tıkanıklığı ..........şimdi onlarla kardeş gibi olduk çünkü birbirimizin halinden biz anlayabiliyoruz.....onlarda iyileşiyor ama bu hastalık mutlaka sekel bırakan bir hastalıkmış.. yani tamamen sıfır olmuyorsun(gerçi hoş bizler yasadığıumıza şükrettiğimiz için çok ta sorun değil)şimdi o pıhtı benim ana toplar damarımda,bacağımda duruyor ,duracak ve ben mecburen bunu ömrüm boyunca çekeceğim......uzun oldu farkındayım ama bu doğum kontrol hapı konusunda çok hassasım başkalarıda yaşasın istemiyorum,SAKIN BANA OLMAZ DEMEYİN,ÇÜNKÜ KİMİN BASINA NE GELECEĞİ HİÇ AMA HİÇ BELLİ OLMUYOR . işin özü bi korunma muhabbetine BUNA DEĞMEZZZ (unutmadan ben bu hapı doktor kontrolünde kadın doğum uzmanından almıştım.evlenmeden 1 ay önce başlamıştım..kafama göre eczaneden almadım yani merak eden olursa diye söylüyorum.)

şimdi karar sizin kızlar...................

canım ben desolet hapı 10 yıl kullandım hiçbir zararını görmedim vajinal olarak sadece ben migren hastasıydım onu tetikledi.ama kullanmak zorundaydım.şuan hiç bişey kullanmıyorum bende,o baş agrılarım kayboldu diyebilirim.ilacı bıraktıktan sonra hemen sonraki ay hamile kalmıştım ben ilaç hamile olmana sebep degil bence.

canım neler yaşadıgını anlayabiliyorum.bende ayagım kırıldıgında yatalak olmuştum anlatılması zor bi durum, senin dahada zor dogru sölüyosun. hiç bişey ama hiçbişey bu duruma düşmeye degmez.geçekten dr ezbere ilaçları veriyor bende hani bir test falan yapmıcakmısınız diye sormuştum gerek yok, al ve iç dedi dr ben içtim bişey olmadı yıllarca, ama olabilirdi de o zaman bana yaşadıklarımın hesabını kim verecekti.10 yıl içtim ama bende akıllandım artık içmek istemiyorum.

benimdebambumvar canım çok geçmiş olsun. Allahım acil şifalar versin. Bende doğum kontrol hapı kullanmak taraftarı değilim ki evlendiğimden beri sadece adetim düzene girsin diye 1 ay kullandım. sonra yasmin kullanmaya başlıcaktımki hamiş kaldım Allaha şükür..
Hapın hiçbir türlüsünü içemiyorum korkuyorum helede doğum kontrolden.. Tedbirli olmak lazım.. Tekrar geçmiş olsun canım. ayrıca paylaştığın için çok teşekkürler..a.s.

Bende 3 sene kullandım yasmin hapını ve 1..5 yılı geçiçek nerdeyse hala hamile kalmadım bencede bu hapların etkisi çok

canım bende 3,5 senedir kullanıyorum,henüz bırakmadım ama bu konuyu çok araştırdım.sonuç şu:
doğum kontrol hapları kısırlık yapmıyor,ama tabi daha önce hiç doğum yapmadığımız için hamile kalıp kalamayacağımızı bilmiyoruz.yani zaten bir sorun var belki,hap kullanarak bu sorunun açığa çıkmasını ertelemiş oluyoruz.bunun hapla bir ilgisi yok...

zaten bu tür haplara başlamadan öncede muayene olmak gerekiyor,umarım önemli bir sorun değildir ama tedaviyi 3 yıl geciktirmiş oldun,
en kısa zamanda mutlaka bir doktora gitmeni tavsiye ederim. :1hug:

Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. Bende hap kullanıyorum zararını bilmem ama banada kilo yaptı ben miranova kullanıyorum bilmem ondan bende halsizlik be ayaklarımda ağrı oluşuyo haptan olabilirmi

arkadaşlar benim kolesterolm yüksek o yüzden kullanmıorum ilaç doktor yazdı ama ben araştırıp içmedim iyiki de öyle yapmışım çünkü benim normalde bacağımda morluklar oluyo damar toplanması gibi işte ben bunu düşünüp içmedim valla doktorlar aslında önce bi kolesterol ölçümü yapmalı damar tıkanıklığına yatkınsanız kullanmayın

Ben adet geciktirmek icin aldim DKH, ve bi daha asla... büyük konusmayayim ama o kadar cok yan etkisi oldu ki bana... Bide doktora bana en az yan etkisi olani yazmisti, bundan fazlasi ne yapar bilmiyorum.
Kara ciger degerlerim cikti, saclarim dökülmeye basladi, mide bulantisi vs. vs...
Ben DKH yan etkilerinden cok korkuyorum acikcasi, yüksek dozda hormon aliyorsun, ve ben hemsireyim, okurken cogu kadin hastaligin sebebinde "DKH" yaziyordu...

bende doğum kontrol haplarını bi kullandım bi bıraktım falan derken hiç bi zaman bu konu da bi orta yol bulamadım ama benimde bildiğim bir bebek sahibi olana kadar kendimizi riske atmaya deymez ben de dehşet sinirlilik yaptı baş ağrısı mide bulantısı ama mecbur eşim kondom kullanmak istemediği için içtim şimdi kesinlikle içmiyorum yazın bebek için çalışmalara başlayacağız:emir_bebek: çünkü okulum bitiyo :hooray:bebeğim olsun hayırlısıyla gerisini sonra düşünürüm ama doğum kontrol hapını doğurganlık üzerine hiçbir yan etkisi olmasa bile vücuda dışarıdan yapay şeyler sokmak yanlış diye düşünüyorum yani onlar hep hormon dengelerini değiştiriyor vesaire vesaire yeni ewlenecek arkadaşlara tavsiyem şu kesinlkile bırakın eşiniz korunsun evet belki cinsellikten alınan zevk çok önemli falan ama insan sağlığı daha önemli bebeğiniz olduktan sonrada daha mantıklı yollar deneyebilirsiniz ben öyle düşünüyorum..a.s.

bende yeni doğum yapmış bir anneyim ve hep aklıma gelmiştir dkh.ama zaten kiloluyum hap daha da kilo aldırır diye istemedim.sonuçta hepimizin bildiği gibi hormon veriyor vücuda.burdakileri okuduktan sonra hiç kullanmam.bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler ve yan etkilerini yaşayanlara da çook geçmiş olsun

dogum kontrol haplari uzerine olumlu ve olumsuz cok yorum duydum.ben kendi izlenimlerimi yazmak istiyorum.yaklasik alti aydir Desolet kullaniyorum.ancak siddetli sekilde olumsuz etkilerle karsilastim..karin ve kasik agrilari.siskinlik.sinir.migde bulantisi bas donmesi.ensemde agrilar ve nefes darligi yasadim.hayatimda ilk defa adet duzensizligi yasadim..kisacasi dogal yasantimi olumsuzca etkiledi.

X